noemenswaard meer zijn, niettegenstaande hare werk zaamheden dezelfde zijn gebleven, zoodat zij, ook op grond van de gunstige beschikking ten aanzien der keurmeesters genomen, verhooging harer jaarwedde verzoekt. Dit adres wordt gesteld in handen van burgemeester en wethouders, teneinde daaromtrent een voorstel te doen. Eveneens wordt gelezen een adres van den rijks-kom mies 2e klasse W. A. de Raadt, vroeger commies le klasse bij de plaatselijke belastingen alhier, wien, bij het hem tengevolge van de gedeeltelijke afschaffing der plaatse lijke belastingen op voorwerpen van verbruikden lc»Juli 1866 verleend eervol ontslag, gedurende de eerste vijf jaren een jaarlijksche toelage is verleend van/200 of zooveel minder «als zijne jaarwedde als rijks kommies later meer dan 360 zal bedragen, en onder bevoegd heid om na verloop van die vijf jarenzich andermaal tot het gemeentebestuur te wenden. Van deze vergun ning gebruik makende, verzoekt adressant thans dat hem weder voor vijf jaren een toelage worde verleend, en welin overeenstemming met bovengenoemd besluit, ten bedrage van 110. Op grond der billijkheid v«an dit verzoek, stellen bur gemeester en wethouders voor, dit in te willigenwaar toe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Een ingekomen «adres van bij na al de hulponderwijzers der openbare lagere scholen alhier, die verhooging hun- Der jaarwedde verzoeken is door den voorzitter gesteld in handen der plaatselijke schoolcommissie tot het uit brengen van advies. Evenzeer wordt in handen der plaatselijke schoolcom missie gesteld een adres van mejufvrouw A. A.M. Gersen, die eervol ontslag verzoekt als hulponderwijzeres op de openbare school B voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes (hoofdonderwijzeres roejuf - vrouwA. M. B. Achilles). Burgemeester en wethouders zijn gemachtigdom inmiddels eene oproeping van solli citanten voor die betrekking te doen. Geschiedt voorlezing van een brief der regelingscom missie van het XIIe Nederlandsch t«aal- en letterkundig congres, houdende mededeeling dat het congres ook dit jaar om verschillende redenen niet zal gehouden worden. Deze brief is voor kennisgeving aangenomen en burge meester en wethouders zijn voorloopig gemachtigd, om de toelage voor dit congres ad /600, tot het verleenen waarvan vroeger besloten is, weder op de begrooting voor het volgende jaar te brengen. (Zie verder het lijvoegsel.) ©uitenUxriD. Algemeen overzicht. De uitslag d?r verkiezingen, zooals die in ons nom- mer van gisteren onder de laatste berichten medegedeeld is, blijkt thans, met eenige uitzonderingen, slechts op gissingen gegrond te zijn. Tot die uitzonderingen behoort het resultaat der verkiezingen te Bordeaux waar de vier republikeinsche candidaten met 65000 stemmen tegen de monarchalen die 19000 en de Bona- partisten die 18000 stemmen verkregen, gekozen zijn. Eet merkwaardigste van deze stemming is, dat bij de verkiezingen van den 8cn Februari de heeren Thiers, Dufaure, Changarnier, en d'Aurelle de Paladines een groote meerderheid verkregen, en th<ms hetzelfde kies district zich met zulk ecja groot aantal stemmen voor de republiek uitspreekt, wel een bewijs, dat het verlangen naar het sluiten van den vrede de monarchalen de meer derheid deed behalen boven de republikeinen, die allen als voorstanders van den oorlog a oulrance voorgesteld werden. Dezelfde opmerking geldt het Département du Nord. Den 8e" Februari overwon de monarchale partij met der uitgebrachte stemmen, thans heelt de republi keinsche partij met 2j3 der steramen de overwinning weggedragen. Generaal Faidherbe en de heer Testelin hebben in dit departement de plaats van generaal Chan garnier en Thiers ingenomen, die voor een ander depar tement aangenomen hebben. De generaal Faidherbe is buitendien nog in do departementen Pas de Calais en Üe la Somrae gekozen. Gelijk zich trouwens verwachten liet, hebben ook te Marseille de republikeinen de overwinning behaald; volgens telegram van gisteren is de lijst a«an wier hoofd Gambetta en Laurier stondengeheel gekozen. In het departement der Aisne is de republikein Ganault geko zen de eerste adjoint van den maire van Laon. In het departement der Seine en Oise verwachtte men ook de verkiezing der 5 republikeinsche candidaten, en over het geheel schijnt de partij der republikeinen bijzonder door deze verkiezingen in de vergadering versterkt te zuilen worden. Volgens berichten uit Parijs verwachtte men dat van de 114 ledige zetels ongeveer 80 a 90 door repu blikeinen bezet zullen worden. Deze voorstelling klinkt wel is waar bijzonder schoon voor de voorstanders der republiek, doch men raag niet uit het oog verliezen, dat men thans het begrip „republikeinsch" wel eenigszins uitgebreider neemt dan vroeger onder het keizerrijk. Onder de gekozenen toch zijn zeer velendie republi keinen zijn, omdat zij Thiers willen steunen die zelf allerminst tot de republikeinsche partij gerekend kan worden en slechts in de stabiliteit van regeering een waarborg zien voor Frankrijk's herstel. Roept te eeniger tijd Frankrijk een der prinsen van Orleans tot koning uit, dan zullen velen dezer republikeinenover wier verkiezing de republikeinsche partij zich thans verheugt, met nog warmer overtuiging en bijna hartstochtelijken ijver het constitutioneel koningschap aanhangen. Aan den anderen kant zijn onder dierepublikeineu ook enke len, wier hulp de gematigde partij thans aanneemt omdat zij die behoeft tegen de intriges der monarchale partijen; is de republiek echter eenmaal gevestigd, dan zal zij zich zoo spoedig mogelijk van hen ontdoen, omdat zij onder de zware verdenking liggendat zij onder den republikeinsehen vorm slechts'het rijk der wanorde verstaan. Dezen zijn de uiterste nuanceerin gen der party die, wanneer zij aan elkander blijft vast houden, de stabiliteit der regeering kan verzekeren, doch zeer waarschijnlijk is het en Frankrijk's ge schiedenis der laatste 80 jaren leert het dat weldra blijken zal in welke ontelbare groepen deze zoogenaamde republikeinsche partij weder verdeeld is. De Bonapartistisclie partij heeft niet veel geluk gehad. Van alle candidaten is slechts de heer Magne, geruiraen tijd minister van financiën onder het keizerrijk, in het departement van Dordogne gekozen, terwijl de heer Rouher in het departemeot. van Charente-Inférieure en in Bordeaux met den heer Jéroine David een beslissende nederlaag geleden heeft. Van den uitslag der verkiezingeu te Parijs valt nog niets met zekerheid te zeggen. De beweringen van le Gaulois, die als medeonderteekenaar van de lijst der Union Parisienne de la presse gaarne minstens 15 zijner candidaten gekozen zag, berusten alleen op gissingen. Eerst heden avond verwacht men op zijn vroegst het definitieve resultaat der verkiezingen in de hootdstad. Voor zooverre gisteren avond bekend was hadden de heeren: Wolowski, André, Corbon en de Flavigny, candidaten der gecombineerde gematigd- republikeinsche vereenigingen en de heeren Gambetta, Scbeurer— Koestner en Freppel, welke tot de zuiver republikeinsche candidaten gerekend worden, tot dus verre de meeste stemmen op zich vereenigd. Zelfs liet zich nog niet met zekerheid zeggen of een dezer heeren reeds verkozen was, en buitendien zijn dit eerst 7 namen van de 21 personeD, die te Parijs verkozen moeten worden, zoodat nog met geene mogelijkheid te bepalen is, in welken geest de verkiezingen aldaar zullen uitvallen. Volgens bericht uit Parijs is de wakkere verdediger der vesting Belfort, de kolonel Denfert, op twee plaatsen gekozen. De intocht van den koning van Italië in zijn nieuwe hoofdstad heeft Zondtig op plechtige wijze plaats gehad. Victor Emmanuel werd door het gemeentebestuur ver scheidene autoriteiten en het geheele volk met de meeste geestdrift ontvangen. Merkwaardig is het ver schijnsel, dat aan de vreemde gezantendie Zondag ter stond den koning van Florence naar Rome volgden, juist die van Oostenrijk en België ontbraken, de eenige landen in Europa, waar het bevel der regeering om het It;iliaanschü gouvernement naar zijo nieuwe residentie- te volgen ernstige tegenkanting ondervond. De gezan ten van Duitschland, Zweden en Noorwegen, Turkije, Nederland, Rusland, Spanje en de Vereenigde Staten waren bij de plechtigheid tegenwoordig. Laatste berichten. Brussel. De graaf van Chambord heeft alhier eenige dagen veitoetd en is naar Brugge vertrokken, waar hijnaar men verzekert, een bezoek van den graat van Parijs verwacht. Deze is, volgens eene correspondentie uit Parijs van het Journal de Bruxelles, met den hertog van Chartres gisteren tevens naar deze plaats vertrokken. De fusie der beide huizen is echter nog niet tot stand ge komen. Parijs. De waarschijnlijke uitslag der verkiezingen isdat 7 legitimisten, 12 Bonapartisten en voor het overige republikeinen gekozen zijn. Londen. De regeeriug heeft de Fransche regeering in mora ge steld over het niet naleven van het suikertractaat van 1864. Rome. De koning heeft eene revue gehouden. De bevolking heeft het leger en de nationale garde met geestdrift toe gejuicht. Een bezoek aan de fationale vergadering te Versailles. In de Neue freie Presse verhaalt een correspondent eenige bijzonderheden van zijn bezoek aan Versailles en vooral omtrent eene zitting van de vertegenwoordiging van Frankrijk. De Place d'armes voor het slot stond vol kanonnenmortieren en mitrailleuses die op de opstan delingen van Parijs waren veroverd, en, hoewel mis schien de leden der nationale vergadering het gerust stellend mochten vindenom zonder ecnig gevaar tusschen die moordwerktuigen te wandelen, de brief schrijver meent dat de tentoonstelling van dien buit voor menigeen weinig aantrekkelijks zal hebben. Hij bezocht ook de bekende oranjerie die thans tot gevangenis dient en kan zich niet begrijpen dat de volksvertegenwoordiging onder hare oogen eene behan deling van de gevangenen wil toelaten als daar menig maal plaats heeft. „Toen ik de oranjerie verliet, zoo luidt verder het verhaal, klom ik meer dan 100 trtippen op en wierp een blik op de grasperken en het bassin van Apollo. Bijna had ik aan de verleiding gehoor gegeven om naar Trianon te wandelen, doch de nationale vergadering was een ster ker magneet, zoodat ik het park verliet en de Rue des reservoirs inging. „Over het plein van Marokko komt men in de zaal van den schouwburg waarin de nationale vergadering hare zittingen houdt. Ten genoege van mevrouw de Pompa dour liet Lodewijk XV dezen schouwburg door den architekt Gabriel bouwendoch hij kwam eerst gereed toen reeds de schoone Dubarry de plaats van de Pom padour had ingenomen, en werd ingewijd op denl6eMei 1770 bij gelegenheid van het huwelijk van den dauphin met Marie Antoinette. Negentien jaren later bader, op den 2(,° October 1789 een voor het Fransche koning schap beteekenisvol feest plaats, toen de lijfgarden aan de officieren van het regiment Vkanderen een banket gaf, dat tot eene vijandige demonstratie van het volk uitlokte. „Door Lodewijk-Filips hersteld is de schouwburg zaal thans de zittingszaal van de vertegenwoordigers der republiek, terwijl de drie gouden lelien op een blauw veld aan den koninklijken afkomst van het ge bouw herinneren. Loges en galerijen rijzen amphitheaters- gewijze tusscben houten zuilen op, aan wier kapiteelen en voetstukken geen verguldsel is gespaard. Waar het tooneel was is thans de tribune, op het hoogste punt daarvan bevindt zich de zetel voor den president; iets lager is de plaats voor de sprekers en aan beide zijden daarvan die voor de stenographen. In het parterre zijn de zitplaatsen der leden; de voorste banken zijn in drie deelen gesplitst doch loopen achterwaarts in twee rijen samen. Ze zijn allen met rood fluweel bekleed. Bij alle draperien ook in loges en galerijen is rood deheerscbende kleur. „Om een goede plaats te krijgen was ik reeds lang voor den tijd dat de zitting zou beginnen, 2 uren, in de zaal aanwezig. Tegen half drie kwamen de afgevaardig den in grooten getale aan. De ministers namen hunne plaatsen op de voorste bank van het centrum in. Thiers was de eerste die verscheen; naast hem nam ter rechter zijde Jules Favre plaats en nevens dezen de ministers van binnenlandsche zaken en financiën. „Daar het mij onmogelijk was geweest om een platte grond van de zittingszaal met de nommers der zitplaat sen van de leden te krijgen, moest ik geheel steunen op de welwillendheid en bekendheid van mijne buren, die mij echter geen van allen uit den droom konden helpen, behalve een oud heer. die naast mij tegen een zuil leunde. Voor Thiers en Jules Favre bad ik geene aanwijzing noodig, evenmin als voor Grévy, een fraaie mannelijke figuur die met kalmte en voorzichtigheid de plaats bekleedt, waarvoor hij als van zelf de aangewezen per soon is. „Op een der voorste banken van de linkerzijde nam de ex-minister Picard plaats. Ilij is diep in de veertig, doch zijn voldonker haar m.aakt dat hij jonger schijnt. Zijn blozend gelaat en welged.aan uiterlijk geven nog geen aanleiding tot het vermoeden, dat hij om zijn verloren betrekking treurt. Eenige b.mken achter hemzitArago, hij heeft een bleek gelaat, geen bijzonder geestig voor komen maar den kop van een denker. Op dezelfde rij als hij, doch «aan de uiterste rechterzijde, zat heel kalm

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3