hebben van 20 franken dan wordt in een uur aan gemunt geld vervaardigd voor een som van 1, 440,000 franken. Al dit geld is echter niet voor Frankrijk bestemd. Vele vreemde staten wenden zich tot de munt te Parijs om er geld te laten slaan; zelfs China en Japan. Op 6 dezer werd te Londen de 100« verjaardag van sir Walther Scott gevierd met een prachtig gecostu- meerd bal in Willis' Rooms, dat het Waverley-bal genoemd werd. De bloem van den Schotscheu adel vertoonde zich daar in de quadrille d'honneur, die uit zestien heeren en zestien dames bestaande, iu een afgesloten gedeelte der zaal werd gedamst. De deel nemers aan die quadrille waren allen gecosturaeerd als eender hoofdpersonen uit Scott's romans of gedichten. Lady Elisabet Campbell, de dochter van don hertog van Argilestelde een harer eigen vooroudersthe maid of Lom voorverder vonden Rose Bradwandine Lucy Ashton, Di Vernon, Julia Mannering, Edith Bellenden, al die bij de lezers van Scott zoo welbekende figuren haar plaats naast Waverley, FrankOsbaldiatone Henry Morton Claverhousethe master of Ravenswood enz. De prins van Wales nam in de eere quadrille plaats als lord of the Isles, een titel tegenwoordig door de prinsen van Wales gedragen, en prins Arthur als Charlie Stuart. De prinses van Wales droeg het costuum van Maria Stuartdoch nam geen deel aan den dans. Het bal dat meer dan 500 deelnemers telde had een echt Schotsch karakterook de nationale reel ont brak niet. Lady Ida Hope danste die in nationaal costuum met accompagnement van de doedelzakblazers van den prins van Wales van den markies van Huntley en van lord Macduff; het accompagnement maakte echter een minder aangenamen indruk op de ooren dan de passen der bevallige danseres op de oogen der tegenwoordigen. Behalve de genoemde personen waren een aantal gasten in eene eindelooze variatie van historische costumen tegenwoordig zelfs groote variatie aanbiedende waar ze den zelfden persoon hadden voor te stellen. In den zoölogischen tuin te Berlijn kan men zich abonneeren voor een zekere som 's jaars. Zij die ver langen lid te worden, behoeven slechts hunne photogra- phische portretten aan het bestuur te zenden. Natuurlijk onder begeleiding van de abonnementsgelden. Het portret wordt door het bestuur afgeteekend en geldt dan als bewijs van toegang. Voorzeker een uitmuntend middel van controle. Verkoopïiigeii en aanbestedingen. Jl. Zaterdag heeft door burgemeester en wethouders van Vlissingen de openbare verpachting en verhuring voor den tijd van 7 jaren plaats gehad, van de volgende aan de gemeente Vlissingen in eigendom toebehoorende en fn die gemeente gelegene vaste goederen: a. Een stuk weiland, groot 1 hektare 12 aren en 60 centiaren, kadastraal bekend in sectie A, n°. 123. Ver pacht aan Hornemanvoor f 170; b. een stuk weiland, groot 1 bektare 37 aren en 70 centiaren, by het kadaster bekend in sectie A, n°. 127. Verpacht aan Jan Kool, voor f 211; c. de werf aan de Sardijnkaai, met daarvoor gelegen platte helling of keibank, bekend in sectie E, n°. 514. Verpacht aan J. Filisvoor f 176; d. een erf met zich daarop bevindende loods in de Korte Noordstraat, zijnde de voormalige vischmarkt, ge legen in sectie E, n°. 1086. Verpacht aan K. de Jager, voor f 70. Tkerniometerstaiid. 17 Juli. 'sav. 11 u. 66 gr. 18 'smorg.7u.67gr. 'smidd.lu.71gr.'sav.6u.68 gr. uitent anö. Algemeen overzicht. Het schijnt dat zoowel in het groote als in het kleine Parijs door ondervinding niet veel wijzer wordt. Hoe vaak reeds heeft men de Fransche hoofdstad in dezelfde fout zien vervallen en denzelfden weg zien inslaan, die haar uit ervaring als de verkeerde bekend was! Ruim vier weken lang was het bekend, dat den 2en Juli de belang rijke verkiezingen tot aanvulling der nationale vergade ringzouden plaats hebben, doch met alle kalmte laat Parijs dezen tijd voorbijgaan, om in de laatste week van aile zijden met candidaten te voorschijn te komen zonder eenige onderlinge samenwerking der verschillende par tijen, met het natuurlijk gevolg dat de stemmen versnip perd worden en Parijs afgevaardigden naar Versailles zendt, die niet de gevoelens van de meerderheid der bevolking uitdrukken. Thans bij de uit een ander oog punt niet minder belangrijke verkiezingen voor den Parijschen gemeenteraad heeft men gedurende een paar wefcen hetzelfde verschijnsel waargenomen, en het eenige wat aan de aanstaande belangrijke gebeurtenis herin nerde waren de klachten der dagbladen over het gebrek aan politiek leven cn politieken zin der natie. Zonder twijfel zijn deze beide voor een volk, dat steeds het woord vrijheid in den mond beeft, uiterst gering, doch moet men dit verschijnsel ook niet voor een groot ge deelte aan den aard der Franschen en vooral van den Parijzenaar toeschrijven, die te veel man van het oogen- blik is, om reeds te spreken en zich te kunnen opwinden over iets, waarvan het resultaat hem eerst na verloop van eenige weken bekend zal wezen? Nu althans, inde laatste week voor de verkiezingen, neemt men plotseling in geheel Parijs belangstelling in deze zoo belangt ijke zaak waar. L'Union Parisienne de la presseheeftbékend gemaakt dat zij met het oog op do verkiezingen van den gemeen teraad geconstitueerd bleef en ieder die hare beginselen voorstaat verzocht om zich bij haar aan te sluiten. „Zij noodigt bovenal de bewoi.ers van ieder quartier uit, om zonder verwijl comités te vormen, waarmede zij zich in verbinding zal kunnen stellene-n belooft den steun harer publiciteit ten behoeve van de verkozen candidaten." Het comité républicain de la Seine rue de Turbigo, heeft zich permanent verklaard van gister, n tot den dag der verkiezingen, en zal van's morgens 9 tot 's namiddags 6 uren alle mogelijke inlichtingen verstrek ken, welke men omtrent kiezers of candidaten, omtrent de nieuwe gemeentewet of de indeeling der quaitiers enz. zal wenschen te vernemen. De Pruisische regeering schijnt een begin te zullen maken met haren strijd tegen de katholieke priesters en het dogma der onfeilbaarheid, tenminste zou men een artikel in de Norddeutsche Algemeine Zeitung van gisteren als een ultimatum knnnen beschouwen. Het officiense blad maakt er den clerus een verwijt van, dat hij zeer goed weet, dat door een gewelddadige uitvoering van het nieuwe leerstuk een conflict onver mijdelijk is. De regeering moet zich niet bewegen op godsdienstig gebied, doch het blad eischt dan ook van de kerk, dat zij de grenzen eerbiedige, die haar van den staat scheiden. Doet zij dit niet, dan is de staat verplicht om, misschien ten koste van de waardigheid der kerk, alle gevaren die door het dogma der onfeil baarheid den staat bedreigen, uit den weg te ruimen. De waarschuwing is duidelijk geroeg en zeker kan men een actieven weerstand verwachten, wanneer de ultramontanen aan deze waarschuwing geen gehoor geven. Zij zeiven kennen reeds voldoende de bron, waaruit die weerstand zou voortvloeien, tenminste het ultramontaansche blad Germania zegt het in een zijner laatste nommers, dat de weigering van den minister von Miihler tot bekrachtiging van ontslag van een katholiek onderwijzer niet van zijn departement uitging, maar het gevolg was van een besluit van den minister raad, waarin von Bismarck deze weigering eischte. Htt kau dtrn ultramontanen toch evenmin ontgaan zijn, dat deze man van ijzer en bloed geen middel ontzietom zijne plannen ten uitvoer te leggen. In het Engelsche parlement vordert men weinig of niets. Het huis der lords zet onafgebroken de discus- siën over de Army-bill voort, zonder nog eenigszins het uitzicht op eene eindstemming te opener. Het lagerhuis doet desgelijks met het ontwerp op de geheime stemming bij de verkiezingen, waarop niet minder dan 200, zegge tweehonderd, amendementen voorgesteld zijn, die achter eenvolgens behandeld worden en na verwei ping weder nieuwe amendementen te voorschijn roepen, evenals het monster, dat aan de plaats van iederen kop door Hercules afgehouwen terstond twee nieuwe koppen vertoonde. De positie der regeering is verre van benijdenswaardig, te minder daar men het plan der oppositie kent, om de discussiën zoodanig te rekken dat de zitting gesloten en de behandeling verdaagd moet worden. De heftige bestrijding dezer beide wijzigingen in de Engelsche staatswetgeving, zoo dringend door de tijdsomstandig heden geboden, levert weder een karakteristiek bewijs van de gehechtheid en vasthoudendheid der Engelschen aan hunne oude gewoonten en instellingen. Het budget is eindelijk in de Spaansche cortes met 176 tegen 46 stemmen aangenomen, doch de ministe- rieele crisis, naar het schijnt, nog geenszins daarmede opgelost. Opnieuw hebben drie leden van het kabinet hun ontslag ingediend, doch op aandringen van maar- schalk Serrano hun besluit nog 24 uren in beraad ge nomen. De zittingen van den Oostenrijkschen rijksraad zijn bij keizerlijk decreet verdaagd, en niettegenstaande de weigering van de middelen tot dekking van het te kort op het budget door het huis van afgevaardigden, waardoor de zittingen in het najaar heropend moeten wordenvolgen de oppositie-bladen de handelingen der regeering met angstige spanning. De Nene Freie Presse zegt, dat er in de binnenlandsche politiek wel is waar stilte heersoht, doch eeu stilte, welke voorafgaat aan de dreigende Czechische verzoening, die op de sluiting der delegatiën wacht. Volgens Czechische bladen bereidt men zich opgrootewijzigingen voor, en verheugt men zich als eerste resultaat reeds over de verwijdering der Duitsche ambtenarenwanneer het gerucht tenminste waar is, wat liet Oostenrijksche blad echterbetwijfelt, dat in Bohemen alleen meer dan 30 hoogere ambte naren gepensioneerd en een groot aantal overgeplaatst zijn. De benoeming van graaf Goluchowski tot stadhou der van Gallicië zou volgens een gerucht reeds geschied zijn, ten spijt van de omstandigheid, dat het wetsont werp tot uitbreiding der bevoegdheid van den Gallici- schen landdag als definitief begraven beschouwd wordt, zoodat de vrees vermeerdert, dat de regeering hare plannen buiten de constitutie om wil uitvoeren. Deze gefuckten gevoegd bij de angstige stilte op politiek gebied versterken de oppositie in hare meening ten opzichte van het ministerie-Hohenwart. Tot dusverre is nog reden genoeg voorhanden, om te gelooven, dat de oppositie de zaken wel wat te donker inziet. Laatste berichten. Londen Het hoogerhuis heeft de wet op de reorganisatie van het leger met 155 tegen 130 stemmen verworpen. Parijs. De geruchten aangaande het conflict tusschen den onderkoning van Egypte en den Franschen consul te Alexandria zijn zeer overdreven. Men verwacht een minnelijke schikking. Belgische brieven. Brussel 17 Juli. „Indien men ooit uwe administratie allegorisch moet voorstellen", zeide Zaterdag de heer Isodore Pirraez aan zijne ministerieele opvolgers, „dan moet het zijn met een gebroken zwaard en een jeneverstruik indehandd' Deze vergelijking getuigt weder van zijn luim en zijn geest. Wat is ook vreemder noodlot voor een kabinet, wiens leden bijna allen in de maatschappij do werken des vre- des beoefenden, dan zich gedwongen te zien om een militarisme a. oulrance na te jagen? Wat is merkwaardiger verschijnsel dan een clericaal ministerie, dat steeds de woorden moraal, publieke orde en deugd in den mond heeft en zich genoodzaakt ziet om uit partijgeest de kroeghouders van het recht van patent vrij te stellen, met andere woorden om een premie te stéllen op de vermenigvuldiging van deze slechte inrichtingenwaar de werkman zijn zuur verdiende penningen doorbrengt en vaa zijn ware bestemming vervreemd wordt: zijn buisgezin en zijn zedelijke en lichamelijke gezondheid! Overigens zal de sabel niet minder noodlottig voor bet ministerie zijn. Reeds Vrijdag behoedden slechts 6 stemmen voor een ministerieele crisis. De generaal Guillaume had onverwacht bij de aan vrage van een suppletoir krediet ten bedrage van 3,250,000francs voor fouragesenz. de quaestie van ver trouwen gesteld, nadat verschillende leden der rechter zijde een amendement hadden voorgesteld, om dit krediet met 500,000 francs ie verminderen. Vreemder houding dan die der ministerieele collega's van den minister van oorlog heeft men waarlijk nooit gezien „Eene kabinets-quaestie? Maar wij hebben dieniet gesteld", zegt de heer d'Anetban en dreunen de heeren Jacobs en Cornesse in koor hem na. De heer Kervijn de Lettenhove pleit bijna in tranen voor de homogeniteit van het kabinet. De generaal Guillaume hield zich staande niettegen staande zijne ambtgenooten, die hem zoo hadden laten vallen. 'Hij verkreeg zijn votum van vertrouwen met juist 6 stemmen meerderheid. „Thans, zeide hy bij het weggaan tot een zijner adjudanten, is het tusschen mij en mijne collega's. Indien zij zich niet buigen voor do algemeene dienstplichtigheid daar wacht ik zeaf voor mijne revanche dan zal ik vallen of zij. En ik zal mijn best doen dat zij het zijn." Ge ziet het dat niet juist groote harmonie in den boezem van het kabinet heerscht, dat zich morgen zal moeten verantwoorden over de plagerijen en kwellingen met de passen, waarvan zelfs Belgen het slachtoffer zijn, die het land aan de Fransche grenzen binnenkomen. Men

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2