O U RANT. H Woensdag 12 Juli. N°' 164. Middelburg 11 Juli. In de heden avond gehouden zitting der provinciale staten van Zeeland is tot lid der eerste kamer van de staten-generaal gekozen de heer mr. W". C. Borsius. De Staats-courant van heden bevat de wet van den 19cn juni jl., houdende definitieve vaststelling van hoofdstuk Vlli der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1871. Benoemingen en besluiten. eereteekenen. Verleend, als blijk van koninklijke goedkeuring en tevredenheid, de bij koninklijk besluit van 22 September 1855 ingestelde bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift aan den Europeeschen fuselier der infanterie van het leger in Nederlandach Indië J. Udo, wegens de redding van een Europeesch fuselier van hetzelfde korps uit de Baritorivier (Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo) op 8 Februari jl. MINISTERIEELE DEPARTEMENTEN. Op Vei'ZOek eervol ontslag verleend aan jonkheer mr. J. K. W. Quarles van Ufford, als referendaris bij het departement van ko loniën. belastingen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan J. Heeringa, uit zijne betrekking van ontvanger der registratie en en domeinen te Zuidhornbehoudens aanspraak op pensioen. Ouderwijs. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het examen in de wetenschap van het schoon (aesthetiea), de kunstge schiedenis, de ontleedkunde en de doorziehtkunde, vermeld in art. 11 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad n°. 78) tot regeling van het onderwijs van rijkswege in de beeldende kunsten, zal worden afgenomen in de tweede helft der loopende maand. Schriftelijke aanmel ding vóór 20 Juli e. k. aan het departement van binnen landsche zaken. Murine en leger. Do officier van administratie 2C klasse J. A. Kruyt, dienende op Zr. Ms. monitor de Krokodil, wordt met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteld en met den len Augustus daaraanvolgende vervangen door den officier van administratie S** klasse J. L. Kroeze. Koloniën. De gouverneur-generaal van Nederlandsck-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen. (Javascbe courant van den 16cn Moi.) civiel departement. Verleen deen tweejarig ver lof naar Europa, wegens ziekte, aan den gewezen secre taris der algemeene rekenkamer W. E. van Spall. Ontslagen: uit zijne betrekking, de controleur 1« klasse bij de landelijke inkomsten en cultures F. G. A. van Delden; op verzoek, eervoluit zijne betrekking, wegens ziekte, onder toekenning van wachtgeld, de telegrafist 2« klasse E. F. van Beek. Benoemd: tot translateur voor deJavaansche taal te Batavia J. L. Rkemrev, translateur voor de Maleische taal, speciaal belast met den stedelijken dienst aldaar. departemet van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naarNederland, wegens ziekte,aan den sedert tot majoor bevorderden kapitein der infanterie K. W. de Coenens. Overgeplaatst: militaire administratie, als onder- indendant 2e klasse, de kapitein-kwartiermeester C. V.Z. Vissers; infanterie, bij het 4e bataljon, de 2« luitenant C. J. Meijer, van het garnizoens-bataljon 2e militaire afcleeling op Java; bij het 9e bataljon de kapitein F. A. J. Perié, en de 2« luitenant W. A. Schneider, respectievelijk van het 12e bataljon en hut garnizoens bataljon van Banka; bij het 12c bataljon, de kapitein H. K. F. van Teynvan het garnizoens bataljon van Sumatra's Westkust; bij het 13e bataljon, de kapi tein P. M. Ockersevan de militaire verkenningen; bij het 15e bataljon de le luit. C.C. F.H. Jagemann, van het garnizoens-bataljon van Sumatra's westkust; bij het garnizoens-bataljon van Sumatra's westkust, de lc luite nant J. H. A. IJssel de Schepper, van het 16« bataljon; bij het garnizoens-bataljon van Banka, de 2e luitenant F. Geesdorf, van het le bataljon. (Javascbe courant van den llcn Mei.) civiel departement. On tslagen: eervol uit 's lands dienst, de gewezen klerk op het kantoor van den adsis- tent resident van Anjer, 0. Bachet. Benoemd: tot griffier bij den landraad te Ponorogo de le klerk tevens f'ungeerend griffier bij den landraad te Magetan L. W. ten Gate. Ontslagen: bij 's lands algemeene pakhuizen, op verzoek, eervol, uit's lands dienst met behoud van recht op pensioen de commies J. J. van den Berg. Benoemd: tot commies, de boekhouder J. A.M. Win- tersteyn; tot boekhouder, de ambtenaar op non activi teit A. R. Kraijenhoff van de Leur, laatstelijk commies op het residentie-kantoor te Cheribon. departeme.it van oorlog. Ontslagen: eervol, uit Zr. Ms. militairen diénst, met behoud van recht op pen sioen de kapitein der infanterie J. B. van Overvest; eervol, uit Zr. M». militairen dienst, met behoud van recht op pensioen, de lc luitenant-kwartiermeester dei- militaire administratie F. D. L. K. L. Mugge. departement der marine. Belast: met de'waarne- neming der betrekking van onderbaas-smid en ketelma ker bij het 'marine-etablissement te Onrust de le smid geweermaker bij de koninklijke Nederlandsche marine S. J. Willems. (Javasehe courant van den 23" Mei.) civiel departement. B en o em dtot secretaris van de algemeene rekenkamer, de secretaris en magistraat in de residentie Bankatevens vendumeester te Muntok, B. Schage van Soelen; tot lid in den raad van justitie te Samarang, mr. J. G. F. Timmermans, laatstelijk lid in den raad van justitie te Batavia, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; tot cipier bij het civiel en militair gevangenhuis te Weltevreden (Batavia), P.Koot, tijdelijk belast met de waarneming dier betrekking. (Javascbe courant van den 26en Mei.) departement van oorlog. Bevorderd: bij den mili tairen geneeskundigen diensttot dirigeerend officier van gezondheid lc klasse, de dirigeerend officier van gezondheid 2C klasse E. W. A. Ludeking;tot dirigeerend officier van gezondheid 2C klassede officier van gezond heid le klasse E. F. M. Ilelmkampf. departement der marine. Benoemd: tot boekhou der bij de marine-magazijnen en stapelplaatsen teSoera- baijade commies bij bet marine etablissement aldaar J. P. Wolff; tot commies bij het marine-etablissement te Soerabaija, de klerk bij het marine-etablissement te Onrust (Batavia) F. B. Wiggers. Gemengde berichten. In het begin der vorige week is uit Sliedreeht alhier een schip met vrachtgoederen aangekomen thans liggende bij de Havenbarrière, waarop zich jl. Woensdag de kinderziekte heeft geopenbaard. Twee kinderen van den schipper, naar wij vernemen 6 en 3 jaren oud, zijn door die ziekte aangetast. Een nog jonger kind bleef tot dusver daarvan bevrijd. De toestand der zieken schijnt echter zoodanig te zijn dat vermoedelijk binnen weinige dagen geen bezwaar tegen het vertrek van het schip, waarop zij zich bevinden, meer zal bestaan. De aanwezigheid van kinderziekte aan boord is aangeduid op een aan den mast gehecht biljet. De Goesscbe courant maakt in haar nommer van heden als „het begin der kermisvreugde te Middel burg" gewag van „een hier aangekomen schip met kramen, waarop zich de pokken hebben geopenbaard en waarvan de schipper en zijn knecht beiden door die ziekte zijn aangotast." Hiervan is ons niets bekend en bij onderzoek ook niets gebleken. 1871- Te IJzendijke hebben zich in twee gezinnen de pok ken vertoond, en in éen huishouden zijn in den laatsten tijd vier kinderen aan de keelziekte overleden. DeFransehe milliarden worden te Berlijn zoo onge merkt mogelijk binnen gesmokkeld. Van tijd tot tijd ziet men lage rolwagens door de straten trekkendie men niet zou vermoedendat zulk een kostbare; lading vervoerden, want men ziet niets dan oude, wollen dekens, waaronder in linnen zakken de schat verborgen ligt.Alleen door het militair geleide komt men op het denkbeeld dat toch nog wel iets„anders dan wollen dekens wordt getransporteerd. Door de spoorwegdirectie te Elbcrfeld is concessie aangevraagd en door de Nederlandsche en Pruisische regeeringen verleend geworden tot bet aanleggen van een spoorweg van Gladbach naar Roermond. De dochter van den staatsraad mr. C. H. B. Boot, te 's-Gravenhage, onlangs gehuwd met den heer 0. Périer, advocaat te Dendermonde, heeft een novelle geschreven getiteld Max Reeves, die bij den prijskamp van het Willemsfonds te Gent een bekroning heeft gekregen. Het tweede stoomschip der maatschappij Nederland, de Prins van Oranje, heeft zijn proeftocht op de Clyde goed volbracht en is Zaterdag van Glasgow naar Nieuwe- diep afgevaren. Een schipper in Friesland heeft in drift zijn 13jarig kind een schop gegeven, zoodat het in het water viel; het kind verdronk; de moeder heeft den vader aange klaagd en deze is thans te Sneck in arrest. Volgens het jaarverslag der Maatschappij tot nut van 't algemeen over 1869—1870, bedraagt liet aantal departementen 309; honoraire en contribueerende leden 14,969; eereblijken voor merkwaardige voorbeelden van plichtsbetrachting 69; instellingen van voorbereidend- 42, herhaling- 44, zangonderwijs 32; gymnastiek-onder- rickt 20; teekenonderwijs 23; onderricht in vrouwelijke handwerken 55; volksbibliotheken 295; volksvoorlezin gen 52; spaarkassen 12; hulp- of beleenbanken 19; spaarbanken 158. Staat van bezitting op 30 Juni 1870 f 200,000 inschrijving grootboek 2\ pet. werkelijke schuld. In diverse geldbelegging f 47,500, saldo in kas 4918.281. Een van de grootste ergernissen voor de inwoners van Straatsburg was het kletteren van de sabels der Pruisische officieren, die deze over de straatsteenen laten slepen. Dit geluid begon de gamins zoo erg te hinderen dat zij een ernstige les aan de „sabelslepers'' wilden geven. Na een moeilijke en langdurige jacht gelukte het hen om een menigte rouddolende honden te vangen en bijeen te brengen. Ieder hond werd een klein blinkend ijzeren sabeltje aau den staart gebonden en toen werden al de dieren te gelijk op de wandelplaats losgelaten naar de zijde waar de Duitsche officieren heen en weer knierden. Men kan zich voorstellen welk een geweld hierdoor ontstond. De arme dieren ver schrikt door het leven achter zich, vluchtte tot tusscken de beenen der officieren, terwijl aan alle zijden een uit bundig gejuich opging. Men verzekert dat sedert dien tijd de sabels niet meer slepen maar opgegespt blijven. Pall Mall Gazette verhaalt, dat er in Schotland 13,000 huizen zijn, waar men vergunning heeft om drank te verkoopen, zoodat gemiddeld elke 50 huisgezinnen een kroeg ter beschikking hebben om eens naar hartelust te borrelen. In Edinburg alleen zijn er 850 huizen waar men drank verkoopt, en zoo men nu al die drankwin kels op een rij stelde, zou men 80 minuten moeten loopen om van drinkebroershemel n°. 1 tot n°. laatst te kunnen komen. Een Amerikaansch dagblad meldt dat onlangs in een openbare school te Faiil River (Massachusetts) een meisje zich bij den onderwijzer kwam beklagen dat een jongentje een pistoolschot op haar had willen lossen. Wat is dat? riep de onderwijzer, met een verontwaar digd uiterlijk, wie heeft hier een pistool? Vijf kereltjes, waarvan de oudste nog geen 10 jaren telde, traden voor en toonden elk een pistool. Een ooggetuige verhaalt het volgende voorval dat

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1