r 170. Woensdag öinnenUniïr. 1871. OÜRANT. 19 Juli. Bij dit nommer ontvangen onze geabon- neerden liet vierde gedeelte (vel 9 en 10) van het Verslag' van het verhandelde in de openbare vergaderingen van de staten van Zeeland gedurende de zomerbij eenkomst van 1871. Het Gemeentebestuur van Stavenisse zal, ten raadhuize aldaar, op Vrijdag den 28 Juli aanstaande, des namiddags te zes uren, in het openhaar trachten aan te besteden: Hel bouwen van een nieuw school lokaal met o ader wijzers woning, met het leveren van alle daartoe benoo- alii.de materialen. De aanwijzing zal plaats hebben des morgens op den dag der besteding; verdere inlichtingen zijn te bekomen bij voornoemd bestuur. De teekening ligt ter inzage ter gemeente-secretarie alhier, alwaar ook de bestekken ad 1 per stuk ver krijgbaar zijn gesteld. De bestekken zijn mede te bekomen bij den boekban delaar A. M. E. VAN DISHOEK, te Zierikzee. Het gemeentebestuur voornoemd, C. DORST Lz., Burgemeester. A. F. UANSSENSSecretaris. Middelburg 18 Juli. Aan de heden gehouden verkiezing van zes leden voor den- gemeenteraad van Middelburg is door 325 van de'790 kiezers deelgenomen. Bij de verkiezing van twee leden op den 18eQ April jl. brachten evenzeer 325 kiezers hunne stem uit. Bij vroegere verkiezingen tengevolge van periodieke aitreding hebben gestemd: in 1853, 333 kiezers; in 1855, 426; in 1857, 351; in 1853, 285; in 1861, 262; in 1863, 170; in 1865, 315; \q 1867, 367; in 1869, 376. De gemeenteraad van Vlissingen heeft in zijne giste ren gehouden zitting waarvan wij het gewoon verslag in een volgend nommer mededeelen onder anderen besloten dat het gebruik van het gemeente- petroleummagazijn in zoover zal beperkt worden, dat een handelaar daarin niet meer dan 100 vaten zal mogen opslaan. Het gebruik van dat magazijn zal overigens kos teloos kunnen geschieden. Het in de vorige zitting gedane voorstel tot benoe ming van een tijdelijken bulpleeraar in het rechtlijnig teekenen aan de burgeravondschool is aangenomen en de jaarwedde op f 150 bepaald. In de volgende zitting zal, op voorstel van den voor zitter, eene commissie uit den raad worden benoemd om te overwegen ot en zoo ja op welke v> ijze den 6e° April 1872, wanneer het 300 jaren zal geleden zijn dat Vlis singen het Spaansche juk heelt afgeschud, eene feest viering zal plaats hebben, teneinde dan daaromtrent bij tijds de noodige voorstellen aan den raad te doen. Z. M. de koning heeft gisteren in een bijzonder gehoor ontvangen den graaf de Bourgoing, nieuw benoemd buitengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter van Frankrijk bij het Nederlandsche hof, ter over handiging van zijn geloofsbrieven. Benoemingen en besluiten. notarissen. Op verzoek (eervol ontslag verleend aan J. G. Risseeuw als notaris te Goes, en als zoodanig benoemd J. M. Pilaar, candidaat notaris te Goes. hooger onderwijs. Op verzoek eervol ontslag ver leend met ingang van 1 Augustus a., aan J. H. Stuffken, als boogleeraar aan de hoogeschool te Leiden. Benoemd tot hoogleeraar in de medische faculteit aan de hoogeschool te Groningen dr. H. W. Middendorp lector in de geneeskunde aan die hoogeschool. ridderorden. Op verzoek vergunning verleend aan den majoor J. F. Meijer, kommandant der divisie ko ninklijke maróchaussée van Limburg, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Leopolds orde hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. Gemengde berichten. Op a. Vrijdag avond te half acht uur zal het muziek korps der schutterij op het Molenwater alhier het vol gende programma uitvoeren: n» 1 Marsch;n° 2 Galop (de Jong); n° 3 potp. uit de opera Martha (Flotow) n° 4 Bernhard wals (Kliegl)n» 5 aria uit Stabat Mater (Rossini); n° 6 fant. uit de opera Lucie deLammermoor (Donizetti); n" 7 potp. uit Orpheus (Offenbach); n» 8 marsch: „Was blasen die Trompeten" (Abt). Te Wolfaartsdijk is gisteren op plechtige wijze het eerste drietaj steenen, met gepast opschrift voor zien, gelegd aan de nieuwe meestoot de Eendracht. Van het massief zilveren piece de milieunamens de ingezetenen van 's-Gravenhage,door den gemeente raad aldaar aan prinses Marie der Nederlanden en den prins zu Wied aan te bieden, geeft ïïet Vaderland de volgende beschrijving: „In het midden van een prachtig georneerd plateau prijkt eene kunstig bewerkte vaas, ter hoogte van 1.15 meter, waarvan het voetstuk omgeven is van wapens en monogrammen van het vorstelijk echtpaaromstren geld met eikenloof. „Op het bovenstuk staat een uiterst be vallig vrou wenbeeld, het baar getooid met een krans van rozen met kwistige hand schoone bloemen strooiende in een gouden schaal. „Aan de zijden der vaas zijn twee fruitcoupes aan gebracht, even fraai van bewerking en ornamentatie. „Op de vier hoeken zijn bonbonnières geplaatst, omgeven van keurige bordures. (,Het plateau dat eene lengte heeft van 1£ meter, prijkt met het wapen van het vorstelijk 's-Gravenhage en het opschrift: „18 Juli 1871" in een schitterende stralenkrans. Uit Texel schrijft men aan Het Vaderland: „Het kanongebulder bracht Donderdag avond ruim 10 uren op het, vooral om dien tijd, stille dorp Oude- schild alles in iep en roer. Men ijlde naar den zeedijk, en ontwaarde van daar in z. w. richting flambouw- en fakkellichtdat zich in onderscheidene kleuren hel en schitterend aan den donkeren gezichteinder vertoonde. „Niets was zekerder of er bevonden zich schepelingen in gevaar. „Velen spoedden zich havenwaarts', teneinde de in nood verkeerenden ter hulp te snellen. Spoedig waren dan ook een paar schuiten van kapitein T. Mets, elk met een dozijn kloeke mannen aan boordzeilvaardig en zeilden naar het nog altoos seinende vaartuig. Daar gekomen, zag men tot algemeene verwondering, dat het noodseinen gevende vaartuig geen ander was dan Zr. M». ramtorenschip de Buffel. „Op de vraag, wat er toch wel aan de hand was, bekwam men ten antwoord: „Wij houden exercitie." Nimmer echter is op die manier in den omtrek van ons eiland geëxcerceerden het is zeer wenschelyk, dat men zonder behoorlijke publiciteit zooals bij het schijf schieten en het verleggen van quarantaine plaats heeft tot zulke oefeningen niet meer overga." Den 3cn April verliet de Russische stoomboot Nackamaff van 500 paardenkracht en metende 3600 ton nen, de haven van Bombay met een lading katoen naar Odessa. Gewichtig is dit handelsfeit vcor Indië zoo zegt de Calcutta Englishman met recht. Immers Rus land, dat reeds lang, als een goede klant, van Indië jaarlijks een 20,000 ton katoen en de beste idigo van de Calcutta-markt kocht, ontving die goederen tot nu toe langs den omslachtigen en duren weg over de Kaap de Goede Hoop of Egypte en Londen, vanwaar zij per stoomboot naar St. Petersburg vervoerd werden. Maar de opening van het Suez-kanaal heeft daarin een heilzame verandéring gebracht. Russische agenten heb ben verleden jaar Bombay, Calcutta, Madras en China bezocht en bij hun terugkeer te St. Petersburg eene tentoonstelling gehouden van de medegebrachte stalen en monaf-pvd en ™o^Gdeelingen van allerlei aard ter beschikking gesteld van den Russischen handel. Zoo gunstig luiden al die berichten voor een rechtstreeksch verkeer met Indië, vooral die van den afgevaardigde bij de opeuing van het Suez-kanaal, Skaffolsky, dat de Russische stoombootmaatschappij die een vloot van 63 booten in de vaart heeft tusschen den Caucasus, Kon- stantinopel, Egypte, Griekenland, de Middellandsche Zee en Londen, onmiddellijk een stoombootdienst ge opend heeft tusschen haar station" Port SaïJ en Bombay, voor het vervoer van personen en goederen. De vracht is bepaald op 56 Engelsche schellingen per ton. Een tweede lijn zal geopend worden tusschen China en Odessa via Suezteneinde Rusland van thee te voorzien. Reeds wordt de Tchichataff van Hongkong verwacht met eene volle lading thee, om intijds op de in Juli te houden groote jaarmarkt van Nigi Novo- gorod te kunnen worden verkocht. Vroeger eischte het vervoer daarvan te land veertien maanden, of moest de ook zeer lange weg van Londen en St. Pe tersburg gebruikt worden. Nu daarentegen zijn de goederen in 60 dagen van China te Odessa, het Rus sische Liverpool, en vinden daar den trein gereed voor Moscon en St. Petersburg. Van Bombay naar Odessa duurt het vervoer niét meer dan 25 dagen. Geen won der, dat in Indië de begeerte geprikkeld wordt van de thee- en koffieplanters aldaar, om voordeel te trekken van zoo versnelde gemeenschap met dien mach tigen kooper. (Handelsllad.) De heer Thiers moet bij gelegenheid van zijn laatst onderhoud met den heer Schneider, verschillende aange legenheden hebben besproken nopens de aanmaak van wapenen. Men meent dat in de fabrieken van Creuzot belangrijke hoeveelheden wapenen zullen worden gefa briceerd. Omtrent de ongeregeldheden die bij gelegenheid van den optocht der Orangemen op den 12e° Jnlijl., ter herinnering aan de onderdrukking vandenkatholiek- Jacobijnschen opstand in Ierland, te New-York hebben plaats gehad, worden langzamerhand meer bijzonder heden bekend. De katholieke Ierlandcrs, die een aan zienlijk gedeelte van de lagere volksklasse van New-York uitmaken, hadden zich voorgenomen om den optocht te verhinderen. Deze werd door eene sterke afdeeling militairen en politie agenten geleid. Het volk begon op zeker punt de militaire macht met steenen te werpen en te beschietenwaarop deze gebruik maakte van hare wapenen, zonder het bevel der officieren af te wachten. Het aantal dooden en gewonden is aanzienlijk, doch de berichten stemmen nog niet overeen. Volgens een bericht in de Volks-Zeitung bedraagt het aantal dooden 60 rust verstoorders, 6 poiitie-agenten en 10 soldaten; het aantal gewonden 150 en even zooveel gevangenen. De Londen- sche Times daarentegen spreekt van 31 dooden, waaronder 2 poiitie-agenten en 3 soldaten, terwijl 200 personen zouden zijn gearresteerd. De chef der Parijsche firma Rothschild heeft een zeer eigenaardige anti-Pruisische demonstratie gedaan. Hij heeft n. I. zijn bedienden te Ferrières, die van den koning van Pruisen een fooi van 2000 franken ontvangen hadden, gedwongen, die som aan hun vorstelijken gever te Berlijn terug te zenden, onder bedreiging, dat zij anders uit zijn dienst zouden worden ontslagen. Het ont vangen bevel is door allen stipt nagekomen. Naar gemeld wordt, heerscht thans in de munt te Parijs een voorbeeldelooze bedrijvigheid. Twintig machines zijn onophoudelijk bezig, en elke machine slaat een goudstuk in een seconde^ In een uur verkrijgt men dus door middel van de 20 machines 72,000 goud stukken. Rekent men nu dat deze dooreen de waa rde

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1