LANDER IJ EN. Brrtijbingfit. Cjanörlsl)cvicl)trn. Jltrorrtcntim. Dirk Jeras l.K.z. Openbare Verpachtin, Wei- en Bouwland, Gedurende den oorlog hebben de verschillende En- gelsche correspondenten en vooral die van the Daily News, den goeden naam dier bladen gehandhaafd, die dan ook geene kosten ontzien hebben om op de hoogte to worden gehouden van alle zaken. De beschrijvingen en berichten der Engelsche correspondenten werden ook hier met genoegen gelezen en zijn dus grootendeels bij het publiek bekend. Tegenwoordig echter, nu het groote historische dra ma, de oorlog van 1870/71, geheel is afgespeeldver langt men geen beschrijvingen meer van de afzonder lijke tafereelen, stelt zich niet meer te vreden met de indrukken die enkele pasages daaruit te weeg brachten, maar verlangt men een overzicht over het geheel, zonder daarom nog critische beschouwingen en beoordeelingen te eischendie men begrijpt, dat eerst na verloop van meer tijd met juistheid kunnen worden gegeven. Het bewijs is echter reeds geleverd, dat het althans nu nog een zeer moeilijke taak is om slechts een eenvoudig aangeschakeld en goed verhaal van den oorlog te ge ven, en de feiten op hun juiste waarde te schatten, in dien men genoodzaakt is uit allerlei verspreide bronnen te putten en zelf geen ooggetuige was. Zulk een verhaal wordt dan ook dikwijls dor en droog en mist het aan trekkelijke dat het slechts kan verkrijgen wanneer bet geleverd wordt door niemand, die den veldtocht heeft mede gemaakt. Aan het bezwaar om een aaneengeschakeld overzicht over den oorlog van 1870/71 te geven, zonder in een dor droog verhaal te vervallen, is op uitmuntende wijze tegemoet gekomen door de brieven van de correspon denten van the Daily News tot een geheel te verbinden. Een dubbel voordeel is daardoor verkregenmen kan zich een duidelijke vóorstelling maken van de opvolging en het belang der feiten eu tevens den indruk onder vinden die zij op den toeschouwer hebben gemaakt. Die indruk heeft te te meer'waarde wanneer de opmerkers, zooals bij het bedoelde werk het geval is, onpartijdigen zijn, die in geen enkel opzicht zelve"rechtstreeks bij de zaak belang hadden. Daarenboven de Engelschen zijn men moet het erkennen goede opmerkers, die niet op den uiterlijken schijn der dingen afgaan, maar gaarne tot het wezen, den kern der zaak doordringen. In de oorlogsbrieven van the Daily News moge men al niet die pikante en geestige schetsjes aantreffen, die menigte van bon mots en Wil zenmeestal ten koste der tegenpartij, die wel veel aantrekkelijks hebben, maar weinig tot een juiste waardeering kunnen bijbrengen, men vindt er een aangename, prettige beschrijving van de belangrijke gebeurtenissen in, een onpartijdige beoordceling van de houding der beide oorlogvoerende partijen. De organisatie der Duitsche legers, de taktiek der bevelhebbers, de moed en standvastigheid der soldaten, de uitmuntende krijgstucht, hun snelle raarschen waar aan zij gedeeltelijk menige overwinning danken, de houding der Duitschers tegenover de Fransche bevol king, dat alles wordt wel zeer geroemd en de gebreken die bij de Frauschen sterk in het oog vielen, worden hevig gelaakt, maar do Engelsche schrijvers toonen ook een open oog te hebben voor de deugden van de Fran sche soldaten. Mac-Mahon en zijne soldaten worden naar waarde geschat en over den slag van Woerth schrijfteen correspondent: „dat Frankrijk geen oorzaak had over dien ongelukkigen dag te blozen." De langzame hande lingen van Bazaine bij Metz mogen al afkeuring ouder vinden, de wijze waarop hij en zijne troepen hunne stel lingen verdedigden en de moed die zij bij Gravelotte aan deu dag legden worden met onpartijdigheid in het ware licht gesteldevenzeer als de houding der Franschen bij Sedan. Over het algemeen zijn de correspondenten van the Daily News het daarover eens dat de tegenspoeden van het Fransche leger niet aan den moed en de dap perheid der soldaten maar aan de aanvoeders en de or ganisatie moeten worden geweten. De omstandigheden hebben tengevolge gehad, dat maar al te vaak een hard oordeel over het Fransche leger is geveld, en het is daarom niet meer dan billijk, dat men d3 goede eigenschappen, de militaire deugden die dat leger in zoo vele opzichten bezit op den rechten prijs leere schatten en waardeeren. Vooral tegen den over wonnene voegt een billijk en onpartijdig oordeel. Dat vindt men bij de correspondenten van the Daily News, zoowel wat betreft de handelingen van de troepen te velde, als bij de verdediging van vestingen, evenzeer in de provinciënals te Parijs. Het blijkt ook uit de brieven der Engelsche corres pondenten dat door Het roode kruis in den laatsten oor log gewichtige diensten zijn bewezen, maai;evenzeer dat onder de banier van die instelling schandelijk misbrui ken zijn gepleegd, waartegen in 't vervolg ernstig behoort te worden gewaakt. Gisteren is te Vlissingen in de haven gekomen met steenkolen voor die stad beslemd, de Engelsche schooner Jonian, gezagv. Summer, komende van New-Castle. Gisteren is van Yeere naar zee gezeild de galjoot de Twee gebroeders, gezagv. H. Persoon, van Middelburg in ballast naar New-Castle; verder is binnengekomen de Engelsche schooner Sarah Rebekka, gezagv. J. Hum, van New-Castle met kolen, gaspijpen en steen, bestemd naar Middelburg. Nog is gisteren ter reede van Yeere gekomen de Engelsche schooner Union, gezagv. G. Watt, van New-Castle naar Middelburg bestemd met kolen. Graanmarkten enz. Gent, 14 Juli. Roodeen witte tarwe fr. 29.onbedui dende aanvoer; rogge fr. 19.75, afslag fr. 0.75, gewone aanvoer; gerst fr. haver fr. 17.boekweit fr. 24.paardenboonen fr. 24.50: koolzaad fr. lijnzaad fr. 41.-—koolzaadkoeken fr. 28.lijnkoeken fr. 21.boter per kilogram fr. 2.8c; eieren fr. 1.83 per 26 stuks. Vlissingen, 14 Juli. Boter f 1.28 a f 1.35 per kilogram. Prijzen van effecten. Amsterdam 14 Juli 1871. Nederland, België. Rusland. Polen. Pruisen. Oostenrijk. Italië. Spanje. Portugal Turkije. Griekenl. Egypte Amerika. Brazilië. Mexico. Grenada. Venezuela. Ecuador. ♦Certific. Werkelijke schuld '•''dito dito dito *dito dito dito ♦Aand. Handelmaatschappij dito exploitatie Ned. staatssp, ♦Certificaten bij Rothschild ♦Obligatiën 1798/1816 ♦Certific. adm. Hamburg *dito Hope C°. 1855, 6e serie 5 ♦Cert. 1000 1864 5 *dito 1000 1866 5 ♦Loten 1866 5 ♦Oblig. Hope&Co.Leening 1860 4.^ *Certific. dito4 ♦Inscr iptStiegKtz Co. 2e a 4e L. 4 ♦Obligatiën 1867 4 *Obl. 1869 4 ♦Certificaten 6 *Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 ♦Oblig. dito 4 ♦dito dito 4.]. Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow. 5 ♦Schatkistobligatiën5 ♦Obligatiën 4 ♦Oblig. metall. in zilver Jan.Juli 5 ♦dito dito April/Oct. 5 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 ♦dito dito Febr./Aug. 5 Leening 18615 *Oertific. bij Lamaison c. s.5 ♦Obligatiën2-| thans 3 ♦dito 1867 3 Binnenlandscbe3 1S561S623 1867 3 (binnenl.)5 (blauwe)5 1868 7 ♦Obl. Yereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 ♦dito dito dito (1885) 6 ♦Obl. Illinois 7 ^dito dito Redemtion 6 Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) dito dito geconsolideerde 7 dito dito debentures 8 Obl St.Paul &Pac.Spw. lcsec. 7 dito dito dito 2a sec. 7 dito dito 1869 dito 7 ♦Obl. 1863 4i ♦dito 1865 5 dito 18513 dito afgestempeld6 dito3 dito1 ♦dito ♦Obl. ♦dito dito dito Obl. pet. 531 62 34^ 1041 96} 67} 791 m 94} 236 675 681 68J 2151 88} 88} 84} 67J 55} 54} 47} 461 31} 31} 26} 34} 34} 44} 77} 94 97} 97} 93 45} 69} 691 92 21} Nieuwe Fransche Leening,80 Prjjzen vara coupons. Amsterdam, 13 Juli. Metall. f 19.95 Dito zilver 24.40; Dito Eng. per 11.80;® Eng. Russen per Eng. Portugal per 11.80, Fransche f 5Ö|; Belg. 56gj Pruis, f 35; Hamb. Russen f Russen in Z. R. 314-Pools, in F1./27.J; per Z.R. f—Spaans. f Atnerik. Dollars 2.39 j; dito papier 2.11; Spaans, in francs 55 g; Piasters 2.25. Bevallen van eene Dochter A. G. WELLEVAN IJZENDIJK. Ouderkerk a/d. Amstel, 12 Juli 1871. Gevoelig voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij het overlijden van onze geliefde groot moeder Mejufvr. SUSANNA FRANCINA STOFFLS, wed. den heer G. J. STERK, overleden den 27 Juni 1871, betuigen wij onzen oprechten dank. Uit aller naam, G. J. DE LIGNIE. De President van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Middelburg, daartoe door de Nederlandsche handelmaatschappij uitgenoodigd, roept bij deze de stemgerechtigde deelhebbers in genoemde Maatschappij op, die zich onder het kiescollege Middelburg hebben gerangschikt, om te compareeren op Maandag den li? «Juli aanstaande, des namiddags te twee uren, in de Raadzaal op bet Stadhuis, teneinde over te gaan tot het benoemen van een Commissaris en diens Plaats vervanger, tengevolge der aftreding op 1 Augustus e. k. van de beeren Jonkb. W. R. BODDAERT en Mr. T. A. LAMBRECHTSEN, overeenkomstig den vastgestelden rooster van aftreding. Middelburg, 5 Juli 1871. De President voornoemd, G. J. SPRENGER. Als bericht aan belangstellende Kiezers voor leden van den Gemeenteraad van O. eu W.-Souburg dient, dat de aftredende leden z^u de heeren H. F. 1IAMAX en J. JlSl'BfiSE. De Kiezers voor leden van den Gemeenteraad te Ritthem, worden door deze in kennis gesteld dat altre dende leden zijn de heeren W. CEVAAE en A. CiOEDBLOED. Eenige burgerkiezersvermeenende dat de zooge naamde tweede stand reeds meer dan genoeg in den Gemeenteraad vertegenwoordigd is, bevelen hunnen medekiezers als flink, werkzaam en onafhankelijk aan Door de Kiezersvereeniging de Grondwet zijn tot Kandidaten voor leden van den Gemeenteraad geko zen en worden als zoodanig aanbevolen, de beeren J. F. IV. CO VIMIi Mr. A. J. VAX EEKELEN. F. ERMEK1XS. Jlr. IV. ïl. 1)E JO\GE. Mr. W. A. VAX HOER. JOH. IAJTEWX. (Alphabetische volgorde.) Het Bestuur van voornoemde Kiezersvereeniging PICKÉ, Voorzitter. VAN BERLEKOM, Secretaris. ARBEID ADELT. Afdeeliug Middelburg. Het alhier gevestigd Comité, daartoe door het hoofd bestuur aangezocht, noodigt hou, die bereid mochten zijn tot het inzenden van voorwerpenhetzij ter leen of ten geschenke voor de vermoedelijk te lioudcn Bazar, beleefdelijk uit die te willen doen bezorgen bij een der leden van het Comité vóur of uiterlijk op den 20cn dezer maand. Namens het Comité, C. E. G. DE RAAD, van Sonsbeeck. De Notaris Mr. J. VAN DE GRAFT zal, op Vrijdag 11 Augustus IS71, der voormiddags te half" elf uur, op de bovenzzaal der Sociëteit de Vergenoeging, op de Groote Markt, publiek ter verpachting aanbieden 22 liektaren 41 aren O? centiaren in de gemeenten St.-Laurens, Serooskerke en Vrouwe- poldcr, in 28 pereeelen. Inlichtingen te bekomen ten kantore van opgenoem- den Notaris.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3