N°' 180. Maandag 187L O U R A N T. 31 Juli. Middelburg 29 Juli. De inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht heeft alle veeartsenNederlanders van geboorte, die genegen zijn om zich als adjunct-paarden arts voor den militairen geneeskudigen dienst der land macht in Oost-Indië voor den tijd van vijf achtereenvol gende jaren te verbinden, verwittigd, dat voor éen hunner daartoe gelegenheid bestaaten dat zij zich bij verzoekschrift, op zegel geschreven, aan zijn bureaux te 's-Gravenhage behooren aan te melden. Door de commissie van examen voor leerling-apothe ker te Meppel zijn eergisteren van de 4 adspiranten 3 toegelaten namelijk de heeren H. Molenaar en G. W. J. Albert, van Zwolle, en J. IT. van Rooij, vanOlden- zaal. In 't geheel zijn tot nu toe van de 17 geëxamineer- den 11 geslaagd. In ons nommer van gisteren werd vermeld dat voor het dezer dagen te Amsterdam gehouden examen van leerling apotheker zich 24 sollicitanten hadden aangemeld, waarvan 14 zijn toegelaten, wier namen zijn opgenoemd; dit moet echter niet zijn voor leer li ng- apotheker, maar voor hulp-apotheker. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan C. Gischler, districts-inspecteur bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te Zutphen, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Wasa, hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonkenen aan L. A. J. Kroon te 's Gravenhage, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Nichan Iftiharhem door Z. H. den Bey van Tunis geschonken. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Nijmegen mr. M. A. van Roggen thans griffier dier rechtbank. Onderwijs. Woensdag werd te Heeren veen in de daarvoor inge richte groote kerk de 26e algemeene vergadering van het Nederlandsch onderwijzersgenootschap, door den voorzit ter A. van Otterloo, geopend. Aan de hoogere burgerschool te Amersfoort zijn eergisteren door den gemeenteraad benoemd: tot leer- aar in de natuurkunde, mechanica, technologie en beschrijvende meetkunde aan de hoogere burgerschool en in de natuurkunde, mechanica en technologie aan de avondschool, jaarwedde f 1600, G. J. Collard, te Amsterdam, met 7 stemmen, bij het lot met dr. T. van Wageningen, te Leiden, die mede 7 stemmen had verkregen; leeraar in de wiskunde aan de hoogste klas sen, de natuurlijke historie en de cosmographie op de hoogere burgerschool en meetkunde op de avondschool jaarwedde 1600, dr. E. D Pij zei, te Groningen; leer aar in de wiskunde aan de beide laagste klassen en het schoonschrijven op de hoogere burgerschool en in de wiskunde en het schoonschrijven op de avondschool jaarwedde 1500, J. C. Prikken, te Vianen; leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde, jaarwedde ƒ1600, J. A.Leopold, te Steenwijk; leeraar in de Fransche en Engelsche talen en letterkunde, jaarwedde f 1600, D. J. Heldermante Veendam; leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde, 1600, A. M. Kolle- wijn Nzn., te Amersfoort; leeraar in het rechtlijnig teekenen, jaarwedde 600tevens gemeente-architect, jaaarwedde 900, W. H. Kam, te Schienam; leeraar in de gymnastiek, jaarwedde /400, T. Rauh, te Tiel. Benoemd: tot leeraar inde practische zeevaartkunde bij de zeevaartkundige school te Rotterdam, de heer A. T. Giesseoud-scheepsgezagvoerdertot leeraar in de Engelsche taal aan die inrichting de heer P. A. Montijn, privaat-onderwijzer aldaar. De plaatselijke schoolcommissie te Rotterdam heeft verslag uitgebracht omtrent do werking der verplichte vaccinatie op de bijzondere scholen aldaar. Daarin leest men o. a. het volgende: „Op de bijzondere scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs heeft de gedwongen vaccinatie geen de minste stoornis veroorzaakt. Anders is het op sommige van die voor gewoou lager onderwijs. „Op de scholen der Nederduitsche gereformeerde diaconie en die van de roomsch katholieke gemeente is de gedwongen vaccinatie zonder belangrijke tegenkan ting of stoornis toegepast; alleen heeft op de scholen van het roomsch katholiek parochiaal armbestuur, in de Kerk'aan, Lange Warande en Oppert, de door het bestuur over die scholen genomen maatregel van ge dwongen revaccinatie van al de leerlingen boven den leeftijd van 10 jaren een belangrijk schoolverzuim ten gevolge gehad. „Bij de leerlingen op al deze scholen is het getal der door de ziekte aangetasten betrekkelijk zeer gering en zijn de sterfgevallen weinige. „Op de school der roomsch katholieke Clerezy heeft geen enkel kind de pokziekte gehad. „De toestand op de meeste der overige scholen is veel minder gunstig. „Op de school voor havelooze kinderen was meer over achteloosheid dan over tegenzin door gemoedsbezwaar te klagen; bij sommige kinderen waren de kenteekenen der ziekte merkbaar. „De treurigste ondervinding deed zich voor op de scholen voor christelijk onderwijs en die van de afge scheiden gemeente. „Op de school van dep hoofdonderwijzer Visser in het Zwaanshals verlieten, bij de inwerkingstelling der ver ordening., van de 180 leerlingen 110 de school. Vele kinderen kregen de ziekte en daarvan 11 met doode- lijken afloop; later kwamen or weder velen van de 110 terug, deels ingeënt, doch ook anderen de ziekte gehad hebbende en die daarvan nog do duidelijke kenteekenen dragen. „Op de school van den hoofdonderwijzer Fransen in de Hovenierslaan, was de ondervinding niet minder treurig; de school telt nu nog 100 leerlingen minder dan vroeger; van die in de laagste klasse alleen waren 20 kinderen aan de ziekte overleden, die als niet ingeënt van de school verwijderd waren. „De school van den hoofdonderwijzer van Geest, in deBaaD, is te dien aanzien gelukkiger geweest; toch had men aan een ÖOtal kinderenals niet ingeënt, de school moeten ontzeggen. „De grootste verwoesting heeft èn de gedwongen vaccinatie èn de pokziekte aangericht op de school der afgescheiden gemeente in de Lombardstraat, hoofdon derwijzer van der Velden. „Toen de epidemie uitbrak, waren er op die school van 140, honderd leerlingen ongevaccineerd; van de 100 hebben successievelijk 80 de kinderziekte gekregen, waarvan 15 met doodelijken afloop. De meester zelf had vier zijner kindereD, niet ingeënt, aan de pokziekte lijdende gehad, waarvan éen is overleden; er is een oogenblikgeweest, dat, in plaats van 140, acht kinde ren de school bezochtenthans is dat getaldoor her stelden of enkele ingeënten, weder iets geklommen." Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsch hervormde gemeente te Zoutelande, de heer J. D. Sigal, predikant te Lage Zwaluwe. Marine en leger. De officier van administratie 2c klasse J. Beijer, laat stelijk behoord hebbende tot de zeemacht in Oost-Indië en van daar den 23l'n dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. Bij de verschillende regimenten infanterie en artil lerie heeft de loting plaats gehad van de miliciens der lichting 1871, welke het blijvend gedeelte gedurende vijftien maanden bij die korpsen zullen uitmaken. De vrijgeloten zullen na tien maanden dienst in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Aan den 2en luitenant A. F. J. Haver Droeze, van het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs, is door Z. M. een buitenlandsch verlof voor zes maanden naar Algiers verleend, met het doel om de Fransche expe ditie in Algerië bij te wonen. Gemengde berichten. Door den burgemeester der gemeente Wassenaar zijn aan de arrondissements-rechtbank te s' Gravenhage ter legalisatie toegezonden twaalf op perkament geschre ven exemplaren van de trouwakte van HH. DD. HH. prins en prinses von Wied, bestemd om door de Neder landsche gezanten te worden aangeboden aan de hoven in Europa, als kennisgeving van de gesloten echtver bintenis. De gemeente Rotterdam heeft van de familie Gogel onder zekere voorwaarden ten geschenke ontvangen een in olieverf geschilderd portret van Napoleon I, in kro- nings-ornaat, afkomstig uit de achter gebleven goederen van den hertog de Plaisance. Het stuk zal in het museum Boymans geplaatst worden. De broemde Zweedsche zangeres, Christine Nils- son, die kort geleden in Londen zooveel furore maakte, heeft volgens the Athenaeum met haar laatste kunstreis in de vereenigde staten niet minder dan 30,000 p. st. overgelegd. In dezen herfst zal het feest ter viering van den 100en geboortedag van von Beethoven, dat ten vorigen jare wegens den oorlog uitgesteld werd, te Bonn plaats hebben. De deelneming aan dit belangrijk muziekfeest zal zeer groot wezen en naar alle waarschijnlijkheid zal het bijzonder groote gebouw, dat voor dit feest opge trokken is, de zoogenaamde Beethoven-halle, niet ge noeg ruimte aanbiedenwant ook uit Engeland en Nederland wordt de levendigste belangstelling aan den dag gelegd. Verschillende dagbladen hebben hunne ver slaggevers aangekondigd en dagelijks vermeerdert het aantal beroemde musicidie het feest als eeregasten zullen bijwonen. Als zoodanig worden genoemd: Niels Gade uit Kopenhagen, Bennet uit Londen, Joh. Verhulst en Richard Hol uit Nederland, Rudorff, Emil Naumann en Max Bruch uit Berlijn, A. Dietrich uit Oldenburg, van Perfall uit München de beroemde pianiste Clara Schu mann, enz. Onder de toehoorders bevinden zich uit het buitenland in het bijzonder veel Hollanders en Engel- schen, en ook uit Zweden en Rusland hebben zich vele belangstellenden aangemeld. Aan de Engelsche dagbladen wordt bericht, dat in Zwitserland de pokken zeer algemeen heerschen en er bijna geen onbesmet stadje of dorp in het geheele land te vinden is. Vooral in de kantons Waadtland, Freiburg en Lucern heeft deze ziekte een groot tal slachtoffers geëischt. Reeds sedert eenigen tijd hebben de mijuwerkers in South-Wales den arbeid gestaakt. Aanvankelijk beliep het getal der strikers ruim 9000; thans bedraagt het nog ruim 5000; de overigen hebben in andere districten werk gezocht en gevonden. Van de zijde der eigenaars van de mijnen was eene schikking voorgesteld en verklaard, dat zij nog eene week wilden wachten, voordat zij arbei ders van elders ontboden. Nadat op die verklaring geen antwoord was ontvangen, hebben de eigenaars verleden Vrijdag een overeenkomst aangegaan met een agent, die zich verbonden heeft eerlang een voldoend aantal werklieden beschikbaar te zullen stellenvoor wier bescherming de noodige maatregelen zijn genomen. Uit de fondsen der trade-unions is reeds ongeveer 3000pd. st. aan de strikers uitgekeerd. In Rusland zijn de branden sedert den aanvang van het warme weder sterk toegenomen. Bij 22 onheilen van dien aard, welke in den jongst verloopen tijd heb ben plaats gehad, zijn 875 gebouwen in asch gelegd. De drie zwaarste onder deze branden hebben Tschein- bac, in het gouvernement Pensageteisterd. Op den 15en Juni werden 71 woningen in die stad door vlammen verteerd; op den 19 en 20 daaraanvolgende verbrandden 33 groote van steen opgetrokken huizen en 329 houten gebouwen. In het gouvernement Kassau zijn op den

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1