r 'i7d MIDDELBURGSCHE COURANT. Woensdag 1871. 2(i Juli. Middelburg 25 Juli. Bij het departement van buitenlandsche zaken is een rapport in de Fransche taal ingekomen van den Neder- landschen consul te Bushire over de cholera in Perzië en bepaaldelijk te Bender Bushire, waarvan de verta ling is opgenomen in de Staats courant van heden. In een daaraan toegevoegd post scriptum komt het vol gende voor „De jongste tijdingen melden dat de cholera zich ver breid heeft in Dechtisoun, Tengistoun, Borasdjoun, Bender Rieg enz.en er groote verwoestingen aanricht. Men betreurt den dood van twee der beste hooiden van dit district, Hassan Khan van Tengistoun en Khan Ali van Bender Iiieg. „De hongersnood wordt ook algemeen. Men schrijft uit Yezd dat men er alle honden en katten had opgege ten en dat het getal slachtoffers zeer groot is. Te Schiraz heeft de bevolking zich op de magazijnen \an eenige korenopkoopers geworpen, welke zij geplunderd heeft. De tijdingen uit Ispahan zijn niet geruststellend. „Te Bushire zijn de staten opgevuld met ongelukki- gen, die zich ter nauwer nood kunnen voortsleepenen van honger sterven op hunne uitwerpselen, waarvan de stank de circulatie door de stad onaangenaam en gevaar lijk maakt." De heer W. Nicks is door den Nederlandschen consul- generaal te Londen aangesteld tot zijn vice-consul te Gloucester. De heer de Bruijn, te Rotterdamheeft aan de kiezers verzocht niet in aanmerking te komen bij de herstem ming voor de verkiezing van een lid voor den gemeen teraad. In de behoefte, die zich meermalen ernstig deed ge voelen, om minvermogenden in de gelegenheid te stel len tot herstel van gezondheid de zeebaden te gebruiken, zooals die in het buitenland, b. v. te Kiel, bestaat, is thans op doelmatige wijze voorzien. Tengevolge van de bemoeiingen van professor, Tilanus te Amsterdam, werd dezer dagen te Zandvoort een bad huis geopend dat geheel uit liefdegiften is gesticht en waarin voor 30 of 40 lijders plaats is, die aldaar kunnen worden verpleegd en besteed tegen betaling van 50 cents daags voor rekening van gemeentebesturen en voor 1 daags voor rekening van particulieren. NVie verlangt te worden opgenomen moet zich tot het bestunr wenden, dat wordt waargenomen door raejuf- vrouw M. A. Wolterbeeken den heerC. Smit, geneesheer, beiden te Zandvoort. lit noemmgeu eu besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aau P. G. Tres- ling, hof-lithograaf, wonende te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Frans Jozef, hem door den keizer van Oosten rijk geschonken. marine. Bevorderd tot officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemacht, met ingang van 1 Augustus a., de officier van gezondheid 3e klasse A. A. van llenter- ghem, met bepaling dat hij rang zal nemen tnsschen de officieren van gezondheid 2e klasse J. vanLithllarre- bomée en K. G. F. Sloos. belastingen. Benoemd tot ontvanger voor den waar borg en de belasting op de gouden en zilveren wei ken J. J. F. Weijmar, tbans essaijeur te Middelburg, en tot essaijeur te Middelburg R. van Calcar te 's-Hertogen- bosch. Ouderwijs. Do minister van staat en van binncnlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs, zullen worden afgenomen in de maanden September en October a. Zij die zoodanig examen wenscben af te leggenen zich tot dusverre nog niet hebben aangemeld, worden uitgenoodigd dit schriftelijk aan het departement van binnenlandsche zaken te doen vóór 15 Augustus a. en daarbij nauw keurig op te geven tot welk examen zij verlangen te worden toegelaten, met aanwijzing van letter en nommer der programma's, vastgesteld bij koninklijke besluiten van 2 Februari 1864 (Staatsblad n°. 8), 25 No vember 1867 (Staatsblad n°. 115), 28 Februari 1868 (Staatsblad n°. 27) en 11 October 1869 (Staatsblad no. 156). Yan hen die zich reeds hebben aangemeld woidt geen nader bericht verwacht. Alleen zij die inmiddels van het afleggen van exameu mochten hebben afgezien, gelieven daarvan vóór 15 Augustus a. schriftelijk aan genoemd departement te doen blijken. Slaals-cour De gemeenteraad van Groningen heeft in zijne vergadering van jl. Zaterdag, overeenkomstig het voor stel van burgemeester en wethouders, besloten om, onafhankelijk van "benig subsidie, over te gaan tot het oprichten lo van eene school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes, met driejarigen cursus; 2o van eene school voor middelbaar onderwijs voor meisjes, met vijfjarigen cursus. Aan de sub 1° vermelde school zullen aangesteld wor den eene hoofdonderwijzeres op eene bezoldiging van f 1500 's jaars, met eene vergoeding voor het gemis van vrije woning van f 300 's jaars en vijf hulponderwijze ressen, ieder op eene bezoldiging van f 600 'sjaars. Aan de sub 2° vermelde school zullen worden benoemd: eene directrice met bevoegdheid tot het geven van onderwijs in eene der moderne talen, op eene bezoldiging van f 2400 'sjaars; drie docenten in de talen, geschiedenis en staatkundige aardrijkskunde, -pp eene bezoldiging van f 1200 ieder; een docent in de vrouwelijke hand werken, op eene bezoldiging van 500 'sjaars; een docent in de natuurkundige wettenschappen, op eene bezoldiging van 1800; een in de wiskunde, op eene bezoldiging van f 1600; een in de staathuishoudkunde, op eene bezoldiging van f 100 a 200; een in het hand- leekenen, op eene bezoldiging van f 600; een in het zingen, op eene bezoldiging van 600, en een in de gymnastiek, op eene bezoldiging van f 400 's jaars. Marine en leger. Naar men verneemt, zullen door de regeering bij het openvallen van plaatsen van plaatselijk kommandant en plaatselijk adjudant geen nieuwe benoemingen meer gedaan worden. Utrdagbl.) De luitenant ter zee lc klasse J. M. A. van Mnlken, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 17eD dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. Rechtzaken. In ons nommer van den 16cd Maart jl. werd melding gemaakt van een rechtsgeding voor de rechtbank te Tiel over de quaestie of van beetwortels tiend verschul digd is. Bij de dezer dagen plaats gehad hebbende uitspraak werd de gedaagde veroordeeld om aan den tiendkeffer de tienden te betalen van de op zijn landen geteelde beetwortelen. Een der voornaamste gronden van het vonnis was een placaat van keizer Karei V van 19 April 1529, waarin de regel is aangenomen „datwanneer men op landenwaar men vroeger gewoon was tarwe, gerst of haver te zaaien, nu hennep, rapen, vlas en dier gelijk rond en plat zaad ging zaaien, men daarvan even eens tienden zal moeten geven.1' De rechtbank nam de tiendplichtigheid van beetwor- teleu aan, op grond dat het zaad van die vrucht behoort onder de ronde en platte zaden. Koloniën. De per mail uit Oost-Indië aangebrachte berichten loopen tot 10 Juni jl. Omtrent de ongeregeldheden van Pekalongan en Ban- joemas verneemt men niets meer. Aan het Bataviaasch Handelsblad wordt uit Bandjarnegara geschreven: „De geheele zaak beduidt niets. Het is eene oude Boedhis- tische quaestie buiten den Islam of de Europeanen om. Zoo wordt althans hier uit de beste bronnen vernomen. De hoofden schamen er zich dan ook over, dat het gouvernement noodig heeft geacht soldaten herwaarts te zenden." De luitenant H. van het garnizoen te Ambarawa is door den krijgsraad te Samarang wegens handtastelijke insubordinatie tot den kogel veroordeeld. Uithoofde van een soortgelijk misdrijf is op 24 Mei te Samarang aan een Europeesch militair de doodstraf voltrokken. Van die laatste plechtigheid schrijft de Samarangsche courant onder dagteekeuing van 24 Mei„Heden morgen omstreeks 7 ,uren werd het vonnis voltrokken aan den wegens insubordinatie tegen zijn kapitein ter dood ver oordeelden Europeeschen militair. De pastoor der ka tholieke gemeente had in een gemotiveerd request gratie gevraagd aan den gouverneur-generaalen liet later op zijn kosten door den gecondemneerde zeiven in een tele gram van 200 woorden niet, zooals eerst werd bericht, aan den koning, maar weer aan den laodv-oogd het verzoek herhalen, doch beide pogingen om den onge lukkige in 't leven te houden zijn mislukt. Kalm, zonder wrok, berouwhebbend en ernstig aanvaardde de veroor deelde met den geestelijke, die hem in de laatste dagen zoo waardig ter zijde stond naast zich heden morgen den zwaren tocht, en die goede stemming bleef hem bij, tot dat de wet ten koste van zijn leven was uitgevoerd." De gouverneur-generaal van NederlandschTudië heeft de volgende beschikkingen genomen. (Javascbe courant van den 30c" Mei.) civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den telegrafist 2« klasse L. D. Langenberg. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit zijne betrekking van advocaat en procureur bij den raad van justitie te Samarang, mf. J. IJh. van Bosse; op verzoek, eervol, uit zijne betrekking, wegens ziekte, onder toekenning van wachtgeld, de commies op het bureau van den adsistent- resident van Meester-Cornelis J. H. Kim. Benoemd: tot chef van het kadastraal statistiek bureau in de residentie Pekalongande controleur le klasse bij de landelijke inkomsten en cultures A. van der Gon Netscher; tot debitant van het klein zegel, tevens ontvanger van het recht van successie te Soera- baija, de ambtenaar op nonactiviteit C. L. C. von Salomon; bij de landelijke inkomsten en cultures, tot controleur le klasse, de controleur 2e klasse H. H. Don ker Curtius; tot controleur 2e klasse, de ambtenaar ter beschikking W. Th.P. Martens; bij het binnenlandsch bestuur in de residentie Menado, tot controleur 3e klasse de ambtenaar ter beschikking P. J. Kooreman tot ambte naar ter beschikking, de ambtenaar voor den burgerlij ken dienst in Nederlandsch lndië D. H. Fraenkel. Gesteld: ter beschikking van den resident van Timor, de ambtenaar voor den burgerlijken dienst in Neder- landsch-lndië jonkheer mr. W. D. J. van der Feltz. Ontslagen: bij den raad van justitie te Banda, op verzoek, eervol, wegens vertrek, als lid, G. L. A. de Maeght. Benoemd: tot lid, J. P. van denBroeke, oud lid van dkn raad. departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den 2en luite nant der infanterie E. Greve. Ontslagen: eervol, uit Zr. Ms. militairen dienst, wegens volbrachten dieDStijd, met behoud van recht op pensioende majoors der infanterie A. Knoote en L. J. F. Timmermans. Bevorderd: bij het wapen der infanterie, tot luite nant-kolonel, de majoor J. V. Kriesfeldtot majoor de kapiteins H. F. Meijer en M. C. E. Ruempol; tot kapitein, de le luitenants R. P. de Groot, J. W. van Son, E. C. Matheron en W. J. Thieme; tot 1™ luitenant, de 2e luite nants J. L. Hamel, H. J. de Bordes, H. J. Kn{jff en F. H. de Vogel.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1