föuitmlanb. barsting der omwenteling te Milaan naar haar vader land terug, en daar rustte zij op eigen kosten een batal jon strijders voor de onafhankelijkheid uit. De overwin ningen van Radetzky dwongen haar tot een nieuwe ballingschap. Hare republikeinsche gevoelens beletten haar in Piemont een wijkplaats te zoeken; zij keerde naar Parijs terug en begon als publiciste druk te wer ken, deels ook om in haar onderhoud te voorzien; o. a. was zij medearUeidster aan de Revue des Deux-Mondes. Daar zij niet dacht dat haarvaderland weldra bevrijd zou worden, ondernam zij een reis naar het Oosten; de lot gevallen van dezen tocht heeft zij in verscheidene weten schappelijke en belletristische werken geschetst. Einde lijk kwam het jaar 1859, toen zij, evenals Manin Palla- ■vicini, la Farina en vele andere patriotten, zich verzoende met het huis van Savoye, aan welks eerlijke bedoelingen zij niet twijfelen kon; sedert verleende zij aan het door Cavour begonnen werk der bevrijding en der eenheid krachtigen bijstand. In 1860 keerde Christine naar Milaan terug, waar zij sedert in het openbaar zich weinig met de politieke twisten inliet en in den huiselijken kring met hare familie en vele vrienden leefde. Zij stierf 64 jaren oud en behield tot haren dood de helderheid van geestofschoon haar lichaam de spo ren des ouderdoms reeds vertoonde. Thermometerstand. 12 Juli. 'sav. 11 u. 59 gr. 13 'smorg. 7 u. 60gr.'smidd.lu. 66gr.'sav. 6 u. 65gr. Algemeen overzicht. Men zal zich herinnerenhoe voor eenige dagen het bericht door de dagbladen van alle landen van Eu ropa gretig opgenomen werd, dat Thiers een eigenhan- digen brief aan den pans geschreven had, waai in hij hem op den meest eerbiedigen toon harde waarheden zeide. Dit schrijven werd wegens den waren inhoud zeer geprezen en had de Italiaansche regeering, die voortdurend nog de houding vau Frankrijk ten opzichte van de romeinsche quaestie vreesdebyzonder gerust gesteld. De brief, welkevolgens de "Neuc Freie Presse den 28" Juni door den Frauschen gezant bij de room- sche curie, den heer d'Harcourt, aan den paus over handigd was, droeg zelfs geen datum en verscheen in de eerste dagen dezer maand in enkele Italiaansche dag bladen. Daaruit werd dit belangrijk document terstond door het Oostenrijksche blad overgenomen, waarna het de rondreis door bijna alle dagbladen maakte en naar gelang der richting hemelhoog geprezen of ten hoogste afgekeurd werd. Deze uitingen hebben juist haar toppunt bereikt, nu het blijkt, dat het stuk onecht is en de loyale houding der Fransche regeering tegen over Italië weder twijfelachtiger is dan ooit. De belang rijke brief, die reeds zooveel meer vertrouwen in het regeeringsbeleid van Thiers gegeven had en in ieder opzicht den lofvan ultramontaansche zijde de strenge afkeuring verdiende, wordt in de zitting van de nationale vergadering door Jules Favre verklaard niet door Thiers geschreven te zijn met het natuurlijk ge volg, dat de Fransche clericale partij terstond weder liet hoofd opsteekt en met dubbele kracht op de herstel ling van den paus in het wereldlijk gezag aandringt, en bij alle anti-elericale partijen de vrees weder ontstaat, dat de vroeger verspreide geruchten aangaande desym- pathiën van Thiers voor den paus maar al te zeer waarheid bevatten. L'Independance Beige tracht zich in hare bezorgd heid nog aan een stroohalm vast te houden, en schijnt de hoop nog niet te willen opgeven, dat Thiers allerminst aan een gevaarlijke interventie ten gunste van den paus denkt. Het blad ziet die hoop bevestigd door de omstandigheid, dat Jules Farre in zijn démenti spreekt van een brief aan d'Harcourt, terwijl de bewuste brief aan den paus zeiven gericht is, eu de Fransche minister evenmin verklaard heeft, dat zoodanige brief niet bestond. Hoe scherpzinnig deze opmerking ook zijn moge, is het echter waarschijnlijk, dat deze omstandigheden meer aan het toeval dan aan de bedoeling van Jules Favre toegeschreven moeten worden, daar het diplomatiek gebruik medebrengt, dat men door middel van den gezant correspondentie voert, en het waarlijk geene bijzonderheid is, dat een minister geene geruchten tegenspreekt, die later zouden kunnen ontstaan. Evenmin heeft de opmerking der Indépen- dance veel waarde, dat het orgaan van het Vaticaan, l'Osservatore Romano, de strekking en den zin van den bewusten brief ontkent. Moet men deze verklaring letterlijk opvatten, dan verliest ook juist, wanneer al een brief van Thiers aan den paus bestaan mocht, dit feit zijn bijzondere beteekenis, dat het Fransche gouverne ment geene plannen koestert ten opzichte van de restau ratie van den paus. Het is echter jammer, dat men hier ook weder met een gewouen canard te doen heeft, die gewoonlijk slechts gebezigd wordt om de gemoederen by een volkomen politieke stilte als thans in Europa bestaat in beweging te houden. Een verblijdender démenti gaf de minister van marine, de admiraal Potbuau, in dezelfde zitting. Het gerucht was verspreid, dat ongeveer 4000 vrouwen, die onlangs te Parijs achtereenvolgens als opstandelingen gevangen genomen waren, gedeporteerd zonden.worden. Verschei dene dagbladen hadden met verontwaardiging tegen dit voornemen der regeering geprotesteerd en dientenge volge verklaarde de minister, dat dit gerucht van allen grond ontbloot was, en de regeering haar gegeven woord getrouw bleef, dat in zake van den treurigen opstand van Parijs niets buiten voorkennis der nationale verga dering gedaan zou worden. In dezelfde zitting is een wetsvoorstel ingediend, waarbij de nationale garde in geheel Frankrijk ont bonden wordt. Blijkens de mededeeling, dat onder de onderteekenaars de namen der voornaamste Fransche generaals voorkomenis dit ontwerp door eenige leden ingediend, en het schijnt dus, dat de regeering haar eerste plan na den Parijscbe opstand tot opheffing der nationale garde beeft laten varen. Wellicht staat hiermede in verband het gerucht, dat Thiers zich tot dusverre nog niet met de zienswijze der commissie heeft kunnen vereenigenwelke met de zaak belast is om eene reorganisatie der Fransche strijdkrachten voor te bereiden. By het erkende voornemen vau Thiers om liet budget van oorlog niet te verminderen, is het niet aan te nemen, dat de regeering dit voor stel steunen zal, zoolang er nog geen uitzicht bestaat, dat deze belangrijke macht door eene andere vervangen zal worden. De onderteekening van het voorstel door de Fransche generaals is een welsprekend bewijs, dat niet alleen de nationale garde gevaarlijk is voor de rust in de groote steden maar ook dat zij onbruik baar geacht wordt voor den oorlog met den buiten- landschen vijand. In enkele Duitsche bladen is gemeld, dat tusschea Berlijn en Weenen onderhandelingen loopende zijn over de uitvoering vau art. 5 van het tractaat van Praag betrekkelijk Noord Slees wijk. Deze mededeeling wordt thans tegengesproken en zelfs gaat men zoover van té beweren, dat door den vrede van Frankfort deze quaestie voor goed ter zijde gesteld is. Hoe het echter mogelijk is, dat dooreen tractaat, uitsluitend tusschen Frankrijk en Duitschland gesloten, de kracht ontnomen kan worden aan eene bepaling in een trac taat, tusschen Pruisen en Oostenrijk aangegaan, over de belangen van derden (de bewoners van Noord Slees- wijk), dit is niet zeer duidelijk. Bovendien moet men het tcch een scheeuwend onrecht noemenwanneer Pruisen en Oostenrijk eigenmachtig hunne verplichtingen mis kennen, die zij ten opzichte van die bewoners op zich namen. Ofschoon deze quaestie onverantwoordelijk lang onbeslist blijft, moet men toch hopeu, dat de Pruisi sche staatkunde niet opnieuw blijken geveu zaldat zij slechts op vermeerdering van grondgebied en op het bewustzijn van Pruisen's macht berust, en het Oostenrijksche kabinet daartoe zijne medewerking niet zal verleenen. Laatste berichten. New York. Na de opheffing van het verbod, is de optocht der protestanten gisteren gehouden, beschermd door de militaire macht. De katholieken hebben de troepen aan gevallen die daarop vuurden en 60 personen doodden en 150 verwoudden. Buitendien zijn 10 soldaten en 6 politieagenten gedood. Twaalf regimenten zijn onder de wapenen. Te middernacht wa3 de orde hersteld. 150 personen zijn gearresteerd. Triest. De Fransche consul te Alexandrië heeft zijne landge- nooten aangespoordom zich tegen de maatregelen der Egyptische regeering te verzetten. Men zegt dat deze een klacht bij het Fransche gouvernement inleveren zal. Londen. The Times meldt, dat maarschalk Serrano belast is met de wijziging vau het Spaansche ministerie. Uit Frankrijk. De insurgenten, die voor de verschillende krijgsraden moeten verschijnen, zijn in drie categoriën verdeeld. De eerste bevat de voornaamste personen, die het oproer in het leven riepen, de leden van het comité central en de leden der commune. Deze zullen het eerst gevounisd worden. Dan komen de medeplichtigen, zooals Roche- fort, Mourot, Henry Maret, enz. en eindelijk, in de laatste plaatshet uitschot der insurgenten, die betzy uit vrije beweging, hetzij gedwongen de wapens voor de commune gedragen hebben. Assy zal een der eersten zijn, terwijl zijn aide de camp Fossé onder de laatste categorie ge rangschikt is. Deze laatste heeft nog geen ophelderingen willen geven over zijn burgerlijken staat, en de politie heeft tot dusverre daaromtrent nog geen zekerheid kunnen verkrijgen. Deze persoon, die men niet weet van waar hij komt, die noch zijn naam noch zijn geboor teplaats wil opgeven, zal, ofschoon hij een der laatsten zijn zal die voor den krijgsraad verschijnen zullen, een der belangrijkste personen van dit. merkwaardig proces zijn. Eraminskieen der Polen die zich bij de commune aansloten, de persoon die door Delescluze en Rossel belast werd met de gevangenneming van Gluseret, is thans zelf ook gevangen genomen. Zijne kennis van vreemde talen had hem eene betrekking bezorgd aan een der voornaamste hotels in Parijs als ciceroneten einde de vreemde bezoekers door de ruïnen der verbrande hoofdstad te geleiden. Onlangs in die betrekking met een Engelsche familie het Palais de justice bezoekende, werd hy door twee agents de tureté niettegenstaande zijn afgesneden baard en hoofdhaar herkend, en terstond ge vangen genomen. Onmiddellijk werd hij naar het com missariaat in de Rue de la Barillerie gebracht, echter niet alleen doch met de gansclie Engelsche familie, voor wie deze episode zeker niet eene der minst belangrijke gebeurtenissen van baar pleiziertochtje zijn zal, eu na onderzoek terstond naar de gevangenis overgebracht. De familie werd natuurlijk op vrije voeten gesteld. Bij de laatste verkiezingen waren in het departe ment van Loir-et-Cher drie candidaten gesteld: de heer Andral, oud 36 jaren, de heer Dufay, oud 40 jaren en de heer Martinetoud Tijaren. De politieke geloofsbelijde nis van den heer Andral ving aldus aan: „Kind van 1789 neem ik de onsterfelijke beginselen aan, enz." Een zijner politieke aanhangers zeide in het dorp, waar hij stemmen voor zijn candidaat trachtte bijeen te brengen, onder anderen dat de heer Martinet veel te oud was om een goed afgevaardigde te kunnen zijn. „Wat zeide daarop een boer en uw candidaat Andral dan Die is toch ouder dan 80 jaren." „Waarom?" „Wel hij zegt een kind van 1789 te zijn." De vriend van den heer Andral kon wegens het algemeen lachen der om standers niet meer aan het woord komen. Eenige dagen later stemde het geheele dorp voor den heer Dufay als den jougste. Te Genève zal een nieuw dagblad het licht zien onder den naam van la Eépublique universelle. Alle medewerkers hieraan zijn Fransche geïmmigreerden. De redactie zal namelijk bestaan uit de heeren: Jules Guesdes, hoofdredacteur vaa les Droits de l'homme, J. Polio, Jules Nostag, redacteuren van la Revolution, Yves Guyot van le Rappel eu Lëon Millot van le Mot d'Ordre. Bellivier, lid der barricaden-commissie onder de commune is in de Rue des chasseurs te Asnières gevangen genomen. Hij had aldaar zijn intrek genomen in een oud rijtuig zonder raderen, dat op een verlaten erf lag. Des avonds verliet hij zijn schuilplaats, om frische lucht te scheppen ea voor den volgenden dag te fourageeren. Dinsdag avond werd hij echtertoen hij zijn schuilhoek verliet, door twee ageuteu gevangen genomen. Eerst ontkende hij zijne medeplichtigheid aan den opstand doch terstond erkende hij zijne schuldtoen de commis saris van politie hem het nummer van le Vengeur van 21 Mei voor oogen hield, waarin de volgende regels stonden „De burger Bellivier wordt verzochtom morgen op het stadhuis van een nieuw plan van schuine barricaden kennis te komen nemen." Te Lyon is een dagblad verschenen, welks naam de strekking duidelijk te kennen geeft: l'Anti-Prussien, on der redactie van den heer Chéry. Een der eerste aanvra gen otn een abonnement kwam van de keizerlijk Duitsche militaire ambassade te.Parij s. De redactie antwoordde dat zij de geschenken van Artaxerxes jnct verontwaar diging van de hand wees, maar bereid was om haar dag blad aan de Duitsche ambassade en zelfs aan deu keizer Wilhelm te zenden, want zij achtte het niet overbodig, dat hij weten zou hoe men over hein en zijne politiek denkt; Duitsch geld wilde zij echter in geen geval aan nemen. L' Anti-Prussien zendt dus een present-exem plaar aan de Duicsche ambassade doch versmaadt do Pruisische thalers.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2