25cn Juni in het dorp Imentowaja 58 gebouwenhet ge meentehuis, een moskee en de Tartaarsche school ver brand; op den 18 dier maand trof het dorp Karotschtina een zware slag, door het verbranden van 68 woningen, waarbij tevens eenige inwoners der plaats het leven verloren. In het gouvernement Moskou is op den 21cq Juli brand uitgebarsten in het dorp Sljedowaja, waarbij 79 woningen met de daartoe behoorende schuren en stallen, en 20 fabrieken in de asch zijn gelegd. Volgens den Regierungs-Anzeiger is te Riga door den brand welke op den 14«> Juli aldaar heeft gewoed, eene schade ten bedrage van 900,000 zilveren roebels aangericht. Therniometerstand. 28 Juli. 'sav. 11 u. 59 gr. 29 'smorg. 7u.60gi\'smidd.lu. 72gr. 'sav. 6 u. 68 gr. Gemeenteraad van Zierikzee. Zitting van Vrijdag 28 Juli. Iu deze zitting kwam o. a. ter tafeleen adres van den heer Schuringa, leeraar aan de hoogere Burger school alhier, met verzoek om definitief te worden be noemt tot leeraar in de natuur- en werktuigkunde, kosmografie en wiskunde voor de twee hoogste klassen aan gemelde school, daar hij zijn doctoraal examen met gunstig gevolg had afgelegd, hoewel hij nog niet is gepromoveerd. Hierop is overeenkomstig het advies van den heer inspecteur van het middelbaar onderwijs be sloten om hem opnieuw voor éen jaar aan te stellen, onder belofte van een definitieve aanstelling, indien hij vóór het einde van den cursus 1871/2 deu docto ralen graad zal verkregen hebben een adres van de firma Moolenburgh en van Ujje, om een stuk gemeentegiond, gelegen aan het cindo van de Engelsche kade, in erfpacht te mogen hebben, ten einde daarop een pakhuis voor steenkolen te bouwen. Hierop wordt in overeenstemming met het voorstel van burgemeester eu wethouders gunstig beschikt, tegen betaling van een jaarlijkschen cijns van f 4; en de rekening der gemeente over 1870. Deze wordt met de bescheiden in handen eener commissie gesteld, bestaande uit de heeren Moolenburgh, Moens en van Dongen, teneinde daarop rapport uit te brengen; het procesverbaal der jongste opname van de kas van den gemeente ontvanger, waaruit bleek, dat zich op 21 Juli jl. in kas bevond de som van f 10,526.06» Voor kennisgeving aangenomen. Eene mededeeling, dat bij openbare aanbesteding van het leveren van 45,000 stuks keien op 28 Juni jl. aannemer is geworden de firma de Haan Gallaij te Amsterdam voor f 54.75 per 1000 stuks is voor kennis geving aangenomen. Op voorstel van burgemeester en wethouders is be sloten de kermis alhier dit jaar op den gewonen tijd te doen plaats hebben, met bepaling dat alleen die kramers, orgeldraaiers, liedjeszangers, straatkunste naars en dergelijke, zullen worden toegelaten, die een certificaat kunnen vertoonen van den burgemeester der gemeente of gemeenten, waar zij zich gedurende de laatste 14 dagen hebben opgehouden, dat in die gemeente of gemeenten de kinderziekte niet heerscht. öuitcnlflnö. Algemeen overzicht. De geruchten aangaande het herleven der heilige alliantie liepen gedurende den jongsten oorlog de Fran- sche dagbladen door, en de groote overwinningen van Pruisen, gevoegd bij de vriendschapsbetuigingen van Rusland en de veranderde houding van von Beust tegen over Duitschland vervulden de Fransche natie met schrik, en van alle zijden waarschuwden angstige stemmen het westelijk Europa voor den dreigenden inval der ooste lijke barbaren. De latere gebeurtenissen hebben geleerd dat, boe groote waarschijnlijkheid ook voor een geheim verdrag tusschen Pruisen en Rusland bestaan moge, in geen geval Oostenrijk hieraan deelgenomen beeft, en dat dit land de eenige politiek gevolgd heeft, die zoowel door het binnenland als het buitenland geboden werd eeDe politiek van voorzichtigheid. Wanneer ook al aan vankelijk de lust tot revanche over Sadowa iu Oostenrijk Diet minder was dan in Frankrijk, na den volkomen Dederlaag van Frankrijk begreep von Beust terecht, dat Oostenrijk zich iu geen geval van Duitschland vervreem den mocht. De tweede en herziene uitgave der heilige alliantie was dientengevolge weldra weder iu het vergeetboek geraakt, toen plotseling het gerucht van de aanstaande samenkomst der drie keizers het oude verhaal weder te voorschijn riep en aanleiding gaf tot de vreese- lijkste voorstellingen, omdat de herhaling der alliantie, thans niet met defensieve maar met offensieve oog merken gepaard ging. Ongelukkigerwijze werpt de haast, die de keizer van Rusland maakt om naar zijn land terug te keerenhet kunstig opgebouwd plan ineen, en de gevreesde samenkomst verandert in eene begroeting van den keizer van Rusland op zijne doorreize door een adjudant van keizer Frans Joseph, en een kort beleefd heidsbezoek van den Duitschen keizer aan den czaar vóór zijn vertrek van Ingenheim. Aan l'Independance Beige die, zooals men weet van niet ongedecideerde Fransche kleur is, valt het nog moeilijk, om die hersenschim te laten varen, en de geringste omstandigheid, die aan deze onderstelling slechts eenigszins schijn van waar heid zou kunnen geven, wordt door dit blad met gretig heid geëxploiteerd. De keizer van Duitschland zal na den jen Augustus eenige weken aan de badplaats Gastein gaan doorbrengen, wat is nu natuurlijker, dan dat de keizer van Oostenrijk hem liier bezoeken zal „Dit is eene gebeurtenis zegt het Belgische blad wier politieke beteekenis aan niemand ontgaan zal. In ieder geval kan die als een nieuwe waarborg voor bet behoud van den Europeeschen vrede beschouwd worden." Le Temps neemt dit bericht over en voegt er zeer naïef bij; „het schijnt dat rindépendance Beige hieraan bijzon der gewicht toekent." De jongste geschiedenis heeft dan ook voldoende geleerd, wat waarborg een samenkomst van gekroonde hoofden voor eten vrede oplevert. De bijeenkomst der Duitsche vorsten gingaanden oorlog van 1866 vooraf en iu 1867 bezochten koning Wilhelm en zijn minister en raadsman von Bismarck den Fran- schen keizer te Parijs. Behalve in Engelandwaar het lagerhuis zich nog steeds met het debat over de ballot bill bezig houdt en een democratische beweging ontstaat tengevolge van de meerderjarigheid van prins Arthur, wien volgens de Engelsche constitutie een jaargeld behoort bewilligd te worden, heerscht gisteren en beden in de Europeesche politiek de meest volmaakte rust. De wetgevende vergaderingen zijn in alle staten uiteen gegaan en zelfs heeft de nationale vergadering van Frankrijk hare zittingen tot Maandag geschorst. Alsdan is aan de orde gesteld de derde en laatste beraadsla ging over het wetsontwerp op de algemeene raden. Le Siècle verneemt, dat Thiers aan de commissie verzocht zou hebben, om deze behandeling tot na het aanstaande reces der vergadering uit te stellen, maar de commissie heeft verklaard er niet in te kunnen toestemmen, en er bijzonder belang in te stellen, dat de nieuwe wet terstond uitgevoerd zou kunnen worden na de aanstaande departementale verkiezingen. Hoe meer Frankrijk gereorganiseerd wordt, bespeurt men reeds in dergelijke kleinigheden, dat steeds minder de persoonlij ke wil van Thiers blindelings gevolgd wordt. De grondslagen der nieuwe legerorganisatie zijn bijna eenstemmig door de 45 leden der commissie aangenomen. Het algemeen beginsel is iu 6 artikelen vervatdie in hoofdzaak op het volgende neerkomen algemeene dienstplichtigheid zonder premie of handgeld van het 20 tot het 40e jaar, opheffing van de rempla ceering, verbod voor de militairen om aan eenige stemming deel te nemen, en opheffing van alle andere georganiseerde korpsen nevens het actieve leger en de reserve. Deze laatste bepaling moet echter heden eerst behandeld worden en algemeen verwacht men, dat, misschien niet zonder heftige discussie, ook dit artikel door de commissie aangenomen zal worden. Het is merkwaardigdat in den tekst zorgvuldig het woord nationale garde vermeden is, ofschoon duidelijk naast de verschillende vrijkorpsen voornamelijk op de opheffing biervan het oog gericht is. Le Siècle meent, dat in de steden zoo noodig de derde of laatste categorie dei- reserve de nationale garde vervangen zal. Laatste bcrichicn. Londen. The Times doet een beroep op Thiers' menschlievend- heid, om den gevangen insurgenten een algemeene amnestie te verleenen, behalve aan de voornaamste raddraaiers. De prins van Wallis gaat Ierland bezoeken. Uit Frankrijk. De Fransche regeering heeft plan om maatregelen tot beteugeling van de dronkenschap en tot beperking van het aantal kroegen te nemen. Men herinnert nu aan vroegere beperkende bepalingen. In de 13e eeuw moch ten de wijnkoopers geen gelag geven ten hunnen huize. Hun deuren moesten altijd gesloten zijn, en ze moesten hun klanten door een klepje in de deur bedienen In 1350 verbood koning Joban I de wijnkoopers, op straffe van verbeurte hunner waren, den wijn te vermen gen. In 1397 werd door den provoost van Parijs den ambachtslieden verboden om op werkdagen in de ber bergen te komen en de herbergiers ora hen binnen te laten. Het bezoek der herbergen was toen echter niet grootdaar in de straten wijn werd rondgevent. In 1460 en 1479 werden ordonantiën uitgevaardigd waarbij aan de gehuwde ingezetenen verboden werd in de herbergen te gaan eten of drinken. Ouder Frans I en Karei IX echter werd van deze strenge bepalingen veel afgeweken. Het bezoeken der herbergen was mode geworden. De koning zelf bezocht dikwijls met zijn hofstoet de herbergen in den omtrek der Pré aux Clercs. Onder Lodewijk XIV gebruikte de heeren uitde hoogere kringen in de herbergen bun middagmaal en avondeten. Onder Lodewijk XV was de herberg in de straat Sint Germain des prés het gewoon reiulez oous der markiezen der roués en der wereldlijke geestelijken. Onder Lodewijk XVI maakten de herbergen plaats voor koffiehuizen en restaurants. Toch werden in 1724, 1727, 1776 en 1791 in Parijs ordonantiën uitgevaar digd, waarbij het bezoek der herbergen's nachts en onder kerktijd werd verboden, 'swinters moesten ze te acht en des zomers te tien uren gesloten zijn. De koffie huizen, herbergen enz. in Frankrijk worden nu nog beheerscht door verordeningen van het jaar 1819, vol gens welke ze te Parijs 'savonds te elf uren gesloten moeten zijn. Deze voorschriften zijn echter in onbruik geraakt. De koffiehuizen, restaurants en wijnhuizen blijven open tot middernacht en later, terwijl eenigen in den omtrek der Halles centrales den ganscken nacht open mogen blijven. Het aantal slachtoffers van de ontploffing in het fort van Vincennes is niet zoo groot als men gezegd heeft. Bij het ongeval zijn terstoud 12 personen gedood, 6 stierven aan hunne wonden en 35 zijn min of meer zwaar gekwetst. Op den Boulevard de Strasbourg is Donderdag avond een berucht communist in hechtenis genomen, de ex-kolonel Eduard Charton. Gedurende het beleg door de Duitschers was hij chef van het 133° bataljon 'nationale garde, dat bijna geheel vernietigd werd bij Moulin- jaquet. Sedert 18 Maart wierp hij zich in de armen van den opstand en bekleedde den rang van chef de Ugion. Den 26cn Maart werd hij tot lid der commune gekozen en gedelegeerde van de prefectuur van politie met Raoult en Dupont. Zijn voornaamste taak bestond in het zich meester te maken van de gebouwen die de commune wilde bezitten. Met de overblijfselen van zijn bataljon bezette hij het ministerie van financiën en het postkan toor. Verscheidene malen beproefde hij zich ook meester te maken van de bank, waarin hij steeds verhinderd werd door den krachtigen tegenstand van den gouver neur Breslay. Men meende dat Ohariou op eene barri cade gevallen was, en zelfs zijne vrouw ging sedert 27 Mei in rouwkleederen. In den Dacht van Donderdag op Vrijdag heeft een storm boven Parijs gewoed, die groote verwoestingen aangericht heeft. In den tuin van het Luxembourg zijn verscheidene boomen omgewaaid, twee stukken muur van het stadhuis zijn neer gevallen, van het Pavilion de l'horloge is de bovenste lijst afgeslagen en in de Rue de la Roquette is de gehecle voorgevel van een uitgebrand huis iu de straat neergevallen. Gelukkig heeft men echter geen menschenlevens te betreuren. Eergisteren zijn opnieuw 500 gevangenen uit de prefectuur van politie naar Versailles overgebracht. De commissie van enquête naar de oorzaken van den oorlog heeft eergisteren een lang onderhoud gehad met Benedetti, Fransch gezant te Berlijn tijdens de oorlogsverklaring. De ex-minister Clement Duvernois zal ook eerstdaags voor de commissie verschijnen. Abd el-Kader heeft een langen brief aan Thiers ge schreven, waarin hij mededeelt, dat hij eerlang in Frank rijk zal komen om zijne adhaesie te betuigen aan het gouvernement der republiek. Zoo de emir dit naliet zou dan de republiek gevaar loopeu Te Parijs heeft men eene inschrijving geopend, van welker opbrengst voor den Engelscben Richard Wallace, die, zooals bekend is, den Parijzenaars gedu rende het beleg znlke beduidende sommen schonk, eene medaille zal geslagen worden. Deze medaille zal het volgende opschrift dragen: „A Sir Richard Wallacele grandphilaniropke Englais, les habitants de Paris réconnaissants. 18 Sepiembre 18 Jamier 1871." Maandag nacht is te Bourges brand ontsaan in het paleis van den aartsbisschop, la Tour d'Auvergne, die den vorigen dag naar Parijs was vertroken. De brand heeft verschrikkelijke verwoestingen aangericht. De bibliotheek der stad, die zich in een dei; zalen bevond, is

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2