lande teruggekeerden len luitenant der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië P. van der Slagt, we gens finale ongeschiktheid tot hetgaan hervatten van den werkelijken dienst ten gevolge van lichaamsgebreken. KOLONiëN. Benoemd tot predikant bij deProtestantsche gemeente in Nederlandsch-Indië P. F. Vigeliuspredi kant te Vlijmen c. a. Op verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend aan den Oost Indischen ambtenaar J. de Hoog, laatste lijk ingenieur der 2« klasse bij het vak van scheepsbouw in Nederlandsch-Indië, thans met verlof hier te lande. Onderwijs. Jl. Vrijdag werd te Zierikzee de 28e algemeene verga dering der Onderwijzersvereeniging van het 2« en 3e schooldistrict van Zeeland gehouden, welke werd bij gewoond, behalve door 51 gewone leden, door 3 voor standers 2 honoraire leden en 1 gast. Na opening der vergadering met een hartelijke toespraak des voorzit ters, dr. P. J. Andreae, schoolopziener in hot 2c school district, werden eenige huishoudelijke werkzaamheden verricht en werd Zierikzee als plaats gekozen waar de volgende algemeene vergadeiiug zal worden gehouden. Vervolgens had de wedstrijd plaats van 15 hulponder wijzers in het lezen van een stukje proza en poëzie uit Bonte steenen van Leopoldstaande de vergadering op gegeven (n". IS en 71). De prijs.werd door decommissie ad hoe toegekend aan den heer C. 3VI. Baaij te Drei- schor, de premie aan den heer P. Lakeman, te Zierik zee. Velen hadden zich daarbij zoo verdienstelijk ge kweten, dat de voorzitter bij herhaling verklaarde, dat, indien er meerdere prijzen en premiën waren uitgeloofd, deze ook gaarne zouden zijn toegewezen. Daarna kwa men in behandeling de punten van bespreking. Het eerste punt: „Het verband tusschen lager en middelbaar onderwijs"werd door den voorzitter ingeleid. De beer G. de Bruijne, leeraar aan dehoogereburgerschool, sprak over dit verband, bijzonder met het oog op de geschie denis. Het 2e punt: „Inrichting der schoollokalen, voor al ten opzichte van luchtverversching en verdee ling in vertrekken'', werd ingeleid door den heer H.J.Bastmeijer, hoofdonderwijzer te Zierikzee, en wel spe ciaal het eerste gedeelte: luchtverversching; de be handeling van het 2« gedeelte is aangehouden. De werkzaamheden werden afgewisseld door het uit voeren van eenige zangstukken, onder leiding van den beer L. Karreman, hoofdonderwijzer te Zierikzee in het lokaal der nieuwe tusschenschool. Murine en leger. Aan de Nieuwe Rotterdarosche courant wordt van den 3G«n Juni uit Nieuwediep geschreven„De op deze kust in het afgeloopen jaar, tengevolge van de aanhoudende slechte weersgesteldheid, gestaakte proeven met tor pedo's zijn sedert enkele dageu, onder leiding van de luitenants der torpedo-compagnie, van Stouten en Steen kamp, weder voortgezet. Men had in het najaarals proef, een slapende torpedo op den bodem der zee laten liggen en thans, nu men hem had opgevischt, bleek het dat het daarin bevatte kruid200 kilo's, volmaakt droog was gebleven. Nu had men boven dezen torpedo een afgekeurde kanoneerboot ten anker gelegd; de ruimte tusschen de kiel der boot en den torpedo was ruim 8 meters. Heden middag zou men den torpedo doen sprin gen. Meest alle boofd- en subalterne-officieren van marine en landmacht en een groot aantal belangstellen den, ingezetenen dezer gemeente, hadden zich op de duinen verzameld om het vreemde schouwspel te zien. Nadat de toeschouwers door het opsteken eener vlag op de uitvoering attent waren gemaakt, bracht men de gal vanische batterij in werking en eensklaps werd de kano neerboot met een dondevend geweld in de hoogte geslin gerd en de kiel verbrijzeld. Een hooge kolom water ver hief zich bruisende door den verbrijzelden bodem van het schip in de hoogte en zoozeer was dit gehavend, dat het in een oogenblik in de diepte wegzonk. Men yst op de gedachte dat een schip in oorlogstijd met zulk een torpedo in aanraking komt en schip en equipage reddeloos verloren doet gaan. Gemengde berichten. Gisteren heeft de eerste huwelijksafkondiging van prins von Wied en prinses Marie plaats gehad. Eenige werklieden te Manchester hebben daar ge tracht een rij onbewoonde huizen door middel van petroleum in brand testeken. Nog tijdig is't evenwel der politie mogen gelukken.de vlammen te blusschen en de boosdoeners in hechtenis te nemen. Men gelooft, dat hierbij gedacht moet worden aan een poging tot wraakoefening van arbeiders jegens hunne patroons. Uit Frankfort a/M. wordt het volgende geschreven: „Charles Muller, de man die een bom in het kantoor van Rothschild heeft geworpen, berokkent den rechter van instructie veel moeite. Eerst had men hem van den hon gerdood weten te redden, dien hij vast besloten scheen te willen sterven, en nu, nadat het gevaar het interes sante „voorwerp" te kunnen verliezen gelukkig voorbij is, de lieer Muller gaf na eenige dagen, toen hij de loffelijke deugd van spijsontkoudingaflegde ,aan de liefde volle toespraken zijner bewakers en aan de uitnoodiging zijner maag gehoor, staat de overheid voor een nieuw incident. Het, onderzoek naar de indentiteit van Muller zou, namelijk naar men verneemt, tot resultaat geleid hebben dat de heer Charles Muller eigenlijk nietCharles Muller uit Duitsch-Lotharingen is. Wie hij is weet men niet; ook betreffende zijne herkomst ontbreekt elke aan wijzing. Zelfs het goed gesorteerde boosdoenersalbum van den rechter van instructie kan in die zaak geen lieht geven. Nu heeft men willen beproeven den man van de bom te doen pbotograpbeeren en zijn dierbaar portret naar alle beschaafde lauden te zenden. Doch ook dit edele voornemen verhindert de brave man, daar hij met lofwaardige consequentie allerhande grimmassen maakt zoodra hij bij de toovertoestellen van den photograaf ge bracht wordt." Door de Git}' of London County Court is een voor de dagbladen gewichtige beslissing genomen. Er is uit gemaakt dat een stuk ter plaatsing in een dagblad inge zonden, bij niet-plaatsing niet aan den inzender behoefde te worden teruggegeven, daar de redactie over ieder haar toegezonden stuk de vrije beschikking verkreeg en er mee bandelen kon naar welgevallen. De beslissing werd genomen naar aanleiding van een eisch tegen de Echo ingesteld door den inzender van een niet geplaatst artikel, waaromtrent de hoofdredacteur verklaarde dat bij het vernietigd had, zoodra hij bij 't in handen nemen bemerkte over welk onderwerp het handelde, vermits datzelfde onderwerp reeds door een der vaste medewer kers der redactie iu behandeling was genomen. Een der overwegingen van den rechter was dat, wan neer alle geweigerde manuscripten moesten worden be waard en uitgezocht voor de schrijvers, een groot dag blad wel twaalf redacteurs noodig zou hebben alleen voor dat werk. Uit Lobith wordt gemelddat het water aldaar zóo hoog is, dat de overlaat is gaan werken, wat sedert menschen geheugenis in deze maand niet heeft plaats gehad. Het water blijft wassende, terwijl de berichten van boven ongunstig luiden. Daar de rivier overal bui ten hare oevers is getreden is veel schade aan hooi- en bouwland veroorzaakt. De eenige Duitsche post, die in den laatsten oorlog is opgelicht door den vijand, is die welke 3 September van Vendresse naar Straatsburg was afge zonden; de postiljon meende dat Verdun door zijn laudgenooten was bezeten liep zoo in de val. Aan geldswaarde bevatten verschillende brieven een som van 1800 tbaler. Het geld werd te Verdun in handen gesteld van den Franschcu bisschop die het later eerlijk aan den Pruisischcn kommandaut heeft teruggegeven. De brieven waren grootendeel3 vernietigd of zoek geraakt. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 2cn dezer: F. Wouters, jm. 37 j. met M. de Jonge, jd. 34 j. (Van 24 Juni1 Juli.) Vlissingen. Gehuwd: J. S. Stegers, jm. 29 j. met M. H. van Deïst, jd. 23 j. M. E. lluber ,jm. 28 j. met R. W. van Oosten, wede. van L. Grob, 36 j. Bevallen: J. M. II. Noijons, geb. Willemse, d. P.Haak, geb. Vervaart, d. P. Brun, geb. de Jonge, d. H.Milot, geb. Meinders, d. Overleden: K. Marinussen, man van C. Toutenbove, 83 j. M. van Boven, z. 2 rn. D. van Hou weningen, d. 5 m. D. L. Stroo, geb. de Rijked. (doodgeb.) C. C. J. Poley geb. de Kaart, (doodgeb.) Goes. Bevallenj. Jansen, geb. den Nooyer, d. W. Verheule, geb. Fraanje, z. A. C. van der Hoeff, geb. Vis ser, z. Zierikzee. Gehuwd: M. Bakker, jm. 21 j. met L, van der Valk, jd. 24 j. Bevallen: A.C. Vorstheuvel La Brand, geb. Harinck, d. J. van der Klift, geb. Tichum d. J. Missel, geb. Met selaar, d. Overleden: A. Hanse, d. 4 m. G. Slierendregt, d. 16 m. C. Roskam, wed<-. van M. van 't Noórdende, 77 j. L. Pad mos d, circa 9 m. D. Paterik, z bijna 3 j. Thernionieterstand. 1 Juli 'sav. 11 n. 59 gr. 2 'smorg.7u.64gr.'smidd. 1 u.77gr. 'sav. 11 u.63gr. 3 'smorg. 7 u. 64 gr. 's rnidd. 1 u. gr. 68 's av. 6 u. 66 gr. Staten-generaal. tweede kamer. Zitting van Zaterdag 1 Juli. De stemmingen voor een nominatie ter voorziening in de vacature in den hoogen raad hebben den volgenden uitslag. Na twee vrije stemmingen wordt bij herstemming eerste candidaat de heer F. B. Coninck Liefsting, rechter in de rechtbank te Leiden, met 30 tegen 19 stemmen op den heer W. F. G. L. Franqois, vice-president van het hof van Zuid Holland. Tweede candidaat de heer nw. H. Machielscn, procu reur-generaal bij het hof in Overijsel, met 32 stemmen tegen 9 op den heer Franijois. Derde candidaat de heer mf. van Akerlaken, lid der kamer. Vierde candidaat de heer m' P. S. Noyon, raadsheer in het hof van Noord-Holland. Vijfde candidaat de heer mr. J. B. Hugenpoth tot den Beerenclauw, raadsheer in het hof van Noord-Brabant. De voorzitter deelt mede dat de regeering hem ver- zoclit heeft het wetsoutwerp tot uitbreiding der oefenin gen van de schutterijen niet in behandeling te nemen omdat het jaar al te ver verstreken is om het nog te doen werken. Verder dat door de commissie van de petitiën tot voor zitter is benoemd de heer van Beijma. Tegen het aan de orde zijnde wetsvoorstel van den heer van Houten tot wijziging der wet op de personeele belasting brengt de heer Blom een paar bedenkingen in het midden. Vooreerst acht hij partieele herziening niet wenschelijk in dit opzicht en ten anderen acht hij het voorstel nadeelig voor de financiën van de groote ge meenten. De heer Gratama oordeelt dat laatste bezwaar van ondergeschikt belang. De voordracht is eene verbetering van het bestaande stelsel. De heer van Houten verdedigt zijn ontwerp, en ver klaart dat in het verlies, door groote gemeenten te lijden door het voorstel zelf is voorzien. Art. 1 wordt in stemming gebracht en verworpen met 30 tegen 19 stemmen. De heer van Houten trekt daarop zijne voordracht in. Tegen Maandag wordt aan de orde gesteld de over eenkomst met de Nederlandsehe bank, de intrekking van een Fransch decreet betrekkelijk de kerkelijke goe deren en de traktaten met Engeland, betreffende dekust' van Guinea, de immigratie en de Westkust van Sumatra. De minister van financiën beeft het verslag der kamer beantwoord omtrent de overeenkomst met de Nederland sehe bank strekkende om jaarlijks 100,000 door de bank te laten uitkeeren in plaats van de waarneming der fuuctiën van betaalmeester. Daarin wordt de maat regel als in bet belang van den staat verdedigd en de meening bestreden dat het bedingen eener ruime ver goeding kleingeestig zou zij n. Door de commissie van rapporteurs zijn in een eind verslag de hoofdpunten geresumeerd waartoe het schrif telijk debat over de tractaten met Engeland aanleiding heeft gegeven. Uit den loop der onderhandelingen met Engeland blijkt dat aanvankelijk onzerzijds geen voor nemen bestond het initiatief tot afstand van de kust te nemen. Later is onder deze regeering het denkbeeld tot afstand in het algemeen opgekomen. Met dat initia tief staat in verband de samenhang der tractaten, welke primitief niet van Engeland's zijde was geëischt, teiwijl door een min juiste voorstelling van feiten het voorloopig onderzoek, en de vrijheid van de staten-ge- neraal in het beoordeelen der tractaten is belemmerd. Den inhouden destrekkingder tractaten oordeelde men in bet algemeen niet gerechtvaardigd en niet behoorlijk toegelicht. De geheimhouding der medegedeelde ver klaringen die bij de onderteekening van het traclaat we gens Siam zijn gewisseld wordt weinig aannemelijk geacht. De samenhang der tractaten blijkt noch uit de be palingen noch uit den vorm. Ieder wetsontwerp eischt een afzonderlijk besluit. Decommissie acht zich ten slotte verplicht zich van het uitspieken van een eigen oor deel te onthouden, maar zij blijft 'tevens met den meesten nadruk de stellingen handhaven waarmede zij haar voor-, loopig verslag besloot.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2