Carlisten phariseers zijn, die het woord„ godsdienst" slechts op de lippen nemen om hun politieke be doelingen ten uitvoer te leggen. Een in zijn nabijheid zittend lid, Gaspar Nunez de Arce herinnerde Canga dat zijn vader rijk was geworden door kerkelijke goederen voor een spotprijs te koopen. Canga werd hierop woe dend, schold Nunez uit voor „onbeschofte vent" en „smeerlap", vloog naar hem toe, pakte hem bij zijn kraag en begon naar hem te slaan. Hierop ontstond een oorverdoovend leven. De afge- j vaardigde Navarro Rodrigo zwaaide met zijn stok om i Nunez tegen de Carlisten te verdedigen, dezen wilden j hun tegenstanders gezamenlijk aanvallen. De minister- president Serrano vloog tusschen de strijdende partijen I om hen te scheiden, terwijl de voorzitter Olozaga tegen- j woordigheid van geest genoeg had om zich het hoofd te dekken, ten teeken dat de zitting was opgeheven. Dit had althans tengevolge dat de tribune's ontruimd wer den, zoodat het slot van dezen huiselijken twist alleen in den kring der familie werd afgespeeld. Er schijnen echter nog dwaze en toch betreurenswaar dige tooneelen te zijn voorgevallen. Olozaga, die niet veel vertrouwen in zijn invloed schijnt te stellen, en terwille van zijne zwaarlijvigheid misschien liefst buiten het gedrang blijft, moet het hazenpad hebben gekozen. Onder wederzijdsche stok- en vuistslagen en allerlei scheld- en schimpwoorden en beleedigingen drongen de strijdende partijen uit de vergaderzaal naar de spreek kamer, waar zich een vriend voor orde en rust schijnt te hebben bevonden, die voor geen krachtige middelen terugdeinsde en de strijders door een stroom koud water, van boven geworpen, tot bezinning bracht. Alleen de republikeinsche afgevaardigden, die altijd voor de grootste oproermakers worden gehouden waren onbewegelijk op hunne plaatsen gebleven en zagen met spotachtigen lach het schouwspel aan, terwijl de bedien den, die buiten op hunne meesters wachtten en het kabaal aanhoorden, waarschijnlijk menige aardigheid ten koste van de Spaansche vertegenwoordigers veil hadden. Er kwam eindelijk een einde aan den strijd en een geheime zitting werd belegd om vredesonderhandelin gen aan te knoopen. Men vermoedde dat de verwijde ring van Arguelles zou worden geëischfc, doch toen de zitting weder in eene met open deuren overging ver klaarde Arguelles dat hij leed gevoelde over het aandeel dat hij in de verstoring der orde had gehad, terwijl Nunez verzekerde zich niet te kunnen herinneren dat Arguelles de hand aan hem had geslagen. De minister president sprak den wensch uit dat de leden der cortes steeds met edele wapenen zouden strijden de minister werd toegejuicht en de motie verworpen met 93 tegen 37 stemmen. De Carlisten, die hierdoor geheel waren geslagen, trachtten toen de Pius feesten op een andere wijze zoo schitterend mogelijk te doen zijn en tot dat einde werden optochten beraamd voor het feest der troonsbeklimming. Gelukkig echter werd de kerkelijke processie des Zon dags middags nog verdaagd, anders zou misschien een straatgevecht het gevolg zijn geweest, want de anti paus gezinde troepen, die langs de straten zwierven, werden steeds grooter en begonnen onder den kreet: „Weg met Pius IX!" glazen in te slaan aan de huizen waar geïllu mineerd werd, vlaggen en versieringen weg te rukken. Eerst tegen middernacht kon de orde worden hersteld. Den volgenden dag hadden eenige arrestaties plaats, en de gouverneur van Madrid, Rojo Arias, die de zon debok van de historie was, vernam reeds in den voormid dag dat zijn verzoek om ontslag dat hij volstrekt niet had ingediend was aangenomen. In de cortes ver langde de ultramontaan Canovas del Castillo dat de vergadering zou verklaren, dat de plaats gehad hebbende ongeregeldheden, die een openbare schending waren van de bestaande wetten en grondstellingen, waarop de maat schappij rust, haar met diep leedwezen hebben vervuld. De regeering meende hierin een votum van wantrou wen te moeten zien en verklaarde van de aanneming eene kabinetsquaestie te maken. De minister van bin- nenlandsche zaken veroordeelde de ongeregeldheden, doch deed uitkomen dat de godsdienstigedemonstratie's waartegen zij gericht waren een politieke bedoeling hadden en dat daardoor de onlusten waren uitgelokt. Zelfs de gezant van den paus betreurde dat onder gods dienstig katholiek voorwendsel zulke zaken konden plaats hebben. Het voorstel werd verworpen met 147 tegen 108 stemmen. Een later voorstel van Vega de Armljo,om het ministerie instaat van beschuldiging te stellen,werd echter weder door hem ingetrokken. Het gevolg van dat alles was dat het geheele minis terie, dat grootendeels den steunder unionisten had ver loren, zijn ontslag aanbood, dat echter door den koning niet is aangenomen. De gevangenen te Versailles, Het is een groot versphil, het Versailles van vorige jaren in dit seizoen en dat van thans. De heldere zonne stralen beschijnen wel een even talrijke menigte, maar op het ruime en schoone plein vóór het kasteeldat anders wemelde van schitterende equipages en elegante ruiters, ziet men nu niets dan eentonige reeksen kanon nen en mitrailleuses, oorlogswerktuigen van allerlei aard. Aan de andere zijde van het paleis beneden het terras bevindt zich die schoone oranjerie, waar men de liefe lijkste geuren inademde van de schoone bloemen die het laatste sieraad zijn van het meisje, de eerste kroon van de jonge vrouw. Als men thans de deur opent komt den bezoeker een afschuwelijke lucht te gemoet, een dampkring bezwangerd met voor de gezondheid zeer gevaarlijke miasmen. Geen groene heesters, geen trossen van oranjebloe sem ziet men meer, maar kale muren en een vastgetrap- ten gro*d. Het Eden is in een gevangenis veranderd. Honderden ongelukkigen zijn er opgesloten, dietremrig, morrend, wanhopig of woedend op en neer loopen of onbewegelijk tegen de muren staan. Zoodra de dag aan breekt staan zij op om niet langer op den kouden en vochtigen bodem te liggendie hun eenig rustbed is. Als zij spreken hoort men telkens het woord „verraad" waaraan zij alles wijten, ook dat zij hier zijn gekomen. Met ongeduld wachten zij de beslissing af over hun lot. Velen spreken telkens over hunne vrouwen en kinderen die zij in Parijs hebben achtergelaten en waarvan zij bijna niets vernemen. Zij de mannen der commune die voor eenigen tijd nog alle banden wilden verbreken en loochenen, gevoelen nu dat zij de banden niet kun nen verscheuren, die hen aan hunne gezinnen verbinden. In de drie weken van scheiding heeft niets hun de ge vangenisschap zoo zwaar doen vallen als de pijnlijke onzekerheid over het lot hunner betrekkingen. Van tijd tot tijd wordt met krachtige stem een naam afgeroepen; het geldt een gevangene dien men oproept om het voorloopig verhoor to ondergaan. Ditoogenblik, dat door allen wordt gevreesd, wordt toch met koorts achtig ongeduld tegemoet gezien. De verveling, de herinnering aan het gebeurde, het berouw over hunne handelingen, de vrees voor de toekomst, dat alles brengt de gemoederen van deze ongelukkigen in een zenuwach tige spanning. De tijd kruipt voor hen voorbij het is hun alsof het reeds een eeuw geleden ware, dat zij ge vangen werden genomen, ontwapend en tusschen twee reien soldaten naar Versailles werden gebracht. En toch is verlenging van hun voorloopige gevangen schap, waardoor hun lot op 't oogenblik zeer wordt ver zwaard, van veel belang voor de beslissing over hun verder lot. Want wie weet hoe velen hunner onschuldig veroordeeld zouden zijn door een krijgsrand die in haast was bijeengekómen, zonder dat eenig voldoend voorbe reidend onderzoek had plaats gehad, en de uitspraak ware gevolgd onder den geheel frisschen indruk van den vreeselijken strijd in de straten van Parijs? Thans zijn de gemoederen bedaard en de harten heb ben zich ontsloten voor medelijden met de dwalingen van een oogenblik; er is voldoende licht opgegaan om het kaf te kunnen scheiden van het koren. De gevangenen van hunne zijde hebben gelegenheid gehad om zich-zelven te onderzoeken en de vragen die zij zicb-zelven hebben willen stellen te beantwoorden. Zij verschijnen thans geheel anders voor hunne rechters dan vroeger het geval zou zijn geweest. Voor velen is mis schien de voorloopige gevangenis een voldoende straf geweest. iMijDingen. In de haven van Vlissingen zijn gekomen de Neder- landsche schooner Adrians Wilhelmina, gezagv. Rein- hout, met kolen komendc^van Engeland, bestemd voor Vlissingen. Gisteren is te reede van Veere gekomen de Engel- sche schooner Champion, gezagv. J. Haylett, van New castle met kolen naar Middelburg bestemd. fjjanMsbmcIjten. In de op^beden te Amsterdam door de Nederlandsche handelmaatschappij gehoudene veiling van 89,621 balen Java en Macasser koffie is alles zeer willig verkocht, van IJ tot 3 cent boven taxatie. Graanmarkten enz. Vlissingen, 27 Juni. looter f 1.15 a f 1.05 per kilo gram. Prij'zen van effecten. Amsterdam 28 Juni 1871. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld. 21 pet. 53 *dito dito dito 3 62| ♦dito dito dito 4 83$ ♦Aand. Handelmaatschappij 41 dito exploitatie Ned. staatssp. België. ♦Certificaten bij Rothschild 21- Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 96J ♦Certific. adm. Hamburg 5 67£ ♦dito Hope C°. 1855, 6e serie 5 781 ♦Cert. 1000 1864 5 ♦dito f 1000 1866 5 „94 ♦Loten 1866 5 2341 ♦Oblig. Hope&Co.Leening 1860 41 8ö| ♦Certific. dito4 671 ♦Inscript.Stieglitz&Co.2ea4cL. 4 6ö| ♦Obligatiën 1867 4 681 ♦Obl. 1869 4 68 ♦Certificaten 6 431 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 220 ♦Oblig. dito 4 ♦dito dito 41 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 88 dito dito Jelez Orel 5 871 dito dito Charkow Azow. 5 Polen. ♦Schatkistobligatiën5 671 Pruisen. ♦Obligatiën 4 w Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zilver Jan.Juli 5 541 ♦dito dito April/Oct. 5 54$ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 47J ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leening 18615 51 ♦Certific. bij Lamaison c. s.5 Spanje. ♦Obligation2f thans 3 321 ♦dito 1867 3 32 ♦dito Binnenlandsche3 26J Portugal. ♦Obl. 1856—1862 3 33| ♦dito 1867 3 34 Turkije. dito (binnenl.)5 44 Griekenl. dito (blauwe)5 81 Egypte Obl. 1868 7 761 Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 931 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 961 ♦dito dito dito (1885) 6 „961 ♦Obl. Illinois 7 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig.Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) 99 dito dito geconsolideerde 7 401 dito dito debentures 8 451 Obl. St.Paul Pac.Spw. lesec. 7 dito dito dito 2esec. 7 701 dito dito 1869 dito 7 721 Brazilië. ♦Obl. 1863 41 ♦dito 1865 5 92 Mexico. dito 18513 121 Grenada. dito afgestempeld6 Venezuela, dito3 v Ecuador. dito1 7J Nieuwe Fransche Leening751,76 Pr|Jzen van coupons. Amsterdam, 27 Juni. Metall. 20.021; Dito zilver 24.40; Dito Eng. per 11.85; Eng. Russen per Eng. Portugal per 11.85; Fransche f 56J; Belg. /"561; Pruis, 34§; Hatab. Russen f 311; Russen inZ.R. Pools, in Fl. 27-1; per Z.R Spaans. Amerik. Dollars /2.40; dito papier 2.13; Spaans, in francs ƒ56; Piasters J 2.27. 2lïrwrtmticn. Ontijdig bevallen van eene levenlooze Dochter C. E. HELLMUND, geliefde echtgenoote van C. J. DAMME, Kapitein ter zee. Voorspoedig bevallen van een Zoon J. E. KAN— SN0UCK HÜRGRONJE. Heerjansdam, 26 Juni 1871. Heden beviel van een Zoon M. H. E. DOCKHEER, echtgenoot van J. A. GOETHALS. Bevallen van eene welgeschapene Dochter C. C. J. POLEIJDE KAART. Eenige kennisgeving. Vlissingen, 28 Juni 1871. Heden overleed onze geliefde grootmoeder mejuf vrouw SUSANNA FRANSINA STOFFELS, Weduwe van den heer GERRIT JOHANNES STERK, in den ouderdom vau 88 jaren. Middelburg, Uit aller naam, 27 Juni 1871. G. J. DE LIGNIE.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3