MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N°- 181. Dinsdag Cnmtcnlanix 1871. 1 Augustus. Bij dit nommer ontvangen onze geabon- neerden het zesde gedeelte (vel 13 en 14) van het Verslag van het verhandelde in de openbare vergaderingen van de staten van Zeeland gedurende de zomerbijeenkomst vüh 1871. UDilELBAAR OVMiRWHS. Burgemeester en Wethouders van Goes maken bekend, dat; de commissie van toezigt op de scholen voor middel baar onderwijs in deze gemeente op Woensdag den 23 Augustus 1871, des middags van 12 tot 1 ure, in haar lokaal bij de school eene ZITTING zal houden tot het Inschrijven van jongelieden, die voor het leerjaar 1871—1872 als leerlingen op de hoogere burgerschool of burger-avond- school wenschen te worden toegelaten waarbij van de leerlingen, die buiten de gemeente gebo ren en gevaccineerd zijn, de overlegging eener geboorte akte en bewijs van ondergane inenting of natuurlijke kinderziekte zal worden gevorderd; dat voor al de ingeschrevenen een examen van toela ting zal worden gehouden op Maandag den 28 Augustus 1871, en dat de lessen op de beide inrichtingen zullen aanvangen mede op Maandag den 28 Augustus 1871. Goes, den 19 Juni 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Aan de belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat de KERMIS te Cortgene zal gehouden worden van Woensdag den 16 tot en met Zaterdag den 19 Au gustus 1871, en dat geene eigenaars van tenten, Kra mers en dergelijke personen zullen worden toegelaten, dan voorzien van een bewijs van het bestuur der ge-1 meeDte of gemeenten, waar zij in de laatste 14 dagen ver toefd hebben, dat aldaar de pokken niet heerschende zijn. Cortgene, den 28 Juli 1871. J. II. BIJBAU, Burgemeester. P. H. VAN LIS, Secretaris. Middelburg 31 Juli. Wij vernemen dat de commissie welke eenigen tijd geleden door de ministers van btnnenlandsche zaken en van financiën benoemd is, om te onderzoeken in hoever de havenwerken die door den staat te Vlissingen worden aangelegd door particulieren zouden kunnen overge nomen worden, mpt haren arbeid nagenoeg geheel gereed is. Die commissie, bestaande uit de heeren Klerck, advi seur, Kool, hoofdingenieur, en Simon, eerstaanwezend ingenieur te Vlissingen, allen bij de staatsspoorwegen Motke, hoofdinspecteur bij het departement van finan ciën, van der Hoeve, agent der Nederlandache handel maatschappij te Rotterdam, van Hemert, directeur der Koninklijke Nederlandsche stoombootmaatschappg te Amsterdam, en Winkelman, burgemeester van Vlissin gen, zou, naar het schijnt van oordeel zijn, dat aan eene maatschappij zou kunnen opgedragen worden om de werken later uit le breiden, zoo daaraan behoefte zal komen, alles te onderhouden en te bedienen, schepen te dokken en van water te voorzien: Ook met het Bloopen der vestingwerken zou die maat schappij kunnen worden belast, in verband met het c. q. graven van meerdere dokken. De kosten van een en ander zouden moeten gedekt worden uit de opbrengst van baven- en sluisgelden enz. Wij herinneren onzen kiesbevoegde lezers, dat mor gen tusschen 9 en 5 uren te Middelburg en in verschillende andere gemeenten dezer provincie de verkiezing bij herstemming moet plaats hebben van leden voor den gemeenteraad. Het bedrag der gedane collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den ge- wapenden dienst in Nederland in het le district van de provincie Zeeland is als volgt: 1870. 1871. Middelburgf 166.47 f 201.10 Vlissingen30.88 28 51£ Veere5.09 5.814 Aagtekerkfer^^'9.91 10.58 Arnemuiden.^6.70£ 6.56 Biggekerke3.20 5,11 i Domburg8.30 10.87 Grijpskerke11.82 8.56-V Koudekerke13.94^ 25.76£ Melis- en Mariekerke6.27 5.36-i- Nieuw- en St. Joosland6.66 6.32 Oostkapelle21.36 19.07 Oost- en West- Souburg 14.66^ 12.50 Ritthem5.23 4.44J- Serocskerke11.69& 10.73 St. Laurens5.84 9.99 Vrouwepolder12.31£ 14.69i- Westkapelle5.91£ 5.74 Zoutelande.5.15 5.08 f "351.42 f 396.82^ Onder de collecte te Middelburg is begrepen 2.50 bezorgd bij jonkheer mr. J. W. M. Schorer en /T bij den heer J. M. Boone MJz. Met den l«n Augustus a. wordt de betrekking van visiteur der quarantaine te Brouwershaven opgedragen aan den heer J. Moolenburgh, medicinae doctor aldaar, en zulks ter vervanging van den overleden visiteur G. H. Steinigeweg. Slaata-cour De tweede voor rekening der stoomvaartmaatschappij Nederland gebouwde stoomboot, de Prins van Oranje, gezagvoerder Braat, is gisteren van Nieuwediep naar Java vertrokken. Als passagiers worden door het Utrechtsch dagblad opgegeven: de heeren: P. v. d. Velde Erdbrinck, H. I. J. Kempe, M. J. Lucardie, A. Escher, W. C. P. E. de Klopper, J. Fiohet, J. Schouw Santvoort, A. P. Tadema, W. Canneel, J. Dumont van Langerak, F. Frankamp, A. de Went, J. Andreae, R. H. van Olden, E. H. W. Wijnmalen, Bar. C. Lawick van Pabst en familie, C. Ilerckel en ZoonH. Dirks, G. Couperus, G. Suikerbuik, L. Wesselink, J. Dijkstra, F. ET. Ver schuur, C. B. von Crudchowski, R. eu J. Dezentse, C. Wouters en echtgenoote, J. T. Roser en familie, S. R. Lankester, L. Croes en S. A. Lankester, mevrouw Nagelvoorten vonLeschenen mejufvrouw C.C.vanGeuns Voor de 2e klasse W. v. d. Linde en echtgenoote, H. G. Maks en familie, G. ter Linde, H. C. Balkema, A. Dubois en J. Hubert. Benoemiugen en besluiten. marine. Op verzoek eervol uit den zeedienst ontslagen de luitenant ter zee 2e klasse N. J. Brunger. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Serooskerke (Walcheren) de heer F. Hage, predikant te Wolfaartsdijk. De Kerkelijke courant deelt omtrent de werkzaam heden der synode van de Nederlandsche hervormde kerk o. a het volgende mede: „Van verschillende zijden werd de synode aange zocht om óf terug te komen op het ten vorigen jare geno men besluit betrekkelijk de doopsformule, óf de gemeen ten en de lagere kerkbesturen nader hieromtrent in te lichten. Zij begreep evenwel dit niet te kunnen en te moeten doen, om niet noodeloos nieuwe onrust in het leven te roepen. Ten aanzien van een ingezonden voor stel van de Waalscke reünie, betrekkelijk het voorge schreven getal der avondmaalsvieringen in art. 14 ib van het reglement voor de kerkeraden, waaraan vele dassen adhaesie betuigdenen van een voorstel om de bepaling van het doen der gewone vragen bij het avondmaal op te heffen, besloot zij, na ernstige discussie, aan de kerkeraden in dit opzicht volkomen vrijheid te laten en uit genoemd art. te doen wegvallen de woorden „en Da de voorstelling aan de gemeente van de daartoe verordende vragenen „viermalen des jaars." Gemengde berichten. Te Arnemuiden is bij den ambtenaar van den bur gerlijken stand huwelijksaangifte gedaan door een jonkman en eene weduwe, beide behoorende tot den visscherstand. De bruidegom is sedeit zijne geboorte doofstoom. Gisteren voormiddag te 10 uren is voor Fort Bath een van Antwerpen komend pleizier vaartuig, waarin zich vier heeren bevonden, omgeslagen. Drie dier heeren zijn verdronken. De eenige die gered werd kon niet zwem men, de drie die verdronken zijn konden dit wel. De Antwerpsche correspondent van het Handels blad meldt, dat de stoomvaartdienst tusschen Antwerpen en New-York binnen negen maanden een aanvang zal nemen, zoodra de vier nieuwe stoombooteD, die de maatschappij ten behoeve van dien dienst moet laten bouwen, zullen voltooid zijn. Elk dezer stoombooten zal een inhoudsmaat hebben van 3000 ton en prachtig zijn uitgerust. De intocht van den jongen vorst VonWied en zijne gemalin, prinses Marie der Nederlanden, te Neuwied, heeft 11. Woensdag met veel feestelijkheid plaats gehad. De bewoners van Neuwied hadden nog niet het genoegen gehad hunne aanstaande vorstin te zien. De geheele stad was reeds vroeg in den morgen van den 26cn met groen eu met de kleuren van Wied en Oranje, licht blauw, wit-rood, en rood-wit-blauw, versierd. Op het slot prijkte de Neuwiedsche vlag tusschen de Nederlandsche vlaggen; de oprijlaan was met standaards, de portique met'groene kransen versierd. Aan de aanlegplaats der boot prijkten ter weerszijden van een decoratie van groen en tropeeën de wapenborden der beide vorstelijke huizen. De plaats van ontvangst voor het echtpaar was een soort van achtkant prieel of tempel van groen en vlaggen, de EhrenhaUewaarheen een weg tusschen groene versieringen en tusschen twee gelederen scherpschutters door, van die tent af leidde. Daar bevonden zich het stedelijk bestuur en verdere autoriteiten, benevens de feestcommissie, om den jongen vorst en zijne gade te verwelkomen. De burgemeester voerde het woord en werd door den vorst beantwoord, die den burgemeester daarop aan zijn gemalin voorstelde Toen steeg het vorstelijk paar in een rijtuig met vier paarden. Driemaal werd een Lebe hochf aangeheven, waarna de Duitsche volksliederen gespeeld werden, ter wijl het rijtuig stapvoets opreed. Wellicht het sierlijkst gedeelte van den weg was dat, 'twelk van de EhrenhaUe tot aan een grooten eereboog leidde. Daarlangs toch stonden geschaard een rij van dames in 't wit, versierd met het rood, wit en blauw, een guirlande vasthoudende, die de EhrenhaUe met den eereboog verbond, en achter deze dames in dubbele rij de leden van de Turn-Verein in witte uniform. Het vorstelijk paar reed stapvoets de stad door naar het slot. De autoriteiten en de eerewachten van dames en jongelingen begaven zich daarheen langs een korteren weg en wachtten den vorst en de vorstin voor het slot rondom het groote rozenperk weder op. De vorBtin-weduwe von Wied ontving haren zoon en dochter onder de kolonnade; en in de groote zaal van het slot had de receptie plaats, waarbij verschillende autori teiten, verwanten en aan het hof geattacheerde personen aan de jonge vorstin werden voorgesteld.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1