MIDDELBURGSCHE »g 187! COURANT. 1 Juli. N0, 155. Zaterdai De Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, maakt bekend, dat de zomervergadering der Staten van dit gewest zal geopend worden op SHngstlag den 4 *111111 Aanstaande, des avonds ten lialf achtuur, in de daartoe bestemde zaal in de Abdij te Middelburg, en dat het publiek toegang zal hebben tot die zaal door de deur ter zijde van het gebouw der Concertzaal, op de Groenmarkt. Middelburg, den 27 Juni 1871. De Commissaris des Konings voornoemd, R. VY. VAN LIJNDEN. lAWBESTEDlVC!. Burgemeester en Wethouders der gemee'nte Zoute- lande, zullen op Zaterdag den 15 Juli 1871des voor middags te 11 uren, te Zoutelande, in de gewone ver gaderkamer van den gemeenteraad, onder nadere goed keuring, bij enkele inschrijving trachten aan te besteden: Het houwen van een .schoollokaal met bijlevering der materialen. De biljetten van inschrijving moeten op den dag der aanbesteding tusschen 9 en 11 uren des voormiddags in de gemelde vergaderkamer van den gemeenteraad wor den ingeleverd, terwijl de opening der biljetten dien dag precies te elf uren zal plaats hebben. Bestek en voorwaarden van aanbesteding zullen in de vergaderkamer van den gemeenteraad ter lezing lig gen van af Maandag den 3 Juli a. s., terwijl de lokale aanwijzing zal geschieden op Zaterdag den 8 Juli daar aanvolgende, des voormiddags te 10 uren. Zoutelande, 28 Juni 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. VERHAGE. De Secretaris, K. W. ADRIAANSE, 1. s., Wethouder. ömncnlartï». Middelburg 30 Juni. De tweede kamer heeft heden het wetsontwerp betref fende den spoorweg SamarangVorstenlanden op Java na aanneming van een amendement, waarbij, de verplichting tot het leggen van een zijtak werd uit gesteld aangenomen met 54 tegen 2 steramen. Eenige wetsontwerpen van ondergeschikt belang en conclusion van rapporten werden vervolgons met eenpa rige stemmen aangenomen. De gemeenteraad alhier zal op Maandaga., des namid dags te twee uren, een openbare zitting houden ter be handeling der volgende zaken: rapport burgemeester en wethouders en commissie van financiën op den brief van gedeputeerde staten, al of niet heffing der gemaalbelas ting na 31 December 1871; benoeming van een tijde- lijken wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand; idem leden stembureau, verkiezing 18 Juli a. Omtrent den in aanleg zijnden spoorweg vanMeche- len op Neuzen, waarvan de werken aan de beide eind-stations nagenoeg tegelijk zijn aangevangen, ver neemt men, dat tuschen St. Nicolaas en Hulst de lijn aaneen gesloten is en alzoo van Mechelen tot Neuzen tbans wordt bereden. Terwijl met allen spoed de nog te voltooien werken zullen worden afgemaakt, verwacht men de opening in den loop der aanstaande maand Augustus, men spreekt van den 15« terstond na de opneming. Bij de behandeling van het onderartikel 98 van hoofd stuk V (binnenlandsche zaken) der staatsbegrooting voor 1870, luidende: „kosten van aanleg van een nieuw uitwateringskanaal in het voormalig vierde district van Zeeland, 200,000,op den 10'" December 1869, kwam ook de indijking van het Zwin ter sprake. De heer van Eek steunde de aanneming van dien post en wees er toen op, dat men een internationale bedijking van de schorren in het Zwin, toebehoorende aan België en Nederland, te wachten batL Ilij achtte het var» groot geldelijk belang, dat men da» werk .gemeenschappelijk met België zon ondernomen, 'daar men dan veel korter dijken kan makenen wen3chte dat die indijking met den aanleg van het kanaal zou samenloopen, omdat dan ge bruik kon worden gemaakt van de killen die zullen worden ingedijkt, terwijl men anders door zeer dure ingedijkte gronden zou moeten heengaan. Ook de'minister van binnenlandsche zakende héér Fock, was van oordeel dat de aanleg van het uitwate ringskanaal goede gevolgen zou hebben voor de indij king van schorren in het Zwin „want, zoo sprak hij, door de thans door Nederland en België goedgekeurde grensscheiding in het onbedijkte gedeelte van het Zwin k'-'n nit een hoogst wenschelijke internationale bedij king aldaar opnieuw voor Nederland belangrijke aanwinst van schorren getrokken worde: en kunnen vooral voor Nederland aanmerkelijke besparingen en voordeelen te verkrijgen zijn bij den aanleg van het voorgestelde uit wateringskanaal." Bij de behandeling van artikel 100 van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1871 „kosten van aanleg van een nieuw uitwateringskanaal in het voormalige vierde district van Zeeland, 150,CC0," kwam de zaak der in dijking van schorren in het Zwin niet ter sprake, doch daarentegen wel in de Belgische tweede kamer op den 6fn Juni 1871, bij de behandeling der staatsbegrooting, en uit hetgeen daar gesproken is kan men opmaken hoe het met de zaak staat. De heer Amedée Visart vroeg aan den minisier van openbare werken welke de plairaen der regeering waren omtrent de indijking van het Zwin, hetwelk de Hol- landsch-Belgische grens vormt aan de noordzijde van "VVest-Vlaanderen. De kamers, zoo sprak de heer Yisart, hebben verleden jaar het tractaat met Nederland goedgekeurd waarbij de grenzen in dien zeearm zijn vastgesteld. Er bestaat dus wat dat betreft geen bezwaar meer om het aandeel vast te stellen dat beide landen inde kosten aan indijking moe ten dragen. Hij meende te weten, dat de Nederlandsche regeering reeds had aangeboden voor een evenredig deel in die kosten tegemoet te komen. De bevolking van het betrokken gedeelte van Vlaanderen verlangde zeer naar die indijking, daar die voor haar van het grootste belang was. De indijking toch van het Zwin zou nieuwe veiligheid schenken aan alle naburige polders, die over het algemeen op lager peil liggen dan de nog niet ingedijkte schorren. Daarenboven zou het een groote weldaad zijn voor de landbouwende bevolking, wanneer ongeveer 600 hektaren best land in kuituur konden worden gebracht. Ook voor den algemeeuen ge zondheidstoestand zou de indijking wenschelijk zijn, daar een zoo grooto oppervakte moeras in een sterk bevolkte omstreek stelligcontagieuze ziekten en moeras koortsen moest bevorderen. Zoowel om deze redenen alsook omdat de indijking voordeelig voor de schatkist zou zijn, hoopte hij voldoende inlichtingen omtrent deze zaak te verkrijgen. De minister van openbare werken, de heer Wasseige, verklaarde dat de toestand was zooals de heer Visart dien had geschetst; de internationale commissie had haar arbeid volbrachtmen kon aan 't werk gaan, doch eerst moesten de formaliteiten worden in acht genomen, die de wetten op dit onderwerp voorschreven. Volgensart.22 van het dekreet van 11 Januari 1811 moesten, alvorens voor rekening van het gouvernementte kunnen indijken, de bestuurders der onmiddellijk aangrenzende polders worden gehoord. Ter voldoening hieraan is een wetsont werp verzonden naar het bestuur der polders van Haze- gras. Als het van daar raethet vercischte advies is terug gekomen, kan de regeering het wetsontwerp in behande ling brengen en maatregelen nemen ter uitvoering van het groote belangrijke werk waarover het handelt Z. M. de koning heeft gisteren op het Looten gehoore ontvangen den nieuwbenoemden Russischen gezant, den heerdeStolipine, ter overhandiging zijnergeloofsbrieven. De Staats-courant van heden bevat de wet van den 14cn Juni jl. tot vaststelling van uitgaven wegens ver strekkingen door het departement van oorlog, dienst 1871; de wet van den 19en Juni jl.houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op de binnenlandsche suiker en het koninklijk besluit van den 23fn Juni jl. tot- wijziging en aanvulling van het koninklijk besluit van 10 September 1864 (Staatsblad n°. 93)houdende vast stelling der verordening op het benoemen van ambte naren bij den burgerlijken dienst in Nederlandsch-lcdië. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan C. E. Fijnje te Malaga, tot het aannemen-'en dragen der versierselen van ridder der orde van Isabella la Catolica. consulaten. Erkend en toegelaten als consul van Spanje te Rotterdam C. Gransberg, en zulks op den voet van handeldrijvend vreemdeling. telegraphic. Benoemd tot telegrafist lc klasse, H.E.J. Griiffé en C. H. Rang, thans telegrafisten 2eklasse, G. C. Meijer, G. H. Hasselkies en H. Bensmanthans telegra fisten 3C klasse; tot telegrafist 3" klasse P. B. van Swieten thans leerling-telegrafist. leger. Eervol ontslag verleend, onder dankbetui ging voor de aan den lande bewezen diensten', aan mr. P. J. G. van Diggelen, te Middelburg, als auditeur militair in Zeeland. marine, 'sKonings bijzondere tevredenheid betuigd aan den kapitein ter zee P. van der Velden Erdbrink de luitenants ter zee 2e klasse M. J. S. LucardieA. P. Tadema, W. F. Wesselink en A. J. J. Kempe; den lc« luitenant bij bet korps mariniers A. R. de Wendt: en den officier van administratie 3C klasse E. H. W. Wijn malen, over hun gehouden gedrag aan boord van het stoomschip Willem III, tijdens de ramp aan gemeld stoomschip overkomen en over de zaakkundige, beleid volle en ijverige hulp die zij verleenden tot reddiDg der opvarenden; met bepaling, dat daarvan by afzonderlijke dagorders bier te lande en in de overzeescho bezittin gen melding zal worden gemaakt. Kerknieuws. Tot aanvulling van het bericht in het nommer dezer courant van jl. Donderdag omtrent de verrichtingen van de te Middelburg op 28 Juni gebonden klassikale ver gadering melden wij nog: dat in die vergadering ook i» benoemd tot secundus van den scriba van het klassikaal bestuur van Middelburg de heer P. van den ïïoofakker Houtzager, predikant te Oostkapelle; en dat besloten is dat de classis van Middelburg van de synode belangrijke wijzigingen zal verlangen in de samenstelling, wijze van benoeming en den diensttijd van de synode en de synodale commissie, en in de verhouding van de synode tot de provinciale kerkbesturen bij het arresteeren van kerkelijke reglementen of veranderingen daarin, en dat voorts het wenschelijke zal worden uitgesproken van het examineeren der candidaten in de godgeleerdheid door een afzonderlijke daartoe te benoemen commissie en va» het overbrengen van de rechtsprekende macht der synode op een afzonderlijk daartoe te benoemen college. Koloniën. De gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië heeft de volgende beschikkingen genomeD. (Javasche courant van den 2f" Mei.) civiel departement. Ontslagen: eervol, uit zijne betrekking, de secretaris der algemeene rekenkamer W. E. van Spall; eervol, uit 's lands dienst, de gewezen posthouder te Pangooi J. F. Coenraad. Benoemd: tot directeur van 's lands drukkerij te Batavia., de ambtenaar op wachtgeld J. B. Tenret, laat stelijk hoofdopziener bij die inrichting; tot eersten onderwijzer bij de gouvernements ambachtsschool te

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1