COURANT. MIDDELBURGSCHE N°' 174. Maandag 24 Juli. 1871- Bij dit nommer ontvangen onze geabon- lieerden het vijfde gedeelte (vel 11 en 13) van liet Verslag van het verhandelde in de openbare vergaderingen van de staten van Zeeland gedurende de zomerbijeenkomst van 187 U. De Comihissaris des Konings in de provincie Zeeland, maakt hekend, dat de staten dezer provincie eene open bare vergadering zullen houden op Dinsdag den 26en dezer, des avonds te half acht uur. Middelburg, den 22 Juli 1871. ^et jaD^ zullen afwerpen zullen worde* vergoed. De Commissaris des Konings voornoemd C0mmissje ™t den wensch te kennendat de onder- E. W. VAN LIJNDEN.' - 0innmlaniX Middelburg 22 Juli. Na de heden door den heer Fransen van de Putte in de zitting der eerste kamer tot de regeering gerichte interpellatie betreffende de overlegging van stukken, die betrekking hebben op de tractaten met Engeland, heeft de minister van koloniën, de heer van Bosse, een vertrouwelijke mededeeling van die stukken toegezegd. Eet wetsontwerp tot regeling van de bevoegdheid der consulaire ambtenaren tot het opmaken van burgerlijke akten en van de consulaire macht werd aangenomen met 32 tegen 2 stemmen; dat hondende bepalingen om trent den accijns op bier en azijn, dat betreffende den spoorweg Samarang—Vorstenlanden op Java, en dat tot bekrachtiging van kredieten boven de Indische begroo.ting voor 1869, werden met eenparige stemmen aangenomen. De kamer is vervolgens op reces gescheiden. De werkzaamheden voor de afdamming van het Sloe zijn thans zoover gevorderd dat de stroom geheel is af gesloten. Sedert eenige dagen reeds is de dam op een gedeelte der breedte over de gansche lengte tot eenige voeten boven hoogwater opgewerkt. Men is thans bezig om den dam op de vereischte breedte te brengen. In ons nommer van den 17cn Ani werd een bericht opgenomendat aan de Belgische tweede kamer een wetsontwerp zou worden aangeboden, om voor de op richting van een geregelden stoomvaartdienst tu^schen Antwerpen en New-York eene subsidie van 500,000 fran ken toe te staan. Dat wetsontwerp is in de zitting van den 15cn dezer in die kamer in behandeling gekomen en werd na eenige opmerkingen van de beeren Lehardy en "Wasseige met algemeene stemmen aangenomen. Daarbij is bepaald om aan een stoorabootdienst een jaarlijksche subsidie van minstens 500,000 franken te verleenen. In haar verslag gaf de commissie van rapporteurs te kennen, dat zij doordrongen was van de overtuiging, dat de opofferingen die men zich ten laste der schatkist zal getroosten ruimschoots door de voordeelen die zij gat c neming zoo spoedig mogelijk tot stand mocht komen en dat, zoo men aanvankelijk tweemaal in de maand mocht varen, toch zoodra mogelijk een wekelijksche dienst mocht worden geopend. Tevens werd er op aangedron gen dat de onderneming met groote stoom booten en een voldoend aantal zou worden tot stand gebracht, teneinde met Duitschland en Engeland te kunnen coneurreeren. Naar aanleiding der groote opstapeling van wijnen en andere handelswaren in Fransche havens, tengevolge der langdurige stremming van de transportdiensten, is door de regeering bij de nationale vergadering een wetsontwerp ingediend, waarvan de behandeling urgent is verklaard, en waarbij bepaald wordt, dat vreemde vaartuigen, in nader aan te wijzen havens, tot 31 Octo ber a. zullen toegelaten worden om de kustvaart voor het vervoer van wijnen uit té oefenen op dezelfde voor waarden als de nationale schepen. Blijkens bericht van Zr. Ms. consul te Cette zal be doeld besluit in die haven een belangrijke gelegenheid tot bevrachting aanbieden voor vreemde vaartuigen, in bet bijzonder voor dezulke die zich terstond derwaarts begeven om onder de eersten te zijn die zich gemelden maatregel ten nutte maken. Staats-courant Benoemingen en besluiten. telïgraphie. Op verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, met ingang van 1 Augustus a. aan den telegrafist 3e klasse C. W. Laeijendecker. Gisteren is alhier het examen voor leerling apotheker voortgezet en geëindigd. De commissie heeft, aan de vier zich aangemeld hebbende candidat.en akten van bevoegdheid uitgereikt, zijnde de heeren: H. Bonaven- tnra Frackens, van Roermond C. H. Smits, van Rot terdam: J. F. Mekel, van Helmond en A. Rademaker, van Amsterdam. Het eind resultaat van het examen is dus dat van de dertien zich aangemeld hebbende candidaten tien zijn toegelaten en drie afgewezen. Te Noordwelle is de uitslag der gemeenteraadsver kiezingen de voleende. Getal kiezers 31. Ingeleverde biljetten 25. Gekozen de aftredende leden L. Boogerd met 24 en W. de Bruijne Jz. met 21 steramen. De Staats-courant van heden bevat bet koninklijk besluit van den 11*" dezer, waarbij de burgemeesters, of die hen als zoodanig vervangen, bevoegd worden ver klaard tot het houden van openbare verkoopingen van roerende goederenvoor rekening van het rijk wegens besmettelijke ziekten onteigend, enz.; alsmede het koninklijk besluit van den 17en dezer, houdende aanwij zing van den spoorweg van Sluiskil langs Hulst naar de Belgische grenzen, als heerbaan voor den iDvoer, als mede van kantoren van expeditie en betaling bij invoer langs dien weg. Onderwijs. De commissie, belast met het afnemen van eindexa mens der hoogere burgerscholen in Zeeland, heeft de vijf candidaten, die zich bij haar hadden aangemeld allen toegelaten. Zij zijn de heeren M. J. Sehuurbeque Boeije, P. J. Crucq, F. J. Verhuist, C. C. van Vloten en J. A. J. Sibmacher Zijnen, allen leerlingen der hoogere burgerschool te Middelburg. De heer H. de Veer heeft ontslag gevraagd als di recteur der hoogere burgerschool te Delft. Hij zal zich te Amsterdam vestigen, om met 1 October op te treden als hoofdredacteur van het Nieuws van den dag. Kerknieuws. De heer J. Eigemanpredikant bij de Ned. hervormde gemeente te Delfshaven, heeft voor het beroep naar Serooskerke (Walcheren) bedankt. Beroepen tot predikant bij de Ned. hervormde ge meente te St. Annaland de heer D. H. Teljer, te Hille- gersberg. Beroepen tot predikant bij de Ned. hervormde gemeente te Poortvliet de heer P. J. R. Laan, predikant te Maassluis. Beroepen tot predikant bij de Ned. hervormde gemeente te Westbroek de heer G. J. Noomen, te Bruinisse. De Kerkelijke courant van heden bevat de Naam lijst van de candidaten tot den heiligen dienst bij de Nederlandscbe hervormde kerk op Juli jl." Het aantal candidaten bedraagt 39, waarvan 6 bij het provinciaal kerkbestuur van Zeeland, zijnde de heeren P. J. Avis, E, J. J. Berns, G. de Bruijne, D. P. Faure, W. M. de Haaij en J J. Meinsma, leeraar in de taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch Indië te Delft. Gedurende bet eerste halfjaar van 1871 zijn bevestigd 22 candidatenwaarvan 3 bij gemeenten in Zeelandie weten: de heeren J. C. Eykman te Koudekerke, E. Jan zen te Vrouwepolder en J. A. de Vlieger, te Oosterland. In hetzelfde tijdvak zijn voorts beroepen 11 candi daten, waarvan geen in Zeeland. Marine en leger. Bij beschikking van den minister van marine van den 21en dezer, is aan den Rn zeilmaker in het vaste korps dek- en onderofficieren J. Carpentier, dienende op Zr.Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, toegekend de gouden medaille voor vijftig jaren eerlijken en trouwen dienst. Gemengde berichten. Dinsdag had te Carlsbad, in het hotel Anger, een feestelijk diner plaats van Nederlanders, die den trouwdag van H. K. IT. prinses Marie, dochter van Z. K. H. prins Frederik, herdachten. Eene groote menigte badgasten, met oranje-kleur versierd, waren reeds 's ochtends vroeg aan de bronnen. In de omstreken van Ems is veel schade veroor zaakt door een wolkbreukvergezeld van een vreeselijke hagelbui. De hagelsteenen wogen van 1 tot IJ-decigram; zij lagen hier en daar een voet hoog op den grond. Ven sterruiten zijn bij massa's vernield; verschillende vogels' werden in hunne vlucht door de vallende stukken ijs gedood. De beroemde pianist Carl Tausig, die zich her haaldelijk ook in Nederland heeft doen hooren, is den 17 dezer te Leipzig overleden. In het begin dezer maand had hij zich van Berlijn, zijn woonplaats, naar Leipzig begevenom daar een uitvoering van kerkmuziek bij te wonen en zijn leermeester, Franz Liszt, te ontmoeten. In het hotel waar hij zijn intrek had genomen, werd hij door typhus aangetast en hij moest naar het St. Ja- coos-hospitaal worden overgebracht, waar hij na ver loop van 14 dagen is bezweken. Aan de beurs te Amsterdam wordt verteld dat de assurantie-maatschappijen zeer teruggetrokken zijn tegenover de stoomvaart-maatschappij Nederland en het eenige moeite kost om zelfs kleine posten op de lading te sluiten. De spoorweg door den Mont-Cenis zal 5 September met groote feesten worden geopend. Uit Hendrik Ido Ambacht schrijft men van 19 Juli: „Het voornemen der Fransche regeering om op vlas, hennep enz. een invoerrecht van 20ten honderd te heffen, heeft in deze omstrekenwaar de vlasbereiding het hoofdmiddel van bestaan uitmaakt, ernstige bezorgdheid doen ontstaan. Het bestuur der Nederlandsche maat schappij tot bevordering der vlasindustrie heeft bij adres de aandacht van den minister van binnenlandsche zaken op deze zaak gevestigd." Uit Heerlen in Limburg wordt bericht dat bij het maken van een nieuwen weg bij het buitengoed Ryers- beek onder Nuth de overblijfselen van een Romeinsche woning zijn gevonden, waarvan de trasvloereenerkamer en de fondamenten van eenige muren blootgelegd zijn. Toen onlangs de mis in eene kerk van Dover be diend zou worden, bleek geen enkele koorknaap aan wezig te zijn: een onbekend, deftig oud heer belastte zich vrijwillig met de iunctiën van koorknaap en ver baasde alle aanwezigen door den ernst en de vlugheid waarmede hij zich daarvan kweet; later bleek het de maarschalk Saldanha te zijn geweest. De kerkhoven Montmartre en Père la Chaise te Parijs zullen gesloten en daarop voortaan geen andere lijken mogen begraven worden dan van personendie er eigen grafkelders bezitten; er zullen thans geheel buiten Parijs twee groote begraafplaatsen worden aangelegd een bij St. Ouen, en een te Villiers.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1