gepast; daartoe achtte zij regeling bij de wet noodig. De bezwaren tegen verplichte vaccinatie meende zij, dat voldoende wederlegd waren, en terwijl zij erkende, dat het meer op den weg van het geneeskundig staatstoe zicht lag om het voorgestelde verzoek aan de regeering tedoen, geloofde zij toch dat hetinitiatiefder Maatschappij aan de bereiking van het doel bevorderlijk kon zijn. Het praeadvies van het hoofdbestuur was van tegen overgestelde strekking. Dat bestuur wees op de omstan digheid dat de minister van binnenlandsche zaken tegen de verplichte inenting was, en was van oordeel dat een wet als de gevraagde niet aan het doel zou beantwoor den en de oppositie tot inenting zou aanwakkeren. Het hoofdbestuur meende geen pogingen te moeten aanwen den om verplichting tot vaccinatie te verkrijgen. Bij de discussien werden de gronden vóór en tegen de verplichte vaccinatie breedvoerig ontwikkeld, en hoe zeer de meeningen omtrent het middel ook uiteen liepen waren toch allen het eens, dat men de bereiking van het doel dat het voorstel beoogde wenschte. De bestrijding van het voorstel had voornamelijk uit staatkundig en staatsrechterlijk oogpunt plaats, terwijl de verdedigers zich meer op zuiver medisch terrein be wogen. „Niemand echterzoo spreekt de berichtgever onder de voorstanders van verplichte vaccinatie verde digde op goede gronden de mogelijkheid om vooralsnog den voorgestelden ingrijpenden maaatregel in toepassing te brengen--waarschijnlijk omdat zij niet te verdedigen was. Bij de stemming bleek dan ookdat slechts 29 stem men zich vóór en 42 zich tegen het voorstel verklaarden. „Opmerkelijk is het, dat bijna allen, die voor de ver plichte vaccinatie stemden, afdeelingen vertegenwoor digden uit die oorden waar de pokziekte tot nu toe zeer weinig slachtoffers eischte, en misschien is het niet te gewaagd aan te nemen, dat men daar minder dan elders bekend is met de hevige tegenkanting, die de vaccinatie van de zijde der christelijke-afgescheidenen ondervindt." Benoemingen en besluiten. marine. Benoemd met ingang van 1 Augustus a., tot tweeden luitenant bij het korps mariniers, de cadetten bij het korps N. van de Roemer, J. R. J. P. Cambier, R. P. A. van ReesJ. A. J. T. E. Esser en JE. A. G. de Petit. Onderwijs. In de Staats-courant van heden is opgenomen het, bij koninklijk besluit van den 18c" Juni jl. goedgekeurde, reglement der hulpvereenigingvoor gereformeerd school onderwijs te Biggekerke. Door de vereeniging tot wering van schoolverzuim werd Zaterdag aan de kinderen van de verschillende openbare scholen te Goes een feest gegeven op een grooto beschaduwde weide aan den zoogenaamden Karnemelks- put. Kerknieuws. De heer J. L. Fortuyn Droogleever, predikant bij de Nederduitsch hervormde gemeente te Kerkwerve^ heeft jl. Zondag aan zijne gemeente bekend gemaakt, dat hij het beroep naar Melissant heeft aangenomen. Marine en leger. Zr. M*. schroefstoomschip HetLoo, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee jonkheer D. Bowier, laatstelijk gestationeerd ter kust van Guinea, is in den namiddag van den 3«n dezer ter reede van Hellevoetsluis binnengevallen. Aan boord was alles wel. Slaats-cour Gemengde berichten. Het programma voor de muziekuitvoering door het muziekkorps der schutterij op het Molenwater alhier, op a. Vrijdag avond te half acht uur, luidt r.ls volgt: n°. 1 Marscb; n°. 2 Introductie en wals (Venzano) n°. 3 potp. uit de opera Jerusalem (Verdi)n». 4 Polo naise (de Jong); no. 5 Andante (Mozart); no. 6 fant. uit de opera Oberon (Weber)n®. 7 Hollandsche taptoe (Leurs.) Te Baarland is eergisteren morgen een korenmo len afgebrand. De woning en schuur van den molenaar bleven behouden. Denzelfden dag sloeg de bliksem in den korenmolen te Rilland. De wieken werden afgeslagen, doch de molen slechts beschadigd. De 16jarige zoon van den molenaar had zich ongelukkig juist naar den molen begeven, om de wieken vast te zetten; hij werd door den bliksem getroffen en tegelijk met een ezel, die in den molen stond, gedood. Tc Sir-Jansland bad jl. Vrijdag het volgende voorval plaats, dat de geheele gemeente in opschud ding bracht. Zekere J. v. H., gehuwd met C. d. R., van zijn werk tehuiskomende en zijne vrouw nietin het woon vertrek vindende, ging naar den zolder om te zien of zij zich daar bevond. Nauwelijks boven gekomen zijnde, werd hij onverhoeds door eenma nspersoon aangevallen, die volgens gerucht J. d. R., de broeder der vrouw was, en hem een belangrijke wond toebracht. De vrouw van J. v. H., die ook op zolder zich bevond, schoot dadelijk toe en hielp den aan val Ier, om haren man te mishandelen. Het mocht dezen gelukken zich te ontworstelen, naar het vensterraam te gaan, eene glasruit te breken en om hulp te roepen, welke hulp spoedig opdaagde waardoor de man aan verdere mishandeling ontkwam. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. Het schijnt dat huiselijke twisten tusschen man en vrouw, uit jaloezie voortgesproten, dikwijls plaats had den, daar de man zijne vrouw verdacht van een ongeoor- loofden omgang met een vroegeren minnaar. Met zekerheid verneemt het Handelsblad dat het haar toegezonden bericht, alsof de Nederlandsche Han delmaatschappij geen jongelieden meer aan bare bureaux zou plaatsen, die niet het eindexamen aan een hoogere burgerschool hebben afgelegdonjuist is. Bij het dezer dagen gehouden examen, waarbij 16 jongelieden zijn toe gelaten, is hun alleen, bij wijze van informatieafge vraagd, waar zij hunne opleiding genoten hebben. Ove rigens bestaat bij de directie geen plan om in de tot dus ver gevolgde wijze van aanstelling verandering te brengen. Uit Haarlem wordt aan het Utrechtsch dagblad ge meld, dat de nacht van Zaterdag op Zondag jl. nietgeheel rustig is voorbijgegaan. Op verscheidene plaatsen, vooral op meer van het middelpunt der stad verwijderde grach ten, werden glazen ingeworpen. Dit geschiedde ook bij den wethouder van Breggen en men kan zich niet begrij pen wat het volk tot deze handeling heeft bewogen. Zon dag avond was het ook weder vrij woelig op de pleinen en op de straten, doch de politie en de militaire macht handhaafden de orde, waarin zij door hevige regenbuien krachtig werden gesteund. De Haarlemsche courant meldt daaromtrent het vol gende „Gedurende den avond van 1 Juli en den daarop vol genden nacht, was het zeer druk langs de straten dezer stad. Onder de volksmenigte bevonden zich vele luid- ruchligen, maar rustverstorende kreten zijn niet verno men. In den laten avond evenwel zijn door eenige baldadigen glasruiten ingeworpen, vooral aan het Spaarne en ook enkele in de Groote Houtstraat. „Een der daders, met name G. Verbrngge, is gear resteerd geworden. Zekere J. van Broeckhuizendie zich op den 29fn Juni jl. met een groote trom aan het hoofd der beweging had gesteld, is nog iu den daarop volgenden nacht gearresteerd. „Omtrent den avond en nacht van 2 op 3 Juli valt niets bijzonders te melden. Geene ongeregeldheden hebben plaats gegrepen. „De buitengewone patrouilles der cavalerie hebben de beide avonden en nachten, evenals de twee daar aan voorafgegane, dienst verricht." Het te 's Gravenhage verschijnende blad de Vrij heid zal van 1 Juli tot 15 Augustus niet verschijnen. Het biad zegt: „Er loopen in den Haag omtrent zekere gisting bij de werklieden zulke zonderlinge geruchten van welke ongegrondheid de redactie zich ten volle overtuigd houdt, dat om eiken schijn weg te nemen als zou de Vrijheid die gisting, welke niet bestaat, trachten te bevorderen, de redactie zes weken de pen nederlegt.'' Een gemakkelijke manier om den schijn van beschuldi ging te vermijden voor iets wat toch niet bestaat De Toekomst zal geen vacantie nemen, maar wil zich op 'toogenblik bepalen tot de beschouwing der reeds voorgevallen of nog voorvallende feiten en tot de behan deling der tegenwoordig aan de orde zijnde vraagstuk- stukken op een bedaarden gematigden toon en alles terzijden stellen wat tot een schijn van beschuldiging aanleiding zou kunnen geven. De toestand der uiterwaarden langs den Rijn en de Waal is zeer treurig. Voor zoover zij nog niet zijn ondergeloopen heeft men op verscheidene plaatsen het gras er afgemaaid en over de dijken gebracht om daar te drogen, doch voor velen was het reeds te laat en zij zagen hun gras wegdrijven. Te Vreeswijk werd Zondag voor het laatst geschut, waardoor de Keulsche vaart is gestremd. De Parijsche Con3titutionel zegt in zijn nommer van Woensdag: „Wij vernemen uit een zeer goede bron, dat de fabriek van Krupp, welke van het Russische gou vernement een zeer belangrijke bestelling van geschut ontvangen had, de vervaardiging van dat geschut op bevel van het Pruisische gouvernement thans gestaakt heeft." Thermometerstaiid. 4 Juli 'sav. 11 u. 57 gr. 5 'smorg.7u.64gr.'smidd. lu.71 gr.'sav. 11 u.65gr. Staten-generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 3 Juli. Ingekomen een wetsontwerp tot nadere regeling der Indische tarieven van in-, uit- en doorvoer. Het aan de orde zijnde wetsontwerp tot goedkeuring eener overeen komst met de Nederlandsche bank lokt enkele opmer kingen uit van de zijde der heeren Idserda, Dumbar en van Voorthuijsen. Na repliek van den minister van finan ciën wordt het ontwerp aangenomen met eenparige stemmen. Ook het wetsontwerp tot intrekking van een Fransch dekreet betreffende het beheer der kerkelijke goederen wordt, zonder discussie, met algemeene stem men aaugenomen. De heer Nierstrasz bekomt het woord tot het voorstel len eener motie van orde. Hij is van oordeel dat door de sinds gisteren eerst medegedeelde stukken omtrent de tractaten met Engeland, een uitstel der behandeling van deze gewichtige onderwerpen noodzakelijk is, omdat de leden geen gelegenheid hebben gehad die stukken be hoorlijk na te lezen en te onderzoeken. Hij stelt daarom voor de behandeling der tractaten onbepaald uit te stel len en intusschen de overgelegde stukken te doen druk ken. De minister van buitenlandsche zaken verklaart zich, namens de regeering tegen het drukken der op aandrang van de kamer thans overgelegde stukken. Tot het doen drukken van mededeelingen van zulk een vertrouwelij- ken aard mag niet overgegaan worden zonder voor kennis van het gouvernement van wien zij zijn uitge gaan. De heeren Cremers, van de Putte, van Nispen, van Sijpcsteijn en van Voorthuysen verklaren zich voor een uitstel der behandeling van de traktaten. Enkele voor stellen tot verdaging tot Donderdag en tot voorloopige behandeling der immigratiewet worden ingetrokken en daarop het voorstel van den heer Nierstrasz, om onbe paald de discussie te verdagen verworpen met 39 tegen 16 stemmen, waardoor het voorstel van den heer Fran sen van de Putte is aangenomen om de beraadslaging tot Woensdag te 11 uren te verdagen. In den loop der zitting verklaarde de minister van buitenlandsche zaken dat omtrent sommige der vroeger medegedeelde stukken die ter griffie gedeponeerd waren, de geheimhouding is opgeheven. Gemeenteraad ran Middelburg. Zitting van Maandag 3 Juli. Mededeelingafwezige leden; resumtie notulen missives gedeputeerde stateningekomen adressen; brief regelingscommissie XIIe taal- en letter kundig congres; jaarwedde keurmeester slachtvee; reke ning Vlissingschen rijweg; voorstel conversie oude ge- meentescbuldvernieuwing kaaimuren; voorstel tot af- schafling gemaalbelastingbenoeming tijdclijkcn wethouder en ambtenaar burgerlijken stand; idem stembureau ver kiezing leden gemeenteraad. Voorzitter de heer Schorer. Afwezig de heeren van Visvliet, Mathon, van Dig gelen en Rekker. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling des voorzitters, dut bovengenoemde afwezige leden be richt heboen ingezonden dat zij ora verschillende rede nen verhinderd zijn deze zitting bij te wonen. De notulen van het verhandelde in de zitting van 14 Juni jl. worden voorgelezen en goedgekeurd. Vervolgens worden voor kennisgeving aangenomen ingekomen missives van gedeputeerde staten van Zee land, houdende goedkeuring der raadsbesluiten tot overschrijving van posten op de gemeentebegrootingen voor 1870 en '71, alsmede tot beschikking over den post voor onvoorziene uitgaven op laatstgenoemde begrooting. Van den heer J. J. Verbrugh is een adres ingekomen, houdende bezwaren tegen zijn aanslag in de plaatselijke directe belasting op de inkomsten als zijnde niet over eenkomstig zijne, naar waarheid gedane, aangifte. Daar het kohier dier belasting gedurende den bij de wet gestelden termijn voor ieder ter inzage heeft gele gen en de adressant destijds geene bezwaren heeft inge diend, stelt de voorzitter voor op het adres afwijzend te beschikken. Dienovereenkomstig wordt besloten. Vervolgens geschiedt voorlezing van een adres van W. A. Sarus, wede. J. P. Pengels, oud 68 jaren, ten jare 1837 aangesteld als marktvrouw op de vischmarkt alhier, die te kennen geeft dat zij sinds 1853 eene jaar wedde van slechts f 26 geniet en de voordeelen die zij vroeger genoot ontzettend zijn verminderd, ja zelfs niet

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2