MIDDELRURGSCHE COURANT. N°' 179. Zaterdag 1871. 29 Juli. ©mncnlanö. AA»BE§TE#ISCi. Burgemeester en Wethouders van Neuzen, zullen op Woen sdag den 9 Augustus 1371, des avonds te 7 uren, op het gemeenteraadhuis, publiek aanbesteden: de levering van 303,090 stuks Quenast- keicn van lö a 12 centimeter op den kop. Deze aanbesteding geschiedt alleen bij inschrijving. Do voortvaarden liggen ter inzage op het gemeente raadhuis. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeente- bouwmeester. Neuzen, den 24 Juli 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Secretaris. J. DIELEMAN. De Burgemeester van 's lieer-Arendskerke, brengt ter kennis dat binnen deze gemeente zijn ge borgen de navolgende strandgoederen 2 Sloepen, de eene lang 7 m. de andere 4.15 m.; 8 Gordingplaten, 1 Balk, 1 Kolder, 1 Dekplaat, 1 stut Mast, 1 stuk Beschoeiing, 1 stuk van een Sloep, 80 bos Bladriet, 7 Schuier wagens en 12 Rechters en 65 Schuierdeelen. Waartoe rechthebbenden ter reclame worden opge roepen. 'sHeer-Arendskerke, 26 Juli 1871. De Burgemeester voornoemd a VAN CITTERS. Middelburg 28 Juli. Men deelt ons mede dat een wetsontwerp, houdende vaststelling van het wetboek van burgerlijke rechts vordering, in het departement van justitie is afge werkt. (B Door den minister van marine is ter algemeene kennis gebracht, dat, ten gevolge der uit Petersburg ontvan gen berichten, waaruit blijkt, dat de cholera aldaar sedert 1 Juli belangrijk in hevigheid toeneemt, het noodzakelijk is geacht, de quarantaine-maatregelen, die in de vorige maand zijn ingetrokken, weder in werking te stellen op alle schependie, in een Nederlandsche haven binnenloopeode, na 1 Juli een der noordelijke plaatseD van Rusland verlaten hebben. Aan het examen voor leerling-apotheker te Meppel hebben Woensdag weder 5 jonge dauies deelgenomen, waarvan 3 zijn geslaagd, en wel: C. G. Snel, van den Helder; M. Jelgersma, van den Helder: A. Schrijf Best, van Hoorn. In 't geheel zijn tot hiertoe 13 candidaten geëxamineerdwaarvan 8 het gevraagde diploma verkre gen hebben. Voor hetzelfde examen te Amsterdam dezer dagen gehouden, hadden zich aangemeld 24 sollicitanten; toe gelaten z^n 14, nl. de heeren D. Veen, A. M. Boom, H. Nanning, A. M. A. van Dieren, P. Boon, J. J. Post, C. J. W. Baurichter, J. A. H. Rijke, J. J. van der Harst, J. Mebius, F. A. Haan, B. H. Ennma, J. A. Roelse en G. van Santen Bzn. Voor het apothekers-examen had den zich aangemeld 6; toegelaten zijn 4: de heeren J. G. H. van der Willigen, J. II. Hammacher, B. W. Dwars en S. S. Hoola van Nooten. Koloniën. Aan een particulieren brief uit Batavia van 10 Juni 11. ontleent de Nieuwe Rotterdamsche courant o. a. het volgende: „De invloed van bet Suez-kanaal zal zich zonder twijfel hier doen gevoelen in steike vermeerdering van stoomvaart, ten nadeele van dezeilvloot. Men hoort bier spreken van eene dubbele lijn van Glasgow op Batavia en van hier terug met producten naar Nederland. Deze lijn zou maandelijks bevaren worden met schepen, die de reis ia 36 dagen zouden afleggen, hetgeen dan eene machtige concurrentie zou wezen voor de Maat schappij Nederland." -^rrri Gemengde berichten. In de eergisteren gehouden zitting van den gemeen teraad van Amsterdam is besloten om eene leening van f 1,800.000 aan te gaan. Dinsdag middag had in de Tolbrugstraat te 'sBosch tusschen vier werklieden een vreeselijke vechtpartij plaats, waarbij een persoon, vader van drie kinderen, behalve meer andere wondeneene snede met ëen mes in den bui^ont.vingzoodat de ingewanden er uit kwa men: een ander bekwam erge verwondingen in den schouder en het aangezicht; voor 'tlevensbehoud van den eerste vreest men. Beiden werden onmiddellijk naar 't gasthuis vervoerd, terwijl de twee anderea haar 't huis van arrest werden gebracht. De aardappelziekte, die zich sedert 1845 nu eens in meerdere dan in mindere mate in ons land vertoont, schijnt, volgens berichten uit verschillende provinciën, thans weder algemeen te heerschen in sommige oorden zelfs zoo erg dat geheele velden zwart zijn geworden. Ia verschillende deelen dezer provincie schijnt de ziekte sterk toe te nemen, op vele velden in de omstreken van Goes is het loof der vroege soorten geheel zwart en de knol aangedaan. Eergisteren bleven aan het station van den Rijn spoorweg een twintigtal reizigers, bij het vertrek van den trein Gouda's Hage waarmede zij hadden moeten vertrekkenrustig staan kijken. De portier had ver zuimd den trein af te roepen. De directie nam terstond maatregelen om de gevolgen van het gepleegde verzuim zooveel mogelijk te herstellen en liet de teleurgestelde reizigers terstond met een exprestrein naar hunne bestemming vervoeren. Een vreeselyke, en door de geneeskundigen nog niet gedetermineerde ziekte, heerscht thans in de Fran- sche Antillen. De verschijnselen zijn: bij geheele afwe zigheid van koortsaandoening, blauwachtige vlekken die zich over het geheele lichaam vertoonenen beving van alle lichaamsdeelen. De dood volgt binnen twaalf uren. In België klaagt men zeer over de vermindering der handelsvloot. In de laatste twee maanden zijn vier schepen, twee Antwerpsche en twee Oostenders, ver kocht, en op het oogenblik zijn er nog elf te koop. Op 1 Januari 1871 beliep de vloot nog 67 schepen in 't ge heel; worden al de te koop aangebodene verkocht, dan zal ze weldra tot 50 dalen. De Times waarschuwt voor den vreeselijken vijand, die langs den gewonen weg nadert. Reeds voor eenigen tijd heeft de cholera zijne verwoestingen in Perzië aan gericht. Langzaam is zij door de steppen van Zuidelijk- Rusland voortgegaan, tot dat zij Polen overweldigde en zelfs tot iu Oostelijk-Pruissen doordrong. In de tropische gewesten van Azië, onder een bevolking, die van geen gezopdheidsregelen weet, is de cholera voortdurend t' huis. In Indië is geen zuiver drinkwater buiten de steden te vinden. De kiemen van het kwaad worden nooit vernietigd; zij worden door water en wind ver spreid en ontwikkelen zich ongestoord in de vuile, enge, donkere woningen der inboorlingen. Wanneer een onge zond jaar de cholera in Indië buitengewoon sterk doet woeden, gaat de epidemie over de Himraalaya en ver breidt zich onder de Nomadische stammen van Midden- Azië, waar niets gedaan wordt om haar te stuiten. Van daar baant zij zich een weg naar de oevers der Kaspische zee, waar zij bij de verwaarloosde bevolking nieuw voedsel vindt, en dringt eindelqk over Polen en Pom- meren tot aan de uiteinden der beschaafde wereld door. De cholera gaat echter zoo langzaam voort, dat men altijd tijd heeft, om de noodige voorzorgsmaatregelen te nemen. In de eerste plaats moet gezorgd worden, dat de uitwerpselen der eerste choleralijders onmiddellijk ver nietigd worden. Hiertoe is een systeem van toezicht met strenge strafbepalingen noodig. Zoolang de kiemen der besmetting door onze riolen in onze rivieren komen of in onzichtbare stofdeeltjes onze straten verpesten, hel pen gewone maatregelen niet. Zindelijkheid, zuivere lucht en bovenal zuiver water, dat is het waarvoor bovenal moet gezorgd worden wanneer eerst opneming van de smetstof in de lucht, die wij inademen en in het water dat wij drinken tegengegaan is. Het drinkwater moet naauwkeurig onderzocht worden, nu het nog tijd is, maar „onmiddellijk" moet men toebereidselen maken om het middel toe te passen, zonder hetwelk alle andere maatregelen weinig helpen: vernietiging van de kiemen der cholera, voordat zij zich kunnen verspreiden. In Amerikaansche bladen staat het volgende tele gram: „De tweede kamer van het Nederlandsche parle ment heeft het tractaat geratificeerd, waarbij het eiland Nieuw-Guinea in de Stille zuidzee aan Engeland wordt afgestaan." Den 1SCD Juli trof de bliksem een dicht bij de wo ning van den fabriekarbeider Dam bok te Roswatze staande populier, ging van hier door den muur en de gewelfde zoldering, in onderscheidene stralen, in de woonkamer, doodde aldaar vijf personen, n. 1. de vrouw en vier kin deren van 11 tot 4 jaren, die allen te bed lagen, om vervolgens onder het dicht daarnaast staande bed van den vader weder door den muur zijn uitweg naar buiten te nemen. Niet 't geringste voorwerp van 'thuisraad werd beschadigd. Dambok bespeurde eerst des morgens toen hij uit een diepe verdooving ontwaakte, dat zijn dierbaarste panden allen door den bliksem gedood waren. Te Solothurn (Zwitserland) is een internationaal bureau tot vervaardiging en uitgifte van valsche bank biljetten ontdekt. Na onder allerlei vermommingen ver schillende avonturen te hebben gehad, gelukte het den hoofd commissaris van Weenen en een paar geheime agenten der Russische politie eindelijk uit te vinden, dat de geheime werkplaats gevestigd was te Yverdon, in het kan ton Waad tland. Met behulp der Zwitsersche auto riteit werden de werkplaatsen gevonden en doorzocht. Men vond er clichés, enz. van Oostenrijkache banknoten van 10 florijnen, van Russische banknoten van 12, 5 en 2.^ roebels, alsook van Fransche bankbiljetten a 25 francs per stuk, Pruisische 100 Thalerscheine, en ander buitenlandsch papier. De inrichting was het eigendom een er vereeniging, onder hoof directie van den Poolschen emigrant Matuciewicz, waarvan de zetel gevestigd was te Solothurn, alwaar dan ook de handlangers uit Frankrijk, Rusland en Galicië de val sche papieren in ontvangst namenom ze op reis aan den man te brengen. Bij de nasporing zocht men eerst vruchteloos clichés, platen, stempels enz. van Beiersch en ander valsch papier, hetwelk mede in omloop was gebracht; doch bij verder onderzoek werden zij toch ge vonden. Zij werden namelijk, met nog eenige andere dergelijke voorwerpen, in een bosch nabij Solothurn opgegraven. Eenige leden van het personeel in Zwitser land zijn gevangen genomen; van de in bet buitenland werkzame agenten heeft men er tot nog toe slechts twee in handen gekregen. Ook is een Engelsc.be dame gear resteerd, die de noodige houtgravuren vervaardigde en geruimen tijd in betrekking beeft gestaan met Dom- browsky, die in de Parijsche commune een groote rol heeft gespeeld. Aangaande den spoorweg Nieuwe Schans Ihrhove wordt volgens Het Vaderland uit Leer gemeld: „In de vorige week is eene deputatie, bestaande uit de heeren: Pusta, burgemeester, Broner, consul, Loots, negociant, en Hal bach, fabrikant, naar Berlyu gereisd, om den minister van koophandel de belangen der stad Leer persoonlijk voor te dragen, ten opzichte van de aansluiting aan den Nederlaudschen spoorweg, door middel eener overbrugging van de Eeras bij Bingum. De deputatie is tevreden over den uitslag barer bemoeiin gen teruggekeerd."

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1