OÜRANT. Donderdag fifinncnlcmö. 13 Juli. N°' 165. DE MINISTER YAN FINANCIEN, Door den Koning, bij besluit van 15 November 1870, n°. 21, gemachtigd om, van het verzoekschrift van ,JAN RIJS TEN BIL Azn. en diens echtgenoote JAN NETJE JANSENS te Schcrpenisse, aankondiging te doen op de wijze in art. 3 dar wet van 30 Mei 1817 (Staatsblad n°. 26), voorgeschreven; Brengt bij deze voor de tweede maal ter kennis van het algemeen dat door onvoorzichtigheid in de maand October 1869, in de woning der adressanten is verbrand een certificaat 1 percents Nationale schuld, uitgegeven door het administratiekantoor van Ketwicii, Voombergii en de wede. Borski te weten: n». 16915, groot ƒ1000, met de destijds onverschenen coupons en talon, en dat voor het verlies van deze waarden wordt verlangd tegemoetkoming op den voet der wet van 30 Mei 1847 (Staatsblad n<>. 26). Wordende mitsdien een iegelijk, die beweren mocht eenig met de inwilliging van dit verlangen strijdig be lang te hebben, opgeroepen om, op de wijze in art. 4 der bovengenoemde wet aangewezen, zijne rechten te doen gelden. 's-Gravenhage, 10 Juli 1871. De Minister voornoemd, BLUSSÉ. AAjVBESTÏÏDIIVG. Burgemeester en Wethouders der gemeente Zotite- lanric, zullen op Zaterdag den 15 Juli 1871des voor middags te 11 uren, te Zoutelande, in de gewone ver gaderkamer van den gemeenteraad, onder nadere goed keuring, bij enkele inschrijving trachten aan te besteden: Het bouwen van een schoollokaal met hijlcvenng der materialen. De biljetten van inschrijving moeten op den dag der aanbesteding tusschen 9 en II uren des voormiddags in de gemelde vergaderkamer van den gemeenteraad wor den ingeleverd, terwijl de opening der biljetten dien dag precies te elf uren zal plaats hebben. Bestek en voorwaarden van aanbesteding zullen in de vergaderkamer van den gemeenteraad ter lezing lig gen van af Maandag den 3 Juli a. s., terwijl de lokale aanwijzing zal geschieden op Zaterdag den 8 Juli daar aanvolgende, des voormiddags te 10 uren. Zoutelande, 28 Juni 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. VERHAGE. De Secretaris, K. W. ADRIAANSE, 1. s., Wethouder. Middelburg 12 Juli. In de gisteren avond gehouden zitting der provinciale staten van Zeeland, door 40 leden bijgewoond, is voorzien in de vacature van een lid van de eerste kamer der staten-generaalontstaan door de periodieke aftre ding van den heer mr. C. van der Lek de Clercq. Bij eerste stemming verkregen de heeren m". C. van der Lek de Clercq 16, W.C. Borsius 12, C.J.Pické 11 stem men en W. Ph. Yis 1 stem. Er was alzoo geen volstrekte meerderheid verkregen. De uitslag eener tweede vrije stemming was dat de heeren van der Lek de Clercq 16, W. C.Borsiusl3, Pické 10 stemmen en Vis 1 stem bekwamen zoodat ook thans niemand de volstrekte meerderheid van stemmen ver kreeg. Bij herstemming tusschen de heeren van der Lek de de Clercq en Borsius vcreenigde laatstgenoemde 23 stem men op zich en eerstgenoemde 17, zoodat de heer mr. W. C. Borsius tot lid der eerste kamer is gekozen. De heer Borsius, ruim 20 jaren advocaat te Middel burg, en tevens lid der daar gevestigde bandeLfirma den Bouwmeester, Borsius en van der Leijé, is op politiek terrein een geheel onbekend persoon. In welke richting hij volgens zijne beginselen wen- schen moet dat de maatschappij zich zal bewegen, ligt voor het publiek en hoogst waarschijnlijk ook voor velen die tot zijne benoeming hebben medegewerkt, geheel in het onzekere. Laat ons hopen dat de heer Borsius zich in elk geval steeds levendig het gewicht fijner nieuwe betrekking zal voor oogen stellen en toonen zal doordrongen te zijn van zijn plicht om niet bijzondere belangen maar de belangen van het algemeen, de belangen van Nederland te behartigen. Voorts werden in deze zitting der provinciale staten een aantal verslagen der afdeelingenbetreffende inge komen adressen en voorstellen van gedeputeerde staten uitgebracht, welke in volgende zittingen in behandeling zullen worden genomen. In de heden gehouden zitting, die door 39 leden werd bijgewoond, is in de eerste plaats behandeld en aange nomen het voorstel van gedeputeerde staten tot wijzi ging der artikelen 87, 92 en 95 van het reglement voor de calamiteuze polders of waterschappen in Zeeland. Daarna zijn behandeld de door gedeputeerde staten voorgedragen achttien byzonderereglementen op het be stuur en beheer der waterkeeringen van de calamiteuze polders of waterschappen, met uitzondering van twee zijndedie voor het calamiteuze waterschap Scherpenisse en voor het calamiteuze waterschap Margaretha, den calamiteuzen polder Kleine Huisaens en het cala miteuze waterschap Eendracht. Deze zijn, tot nader onderzoek van daartegen gerezen bezwareD, naar gede puteerde staten teruggezonden, teneinde ze te behande len nadat omtrent dat onderzoek door genoemd college rapport zal zijn uitgebracht. De overige zestien ontwer pen zijn allen, met inbeprip van de daaromtrent door gedeputeerde staten nader voorgedragen wijzigingen, goedgekeurd. In de volgende openbare zitting, morgen te 10 uren des voormiddags te houden, .zal het eerst aan de orde zijn het ontwerp-reglement op het bestuur van het water schap Schouwen. De Staats-courant van heden bevat de wet van den 19cn Juni 1871, houdendedefiaitieve vaststelling van het negende hoofdstuk der staats-begcooting voor het dienst jaar 1871 (Staatsblad n°. 70.) Tot leden van de eerste kamer der staten-generaal zijn verkozen door de provinciale staten van Noord-Brabant: de hee ren mr. C. J. A. van Rijckevorsel en mr. A. Vos de Wael te Zwolle. (De aftredende leden waren de heeren Sassen en van Meeuwen) door de provinciale staten van Gelderland: de heeren H. W. baron van Aylva van Pallandt van Waardenburg en Neerrijneu en mr. C. J. R. Nobel (Beide aftredende leden) door de provinciale staten van Zuid-Holland: de heeren mr. G. A. de Raadt (in plaats van den heer Phil ipse, die verzocht had niet meer in aanmerking te komen) en J. W. Hein (Aftredend lid) door de provinciale staten van Noord-Holland: de he-e- ren II. Rahusen en jonkheer D. C. de Dieu Fontein Ver schuil' van Ileilo (Beide aftredende leden); door de provinciale staten van Limburg: de heer jonkheer L. L. G. M. de Villers de Pité (Aftredend lid); door de provinciale staten van Friesland de heer jonk heer G. K. G. van Swinderen (Aftredend lid) door de provinciale staten van Groningen de heer C. Geertsema (Aftredend lid) door de provinciale staten van Overysel de heer mr. W. H. Cost Jordens (Aftredend lid). Gisteren werd van den nieuwen waterweg langs den hoek van Holland voor de eerste maal door zeeschepen gebruik gemaakt. Twee Maaskotters met een diepgang 1871. van 28centimeters,aan boord hebbende verscheidene ree- ders en andere ingezetenen van Maassluis, werden door het kanaal in zee gesleept. Men verneemt, dat er wederom eene aanvrage bij de regeering is ingekomen tot den aanleg van een spoorweg van Tilburg over 'sBosch naar Nijmegen. Aan de Utrechtsche courant deelt men het volgende mede „Dezer dagen vermeldde de Arnhemsche courant eene klacht over het telegraafkantoor van het rijnspoor te Arnhem, alwaar men, bij de aanbieding van een telegram, geweigerd bad geld terug te geven, maar de betaling in afgepast bedrag gevorderd was. „Naar aanleiding hiervan schijnt het niet overbodig op te merken, dat nergens, noch in eenig wettelijk, noch in eenig administratief voorschrift, aan iemand de verplich ting is opgelegd, bij het'ontvangen van gelden voor het zoogenaamde passen, geld terug te moeten geven. Hij, die te betalen heeft moet zorgen, dat hij betaalt, wat hij schuldig is, zonder daarbij aanspraak te kunnen of te mogen maken op de hulp van den ontvanger van het bedrag. Deze bepaling is wellicht niet overal bekend; bet algemeen gebruik van geld terug te geven doet zelfs misschien het tegendeel, als wettelijk aannemen; maar niettemin is zij van volle kracht. „De muntwet van 26 November 1847 (Staatsbl. n°. 69), zegt alleen dat niemand verplicht is meer dan f 10 aan zilver- en meer dan 1 aan koperen pasmunt in betaling te ontvangen; zij bepaalt voider o. a., dat de halve guldenstukken geene pas- maar standdaard-raunt zijn; doch verder gaat zij niet, en de bedoelde telegrafist te Arnhem was dus niet alleen volkomen in zijn recht, maar op ieder rijkskantoor, alwaar geld terug gegeven wordt, is dit teruggeven eene geheel onverplichte be leefdheid." Benoemingen en besluiten. Eereteekenen. Vergunning verleend aan den heer J. E. de Voogt, te Pau, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder lc klasse der militaire orde van Verdienste van Beieren. Onderwijs. De gemeenteraad van Groningen heeft, ondanks wei gering eener rijkssubsidie van 3000, besloten tot oprichting van een school voor middelbaar onderwijs en eene voor meer uitgebreid lager onderwijs,'beiden voor meisjes. Gemengde berichten. In den nacht van 8 op 9 Jnli 11. heeft er een brutale verwonding van een paard van J. Nieuwenhuize te Hocdekenskerke plaats gehad. De paarden van dien landbouwer waren des avonds als naar gewoonte in de weide gezonden, en des morgens bevond men dat een hunner geweldig uit de borst had gebloed. Bij onder zoek is gebleken dat dit paard twee afzonderlijke groote gaten in de borst had gekregen zoodat de stukken huid er bij neder hingen, vermoedelijk is deze verwonding met een palingscbaar door vischstroopers toegebracht. Een nog brutaler feit heeft zich Zaterdag jl. te Baarland voorgedaan. In een weide waar verscheidene melkkoeien graasden zijn door kwaadwilligen van twee koeien de staarten aan elkander vastgeknoopt; waar schijnlijk hebben deze dieren yreëselijk geworsteld, althans men vond bij de eene koe den staart midden door getrokken, zoodat het beest door bloedverlies veel heeft geleden. Eergisteren hebben eenige leden van de tweede kamer der staten-generaal, benevens andere personen, den heer Guljé, lid dier kamer, \óor zijn vertrek uit de hofstad een atscheids-diner aangeboden in het hotel Paulez. De heer Tresling te Amsterdam heeft van Z. M. den keizer van Oostenrijk het ridderkruis der Frans Jozef-orde ontvangen ,5 wegens de aanbieding van een V

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1