MIDDELBÜRGSCHE COURANT. 1871. 14 Juli. Vrijdag OmnrrtlnniX N°- 166. Bij dit nomiiier ontvangen-onze geabon- neerden het tweede gedeelte (vel 3, 4, 5 en 6) van het Verslag van het verhandelde in de openbare vergaderingen van de staten van Zeeland gedurende de zomerbijeenkomst van 1871. VERKIEZINGEN. De Burgemeester eu Wethouders van Vlissingen maken bekend: dat de verkiezing voor vijf leden van den gemeente raad, ter vervulling der plaatsen wegens de periodieke aftreding van de heeren J. P. Laernoes, N. J. B. de Yeij Mestdagh, Th. van Uije Pieterse, J. G. Hector en W. de Kruijff, met den leD Dingsdag van September, ingevolge artikel 7 der wet van den 29en Juni 1851, (Staatsblad no. 85), zal plaats hebben op Dinsdag den 18cn Juli aan staande; en dat de kiezers hunne stembriefjes zullen kunnen inleveren van des morgens negen tot des namid dags vijf uren van dien dag, ten raadhuize der gemeente in het gewone stembureau. Er is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8 Juli 1871. De Burgemeeeter en Wethouders voorna, WINKELMAN. De Secretaris, P. FORBES WELS. Middelburg 13 Juli. In de heden gehouden zitting der provinciale staten van Zeelaöd, door 37 leden bijgewoond, is het ontwerp- reglement op het bestuur van het waterschap Schouwen behandeld en vastgesteld. Voorts zijn de volgende besluiten genomen a Het voorstel van gedeputeerde staten tot inwil liging van het verzoek der spoorbootmaatschappij alhier, om voortduring der haar toegekende subsidie uit de provinciale fondsen over een tijdvak van tien jaren tot gelijk bedrag en onder dezelfde voorwaarden als over 1871, is aangenomen met algemeene stemmen op éen na, zijnde die van den heer Vader. Het door laatstgenoem den heer gedane voorstel „om onder de voorwaarden voor de subsidie ook te bepalen dat de maatschappij verplicht zal wezen om alle steigers of aanlegplaatsen langs het vaarwater van Middelburg naar Zierikzee en omgekeerd met hare stoomboot steeds aan te doen, wan- wanneer zulks door reizigers en ook voor vee en goede ren wordt verlangd" is door denv oorsteller ingetrokken, nadat gebleken was dat dergelijke bepaling reeds in de concessie voorkomt. Daarentegen is door den heer Vader een amendement voorgesteld, strekkende „om de Spoorbootmaatschappij te verplichten, om ook den wagendienst van den Wolfaartdijkschen steiger op Goes v. v. in stand te houden." Dit amendement is echter met 21 tegen 16 stemmen verworpen. b Het advies der commissie voor de verzoekschrif ten om afwijzend te beschikken op het verzoek der commissie voor het ontwerpen der Eistoria numisma- tica van Nederland, om eene geldelijke toelage tot ondersteuning harer onderneming, is verworpen ten gevolge van de aanneming met 30 tegen 7 stemmen van een amendement van den heer Fokkerstrekkende „om aan genoemde commissie een jaarlijksche toelage van f 100 te verleenen, gedurende den tijd van vijf jaren." c Het voorstel van gedeputeerde staten betreffende bet overzetveer van Goriskoek op den Yersekendam, is mede verworpen, door "de aanneming met 25 tegen 11 stemmen van een amendement van den heer Pompe ■\an Mecrdervoort, strekkende „om, ter tegemoetkoming in de kosten der bediening van genoemd veer, aan den veerschipper van Gorishoek over de jaren 1872 en 1873 een jaarlijksche subsidie van f 300 toe te kennen." d Het advies der commissie van onderzoek betreffende den onderhoudsplicht van den straatweg van Goes naar 's Gravenpolder, strekkende „om te verklaren dat op de provincie geen verplichting tot onderhoud rust, maar tevens gedeputeerde staten uit tenoodigen om verderde vereischte stappen te doen ter voorziening van het be heer en verder onderhoud van dien weg," is zonder be raadslaging met algemeene steramen aangenomen. e De verantwoording van gedeputeerde staten wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1869, en/de begrooting der kosten van liet provinciaal bestuur voor 1872, voor zooveel het rijksbestuur is, is mede met algemeene stemmen goedgekeurd. nierna is de zitting verdaagd tot Dinsdag 25 dezer, des avonds te half 8 uur. Alsdan zullen de nog over gebleven werkzaamheden worden afgedaan. De Sraats-courant van beden bevat, de wet van den 19en Juni 1871, houdende definitieve vaststelling van bet vijfde hoofdstuk (departement van binnenlandsche zaken) der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1871 (Staatsblad n°. 59.) De minister van marine heeft in de Staats-courant van heden ter kennis gebracht van belanghebbenden bij de scheepvaart op de Wester-Schelde, dat de betonning uit de zuidelijke geul, waarmede het vaarwater langs Everingen aan de Oostzijde eindigt, is overgebracht in de verbeterde noordelijke geul van dat vaarwater. De minister van staat en van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat het examen in de wetenschap van het schoon (aesthetica), de kunstgeschiedenis, de ontleedkunde en de doorzicht- kunde, vermeld in art. 11 der wet van 26 Mei 1870 (Staats blad n". 78) tot regeÜDg van het onderwijs van rijkswege in de beeldende kunsten, zal worden afgenomen in de tweede helft der loopende maand. Zij die dat examen wenschen af te leggenworden verzocht daarvan vóór 20 Juli e. k. schriftelijk te doen blijken aan het departe ment van binnenlandsche zaken. Bij de eerste kamer der staten-generaal zijn thans aanhangig de volgde wets-ontwerpen1°. Regeling van de bevoegdheid der consulaire ambtenaren tot het op maken van burgelijke akten en vandeconsulairerechts macht; 2°. Bepalingen omtrent den accijns op bier en azijn; 3°. Spoorweg Samarang—Vorstenlanden op Java; 4°. Bekrachtiging van kredieten door den gouverneur- generaal van Nederlandsch Iudië geopend boven de be grooting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1869; 5o. Naturalisatie van J. J. Völlering, II. H. Frer- kes, F. C. Fischer, R. II, W. Severin, C. E. Osius en C. VV. Guy; 6°. Vaststelling van uitgaven wegens ver strekkingen door het departement van marine, dienst 1871; 7°. Wijziging der begrooting van het fonds, voortspruitende uit koopprijzen van domeinen voor het dienstjaar 1871; 8<>. Bekrachtiging eener overeenkomst tusschen den minister van financiën en deNederlandsche bank gesloten; 9°. Intrekking van het advies van den staatsraad van 22 November 1868 en van het keizerlijk decreet van 26 Juli 1810 (kerkelijkegoederen)10°.Goed keuring \an het tractaat met Groot-Brittanie wegens den afstand der Nederlandsche bezittingen ter kuste van Guinea; 11°. Wijziging van art. 7 der wet van 29 Juni 1854 (Staatsblad n°. 102)over de eenzame opsluiting; wijziging van hoofdstuk lVb der staatsbegrooting voor 1870; 13». verlenging van de werking der wet van 3 Juli 1865, omtrent het Oost-Indisch tarief. Gemengde berichten. Eergisteren avond is te Nieuwediep aangekomen het tweede stoomschip der Maatschappij Nederland, de Prins van Oranje, gezagvoerder Braat. Het schip heeft op den proeftocht 12 mijlen in het uur afgelegd; de geheel e reis werd in 76 uren volbracht. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren besloten, de beslissing over het al of niet houden der kermis uit te stellen tot over zes weken. De exploitatie der gemeentelijke gasfabriek te Zwolle heeft over 1870 een batig saldo van 7134,03, on danks buitengewone uitgaven en eene aflossing van de schuld der fabriek met 15.000. Op de internationale maritieme tentoonstelling te Napels zijD de werken van bet meteorologisch instituut te Utrecht bekroond met een gouden medalje. Van 20 tot 22 Augustus e. k. wordt te Antwer pen, tijdens de kermis, een wedstrijd van tooncelkunst gehouden vanwege de provinciale commissie tot bevorde ring der tooncelkunst, zoo voor liefhebbers als voor tooneelisten van beroep in Noord- en Zuid-Nederland. De eerste afdeeling bestaat uit een wedstrijd voor het best opvoeren van een drama, tooneel- ot blijspel, oor spronkelijk of vertaald, in éen bedrijf, door liefhebbers, voor prijzen door de stad Antwerpen uitgeloofd. De tweede afdeeling bestaat uit een wedstrijd tusschen liefhebbers en tooneelisten uit Noord- en Zuid- Neder land voor bet best opvoeren van een oorspronkelijk stuk in éen bedrijfwaartoe het staatsbestuur twee prijzen heeft beschikbaar gesteld. Dezer dagen meldden wijdat von Bismarck 1000 thaler aan den componist van de Wacht am Rhein heeft geschonken. Thans verneemt men, dat de rijkskanse lier een gelijk geschenk heeft gezonden aan de weduwe van Max Schneckeiiburgerden dichter van dat lied, met bijvoeging, dat bet jaarlijks zal worden herhaald eu eventueel op hare beide zonen zal overgaan. De oudste hunner heeft den ganschen oorlog tegen Frankrijk meêgemaakt bij een der Wurtembergsche infanterie-regimenfen. Te Napels heeft de politie ontdekt, dat sedert ge- ruimen tijd eenige ambtenaren van het rijksarchief de oude archieven als scheurpapier verkochten. De winke liers verwonderden zich wel eens dat zijvoor 6 of 8 stuivers scheurpapier koopende, daaronder zeer lezens waardige bescheiden uit de zestiende en zeventiende eeuw aantroffen. Een der uitstekendste vrouwen van Italië, prinses Christine Trivulzio di Belgiojoso, is in den nacht van 5 op 6 Juli te Milaan overleden. Den 28en Juni 1808 in die stad geboren, dochter van Isidore Trivulzio, voor treffelijk opgevoed, nam de rijkbegaafde jonge dame reeds vroeg het levendigste aandeel in de lotgevallen van haar vaderland. Zij verborg hare bewondering voor de martelaars van 1821 niet, en moest, kort na haar huwelijk met prins Balbiane di Belgiojoso, voor de Oos- tcnrijkschepolitie vluchten om in ballingschap televen. Zij begaf zich naar Parijs, waar bare talentenhare be langstelling in de politieke en litteraire bewegingen van dien tijd, en haar maatschappelijke rang haar spoedig een menigte vrienden onder de voornaamste en uitne- mendste mannen verschaften. Vooral ging zij veel om met Mignet en Augnste Thierry, ofschoon beide niet met haar overeenkwamen wat de liberale beschouwing der wereld betreft. Geen ander doel had zij bij al hare handelingen dan de bevrijding van h.iar vaderland. Onophoudelijk was zij in samenzweringen betrokken; met haar vei mogen ondersteunde zij op de mildste wijze bare verbannen landgenooten, en steeds was zij er op bedacht in hare geboorteplaats de vlam der vaderlands liefde fel te. doen branden. Met dit doel richtte zij de Ansonio op, welk blad te Milaan heimelijk gedrukt werdterwijl de redacteurs in Parijs woonden. Nog in 1846 gaf zij een werk in vier deelen uit, getiteld: Proeve van betoog over de vorming van het katholieke dogma. Twee jaren later ijlde zij bij het vernemen van de uit-

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1