•Soerabaija, de gewezen tweede docent in de wis- en natuurkunde aan het gymnasium Willem III te Batavia W. Schwertzel: bij de landelijke inkomsten en cultures, tot controleur 1« klasse, W. C. Groos, onlangs van ver lof uit Nederland teruggekeerd, C. M. Ketting Olivier, C. M. F. Stockhausen, J. W. A. van Soest, H. J. II. Beekveld, II. F. Ledeboer, J. L. Jarman jr. en G. H. Blanken, thans controleurs 2« klasse tot contro leur 2C klasse, de ambtenaren ter beschikking C. van der Gon Netcher, A. J. Middelhovenmr. J. H. J. Schnei der, J. J. van Santen en R. van Romunde; tot ambtenaren ter beschikking, A. M. G. Meertens, thans klerk ter algemeene secretarie, II. J. A. van Blommestein en S. P. de Bruinthans klerken bij het departement van bin- nenlandsch bestuur. departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den kapitein der infanterie H. J. vau Dobben. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit Zr.M*.militairen dienst wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht oppensioen, de kapitein der infanterie E.G. Wey- land; eervol, uit Zr. Ms. militairen dienst, wegens lichame- lijkeongeschiktheid, met behoud van recht op pensioen, de 2« luitenant kwartiermeester der militaireadministra tie E. Rovekamp. Bevorderd: bij het wapen der infanterie, tot luite nant kolonel, de majoor J. vanLeyden tot majoor, de kapi tein K. W. H. de Coenens; tot kapitein, de le luitenants E. HeckC. C. P. Steinmetz, W. F. van Vugt en F. von Balluseck; tot luitenant, de 2« luitenants J. D. Milder, W. P. A. Reichman, G. H. L. J. von Lubtow en E. S. Tielemann. Benoemd: tot 2«>luitenant, de sergeanten F. W. A. H. Schreurer, A. van den Briel en IC. K. A. J. Schneider. Bevorderd: bij de militaire administratie, totonder- intendant le klasse, de onder intendant 2e klasse J. Hofstede; tot kapitein-kwartiermeester de le luitenant kwartiermeester L. F. H. Smith; tot le>» luitenant-kwar tiermeester de 2e luitenant-kwartiermeester J. J. H. Swijser en W. Bédier de Prairie. Overgeplaatst: als le luitenant-kwartiermeester, de 2e luitenant der infanterie C. van Thienen, als 2e lui tenant kwartiermeester de 2e luitenants F. W. Morren en H. F. B. Logeman. (Javasche courant van den 9en Mei.) civiel departement. Ontslagen: op verzoek, eer vol, uit 's lands burgerlijken dienst, de klerk bij de militaire administratie P. C. Groeneveld; op verzoek, eervol, wegens ziekte, ouder toekenning van wachtgeld, de griffier bij den landraad te Ponorogo J. van Zalingen eervol, onder toekenning van wachtgeld, de civiele ge zaghebber te Lolo en Soengei-Pagoa D. A. L. Berretfy. Benoemd: tot tweeden onderwijzer bij degouverne- ments-ambachtsschool te Soerabaija P. A. J. Fasbender. departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den dirigeerend officier van gezondheid U klasse C. Helfrich. Ontslagen: uit Zr. M«. militairen dienst, deleluite- nant der infanterie W. Walraven. Bevorderd: tot militair ambtenaar 2c klasse, de teekenaar bij het topographisch bureau der genie-directie P. F. A. Frühling; bij het wapen der artillerie, bevor derd; tot kapitein,de ie luitenant H. Adama van Schel- tema; tot 1* luitenantde 2e luitenant H. IJpes. Bij den militairen geneeskundigen dienst, tot officier van gezondheid 2e klasse, de officieren van gezondheid 3e klasse F. W. Arnold en H. Teunissen. departement der marine. Be noemd: tot opziener bij de directie der fabriek voor de marine en het stoom wezen te Soerabaija, de machinist bij het marine-etablis sement te Onrust H. A. Janssens; tot machinist bij het mariDe-etablissement te Onrust, de onderbaassmid en ketelmaker bij dat etablissement P. O. Heynen. (Javasche courant van den 12" Mei.) civiel departement. Ontslagen: eervol, uit'slands dienst, met behoud van recht op pensioende telegra phist 2e klasse C. J. P. P. A. Musquetier. Benoemd: bij de landelijke inkomsten en cultures, tot controleur le klasse, de controleur 2e klasse E. Ket- jen; tot controleur 2« klasse, de ambtenaar ter beschik king J. J. Bischoff; op het residentie-kantoor te Ban- dong, tot le commies, de 2e commies op dat kantoor C. P. L. Feites Diekstra tot 2e commies, de commies tevens kashouder en griffier bij den landraad te Tjiand- joer J. Muller; tot 3C commies H. W. van Ravenswaay, laatstelijk klerk bij het departement van binnenlandsch bestuur, thans op wachtgeld. Gesteld: ter beschikking van den algemeenensecre taris, de amDtenaar voor den burgerlijken dienst in Nederlandsch-Indië W. O. Gallois. departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den officier van gezondheid le klasse II. J. Wefers Bettink, en aan den le luitenant der genie, mineurs en sapenrs H. W. Lettink. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit Zr. M». militairen dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de majoor van het regiment Oost- Indische cavalerie W. M. van Bungc. Vergund: op verzoek om al dadelijk naar Neder land terug te keeren, aan de le luitenants der infanterie van het Nederlandsch leger A. 0. Rehm en A. E. Alooi- jaart, op grond dat de vijf jaren, gedurende welke zij bij de landmacht in Nederlandsch-Indië zijn gedetacheerd, eerlang zullen zijn verstreken. depatement van marine. 0 n t slag enuit zijne be trekking, do machinist-leerling le klasse J. M. Moorrees. Benoemd: tot machinist-leerling le klasse, de machi nist-leerling 2« klasse W. T. Schell; tot machinist-leer ling 2c klasse J. II. Dahmen. Gemengde berichte». Naar men verneemt, zal de huwelijksplechtigheid van H. K. H. prinses Marieo. a. worden bijgewoond door H. IC. II. Maria Wilhelmina Frederika Elisabeth, prinses von Wied, moeder van den vorstelijken bruidegom; H. K. II. Lonise Josephine Eugenie kroonprinses van Denemarken; Z. K. H.Frederik Karei, prins van Pruisen; Z. II. Frederik Frans II, groothertog van Mecklen burg, prins van Wenden, Schwerin en Ratzburg, met HD. dochter de hertogin Maria Alexandrina Elizabeth Eleonore, en Z. IC. II. prins Albert van Pruisen. De gasten zullen op het buitenverblijf Bakkershagen toebehooronde aan Z. IC. H. prins Frederik en dat daar toe belangrijke verfraaiingen ondergaat, worden ontvan gen. Na de voltrekking van het huwelijk op Dinsdag 18 Juli, zal den 24cn daaraanvolgende de plechtige in tocht van het jonge echtpaar te Neuwied plaats hebben. Sedert eenige dagen zijn de werklieden van deKö- ningshütte in Silezië in opstand. Dinsdag hebben zij de woning van den directeur verwoest, de gevangenis bestormd, de geïnterneerden op vrije voeten gesteld en de plaats met geheele plundering gedreigd. Bijzonder de joden schijnen de werklieden een steen des aan stoots te zijn. Een afdeeling uhlanen heeft 'savonds de menigte met geweld uiteen moeten jagen waarbij 7 personen gedood, 20 gewond en 60 gevangen genomen werden. De provinciale regeerings-president is op de plaats aangekomen en hpeft die in staat van beleg ver klaard. De drijfveeren der werklieden om in opstand te komen zijn tot dusverre niet bekend. De ICronstadter Zeitung deelt eenige merkwaar dige bijzonderheden mede omtrent den blinden reken kunstenaar Paul Chibiorz. Nauwelijks van een zware ziekte hersteld en nog zwak, gaf hij dezer dagen proe ven van zijne bekwaamheid in het cijferen. Een rij van 72 cijfers werd op een bord gescbeven en hem voorgelezen en zonder haperen of misstelling zeide hij de 72 cijfers na. Er werd nu een tweede rij met ge lijk getal cijfers onder geschreven, die hem weder werd voorgelezen en welke hij eveneens zonder fout herhaalde. Alsnu verzocht hij de twee rijen op te tellen, en nauwe lijks was men daarmede, gereed of hij gaf de uitkomst op, welke volkomen overeenkwam met die op het bord- Vervolgens liet hij de derde rij met een cijfer naar wel gevallen vermenigvuldigen. Men koos 7 en zeide hem dit onder* mededeeling van het eerste cijfer der uitkomst. Zonder zich te bedenken noemde hij de uitkomst, alzoo de vierde rij. Met de grootste vlugheid trok hij uit on derscheidene acht tot twaalf cijfers lange getallen den kubiekswortel en noemde ten slotte nog het eerste opge geven getal, uit 72 cijfors bestaande, zoo vlug op, dat de toescbouweis moeite hadden het genoemde cijfer met het oog te volgen. Het is bekend dat de bewoners van de Beiersche bergen bepaald dramatisch talent hebben het passie spel in Oberaramergau heeft een Europeesche vermaard heid. Niet alleen daar echter, ook op vele andere plaatsen geven dilettanten tooneeWoorstellingen. Men wil nu in een der schoonste bergdorpen voorstellingen geven naar aanleiding van de jongste krijgsgebeurtenis- sen. Alles is natuurlijk hoogst eenvoudig; het publiek bestaat uit de bewoners en heeft veel overeenkomst met het koor der antieke tragedie. Een der teruggekeerde krijgslieden vertelt de hoofdgebeurtenissen van den oor log in dichtmaat. Bij het einde van elke episode valt het publiek of het koor in met bekende nationale liederen en beantwoordt op die wijze den indruk door het ver haalde teweeg gebracht. Het denkbeeld is geheel van de dorpsbewoners uitgegaaD, evenals zij ook zei ven de verzen vervaardigen. In de ijzermijn van den heer Andreas, in het mid den der stad Sheffield gelegen, is brand ontdekt. Reeds sedert eenigen tijd had men opgemerkt, dat de atoomke tel zakte, zonder dat men de oorzaak kon bevroeden. Dezer dagen haalde de stoker het vuur uit do machine en bemerkte later, tot zijn grooten schrik dat. het water in den ketel bleef koken. Terstond is een onderzoek in gesteld en nu bleek dat een laag kolen in brand was geraakt, welke zich tot onder vele straten uitstrekte. Reeds heeft men hier en daar over kolen- en gasdamp geklaagd zonder dat er gestookt of gas gebruikt werd. Een groot aantal werklieden is thans met uitgravino-en belast, teneinde het vuur meester te worden en zoo doende de onrust der bewoners te doen bedaren. Tlieroi om eter stand. 29 Juni 'sav. 11 u. 56 gr. 30 'smorg.7u. 62 gr.'smidd. 1 u. 73 gr. 'sav.6 u.66gr. Stateu-geueraa 1. tweede kamer. Zitting van Donderdag 29 Juni. Aanneming der wet op den bier- en azijn-acoijns. Na eenige discussie wordt het amendement van de beeren van Kuyk en Viruly om den aanslag met een halve cent te verminderen verworpen met 47 tegen 9 stemmen. Naar aanleiding eener bedenking van den heer van Delden, wijzigt de minister art. 23 om-zonder gevaar van bekeuring gelegenheid te geven aan fabrikantenom van aftreksels nog klein bier te maken. Amendementen tot vermindering van de aan te geven hoeveelheid meel voor elk brouwsel en tot overbrenging der kosten van visitatie der brouwerijen op het rijk wor den verworpen. Over het nieuwe artikel 67, door den heer Tak voorge steld, strekkende om deze wet slechts tot I Januari 1873 te doen werken, heeft eene breedvoerige gedach- tenwisseling plaats. De heeren Heemskerk en van Voortbuyzen zien daarin e'ene pertinente veroordeeling van den bier-accijns voor het vervolg, terwijl de laatste wijst op de vele te ver wachten uitgaven, waaronder ook die voorde stoomvaart op Amerika, welke geene afschaffing van bestaande be lastingen voorshands gedoogen. De heeren Tak en van der Linden verdedigen het amendement, met het oog op te verwachten plannen van den minister van financiën. Het amendement wordt verworpen met 45 tegen 16 stemmen en daarna het wetsontwerp aangenomen met 47 tegen 15 stemmen. Tegen stemden de heeren van Houten, Viruly, Kops, van Kuyk, NierstraszTak Jonckbloet, van der Linden Moens Mirandollc, Cre- mers, Blom, Guljé Taets van Amerongen en Hoffmann. Do behandeling van het wetsontwerp betreffende den spoorweg SamarangVorstenlandenwordt tot den vol genden dag verdaagd. Op voorstel des voorzitters wordt besloteu na afloop in behandeling te nemen de wetsontwerpen tot: bekrachtiging van kredieten boven de Indische be grooting voor 1869; naturalisatie van 1.1. Völlering en vijf anderen; verstrekkingen voor marine over 1871; wijziging van de begrooting van het domeinfonds; verschillende conclusiën van rapporten en daarna, doch niet voor Zaterdag a., de opmaking eener nomi natie voor den hoogen raad. De voorzitter stelt verder voor om dan aan de orde te stellen het wetsvoorstel van de heeren 's Jacob r. s. betref fende eene stoomvaart Vlissingen—New-York. De heer Heemskerk Az. acht overijling op dat punt verkeerd. Met het oog op de naderende voltooiing van den Zeeuwschen spoorweg acht hij een uitstel van dit ontwerp in het belang van de voorstellers. De heer Tak acht eene spoediger behandeling wen- schelijk, ook met het oog op de vele andere werkzaam heden welke nog te wachten zQn. Het voorstel des voorzitters wordt verworpen met 29 tegen 24 stemmen. Daarna wordt met 30 tegen 22 stemmen besloten wel aan de orde te stellen het wetsvoorstel van den heer van Houten tot herziening van de wet op het personeel. Blijkens het eindverslag van het wetsontwerp tot wijziging der begrooting van het domeinfonds voor 1871 toonden eenige leden zich met dit ontwerp ingenomen, in zoover het de strekking heeft om aan de overeen komst met ambachtsgerechtigden van 'sHeer Arends- kerke en St. Joosland uitvoering te kunnen geven. Die overeenkomst schijnt toch in ds toekomst tot uitkom sten te kunnen leidendie voor het algemeen belang wensehelijk en voor de schatkist niet onaanzienlijk zijn.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2