üMij&ingfït. fjanöflsbcrtdjten. l7 sz* 2iöorrtmtiëtt. Kiezersvereeniging „de Grondwet." de heer DIRK JERAS I.Kz. Ir. A. P. SIOÏÏCK ÏÏURGRQIJE, grootendeels vernielt. Het paleis, waarvan de eerste steen in 1680 is gelegd, en dat een der grootste van dien aard in Frankrijk was, is als 'tware éen grootepuinhoop geworden. Een sterke wind joeg de vlammen naar de telende gebouwen zoodat ook daarvan eeuigen in asch gelegd zijn. De cathedraal is gelukkig gespaard gebleven. De bisschop heeft o. a. zijne manuscripten zijn kostbare meubelen en veel aan geldswaarde verloren. In het Kamp van Satory zullen artesische putten worden geboord, daar de heer Thiers het water aldaar dezer dagen geproefd en ondrinkbaar bevonden heeft; de „insurgenten" hadden er sedert een paar maanden niets anders te drinken. Den 17c dezer is bij de nationale vergadering aan hangig gemaakt een wetsontwerp, waarbij aan vreemde schepen tijdelijk vergunning wordt verleend in een Fransche haven wijnen te laden, bestemd naar een andere Fransche havendat ontwerp heeft de heer Victor le Franc veranderd in een ministerieel besluit. Als havens voor de inlading zijn aangewezenPort-Vendre, Agde la Nouvelle, Callioure en Cette. L' Opinion nationale meent te weten, dat eerlang Fransche consuls zullen worden gezonden naar de voor naamste steden van den Elzas en Lotharingen. Deze maatregel was reeds lang verzocht door de Franschen, die zonder hun nationaliteit te verliezen in die thans Duitsche streken willen blijven wonen. Als bezuinigingsmaaregel heeft de commissie ad hoe voorgesteld negen hoven van appèl op te heffen waaronder ook dat van Bourges. Orleans werd mede bedreigd met de opheffing van het hof, maar de aartsbisschop, Dupanloup wist door een krachtig betoog do commissie tot een ander besluit te brengen. Men meldt dat ten gevolge van overwegingen, welker gewicht van zelf schijnt te spreken althans ze worden niet genoemd het gouvernement besloten heeft dit jaar de jacht niet te openen in de docr de Duitsche troepen bezette streken. Uit Bome. De gebeurtenissen in Home trekken nog altijd zeer de aandacht, en fie strijd tusschen de partijen die daar tbans tegenover elkander staan, het kerkelijk gezag en de wereldlijke macht, doet zich in alle landen gevoelen waar de katholieke kerk hare vertakkingen heeft. Geen wonder dat men met belangstelling het verloop en den uitslag van dien strijd gadeslaat en er zich over verheugt, dat in bet brandpunt van het kerkelijk gezag de staat zijn rechten meer en meer doet gelden, gesteund door de overtuiging der verstandige burgers, die inzien dat het staatsbestuur los moet zijn van kerkelijke instel lingen. Nu men zich echter bevrijd gevoelt van den kerkdij ken dwang en beschermt wordt tesen kerkelijk overheer- scbing, openbaart zich de zoo lang in stilte gekoesterde haat tegou de kerkelijke onderdrukking op niet altijd even zachtzinnige wijze. Den hevigstcn aanval hebben de jezuïten te verduren. In den laatsten tijd hebben zich in Rome sommige politieke kringen gevormd van zeer uiteenloopende richting. De beide uiterste richtingen worden vertegen- digd door de clubs die de zaak van het volk en de Roomsche zaak zijn toegedaan. Tot de gematigde clubs behoort vooral die zich naar Cavour noemt en die door de beide eerstgenoemden de club der consortistes wordt genoemd. En toch is van deze club een der krachtigste demonstraties uitgegaan, n. 1. eene petitie aan de Ita- liaanscbe regeering, om de jezuïten uit Rome en zij gebied te verdrijven. Deze petitie is, door meer dan 10,000 personen onderteekend, den minister Sella aangeboden. Men verzekerde dat de regeering niet voornemens is tegenover de jezuïten eenige buitengewone maatregelen te nemen, maar de wet van 1866/67, waarbij alle kerke lijke orden zijn opgeheven, op hen toe te passen. Hier mede zou echter de quaestie, zooals die te Rome is ge steld, nog niet zijn uitgemaakt. De regeering schijnt plan te hebben om de generaals der orden en hunne bureaux bij den pauselijlceh stoel te laten bestaan. Die uitzon dering zou ook voor de jezuïten gelden, en vooral daartegen is de petitie gemunt, die van de regeering voor Rome de toepassing vraagt van de wet door Karei Albrecht den 25c Augustus 1848 geteekent ter uitdrij ving van de jezuïten. Niet zonder reden ziet men in gespannen verwachting eene beslissing op deze petitie tegemoet, want indien de regeering besloot gevolg te geven aan het verzoek derpetitionarissen zou men misschien op enkele plaatsen botsingen kunnen verwachten. Behalve hunne inrich tingen in Rome zelve, het Gesu, Sint Ignatius, Sint André, Sint Eusebius, enz., bezitten zij een tiental iu het Romeinsch grondgebied buiten de stad. Een belangrijke inrichting hebben zij op de villa Mondragone van de familie Borghese te Frascati. Het groote gebouw is in twee woningen verdeeld. De benedenste voor de familie Borghese, terwijl de bovenste voor een college van de jezuïten is ingericht dat zich „het college Borghese" noemt en thans tot directeur pater Ponza de San Martino heeft, de broeder van den Italiaan8chen senator, die op den 8c September 1870 door Victor Emanuel naar den paus werd gezonden met den brief waarin de koning de aanstaande bezetting van Rome aankondigde. Het college Borghese is voor de kweekelingen een alleraangenaamst verblijf en zeer goed ingericht. Men vraagt zich af wat, als de jezuïten verdreven zullen worden, het geval zal zijn te Frascati en of men hen ook zal kunnen verjagen van de bezitting en uit het huis, die particulier eigendom van de tamilie Borghese zijn. Binnen kort zal te Rome de verkiezing van 22 leden voor den gemeenteraad moeten plaats hebben. De quaestie die hierbij vooral op den voorgrond treedt is of de heer Pianciani en zijn volgers, allen leden der linker zijde zullen worden verkozen, wat vooral door de gematigde partij die aan de zijde van den eersten syndi cus, prins Pallavicini, staat en een kleine meerderheid heett, in spanning wordt verbeid. De meest bekende vrienden van den heer Pianciani, die zich in dezen strijd krachtig laten gelden, zijn prins Bal- thasar Odesealchi en de heer Amadeiof Amidei. De laat ste heeft eenigen tijd geleden, bij gelegenheid van zijn ont slag eene brochure uitgegeven, waarin hij de gematigden de vertegenwoordigers van de maatschappelijke ontbin ding noemt, terwijl de linkerzijde in den gemeenteraad allerlei uitmuntende dingen voorstaat. Hij maant het bestuur aan om toch de partij der gematigden, partiio dclla misorteria, te verlaten. Hij hoopt, dat, als de gema tigden uit Italië verjaagd zullen zijn, zij ook weldra uit geheel Europa zullen worden verdreven, waarna men een goede samenstelling der liberale partij bij alle volken kan verwachten. Uit een en ander blijkt voldoende in wat opgewonden stemming de gemoederen te Rome nog verkeeren en dat het waarschijnlijk nog eenigen tijd zal duren eer die kalmte en rust is teruggekeerd, die zoo wensehelijk is voor den goeden gang van zaken, vooral na zoo geduchte omwenteling als te Rome heeft plaats gehad. Den 17c dezer is van Londen te Ornskjöldsvick aan gekomen het barkschip Noordster, gezagv. B. H. Andreassen. Alles wel aan boord. Prezen Tan effecten. Amsterdam 29 Juli 1871. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld 2^ *dito dito dito 3 ♦dito dito dito 4 *Aand. Handelmaatschappij 4j- dito exploitatie Ned. staatssp. België. ♦Certificaten bij Rothschild 2^ Rusland. ♦Obligation 1798/1816 5 ♦Certific. adm. Hamburg 5 ♦dito Hope CX 1855, 6« serie 5 ♦Cert. f 1000 1864 5 *dito 1000 1866 5 ♦Loten 1866 5 *Oblig. Hope&Co.Leening 1860 4^ ♦Certific. dito4 ♦InscriptStieglitz Co. 2e a 4e L. 4 ♦Obligation 1867 4 ♦Obl. 1869 4 ♦Certificaten 6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatscb. 5 ♦Oblig. dito 4 ♦dito dito 4i Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow. 5 Polen. ♦Schatkistobligat.iën5 Pruisen. *Obligatiën 4 Oostenrijk. *Oblig. metall. in zilver Jan. Juli 5 ♦dito dito April/Oct. 5 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leening 18615 «Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. *Obligatiën2| tbans 3 ♦dito 1867 3 ♦dito Binnenlandsehe3 pet. 531 62J- V 96^ 79' n r 9*ï 245 69"s a 691 44 216^ 58J 541 «A 53| 32J 32 263 Portugal. *ObI. 1856—1862 3 pet. 343 *dito 1867 3 Turkije. dito (binnenl.)5 45* Griekenl. dito (blauwe)5 r - Egypte Obl. 1868 7 77* Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 971 ♦dito dito dito (1885) 6 97* ♦Obl. Illinois .7 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosee. (7p) dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 Obl. St.Paul &Pac.Spw. lcsec. 7 dito dito dito 2«sec. 7 69| dito dito 1869 dito 7 70i Brazilië. ♦Obl. 1863 41 ♦dito 1865 5 91# Mexico. dito 18513 13£ Grenada. dito afgestempeld 6 21-fff Venezuela, dito3 8fj Ecuador. dito1 Nieuwe Fransche Leening Prijzen ven coupons* Amsterdam, 28 Juli. Metall. f 20.05; Dito zilver 24.45; Dito Eng. per 11.771; Eng. Russen per f—'—j Eng. Portugal per 11.77 Fransche 55J Belg. f 55Pruis, f 34^; Hamb. Russen fRussen in Z. R. 30JPools, in Fl. f per Z.R. f Spaans. Amerib. Dollars 2.39: dito papier 2.11; Spaans, in francs 55 g; Piasters f 2.25 ]r. Ondertrouwd: A. F. LAMBERT, Machinist le klasse vaste korps bij de K. N. Marine, en M. C. DE OUDE. Middelbnrg, 28 Juli 1871. Heden overleed, tot mijne diepe droefheid en die mijner kinderen, behuwd- en kleinkinderen, na een zeer langdurig doch geduldig lijden, mijne geliefde echtgenoote PIETERNELLA VAN GEITEN, in den ouderdom van bijna drie en zestig jaren. Vlissingen, JACOB FILIS. 26 Juli 1871. Algemeene kennisgeving. Den 30 Juni jl. overleed te Grand Rapids (Noord- Amerika)onze zwager en oom PIETER LANKESTER, vroeger broodbakker te Middelburg. Namens allen Veere, 29 Juli 1871. Wed. J. M. KUILER, geb. van Oosten. H. C. KUILER. Algemeene kennisgeving. De ondergeteekenden, zeer gevoelig voor de bewijzen van achting en belangstelling van betrekkingenvrien den en bekenden, bij gelegenheid hunner 25jarige eclitvereeniging ontvangen, brengen daarvoor aan allen, zoo in als buiten deze gemeente, die daarvan heb ben doen blijken, langs dezen gebruikelijken weg, hunnen hartelijken dank toe. Groede, A. LE CLERCQ P.Az. den 30 Juli 1871. M. VAN CBUIJNINGEN. In de vergadering van den 26 Juli is voor de herstem ming voor een lid van den gemeenteraad tot Kandidaat gekozen die mitsdien bij deze aan de Kiezers wordt aanbevolen. Het Bestuur der vereeniging, PICKÉ, Voorzitter. VAN BERLEKOM Seret. Als lid van den GEMEENTERAAD wordt door EENIGE KIEZERS. Premieleening' 's land-Weerbaarheid. Gedurende de §erfën-*rekkingen deze week nog Aandeelen a 2.50 te bekomen bij ALEX"". HENDRIX, Gortstraat.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3