che c ourant. N° 173. Zaterdag 1871. 22 Juli. Middelburg 21 Juli. De eerste kamer heeft in hare zitting van heden met eenpaLige stemmen aangenomen: het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de eenzame opsluiting, dat tot bekrachtiging van de met de Nederlandsche bank geslo ten overeenkomst en eenige wetsontwerpen van onder geschikt belang. Morgen zal eene interpellatie van den heer Fransen van de Putte plaats hebbenbetreffende de overlegging van stukken, die betrekking hebben op do tractaten met Engeland. De door de provinciale staten van Zeeland op a. Dins dag avond en volgende dagen nog te behandelen zaken zijn de volgende: Twee voorstellen tot vaststelling van een bijzonder reglement voor het bestuur en beheer der waterkeering lo. van het calamiteuze waterschap Scherpenisse, 2°. van het calamitenze waterschap Margaretha, den calamiteu- zen polder Klein Huissens en het calamiteuze water schap Eendracht. Een nader voorstel, betreffende het reeds vastgestelde bijzonder reglement voor het bestuur en bi heer der waterkeering van het calamiteuze waterschap EUewouts- dijk en den calamiteuzen polder Borssele. Het voorstel omtrent de verpachting van het over zetveer aan het Sloe. Het voorstel van de heeren Hombach c. s., tot uitbrei ding van den stoombootdienst op de Wester-Schelde,en het adres van den gemeenteraad van Neuzenbetrekke lijk die uitbreidicg. Het voorstel van gedeputeerde staten tot verkoop der stoomboot Zeeland. Het voorstel van de beeren Fransen van de Puttec.s.} tot het maken van drie steigers. De adressen omtrent het maken van een steiger aan het Katscbe veer, met een voorstel van gedeputeerde staten daartoe betrekkelijk. Het adres van den gemeenteraad van Neuzen tot het maken van een steiger te IIoedekenskerke,met de inede- deeling van gedeputeerde staten. De begrooting der enkel provinciale en huishoude lijke inkomsten en uitgaven voor 1872. Het voorstel van gedeputeerde staten betrekkelijk de te heffen opcenten op de grond- en personeele belastin gen ten behoeve der provincie. Het voorstel om de ter griffie, ter inzage der leden, nedergelegde stukken in het provinciaal archief te doen overbrengen. Behalve de reeds gedane opgaven is de uitslag der ge meenteraadsverkiezingen in de verschillende gemeenten dezer provincie de volgende: Baarland. Getal kiezers 41. Ingelevêrde biljetten28. Gekozen de aftredende ledenK. Schipper Pz.enL.Traas, beiden met 15 stemmen. Bosclikape 11e. Getalkiezers41. Ingeleverde biljet ten 27. Gekozen het altredend lid H. de Moor met alge- meenestemmenen J. Kintmet 14 stemmen in de plaats van het altredend lid J. H. Kox, die 13 stemmen verkreeg. Brouwershaven. Getal kiezers 91. Ingeleverde biljetten 41. Gekozen het aftredend lid J. de Kater Jz. met 34 stemmen en D. Lopse Hocke met 21 stemmen, in de plaats van het overleden aftredend lid G. H. Stei- nigeweg. Bruin isse. Getal kiezers 86. Ingeleverde biljetten 76. Gekozen het aftredend lid J.L. Muller met40stemmeu. Overstemming tusschen J. van den BergMz. en W. van den Berg Dz. Elk er zee. Getal kiezers 27. Ingeleverde biljetten 22. Overstemming tusschen L. van Loozen, aftredend lid, A. Moolenburgh, J. vau den Bout Tz., J. Stoel, aftredend lid en A. van den Bout. Hengstdijk. Getal kiezers 17. Ingeleverde biljet ten 17. Gekozen de aftredende leden J. J. van Arenthals met 12 en Ch. Kerkhaert met 11 stemmen. Hoedekens kerke. Getal kiezers 57. Ingeleverdebil- jetten 44. Gekozen het aftredend lid C. Boonman met 35 stemmen. Overstemming tusschen M. de Regt, aftredend lid, met 18 stemmen, en M. Paauwe met 12 stemmen. Hontenisse. Getal kiezers 195. Ingeleverde biljet ten 125. Gekozen het aftredend lid P. A. Adriaansens met 101 stemmen. Overstemming tusschen P. A. Joos- sen die 51, P. A. van Dorsselaer die 50, G. F. Willem- seps 'die^^£n>A^yan der Beek die 16 stemmen ver kregen. Koewacht. Getal kiezers 60. Ingeleverde biljetten 27. Gekozen het aftredend lid J. D. de Beule met 27 en D. Bruggemanin de plaats van het overleden aftre dend lid D. Messeghers, met 19 stemmen. Oosterland. Getal kiezers 69. Ingeleverde biljet ten 39. Gekozen de aftredende leden J. Bouman met 29 en L. dè'Weeze met 25 stemmen. Ossenisse. Getal kiezers 36. Ingeleverde biljetten 22. Gekozen de aftredende leden F. Neve met 22 en B. Ebert met 14 stemmen. Philippine. Getal kiezers 16. Ingeleverde biljetten 14. Gekozen het aftredend lid J. F. M. van Haelst met 11 en J. B. Dhooge, in de plaats van A. Nicolie, met 8 stemmen. Stoppeldijk. Getal kiezers 62. Ingeleverde biljet ten 37. Gekozen het aftredend lid P. C. Serrarens met 27 stemmen. Overstemming tusschen het aftredend lid J. B. Schillemans, die 13 stemmen, en P. P. Boeding, die 9 stemmen verkregen. Westdorpe. Getal kiezers 51. Ingeleverde biljet ten 37. Gekozen het aftredend lid N. Kerckhaert met 36 stemmen. Overstemming tusschen het aftredend lid N. Hegman die 18 stemmen en C. van Waes die 17 stemmen verkregen. Zonueraaire. Getal kiezers 52. Ingeleverde biljet ten 34. Gekozen de aftredende leden K. P. Verseput met 32 en J. van der Bijl met 29 stemmen. Overstem ming tusschen F. C. Kohier en J. Slierendregt. Bij het gisteren alhier voortgezet examen voor leerling apotheker zij n door de commissie tw ee candidaten afgewe zen en is aan drie anderen eene akte van bevoegdheid uitgereikt, zijnde de heeren: E. van Gils, H.J.Scheide laar, beiden van 's Hertogen boschen Q. Amoureus, van Schiedam. Het examen wordt nog voortgezet. In de Staats-courant van heden is opgenomen de door de regeering ontvangen mededeeling van de bekroningen die aan Nederlandsche inzenders op de internationale maritime tentoonstelling te Napels zijn toegekend. Onderwijs. De heer Matheeuwissenschoolhouder te Rotter dam, heeft de weinige protestantsche leerlingen, die zijn school bezochten, verzocht die te verlaten. Hij adverteert nu, dat „zijn school thans bestaat uit enkel katholieke jongens." Marine en leger. Naar aanleiding van 's konings besluit van den 19" dezer, wordt de kapitein-luiteuant ter zee jonkheer D. Bowier met den laatsten Augustus a. eervol ont heven van het bevel over het schroefstoomschip het Loo, en dat bevel met den lcn September daaraan volgende opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee C. A. B. D. Rijk. Gemengde berichten. Naar wij vernemen zal a. Maandag, des avonds te half acht uur, in de muziektent op het Molenwater alhier een militair concert worden gegeven, waarbij door het muziekkorps van het 3e regiment infanterie, onder leiding van den kapelmeester Schmidt, het volgende programma zal worden uitgevoerd: n°. 1 Feestmarsch (Schmidt); n°. 2 Le pirate (Concöne); n°. 3 Prima donna aria (Donizetti); n°. 4 Marsch (Berger); n<>. 5 Souvenir de Hellevoetsluis (Schmidt)n°. 6 potp. Lucrezia Borgia (Donizetti); n°. 7 Passe-partout polka (Suppé): n*. 8 Kriegers Abschied (Fiedler); Zondag voormiddag had onder de openbare gods dienstoefening in een der hervormde kerken te Arnhem een storend incident plaatste midden der preek riep plotseling een welgekleed persoon, blijkbaar tot den' beschaafden stand behoorende, uit: „neen, dat zegt Pau- lus niet van den heiligen geestDe predikant J. P. de Keyser staakte een oogenblik zijn rede. Middelerwijl beduidde de commissaris van politie den dilettant-theo logant dat hij hem moest volgen, als zijnde het daar de plaats niet om in discussie te treden. Twee personen te Haarlem zijn veroordeeld tot 3 en 2 maanden cellulaire gevangenisstraf wegens ver zet tegen politiebeambten tijdens de laatste ongeregeld heden; een hunner had tevens een glasruit ingeworpen. Uit Florida wordt gemeld dat eenige dagen gele den een kleine stoomboot in een inham van de rivier Ackawaha bij Sacketts point, waar het water steeds donker en zwart was, op een troep alligators stootte die den verderen tocht bijna geheel belemmerden, terwijl zij de stoomboot dreigenden plassend omringden en aan vielen. Een vreeselijke strijd ontwikkelde zich. De passagiers trachtten de dieren door vuurwapenen te dooden of op de vlucht te drijven, terwijl de bemanning met handspaken er op los sloeg, doch te vergeefs. De toestand werd steeds gevaarlijker en de vernieling der boot scheen onvermijdelijk. Reeds waren drie ferme matrozen door de dieren ver slonden en verscheidene anderen gewond. Eenige plan ken van het scheepsruim waren reeds losgerukt en met moeite kon men de boot nog drijvende houden. Eens klaps kwam voor de ongelukkige schepelingen hulp opdagen in de gedaante van een groote waterslang. De alligators verdwenen terstond, vervolgden de slang en begonnen met dezen een hevigen strijddie weldra het water met bloed kleurde. Men gelooft dat de dieren door een onderaardsch kanaal uit de zee in de rivier komen en hoopt dat spoedig middelen zullen worden beraamd om hen uit te roeien, daar de scheepvaart in die streken anders eene onmogelijkheid zou worden. Tliermometorstand. 20 Juli. 's av. 11 u. 55 gr. 21 'smorg. 7u.60gr.'smidd. 1 u. 71 gr.'sav. 6 u.68 gr. Gemeenteraad van Tlissingen. Zitting van Maandag 17 Juli. Vaststelling verordening gebruik gemeente-petroleummagazijn; idem verordening beteugeling kinderziekte; wijziging tarief bruggeld; be sluit tot benoeming tijdelijk hulpleeraar burgeravond school; benoeming hulponderwijzer; wijzigingen reglement zeemans- en visschersbeursadres P. L. de Munck machtiging tot af- en overschrijvingen; benoeming stem bureau; mededeelingenvoorstel van den voorzitter. Voorzitter de heer "Winkelman. Afwezig de heeren Mestdagh, de Groof en. Kleijnhens. De notulen van het verhandelde in de zitting van 21 Juni jl. worden gelezen en goedgekeurd. In de eerste plaats wordt beslist omtrent de vraag, waarover in de vorige zitting de stemming hebben ge staakt, of van het gemeente-petroleummagazijn door de handelaars onbeperkt gebruik kan worden gemaakt. De voorzitter deelt mede dat in bet magaziju ruimte is voor eene laag van 64 vaten en drie of vier lagen op elkander kunnen gelegd worden, zoodat bij drie lagen 192 of bij vier lagen 256 vaten petroleum geborgen kunuen worden. Namens burgemeester en wethouders stelt hij voor, het maximum van het aantal vaten door een handelaar in het magazijn op te slaan, te bepalen op 100. De heer Verkuyl Quakkelaar verklaart dat hij zich ver- eenigt met het voorstel tot beperking omdat zonder zoo danige bepaling de gemeente als het ware een pakhuis zou geven voor speculanten. Door den voorzitter is medegedeeld, hoeveel ruimte in «le bewaarplaats aanwe zig is, doch spreker merkt daartegen op dat die ruimte niet gevuld kan worden, aangezien het dan onmogelijk zou zijn om de vaten van verschillende personen er uit te halen. Men kan dus eigenlijk maar op de helft der ge noemde ruimte rekenen, zoodat hij bepaald vóór de voor gestelde beperking is. De heer Pot is daarentegen bepaald tegen die beper king. Hij herhaalt wat hij reeds in een vorige zitting heeft gezegd, dat petroleum geen verboden handels-

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1