redenaars het woord gevoerd hebben enz., en met lange beschouwingen over Frankrijk's inwendigen toestand en wijze raadgevingen voor zijne toekomst. In Frankrijk heerscht ook merkwaardige stilte. De nationale vergadering houdt zich bijna uitsluitend bezig met het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden, dat bijna geheel reeds afgeloo- pen is en weinig aanleiding tot discussie gaf, en zet bovendien hare beraadslagingen voort over de wet op de algemeene raden. De dagbladen twisten over de be- teekenis van de proclamatie van den graaf van Chambord, die volgens de legitimistische organen nog volstrekt niet als een laatste stuiptrekking beschouwd moet worden, terwijl anderen zich moeite geven om het bewijs te leveren dat die partij afgedaan heeft, daar zij toch niet zonder hoofd bestaan kan en de kleinzoon van Karei X zijne troonsbeklimming onmogelijk gemaakt heeft. Het belangrijkste bericht, dat uit Frankrijk vernomen wordt is eene depêche welke le Temps uit Lyon ontvangen heeft, dat groote ongeregeldheden te Nizza uitgebro ken zijn. liet Parysche blad heeft hieromtrent nog geene nadere bijzonderheden vernomen en neemt dus dit bericht onder réserve aan. Na de geruststellende ver klaringen, door do afgevaardigden van Savoie in de nationale vergadering nog voor eenige dagen afgelegd, zou men deze berishten allerminst verwachten, en wanneer zij mochten blijken waar te zijn, dan meent le Temps, dat de administratieve fouten te Nizza door de tegenwoordige regeering uog niet schijnen hersteld te zijn. Eenige Engelsche bladen hebben zich zeer beklaagd over de slechte ontvaugst die den kroonprins van Pruisen en zijne gemalin bij hun bezoek aan Engeland van de zijde der koninklijke familie ten deel valt. Reeds eenige dagen was het paar in Londen aangekomen, vóórdat de koningin hare dochter bezochthad; vele paleizen, die in eigendom aan het Engelsche koningshuis toebehoo- ren, staan te Londen ledig en onbewoond en toch moest de kroonprins zijn intrek nemen in het hotel van den Duitschen gezant von Bernstorff; de prins van Wallis gunt zich nauwelijks den tijd, om zijne zusteren zwager te verwelkomen, of hij vertrekt met zijne gemalin en kinderen naar een badplaats op het vasteland; de konin gin blijft met haar gezin buiten Londen en verontschul digt zich met haren weduwstaat, in éen woord, met hoe veel geestdrift het Engelsche volk den Duitschen prins prins ook ontvangt, zoo weinig notitie neemt het Engel sche koningshuis van het bezoek zijner verwanten. De ontevredenheid over deze houding der koningin schijnt vrij algemeen te zijn zóo zelfs dat in het parlement een interpellatie hierover aangekondigd is. De verantwoor delijkheid der ministers gaat echter toch niet zoover dat zij aansprakelijk zouden zijn voor de daden van persoon lijke onbeleefdheid der koningin, en haar zouden kunnen voorschrijven, hoe zij in haar privaatleven handelen moet. Waarschijnlijk zullen de Engelsche vertegenwoordigers deze absurditeit naar waarde weten te schatten. Intus- schen is de kroonprins naar Munchen vertrokken om den feestelijken intocht der Beiersche troepen bij te wonen. Uit verschillende berichten heeft men in de laatste dagen kunnen opmakendat te New-York belangrijke onge regeldheden plaats gevonden hebben. De oorzaak hiervan lag in een prooessie der protestanten, waartegen de katholieken zich met kracht verzetten. De protestant* sche Ieren wilden den dag herdenken die in Ierland bijna jaarlijks reden tot groote ongeregeldheden opleveit waarop Willem III in 1691 den koning Jacobus II van Groot-Brittannië overwon. Deze bekend onder den naam van Orangemen schijnen dezen feest dag naar de nieuwe wereld over te willen brengen waartegen de katholieken zich met kracht verzetten en zoodoende met het feest ook de gebruikelijke ongere geldheden schijnen te willen overplanten. De regeering wilde de door de constitutie gewaarborgde vrijheid van godsdienst handhaven, en trok daarom haar verbod, om die processie te doen plaats hebben, weder in. Het gouvernement stelde dus een belangrijke troepenmacht ter dispositie van de protestanten, hetgeen echter niet kon verhoeden, dat de katholieken een gewapende aan val op de processie ondernamen. De gevolgen van dit gevecht vermeldden wij gisteren onder onze laat3te berichten. Zeer terecht vraagt 1'Indépendance beige, waarom de verschillende godsdienstige gezindten er zich niet liever toe bepalen om hunne manifestation in plaats van op straat in hunne kerken te houden? Buitendien, wanneer in een volkrijke stad de vrijheid zoo onbeperkt moet toe gepast worden, dat ieder het recht heeft zijne demon- stratien op straat te organiseeren, dan blijft weinig ruimte en veiligheid over voor de rustige bewoners, wier dagelijksche bezigheden en wier plicht het gebruik van den Publieken weg onmisbaar maken, en dan moet die onbeperkte vrijheid weldra in de grootste wanorde ver- keeren. In het zoo geroemde Amerika schijnt men dus niet te begrijpen dat de ware vrijheid zich slechts zoover kan uitstrekken, als zij niet in strijd is met de vrijheid van anderen en de belangen van een geordende maatschappij. Uit Frankrijk. Le Soir meldt, dat tot de overbrenging der nationale vergadering naar Parijs wel is waar besloten is, doch dat die niet zoo spoedig ophanden is als verschillende dagbladen doen gelooven. Er moeten namelijk belang rijke veranderingen aangebracht worden in de vorige zaal van het wetgevend lichaam, om de 750 afgevaardig den daarin plaats te geven. De werkzaamheden worden onder leiding van den beroemden architect Joly gevoerd en zullen waarschijnlijk ruim twee maanden duren. Paris-Journal deelt mede, dat de verkiezingen welke tengevolge van de keuze in verschillende depar tementen op dezelfde persoon nog noodzakelijk zijn, op den 13<n - Augustus zullen plaats hebben. De ledige plaatsen hierdoor in de nationale vergadering ontstaan zijn acht in getal. De Duitsche autoriteiten hebben te Charenton, Maisons-Alfórt,Viileneuve-Saint-Georges en op alle omliggende plaatsen aan de oostzijde van Parijs, den aankoop van alle Fransche bladen verboden. Onbillijker maatregel kan men zich moeilijk denken in een uitslui tend Fransch gebied dat slechts tijdelijk bezet is. In den Elzas zou dit reeds afkeurenswaardig zijn, doch toch nog begrijpelijk, hier is het een tyrannieke handelwijze. De schade, welke de compagnie de l'Est aan ver nieling van den weg, aan stations en andere gebouwen en aan kunstwerken gedurende den oorlog geleden heeft, wordt op niet minder dan op 30 raillioen geschat. Buitendien hebben de Duitschers zich nog meester gemaakt van 200 locomotieven en ruim 3U00 wagens. Niettegenstaande de groote aanplakbiljetten tenge volge van de laatste verkiezingen neemt men toch hier en daar nog de beruchte plakkaten der commune waar. Zoo ziet men op den boulevard Yoltairedicht bij de mairieden naam van den financier der communeJourde, tussehen den generaal Boum uit de groothertogin van Gerolstein en maarschalk Mac-Mahon. Op den Faubourg du Temple leest men de aanbevelingen voor de verkie zingen der meest reactionaire personen gevolgd door de woeste en opgewonden stukken geteekend door Gambon, Eudcs en llanvier. Le Petit Journal, dat anders waar lijk niet fij'ngevoelig is, zegt dat deze biljetten door hunne aanraking de daden der hoogste staatscollegiën bezoedelen! Met gretigen ophef vermelden enkele Fransche bladen de volgende boekaankondiging: „Onder den orgiueeien titel van „Lettres de ven geance d'un Alsacien," heeft de heer Alexandre Weil een scherp protest uitgegeven tegen de gewelddadige annexatie der oostelijke provinciën. De heer Weil, die Duitschlant kent, schildert den Duitscher als onderdrukkerhet Gerraaansche ras verderfelijk voor de vrijheid heeft nooit anders gestreden dan voor het belang van tyrannen, en is aan de Fransche overwin ningen nog het weinigje vrijheid verschuldigd, dat het bezit. De schrijver, die als Elzasser de Duitsche taal kent heeft tevens een Duitsche bewerking uitge geven, zoodoende zal het werk meer direct zijn doel bereiken." Het gerucht, dat de ex keizer voornemens zou zijn naar Zwitserland te verhuizenen met dat doel een villa gekocht zou hebben aan het meer van Genóve, is van allen grond ontbloot. Het is buitendien niet Diet onwaarschijnlijk, dat Zwitserland ten tweede male niet gaarne de eer zou willen genieten, om deze banneling binnen zijne grenzen gastvrijheid te verleenen. Hoe de Zwitsersche bond aangaande de uitlevering der Fransche réfugiés besloten heeft is nog niet met zeker heid bekend. Eenige bladen deelen de uitlevering van den heer Janvier de la Motte mede, anderen daarentegen verklaren weder, dat Zwitserland alle Fransche ban nelingen op vrije voeten gesteld heeft. Uit Italië De bekwame Italiaansche correspondent van le Temps, de heer Erdan, melt^ in een brief uit Rome van den 7eo Juli aangaande de eers'.e loting voor het Italiaansche legerte Rome, dat deze Woensdag den 5"°met demeeste geestdrift op het capitool plaats had. Meer nlan 2000 lotelingen waren met vaandels daarheen getrokken, ver gezeld door duizende burgers en toeschouwers. Den geheelen dag tot laat in den avond hoorde men in de stad patriottische liederen door deze jongelingen aan heffen. De clericale bladen beklagen zich, dat overal waar deze optochten gebouwen en stichtingen der jezui- ten voorbijtrokken, de meest uitdagende en beleedi- gende termen tegen hen gebezigd werden. Aan de verhouding tussehen Frankrijk en Italië, waaraan vooral sedert de verklaring van Jules Favre, dat de brief aan den paus niet door Thiers geschreven is, weder meer opmerkzaamheid geschonken wordt, wijdt de heer Erdan in denzelfden brief de volgende beschou wing: „De heer von Kiibeck, de^Oostenrijksche gezant, is ophet Quirinaal aangekomen en heeft den heer Visconti Venosta bezochtterwijl de Belgische gezantde heer Solvijns, den volgenden dag verwacht werd. De vertegenwoordi ger van Rusland, de heer von Uxhull, zal waarschijnlijk den 10CD, na zijne terugkomst van zijn buitenlandsche reis, het officieele bezoek afleggenterwijl eindelijk de installatie van den heer de la Villestreux, chargé (Taffaires van Frankrijk ook den 8en plaats hebben zou. In éen woord, alle legatiën worden ia de nieuwe hoofdstad geïnstalleerd op dezelfde wijze en in den zelfden rang als die zij te Florence bekleedden, met deze uitzondering slechts, dat Frankrijk er een bjzon- dere bedoeling bij schijnt gehad te hebben,om kort voor de overbrenging van de hoofdstad zijnen minister door een zaakgelastigde te vervangen. „De Italiaansche dagbladen zijn'in het algemeen zeer weinig ingenomen met de houding van het Fransche gouvernement, doch de officieuse regeeringsovganen zeg gen, dat men, zonder eenige vrees te koesteren voor een oorlog met Frankrijk, alle pogingen in het werk moet stellen, om de bedoelingen der Fransche politieke personen te steunen, die een breuk tussehen beide lan den willen verwijden, doch voor het geval van nood het buskruit gereed moet houden. „Bestaat er wel eigenlijk gevaar voor een vredebreuk? Ik geloof het niet. Hetgeen men ernstig vreest in Italië, is dat Frankrijk in onderscheid van alle andere mogendhe den eeu bijzondere verhouding inliet leven roepende, en niet bv. als von Beust de verklaring afleggende, niet te zullen intervenieeren,misschien reden zou kunnen geven tot het opwekken eener gevaarlijke anymositeit tussehen de beide natiën. Dergelijke handelingen als de plotse linge terugroeping van den heer de Choiseul dragen er veel toe bij om dit gevaar te vergrooten. „Zoo verwondert men er zich over en ontstaat er een gerechtvaardigde geraaktheid bij ernstige mannen, wan neer zij zien, dat eenige Fransche bladen, die den stem pel van het clericalisme geenszins dragen, en die zelfs den naam hebben van in het algemeen liberaal te zijn, in Frankrijk tot haat tegen Italië aanwakkerendoor enkele kleine gebeurtenissen te overdrijven, enkele weinig gewichtige délails op den voorgrond te stellen en dwaze geruchten van dagbladen zonder eeuig gezag of officieel karakter over te nemen." Voor het oogenblik echter is dit gevaar niet zeer groot, waartoe echter de legitimistische partij in Frankrijk gesteund door depries ters en vele ultramontanen nog wel eens aanleiding kon geven, dit ligt nog tamelijk ver in het verschiet. De uit slag der laatste verkiezingen in Frankrijk hebben het duidelijk aangetoond, dat het platte land vrede wil, en hoe ook gehecht aan zijn kerk, aan zijn geloof en aan zijnen priester, na de verwoestingen van den laatsten oorlog geen strijd hoegenaamd wil aanvangen, al ware het dan ook „tot grootcr heil der kerk." Citjc leestafel. OORLOGS-L1TEHATUUB. III. Geschiedenis van den Fransch-üuitschen oorlog Samengesteld uit de oorlogsbrieven van de speciale correspondenten van het dagblad «Daily News". Be werkt door S. M. N. Calish. Amsterdam; K. H- Schadd. Door zooowel de beschrijvingen van Franschenalsvan Duitschers te lezen wordt wel het audi el alteram 'partem in toepassing gebracht, maar toch is dit nog niet altijd voldoende om tot een juiste beoordeelingen waardeering der gebeurtenissen in den oorlog van 1870/71 te gera ken, omdat het vaak moeilijk is om de waarheid op te maken uit de eenzijdigheid der beschouwingen. Een onzijdig ooggetuige over die gebeurtenissen te hooren kan daarom veel waarde hebbenen de geschiedenis van den Fransch Duitschen oorlog, samengesteld uit de oorlogsbrieven van de speciale correspondenten van het dagblad the Daily News door den heer Calish op lofwaar dige wijze vertaalt biedt daartoe de gelegenheid aan.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2