6uitcnlanïX en uitgaande rechten en accijnsen, te Helmond, W. F. J. Passtoors, thans adjunct controleur derzelfde middelen te Roosendaalte Meppel, B. H. J. F. Endtz, thans adjunct controleur derzelfde middelen te Rotterdam; te GeertruidenbergG. R. J. de Quay, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Venray c. a.\ te HarderwijkT. W. Thorbecke, thans adjunct controleur derzelfde middelen te Amsterdam; zijnde de waarne ming van de controle der directe belastingen, in-en uitgaande rechten en accijnsen te Bolsward opgedragen aan F. H. P. Ligtenberg, commies ter inspectie derzelfde middelen te Amsterdam; tot adjunct controleur der directe belastingen, in en uitgaande rechten en accijnsen, te Dordrecht, J. M. Bur- gerhoudt, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Arnemuiden c. a.] te Roosendaal, J. H. Becking, thans surnumerair bij de administratie der zelfde middelen, werkzaam in de inspectie der directe belastingen in- en uitgaande rechten en accijnsen te Middelburg; te Groningen, J. van der Burch, thans surnumerair bij de administratie derzelfde middelen, werkzaam in de inspectie der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Amsterdam; te Maas tricht, A. P. R. van Beusekom thans surnumerair bij de administratie van meergemelde middelenwerkzaam in de inspectie der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Eindhoven. Verplaatst de navolgende adjunctcontroleurs der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijn sen, G. M. C. Dresselhuys, van Groningen naar Schie dam;j. P. van Blarkom, van Maastricht naar Amster dam; S. N. Hoek, van Dordrecht naar Rotterdam. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen: te Venray c. a. (Limburg), E. L. A. H. Ariëns, than3 controleur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Geertruidenberg; te Arnemui den c. a. (Zeeland), P. H. Balfour van Burleigh, thans surnumerair bij de administratie der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen, werkzaam in de inspectie derzelve middelen te Amsterdam. Onderwijs. In zijne heden gehoudene zitting heeft de gemeente raad van Vlissingen tot hulponderwijzer aan de school van den heer E. G. J. Stuart benoemd, den heer G. J. Endhoven thans te Heen, gemeente Steenbergen. Marine en leger. Ingevolge art. 11 van het reglement voor het konink lijk instituut voor de Marine te Willemsoord en overeen komstig het door de commissie voor het afnemen van het examen ingediend proces-verbaal van rangschikking zijn door den minister van marine, met den l«i Sep tember a., benoemd tot adelborsten 3e klasse bij voormeld instituut, de navolgende jongelingen, in alphabetische orde gesteld, als: A. L. Boelen, jonkheer G. S. Boreel, H. M la Chapelle, H. van Assendelft de Coningb, J. C. Cramer, W. B. J. van Eyk, J. P. M. KluppellA. W. A. LöningJ. M. Noorduyn L. A. T. J. F. van Oijen, J. M. M. Pfeill, J. B. Snethlage, K. F. Steinmetz, P. C. W. Vandevelde W. Weijers, M. E. de Wildt. P. C. de Winter en F. C. V. Zwaanshals. (Herplaatsing wegens misstelling in de Staats courant.) De luitenants ter zee 2« klasse A. P. Hooghwinkel en J. H. Meijer, en de officier van administratiele klasse J. H. C. ten Hove, laatst behoord hebbende lot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 8e» dezer in Nederland teruggekomenworden met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. Gemengde berichten. Dezer dagen is te 's-Gravenhage aangekomen de Zweedscbe kapitein der genie A. von Muitzen. Deze officier heeft zich in betrekking gesteld met den hoofd inspecteur der gevangenissen, den heer m'. P. W. A. Grevelinken heeft reeds verscheidene gevangenissen in ons land bezocht en den bouw en de richting daarvan opgenomen. Men is voornemens om te Brighton aan bet strand een monster-aquarium op te richtenzoo als geen andere stad tot dusver bezit. De kosten worden op ongeveer f 500,000 geschat, en Brighton, dat als het ware een voorstad is geworden van Londen voor al de bewoners der wereldstad, die haar rumoer en haren nevel van zaterdag tot maandag willen ontvluchten, draagt in de kosten voor een niet onaanzienlijk deel bij. Een der reservoirs zal 30 meter lang en 8 meter diep zijn; de kleinste zullen een afmeting hebben van 3 meter in de hoogte en lengte. Men verwacht, dat men met dit werk tegen het aanstaande jaar gereed zal kunnen zijn. Aan de leden der comédie Fran^aise is voor hun vertrek uit Londen een diné aangeboden. Deartisten werden afgehaald door de rijtuigen van lord Granville, lord Dufferin, lord Houghton, lord Powerscourt en den markies van Townseude, teneinde hen naar het kris tallen paleis te brengen, waar bet diné was aangericht. Genoemde heeren en andere hooggeplaatste personen stelden dronken op de artisten in, terwijl elk van hen een prachtig geschenk van den heer Leighton ontving. In de twee maanden die zij in Londen doorbrachten, bedrcegen de entrées 100,000 guldende recette ge woonlijk 2500 per avond. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 16cn dezer: J. Fase,jra. 26 j. met L. P. Louwerse jd. 24 j. J. N. van Aartsen, jm. 22 j. met J. J. de Klerk jd. 26 j. J. van Uxem, wed', van M. J. Guldenberg, 45 j. met J. J. M. Net, jd. 32 j. P. J. van Aartsen jm. 26 j. met B. de Jong, jd. 25 j. J. L. Hegberg, jm. 29 j. met O. Standaart, jd. 28 j. (Van 815 Juli.) Vlissingen. Bevallen: G. Riemens,geb. Loof, z. en d. d. (tvveel.) E. Aspeckens, geb. de Jong, z. W. Kole geb. Koppejan, d. M. J. Ketting, geb. Holster, d. M. Naere- baut, geb. van Wageningen z. (doodgeb.) overleden: M. J. ^Guedou, d. 3 m. J. A. Riemens, z. 4 d. Goes. Gehuwd: M. G. van den Ende, wedr.vanC.Beek man, 40 j. met M. Meijnderts, wede. van J. Bnljé, 39 j. Ph. van Blitterswijk, jm. 23 j. met A. M. van Lieren, jd. 21 j. B. J. Mulder, jm. 23 j. met C. Zuurveld, jd. 26 j. M. Pekaar, wedr. van M. de Jager, 32 j. met M. Filius, jd. 20 j. Bevallen: G. C. Fouw, geb. Rijkaard d. A. H. Non- nekes, geb. Somer, z. M. J. van der Reit,geb.Loobeek,z. C. de Jonge, geb. Snoep, z. Ziebikzef. Gehuwd: A. van den Berge, jm. 22 j. met E. Hogerheijde, jd. 21 j. Bevallen: C. van Westen, geb. van der Jagt, d. M. Waller, geb. Lochmans, d. E. Rombouts, geb. Luijex,z. B. C. Ruselaar, geb. Bnskop, z. J.Tabernée,geb.Tuijtelz. C. Moolenburgh, geb. Hoeke van Weel z. G. Pauli, geb. Hoogendorp, z. (doodgeb.) OverledenJ. P. Hest, man van J. A. Olree, 66 j. Therm ometer stand. 15 Juli. 'sav. 11 u. 63 gr. 16 'smorg. 7u.65gr.'smidd. lu. 73gr.'sav.6n.75 gr. 17 'smorg.7u.65gr.'smidd. lu.77gr.'sav.ll u. 76gr. Staten-generaal. Volgens het voorloopig verslag der tweede kamer omtrent het wetsontwerp tot afkoopbaarstelling der tienden was men van oordeel, dat, met het oog op het reeds lang aanhangig zijn van deze zaak en het tot twee maal toe verwerpen door de eerste kamer, er aanleiding bestond om de verschillende punten slechts aan tc stip pen en niet in het breede te bespreken. Algemeen nam men nu ook weder aan dat de opheft ling van den last der tienden in het belang van den landbouw wenschelijk was. Verreweg de meeste leden waren met den minister van justitie van oordeel, dat bij een afkoopbaarstelling der tienden het recht tot afkoop alleen aan den tiendplichtige moet worden gege ven; terwijl bet stelsel van wederkeerigheid onover komelijke bezwaren met zich brengt. De verwachting dat dit wetsontwerp aan het doel zou beantwoorden, was echter niet hoog gespannen. Daarom werd de vraag gedaan of niet een meer afdoenden weg tot het doen verdwijnen der tienden kon ingeslagen worden; men doelde daarbij op verwisseling van den tiend in grond rente. Daartegen werden bezwaren ingebracht. Meer weerklank vond het denkbeeld van afkoop of onteige ning door den staat: jaarlijks zou dan de tienJplicktige een deel van het voor hem betaalde kunnen aflossen. Wanneer de staat voor dien maatregel in de tegen woordige omstandigheden terugdeinsde wilde men deze wet als een eerste stap tot een goed doel beschouwen. In eene afdeeling wenschte men het vestigen van nieuwe tienden verboden te zien. In het oog van eenige leden was de maat9taf voor den af koopprijs te laag. Volgens het voorloopig verslag omtrent de wetsvoor- dracht tot vervanging van de strafbepaling in het wet boek van strafrecht ter zake van samenspanning van werklieden enz., was men niet overtuigd van de noodzakelijkheid dezer partieele herziening. Men kon niet inzien dat het westorvtwerp verbetering in den toestand der werklieden zou brengen. Algemeen overziclit. L'Indépendance Beige heeft in zijn politiek overzicht van Zaterdag een gerucht medegedeeld, dat volgens twee'zijner correspondenten te Versailles im omloop zou zijn, en dat aan het Fransche gouvernement het voornemen toedicht, om aan de nationale vergadering een maatregel voor te stellen ten opzichte van de perso nen die met de wapenen in de hand gevangen genomen zijn, doch voor het overige geen belangrijke rol onder de commune gespeeld hebben teneinde te geinoet te komen aan de groote moeilijkheden, die aan het vonnissen van de duizenden van gevangenen in den weg staan. Deze maatregel zou hierin bestaan^ dat deze personen allen weder op vrije voeten gesteld zouden worden, met dit voorbehoud echter, dat hun het verblijf in de groote steden verboden en hun zelfs de plaats van hun oponthoud aangewezen zou worden, waar zij onder het onmiddellijke toezicht der politie geplaatst zouden zijn. Het Belgische blad schijnt de waarheid van dit gerucht niet in twijfel te trekken en oordeelt dezen maatregel als den eenig wet tigen, wanneer de regeering ten minste geen algemeene amnestie voor hen wil uitspreken, om spoedig een einde te maken aan het aantal proces sen, waaronder de krijgsraden dreigen te bezwijken. Le Temps wil dit gerucht volstrekt niet gelooven, want inderdaad is deze maatregel in tegenspraak met de plechtige verklaring van den heer Thiers vóór de overwinning van het leger: dat geen enkele insurgent gevonnisd zon worden dan langs weltelijken weg en door de justitie, en dat alles volgens de wet behan deld zou worden. Hoe groot de moeilijkheden ook zijn mogen, om een zoo groot aantal beschuldigden te vonnissen, moet de regeering toch het middel vinden om deze te boven te komen, en moet dit middel ook zoo spoedig mogelijk gevonden worden. Zou het aan tal krijgsraden niet vermeerderd kunnen worden in evenredigheid tot de behoefte? Hunne taak zal hierin bestaan, om de schuldigen streng te straffen, doch tegelijk de onschuldigen vrij te spreken en met hen diegenen, die men reeds genoeg gestraft zal oordeelcn door den onbeschrijfelijken angst eener preventieve gevangenis van eenige weken." Niet genoeg kan op eene afdoening dezer processen aangedrongen worden, die reeds zoo vaak door de regeering uitgesteld werden, vooral wanneer men in de Fransche bladen van zoovele aanhoudingen leest, die het gevolg waren van het afkeurenswaardige systeem van aanbrenging. Hoe dikwijls misschien geschiedde dit ter voldoening aan particulieren haat of schandelijke wangunst! Met afkeer denkt men dan aan liet lot dezer gevangenen, voor wie de regeering zelfs niet voldoende ruimte beschikbaar.heeft, zoodat pokken en typhus dagelijks talrijke offers onder deze ongelukkigen eischen. De liberale bladen zijn verbolgen op den beer Thiers. Niet alleen heeft zijne regeering den reactionairen maatregel weder ingevoerd, die de cautie der dag bladen opnieuw voorschrijft, thans is ook hij het weder, die het zegel op de dagbladen doordrijven wil. In eene bijeenkomst van de commissie voor het bud- gut werd er bij de regeering op aangedrongen om dit voornemen te laten varen en reeds was de heer Pouyer Quertier voor dit verzoek gewonnen, toen Thiers zich hiertegen verzette, waarop de commissie voor den wil van het hoofd van het uitvoerend bewind gebogen heeft. £Ioe gelukkig het ook zijn moge, dat aan het hoofd van Frankrijk thans eene regeering staat, die het ver trouwen van het meerendeel der natie en der nationale vergadering geniet, is het voor het belang van geheel Frankrijk toch zeer wenschelijk, dat de nationale verga- deringhare volgzaamheid en Thiers zijne stijfhoofdigheid eenigszins ten offer brengt, waar het lasten betreft, die den handelstand of de dagbladen te zwaar drukken, of eenigen bijzonderen tak van industrie onmogelijk maken. Iedere repressieve maatregel, door de regeering in de tegen woordige omstandigheden genomen, moet Frankrijk noodzakelijk van zijn doel verwijderen: het bevorderen van de inwendige rust en ontwikkeling. In de zitting der nationale vergadering van Zaterdag heeft de grootzegelbewaarder, de heer Dufaure, verklaard dat op de parlamentaire enquête over de inkoopen van oorlogsmaterialen in Amerika een geiechtelijkonderzoek volgen zal. De aanklacht tegen den Franschen consul te New-York is in handen gesteld van het openbaar minis terie, en zonder eenig voorbehoud zal het recht zijnen loop hebben. Met algemeene toejuichingen werd deze mededeeling door de vergadering ontvangen. Nadat voor eenigen tijd een officieel orgaan opgericht

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2