O I R A i\ T. Zaterdag N°- 167. OPENBIRE VEBPACIITWG EN VERHURING. Do Burgemeester en Wethouders van Vlissingca 9 maken bekend: dat op Zaterdag den 15c« Juli a., des namiddags te 2 uren; ten raadhuize der gemeente zal worden overge gaan tot de openbare verpachting en verhuring voor den tijd van 7 jaren, van de volgende aan de gemeente Ylissingen in eigendom toebehoorende en in die ge meente gelegene vaste goederen, als: a. een stuk Weiland, groot 1 Hek tare 12 Aren en 60 Centiaren, kadastraal bekend in sectie A, n°. 123; b. een stuk Weilandgroot 1 Hektare 37 Aren en. 70 Centiaren, bij het kadaster bekend in sectie A, no. 127; c. de Werf aan de Schar dijn kaai, met daarvoor gelegen platte helling of keibank, bekend in sectie E, n°. 514; d. een Erf met zich daarop bevindende loods in de Lange Noo*dstraat, zijnde de voormalige visch- markt, gelegen in sectie E, n°. 1086. De voorwaarden liggen ter lezing ter Gemeente- Secretarie. Vlissingen, 1 Juli 1871. De Burgemeester en Wethouders voorn*1., WINKELMAN. De Secretaris, P. FORBES WELS. fömmnlanïr. Middelburg 14: Juli. Bij de vermelding in het vorig nommer van de beslissing der provinciale staten van Zeeland, omtrent het voorstel tot het verleenen van subsidie ten-behoeve der Spoorbootmaatschappij alhier, is gezegd dat de heer Vader zou gestemd hebben tegen dat voorstel. Dit was ecne vergissingniet de heer Vadermaar de heer Dierick stemde tegen. Door de provinciale staten van GroningenNoord- Holland en Zuid-Holland is afwijzend beschikt op bet verzoek der commissie voor het ontwerp van een Histo- ria numismatica, om een subsidie van minstens 100 gedurende eenige jaren. Te Amsterdam ligt een adres ter teekening aan de tweede kamer met verzoek om in het le art. van het wetsvoorstel—'s Jacob c. s.tot bevor dering van een stoomvaartdienst op Amerika, de woorden „tusschen Vlissingen en New-York" te ver vangen door de woorden: „tusschen Nederland en de Vereenigde staten van Noord-Amerika." De onderteeke naars, tot dusverre 67 handelsfirma's, erkennen de groote voordeelen verbonden aan de havens van Vlissingen en New-York on willen die keuze niet direct bestrijden, maar meenen dat de mogelijkheid bestaatdat Nieuwediep en later Amsterdam en Rotterdam (zoodra de nieuwe waterwegen voltooid zullen zijn) aan de eene, en enkele Amerikaansche havens aan de andere zijde, meer voor deelen dan Vlissingen en New-York zullen aanbieden, en dat door de uitsluitende keuze van Vlissingen en New-York het onmogelijk wordt de voorgestelde subsidie te verleenen aan eene stoomvaartonderneraing die de voorkeur zou geven aan een andere NederJandsche of Amerikaansche haven. Dinsdag is te Haarlem de algetneene vergadering der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijver heid geopend, met'eene redevoering van den president dr. A. Vrolik, waarin met uitvoerigheid over den tegen- woordigen socialen toestand, ook met betrekking tot de jongste gebeurtenissen te Parijs, gesproken werd. Na eenige mededeelingen omtrent den toestand der maatschappijwerden eenige onderwerpen van verschil, lenden aard ter sprake gebracht. Omtrent de voordeelendie de machinaal gevormde steenen aanbiedenwaaronder ook te tellen is, dat in de fabrieken waar zij vervaardigd wordende arbeiders niet zoo lang bezig zijn. Ook omtrent de aanmoediging der kunstmatige oesterteelt en omtrent de mogelijkheid eener betere verhouding van assurantie en brandweer werd rapport uitgebracht. Daarna werden eenige voor stellen van verschillende departementen behandeld. Aan de Gebroeders Jan Riepke Loots, te Zoutkamp, werd, wegens hunne doelmatige pogingen om de kunstmatige oesterteelt te bevorderen, ee.ne som van 100 gedu rende drie achtereenvolgende jaren toegestaan. Er werd na eenige discussie beslcten, opnieuw bij de regeering aan te dringen op openbare mededinging bij de levering der kleedingbehoeften voor het leger. Zonder discussie werd besloten, de regeering te verzoeken, de aanspra kelijkheid voor schade, die b'j de wet aan de ondernemers van publieke vervoermiddelen wordt opgelegd, te hand haven. Aan directeuren der maatschappij is verder machtiging verleend, terstond afschaffing van den zeep- accijns aan de regeering te vragen. Eenige andere voor stellen werden niet goedgekeurd door de vergadering. Eindelijk werd rapport uitgebracht betreffende de ingekomen antwoorden op de prijsvragen. De tweede gouden medalje werd toegekend aan den schijver eener verhandeling over het. verzamelen en aanwenden van foecale stoffen in de steden, onder het motto „Lucri sem per bonus odor." Eene andere, onder het motto „Neêr- lands heil," werd afgekeurd. De eerste gouden medalje werd toegewezen aan den beer S. Stratingh Tresling, med. doctor te Ilavelte, als schrijver van eene ver handeling over arbeidswoningenonder het motto „1870." Nog werd bekend gemaakt, dat voor het in zenden van het beste scheepsjournaal de eerste gou den medalje toegekend was aan den heer A. Dekker, 6cheepsgezagvoerder op de Ida Maria de Raath, en de tweede gouden medalje aan den heer J. Kruisinga, scheepsgezagvoerder op de Alcyone. Benoemingen en besluiten. rechterlijke macht. Benoemd tot raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden mr. F. B. Coninck Lief- sting, thans rechter in dearrondissements-rechtbank te Leiden. Landbouw. Men schrijft aan de Leidsche courant het volgende: „Met den begonnen hooibouw, die, naar te voorzien is, overal zeer lang zal duren, is, gerekend het nog voor de zeis gereed staande gras, het gewin op een goeden wintervoorraad geopend. Naar den veestapel, die telken jare in getalsterkte toeneemt, werd een goede voorraad zooals thansvroeger overvloed van hooi genoemd. De weilanden verkeeren in een gunstigen staat, zoodat het vee voldoende voedsel kan vinden. Werd echter de verhouding van het aantal vee tot de weilanden iets meer in acht genomen, men zou soms niet zoo spoedig vernemen dat de weilanden kaal zijn. In de Venen bloeien de snijboonen, schoon 14 dagen later dan ge woonlijk. Zij zullen er wel gelukken indien de snij boonen daar, tusschen zooveel beschermend geboomte geteeld, mislukken, komen zij nergens dit jaar tot rijp heid. Omtrent een gunstig gewas van agurken en kom kommers vermindert bet bezwaar. Allerwege staan de late aardappelen uitmuntend in het loof en koestert men omtrent de rooiing beste verwachting. Tocb heeft men weder ziekte ontdekt, zoowel in het loof als in den knol der vroege aardappelen. De markten worden met vroege aardappelen van alle kanten druk voorzien. Uit het Westland vertrekken er dagelijks p. m. 16 schuiten. Alleen op de Amsterdamscbe markt komen er dagelijks door elkander 4000 hectol. aardappelen. De markt te Utrecht, die anders weinig of ni§t bezocht werd uit het Westland, wordt als het ware, de toevoer uit de provin cie medegerekend, met aardappelen overstelpt. Onder Rijnsburg wordt het veld ontruimd van aardappelen, om plaats te maken voor de teelt van late bloemkool. Daar 1871. 15 Juli. Engeland zich in het buitenland voorziet en vrij vroeg reeds aardappelen ontving, zelfs uit Lissabon, zijn de prijzen van dat product,bijzonder laag, ten gevolge waar van de verbouwers geen goede rekening maken." De Staats-courant bevat een bericht omtrent den stand der veldgewassen in de provincie Friesland. De berichten omtrent tarwe, rogge, koolzaad, cichorei en boekweit luiden vrij gunstig, omtrent het laat gezaaide vlas en de aardappelen zelfs uitmuntend. De winter- gerst staat over het algemeen slecht; de erwten zijn achterlijk maar kunnen bijkomen. Over het geheel is de toestand der hooi- en graslanden veel gunstiger dan in het begin van Juni, doch de hooioogst zal wel beneden voldoende blijven; men hoopt echter dat de qnaliteit zeer goed zal zijn. Gemengde Berichten. In de zitting van den Rotterdamschen gemeenteraad van gisteren is het voorstel van burgemeester en wet houders, om de kermis gewijzigd te doen doorgaan, aangenomen met 15 tegen 10 stemmen. Tot ridders van het legioen van eer zijn wegens tijdens den oorlog in dienst van Het roode kruis bewe zen ijver, benoemd dr. Dumontier en de heer Merkus beiden te 's Gravenhage en dr. Verraeijne uit Voorst. De chirurgijn Hoffmann te Groningen, die voor Het roode kruis te Mannheim en te Havre is geweest, is tot ridder der Badensche orde van den Zaehringer Leeuw benoemd. Men meldt aan het Nieuws van den dag bet volgende: De heer C. Over de Linden, te Helder, bezit een overoud handschrift, sedert eeuwen onder zijne familie bewaard, dat de aandacht heeft getrokken van het Friesch genootschap voor geschied-oudheid- en taalkunde. Het moet geschreven zijn in 1256, doch is voor een groot gedeelte het afschrift van veel oudere stukken, waarvan het oudste dagteekent 558 jaren vóór Christus. Het is geschreven in zeer oud Friesch doch voor kenners dezer taal gemakkelijk te lezen, en het bevat vele, tot dusver onbekende bijzonderheden omtrent de geschiedenis en den godsdienst der oudste bewoners van Nederland. Indien dit stuk echt is, waar aan tot nogtoè bijna niet getwijfeld wordt, is het voor geschiedenis en oudheidkunde een aanwinst van onschat bare waarde. Er is sprake van, dat dit handschrift, waarvan het Friesche genootschap afschrift heeft beko men, zal worden uitgegeven met een vertaling in het Hollandsch en in het hedendaagsch Friesch. Dokter Hutchinson te Londen beweert een middel te hebben tegen cholerabestaande in uitwendig ge bruik van collodium op de maagstreek en inwendig gebruik van een goede hoeveelheid rum of brandewijn; 't laatste wordt thans gebruikt als voorbehoedmidddel zonder collodium. In 1872 zullen drie nieuwe pantserschepen voor de Duitsche vloot worden gebouwd. Twee op de rijks werf te Kiel en éen door de maatschappij VulkaaD, te Stettin. Verder zullen tot 1877 zeven corvetten wor den in dienst gestelden wel vier op de grootte van de Ariadne en twee op die van de Albatros. Het zevende is de corvet Louise, te Kiel in aanbouw. T lierm ometer st «and 13 Juli. 'sav. 11 u. 63 gr. 14 'smorg. 7u. 70 gr. 'smidd.lu. 79 gr. 'sav. 6 u. 77gr. Öuitmlaniï. Algemeen overzicht. Het buitenland biedt weinig bijzonders aan. In Duitschland heerscht de meest volmaakte rust en de dag bladen houden zich slechts bezig met feestelijke intochten der troepen, die plaats gehad hebben of nog plaats vinden moeten, met stafistische opgaven over de afge- loopen zitting van den rijkedag, hoeveel wetsontwer pen door de regeering en de leden ingediend zijn, hoeveel amendementen daarop voorgesteld zijn, hoeveel

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1