MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 160. Vrijdag 1871. 7 Juli. ©mnenlcmix Bij dit nommer ontvangen onze geabon- neerden het eerste gedeelte van het Verslag van liet 'verhandelde in de openbare verga deringen van de staten van Zeelandgedurende de zonïerbijeenkomst van 1871. ■t A l! li <o t i Burgemeester en Wethouders der gemeente Zoute iande, zullen op Zaterdag den 15 Juli 1871, des voor middags te 11 uren, te Zouteiande, in de gewone ver gaderkamer van den gemeenteraad, onder nadere goed keuring, bij enkele inschrijving trachten aan te besteden: Het bouwen ran een schoollokaal met bijlevering der materialen. De biljetten van inschrijving moeten op den dag der aanbesteding tusscben 9 en 11 uren des voormiddags in de gemelde vergaderkamer van den gemeenteraad wor den ingeleverd, terwijl de opening der biljetten dien dag precies te elf uren zal plaats hebben. Bestek en voorwaarden van aanbesteding zullen in de vergaderkamer van den gemeenteraad ter lezing lig gen van af Maandag den 3 Juli a. s., terwijl de lokale aanwjjzing zal geschieden op Zaterdag den 8 Juli daar aanvolgende, des voormiddags te 10 uren. Zouteiande, 28 Juni 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. VERHAGE. De Secretaris, K. W. ADRIAANSE, 1. s., Wethouder. Middelburg 6 Juli. De wetsontwerpen betreffende de tractaten met Groot- Britannië wegens den afstand der Nederlandscbe be zittingen ter kust van Guinea en de toepassing-van een tractaat van den Dn Februari 1853 tusscben het Neder- landsch gouvernement en den sultan van Siak Srie Indrapoera zijn, in de zitting der tweede kamer van heden, verdedigd door de heeren Rorabach, Cremers, Bredius en 's Jacob, en bestreden door deu heer Hoff man. De kamer zal waarschijnlijk met het houden van avondzittingen de behandeling der tractaten ten einde brengen, om Zaterdag op reces te kunnen schqiden. Wij vernemen dat in een heden alhier gehouden ver gadering van vennooten in de Zeeuwsche maatschappij van stoomvaart door het bestuur is medegedeeld, dat van het arrest van den hoogen raad der Nederlanden van 9 Juni jl. in revisie zal worden gekomen. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 3 dezer is aan Kloos en van Limburgh, te Rotterdam, en de erven 3. Trip, te Utrecht, tot weder opzegging, vergunning verleend voor een raderstoom- sleepdienst op de daarin omschreven wateren en kanalen in Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Zeeland, Utrecht en Overijsel. Het telegraafkantoor te Dordrecht zalmet ingang van 11 dezer, gedurende den zomer op werkdagen ge opend zijn tot tien uren des avonds. Gisteren morgen is te Amsterdam de eerste algemeene vergadering van den algemeenen Nederlandschen vrede bond gehouden. Zij werd geopend met eene redevoering van den voorzitter mr. J. de Bosch Kemper en door on geveer 60 personen bijgewoond. Het verslag van den toestand der vereeniging werd uitgebracht door mr. D. van Eek. Daaruit bleek onder meer, dat zij 26 afdeelingen met circa 3000 leden telt. Bij de vaststelling der begrooting werd bepaald, dat de omslag der leden voor het eerste dienstjaar 25 cent per hoofd zal bedragen. De Staats-courant van beden bevat de wetten van den 19« Juni jl., tot wijziging van eonige artikelen der ws^i^trnïïhe7aHc."' „nv, n Ara..;i 1ötQ /«fa ofchWl rvn Ito t A X U van 7 April 1819 (Staatsblad n°. 57), betreffende'dè maten, gewichten en weegwerktuigen; tot definitieve vaststelling van hoofdstuk X der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1871; tot aanvulling van de middelen ter goedkeuring van de uitgaven, begrepen in de staatsbe grooting voor het dienstjaar 1871 en aangewezen bij de wet van 31 December 1870 (Staatsblad n°. 233); en die houdende invoering eener belasting op het verbruik van gedistilleerd in dc kolonie Suriname. Benoemingen en besluiten. hooger onderwijs. Benoemd tot tweeden adsistent bij 's rijks museum van natuurlijke historie te Leiden O. Ritzema Cz. aldaar. leger. Benoemd tot len luitenant (naar ouderdom van rang): bij het wapen der infanterie, bij het lc regiment, de 2e luitenant H. L. Neppervan het korpsbij het wapen der cavalerie, bij het 2C regiment huzarende 2e luitenant W. E. A. Wuppermann en jonkheer W. F. H. van de Pollvan het korpsbij bet wapen der artillerie, bij het le regiment vesting-artillerie, de 2e luitenant H. Seretvan bet korps. Marine en leger. Eergisteren is in het cadettenkamp bij Breda officieel de uitslag medegedeeld van het examendoor het hoogste studiejaar afgelegd tot verkrijging van den officiersrang. Op 4 na zullen alle adspiranten ter benoeming aan den koning worden voorgedragen. Van die vier, waaronder 2 cadetten voor het corps der artillerie in Oost-Indië1 voor de artillerie hier te lande en 1 voor de infanterie in Oost-Indië, is er éen geheel afgewezen en moet dus opnieuw den cursus medemaken, en moeten éen over 3 maanden en 2 over 6 maanden zich opnieuw aan een examen onderwerpen. Gemengde berichten. In de week van 25 Juni tot 1 Juli jl. zijn te Amsterdam aan pokken overleden 37 mannen en 37 vrouwen, te zamen 74, waaronder 59 kinderen. Volgens de dagelijksche opgaven bij den burger lijken stand te Rotterdam zijn aldaar aan pokken over leden: in December 39, in Januari 205, in Februari 301, in Maart 474, in April 375, in Mei 229 en in Juni 80 personen. Hoewel het aantal der aangetasten weder eenigszins toeneemt, zijn er deze maand nog slechts éen of twee sterfgevallen voorgekomen. Uit het overzicht dat de commissaris des konings in de provincie Drenthe van den toestand der provincie gaf bij de opening der zomer-zitting van de pro vinciale staten van dat gewest, bleek dat van de 54 hunnebedden, die in dit gewest bekend zijn, door de bemoeiingen van burgemeesters en anderen het rijk thans eigenaar van 22 is, terwijl 19 aan de provinciën toebehooren. Van de overige 13 zal het rijk vermoedelijk ook weldra bezitter zijn vermits daaromtrent onder handelingen plaats hebben. De groote steen in de ge meente Emmen, geschat op p. m. 50,000 kilogr., is voor rekening van het rijk aangekocht. Teneinde de over blijfselen der grijze oudheid tegen schending enz. te beveiligen, is een post op de begrouting gebracht. Sedert eenige dagen worden in de Noordzee aan de havenhoofden (Noord- en Zuid-Pier) bij Velzen met het net en deu hengel duizenden bij duizenden visschen (makreel en pieterman) gevangen, welke zeer smakelijk zijn. Deze visch is zeer verslindend en aast op ecne soort visch, bliek genaamd, welke in de nabijheid der steenen hare vervolgers tracht te ontkomen. De vangst is voor velen voordeelig. Op de Napelsche maritieme tentoonstelling is een Amsterdammer, de heer Hohwie, bekroond. Te Deventer heeft een arme stukadoorsknecht een erfenis van f 50,000 gekregen. In het arsenaal te Bergen op Zoom is Zondag avond door den bliksem groote schade toegebracht aan bet dak en aan een der muren van een kruitmagazijn, dat thans ledig was, doch voor een paar weken nog duizendepon- ■- De aannemer der pijlers van de spoorwegbrug over het Noordzeekanaal, de heer Broekman, heeft eene regeling met het rijk voorgesteld om hem te ontheffen van de voltooiing van dat werk. Er moeten namelijk twee naar het bestek vervaardigde ijzeren kuipen voor die pijlers gebroken zijn en ten opzichte van de kosten tot wijziging of herstel van deze moeilijkheden met het rijk zijn ontstaan die inderminne niet wareD uit den weg te ruimen. De regeericg heeft zich, naar men meent, tot de regeling bereid verklaard, zoodat de wer ken geene vertraging zullen ondervinden. llel Vaiïerl Jl. Zondag ochtend omstreeks half zes uur heeft in de Nieuwe Plantage, te Rotterdam een brutale aanrandinggevolgd door diefstalplaats gehad. Een man van 57 jareu en te Schiedam wonende, was met eene commissie naar eene aldaar liggende zee stoomboot belast gewordenen ging daartoe Zondag nacht omstreeks 12 uren uit Schiedam, zoodat bij ruim 2 uren later te Rotterdam aankwam. Aldaar nog eenigen tijd moetende vertoeven, kwam bij in gesprek met twee hem onbekende jeugdige manspersouen, aan wie hij vroeg, waar inen iets kon gebruiken. Op die vraag brachten zij hem in eene tapperij aan het Bolwerk waar zij al pratende vertoefden en waar de gemaakte verte ringen door hem, ook voor de beide personen, betaald werden. Op zijn verlangen om zich te laten scheren, waren beide personen terstond bereid, hem naar een barbier te geleiden, zoodat zij gezamenlijk de tapperij verlieten. Na tamelijk lang te zijn voortgegaan (waar over de Schiedammer die te Rotterdam vreemd is, bij herhaling zijn verwondering te kennen gaf) kwamen zij in de Nieuwe Plantage, en nadat zij deze een eind inge gaan en achter een dicht begroeid boscbje gekomen waren, greep een van de beide personen hem eensklaps bij de keel, wierp hem opdengrondengafbemherhaaldesla- gen met de vuistop betaangezicht, zoodat hij hevig bloedde. Tegelijkertijd ontnamen zij hem zijne portemonnaie waarin nagenoeg twaalf guldens aan specie waren ge borgen, en maakten zich toen ijlings uit de voeten. De politie te Kralingen, al spoedig met het gebeurde be kend gewordenheeft dadelijk hare maatregelen zóo goed genomen, dat zij de dadersongeveer vier uren later, in een steegje te Rotterdam waar beiden op een kamertje lagen te slapen, heeft gearresteerd. Nog den zelfden avond zijn de personen naar het huis van arrest overgebracht. Volgens le Temps zalheden (6 Juli) het laatste trans port krijgsgevangenen Duitschland verlaten, behalve diegenen, welke wegens ziekte of straffen voorloopig achterblijven moeten. Dezen keeren dus in hun vader land terug juist een jaar na de stormachtige zitting van het wetgevend lichaamdie den naderenden oorlog aankondigde. In deze zitting deelde de minister Gram. mont de candidatuur van den prins van Holienzollern mede en stelde dit op zoodanige wijze voor, dat de door de regeering geweuschte oorlogzuchtige stemming zich terstond openbaarde sedert dien dag levendig gehou den werd. Naar the Times meldt, is van de lading der Wil lem III veel meer gespaard gebleven, dan uien heeft dur ven hopen. Meer dan 10G0 ton steenkolen zijn uit het wrak gebaald, en zullen te Portsmouth verkocht worden. Doch wat meer zegt: ongeveer 1000 kisten (passagiers- goed of lading, wordt niet opgegeven) zijn geborgen en naar Londen opgezonden. Over 't geheel moet 't grootste gedeelte van de goederen, die in het ruim beneden de waterlijn gestuwd waren, er vrij onbeschadigd afgeko men zijn. Dezer dagen werd in Oldham (Engeland) eene lijk-

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1