schop van Orleans, Dupanlonp, en het merkwaardigste moment der zitting wordt de eerste redevoering van het hoofd der regeering genoemd. Thiers heeft de houding der regeering uiteengezet en verklaard dat zij niet onverschillig, maar toch zonder eenigen twijfel met den wensch voor het behoud van den vrede, de Romeinsche quaestie blijft volgen. Het wereldlijk gezag des pausen heeft opgehouden, doch, met inachtneming van alle middelen tot handhaving van het geestelijk gezag, zal Frankrijk den oorlog aan Italië niet verkla ren, en hetzij alleen, hetzij onder medewerking van andere natiën deze rechten van den paus waarborgen. De zitting was buitengewoon woelig en eenige malen trachtte de schel van den voorzitter tevergeefs de orde to handhaven. Ten slotte stelde de heer Barthe namens de linkerzijde de volgende motie voor: „De vergadering, op de vaderlandsliefde en het beleid van bet hoofd van het uitvoerend bewind vertrouwende, gaat over tot de orde van den dag." Deze motie werd met 375 tegen 273 stemmen verworpen, terwijl eene andere motie der rech terzijde, voorgesteld door de heeren Target en Guirand, welke betzelfde vertrouwen uitdrukte, doch de adressen aan den minister van buitenlandsche zaken renvoyeerde, met 431 tegen 82 stemmeu aangenomen werd. Het wereld lijk gezag des pausen heeft door dezen uitslag niet meer kans van herstel door de Fransche regeering, daar het vertrouwen in het regeeringsbeleid van Thiers, die op zoo ondubbelzinnige wijze iedere interventie verwierp, ook daarbij uitgesproken werd. De conclusie der laatste motie kan dan ook niet anders dan als eene transactie der rechterzijde met hun geweten be schouwd worden, daar zij ter wille van hare positie onmo gelijk in dit opzicht tot de orde van den dag kon over gaan. Het beste bewijs, dat die conclusie dan ook voor dood onschuldig gehouden werd, ligt in het groot aantal stemmen,-dat ook door de linkerzijde daarvoor uitge bracht werd. Een treurig incident had vóór de stemming plaats. Thiers had zich met de motie van den heer Barthe ver- eenigd, waarop Gambetta zich ook daarvoor verklaarde. Dit lokte de onvoorzichtige en persoonlijke woorden van den heer Keiler uit, dat door deze adhaesie de be- teekenis van de motie veranderde. Dientengevolge ontstond een hevig debat, waarin Thiers het gesprokene door den heer Keiler sterk afkeurde en zijne woorden de taal der tweedracht noemde. De conciliante woorden van Thiers mochten niet- baten en de storm kon niet meer bezworen worden. Ten slotte onttrok Thiers zijne adhaesie aan de voorgestelde motie, teneinde, tenge volge van de beteekenis die er nu aan gehecht werd, niet geheel met de rechterzijde te breken. Daardoor ont aardde deze stemming eigenlijk in een votum over Gam betta, en als zoodanig is het belangrijk, dat deze staatsman, wiens naam in de laatste maanden niet dan met den diepsten afkeer en tegenzin genoemd werd, thans door 273 stemmen in bescherming genomen werd. Met betrekking tot het wetsontwerp op de generale raden nam de vergadering in de zitting van Vrijdag een belangrijke beslissing, die getuigt hoe, niettegenstaande den tegenstand der regeering, men in Frankrijk het werk der decentralisatie wil volvoeren. Na langdurige en hoogst belangrijke debatten werd art. 71 met 428 tegen 138 stemmen aangenomenwaarbij bepaald wordt, dat de voorzitter der generale raden door de departemen tale commissie uit haar midden gekozen zal worden. Het amendement om die betrekking aan den prefect op te dragen werd met 462 tegen 119 stemmen verwor pen. De almachtige prefect onder het keizerlijk wordt, door deze belissing, onder de republiek een administra tief ambtenaar, ondergeschikt aan het departementaal bestuur. Laatste berichten. Het vermoedelijk resultaat der gemeenteraadsverkie zingen alhier is ten gunste van de conservatief-republi. keinsche partij. Madrid. Men zegt, dat Serrano een'lijst van namen voor een nieuw kabinet gereed had, doch daarna zijn mandaat weder nedergelegd heeft wegens de moeilijkheid om een minister van financiën te vinden. Belgische brieven. Brussel 23 Juli. De kamer heeft Vrijdag avond hare werkzaamheden met eene avondzitting gesloten. Gelijk alle avondzittingen waar de wetgevers met licht gekleurde tint en dikke tongen komen, was ook deze bijeenkomst bijzonder woe lig. Het gold het krediet van 750,000 francs voor he paleis des konings, welke aanvrage de olie in het vuur goot. De heer Defuisseaux, de jeugdige radicale afgevaar digde van Bergen, heeft vóór de sluiting der zittingen nog gemeend een democratisch vuurwerk te moeten afsteken, dat de eerbiedwaardige leden der rechterzijde van schrik deed opspringen. De heer Defuisseaux heeft de kamer geadviseerd om het krediet te weigeren, en wel om den koning welgevallig te zijn en hem een dienst te bewijzen. „De koningen zeide hij op dogmatische wijze zijn niet door hun volk geliefd om het geld dat zij daarvan ontvangenmaar om het geld dat zij aan het volk laten.'' Op het hooren dezer woorden sprong de heer Barthó- lémy Dumortier verschrikt op en eischte, dat men den spreker het woord ontnemen zou. De heer Kervijn de Lettenhove ving op plechtigen toon een langdradige predikatie aandie op handige wijze door den president afgesneden werd, door den eersten spreker het woord te laten. Deze echter had waarlijk niets liever kunnen wen- schen dan dat hem het woord ontnomen zou wor den want hij was met zijn stoften einde. Hij had zijn ernstig overlegd voornemen ten uitvoer gelegd. De heer Deraeur heeft vrij ernstige constitutioneele gronden aangevoerd tot bestrijding van dit krediet. „De wet, zeide hij, schrijft voor dat voor iedere regeering de civiele lijst vastgesteld worde, en voegt er bij, dat het ameublement en het onderhoud der paleizen uit de civiele lijst bestreden zullen worden. En ziedaar thans duizenden aangevraagd voor zaken, die niet met de publieke penningen betaald behoorden te worden." Men kon niet eischen dat den heer Demeur ook het woord ontnomen zou wordenmaar stelde zich tevreden met hem eenvoudig niet te antwoorden. Het krediet werd aangenomen evenals het geheele wetsontwerp voor publieke werkenen de kamer ging uiteen tot de vol gende maand November. De senaat haast zich om hetzelfde te doenzijne werk zaamheden worden met stoom voortgezet. In baast is het ontwerp, waarbij de afschaffing van den lijfsdwang afgeschaft wordt, behalve voor boeten door den rechter opgelegd, enz., door den senaat aangenomen. Gij weet zeker, dat de uitzondering voor opgelegde boeten voornamelijk gemaakt is met bet oog op de druk pers. Om deze reden werd het ontwerp—Bara tweemaal door den senaat verworpen. De heer Dolez, senaatslid voor Brussel', heeft deze gelegenheid aangegrepen om der pers nogmaals gematigdheid en wijsheid aan te bevelen. De Belgische constitutie kent zulke aanbevelingen niet, zij zegt eenvoudig: de drukpers is vrij.' Wanneer men thans de patres conscripii en waarlijk ook eenige afgevaardigden in dit opzicht gelooven wil, dan zouden wij weldra niet meer hebben dan de vrijheid van Figaro. Niettegenstaande de waakzaamheid aan de grenzen en het strenge toezicht in het geheele land, verzekert men uit goede brondat Fölix Pyat België doorgetrok ken is als rondventer van oude parapluies en dat de generaal Bergeret twee dagen te Brussel geweest is en gelogeerd heeft bij zijne zuster te St. Josse-ten-Noode, voordat zij het kanaal overgestoken en naar Londen vertrokken zijn, waar zich op dit oogenblik 56 leden der commune bevinden. Het is duidelijk, dat wanneer zij eenmaal bij verstek veroordeeld zijn, het Fransche gouvernement hunne uit levering eischen zal. ücctnïiingcn. Gisteren is te Memel gearriveerd het barkschip "Wal cheren, gezagv. M. Th. Larsen. Schip en equipage in goeden staat. Gisteren is van Veere naar zee gezeild de Engel- scbe schooner Union, gezagv. G. Watts, in ballast van Middelburg naar New-Castle. Graanmarkten enz. Rotterdam 24 Juli. Tarwe was heden middelmatig aangevoerd, prijzen onveranderd. Rogge met beperkten aanvoer 20 cent lager. Zeeuwsche en Vlaamsche f 7.50 a 8.40. Noord-Brabantsche f8.50 a f9. Gerstbruine, witte boonen en blauwe erwten bleven bij geringe aan bieding onveranderd. Paardenboonen met kleinen aan voer 10 cent lager, f 8.75 a f 9. Amsterdam, 24 Juli. Raapolie op 6 weken f 47J. Lijn olie op 6 weken 35 J. Prijzen van effecten. Amsterdam 24 Juli 1871. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 2$ pet. 53§ *dito dito dito 3 62$ *dito dito dito 4 84$ ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ dito exploitatie Ned. staatssp. 106 België. ^Certificaten bij Rothschild 2$ Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 97 ♦Certific. adm. Hamburg5 67$ ♦dito Hope C°. 1855, 6e serie 5 79$ ♦Cert. 1000 1864 5 94$ ♦dito 1000 1866 5 94| ♦Loten 1866 5 245 ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 4.j 87$ ♦Certific. dito4 67$ *Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 ♦Obligatiën 1867 4 69$ ♦Obl. 1869 4 69$ ♦Certificaten 6 44$ ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 218 ♦Oblig. dito 4 *dito dito4$ Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 88$ dito dito Jelez Orel 5 88V dito dito Charkow Azow. 5 85j Polen. *Schatkistobligatiën5 68 Pruisen. ♦Obligatiën 4 Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zilver Jan.Juli 5 55| ♦dito dito April/Oct. 5 „55 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 47 ♦dito dito Febr./Aug. 5 46$ Italië. Leening 18615 53 *Certific. bij Lamaison c. s.5 Spanje. ♦Obligation2$ thans 3 32$ ♦dito 1867 3 32 ♦dito Binnenlandsche3 26$ Portugal. ♦Obl. 1856—1862 3 34| ♦dito 1867 3 34$ Turkije. dito (binnenl.)5 44$ Griekenl. dito (.blauwe)5 Egypte Obl. 1868 7 77$ Amerika. ♦Obl. Yereenigde Staten (1874) 5 94f ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 97$ ♦dito dito dito (1885) 6 97$ ♦Obl. Illinois 7 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig.Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) dito dito geconsolideerde .7 42 dito dito debentures 8 46 Obl. St.Paul Pac.Spw. lesec. 7 dito dito dito 2esec. 7 69$ dito dito 1869 dito 7 70$ Brazilië. ♦Obl. 1863 4$ ♦dito 1865 5 92 Mexico. dito 18513 14$ Grenada. dito afgestempeld6 21$ Venezuela, dito3 Ecuador. dito1 Nieuwe Fransche Leenïng79$ Prijzen vara coupons. Amsterdam, 22 Juli. Metall. f 20.02$; Dito zilver 24.45; Dito Eng. per f 11.77$; Eng. Russen per Eng. Portugal per Hf 11.7 7 iFransche 55$ Belg. f56; Pruis, ƒ35; Harab. Russen f Russen in Z. R. 31; Pools, in Fl. per Z.R. fSpaans. Amerik. Dollars 2.39$: dito papier 2.11; Spaans in francs 55$; Piasters 2.25$. jffioertmtim. Heden ontvingen wij de treurige tijding dat onze geliefde zuster en tantemevrouw WILLEMINA MEIJER, Weduwe van den Generaal Baron SOYEZ, den 17 dezer te Passy bij Parijs, in den ouderdom van circa 87 jaren, is overleden. Wed. C. RIJNBERG—Meijer. Scherpenisse, J. LUYK. 20 Juli 1871. A. F. C. LUYK—Rijnberg. Heden overleed mijn waarde vader A. MICHIELSEN, in den ouderdom van 81 jaren. Middelburg, A. MICHIELSEN. 24 Juli 1871. Voor de bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden zijner echtgenoote, betuigt de ondergetee- kende, ook namens zijne zuster, zijuen dank. Vlissingen, N. DE GRAAFF. 24 Juli 1871. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van haren oom JAN BUIJZERD, in leven keurmeester van het slrchtvee alhier, betuigt haren dank B. BUIJZERD.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3