Donderdag N°' 153. AANBESTEDING. De Burgemeester en Wethouders van Nieuw- en Slnt-Joosland, zullen op Maandag den 10 Juli 1871, des middags 12 uren, onder nadere goedkeuring, bij enkele inschrijving, in de gewone vergaderkamer van den raad trachten aan te besteden Het vergrooten van liet schoollokaal. De biljetten moeten ten raadhuize dier gemeente inge leverd worden op den dag der besteding, van des voor middags 10 uren, zullende de opening plaats hebben dien dag des middags te 12 uren. Het bestek en de voorwaarden van aanbesteding lig gen van heden ter inzage in de gemeentekamer, terwijl nadere inlichtingen kunnen verkregen worden bij den heer DIRK JER AS, door wien op Woensdag den 28 Juni des namiddags te 6 urenlokale aanwijzing zal geschieden. Nieuw- en Sint-Joosland, 26 Juni 1871. De Burgemeester en Wethouders voornd., C. J. J. A. VAN TEIJLINGEN. De Secretaris, D. J. VAN DER HORST SERLÉ. NB. In de vorige aankondiging stond de besteding 3 Juliy moet zijn 10 Juli. ÖHnnenlanb. Middelburg 28 Juni. De uitslag van de gisteren gehouden herstemmingen ter verkiezing van leden voor de tweede kamer der staten-generaal is, dat zijn gekozen in de kiesdistricten Amsterdam mf. E. H. 's Jacob; Utrecht mr. N. P. J. Kien Amersfoort mr. E. L. baron van Hardenbroek van Lookhorst. Allen aftredende leden. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is artikel 1 van het wetsontwerp, houdende bepalingen omtrent den accijns op bier en azijn, aangenomen. Tot voorzitters der afdeelingeu zijn benoemd dehee- ren: van Lijnden van Sandenburg, van ReeneQ,Cremers, Dumbar en S'oet van de Bcele. Het 25e landhuishoudkundig congres is eergisteren te Groningen geopend. De heer Sloet totOldhuis, mede-oprichter, ontving gisteren als blijk van hulde van het congres een zilveren medaille, waarop aan de eene zijde Ceres is afgebeeld en aan de andere zijde zijn naam is geplaatst. Benoemingen en besluiten. eereteekenen. Verleend, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de zilveren medaille ingesteld bij ko ninklijk besluit van 22 September 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift, aan: Th. D. Acton gezagvoerder van den schooner Edith, wegens de redding van vijf schipbreukelingen van den in den nacht van 24 op 25 Januari jl. ter hoogte van Bear'sramp (kust van Suri name) omgeslagen schooner JohaD, komende van Coro- nie; Kudjo Koentjum, inlander ter kuste van Guinea, wegens de herhaalde redding van den resident te dier kuste uit volle zee, de eerste maal op 5 Mei 1869 voor Bein en de tweede maal op 21 November 1870 ter reede van Assinie; en aan J. W. Rauistrüm, kapitein van het Finlandscbe barkschip Anto, wegens de redding van de bemanning van het Nederlandsch galjootschip de Hoop, op 17 Mei jl. tusschun Gothland en Dagerort ver ongelukt. leger. Eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend aan den met verlof hier te lande teruggekeerden kapitein der infanterie van het leger in Nederlandsch- Indië W. T. van Stuwe, met ingang van den 1CD Juli a. wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van den werkelijken dienst, tengevolge van lichaamsgebreken. huizen van detentie. Benoemd tot kommandant van het huis van militairo detentie nabij Leiden,Z. Beyl Bz., thans adjunct-kommandant voor het opzicht over den arbeid in die strafgevangenis; tot adjunct-komman- dant voor het opzicht over den arbeid in het huis van militaire detentie Dabij Leiden, H. J. van Riet, thans directeur van het burgerlijk en militair huis van verze kering te Arnhem. rechterlijke macht. Benoemd tot raadsheer in het provinciaal gerechtshof in Noord-Holland mr. C. Polis, thans advocaat-generaal bij het provinciaal gerechtshof in Noord Brabanttot advocaat-generaal bij het provin ciaal gerechtshof in Noord-Brabant jonkheer mr. P. M. F. van Meeuwen, thans substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te 'sHertogenbosch. Onderwijs. Naar men verneemt zullen dit jaar de akte-examens voor het lager onderwijs slechts eenmaal en wel in het najaar gehouden worden. De gemeenteraad van Dordrecht heeft gisteren in beginsel besloten tot de oprichting eener middelbare school voor meisjes, ook nadat de subsidie van f 3000, bij het rijk aangevraagd geweigerd is geworden. De beschrijving der verdere regeling van de zaak is uitge steld tot een volgende vergadering. De minister van staat en van binnenlandsche zaken heeft, blijkens de Staatscourant van heden1°. inge trokken de bij beschikking van 19 dezer gedane benoe ming van dr. F. W. C. Kreeke, 2°. tot lid der commissie B. benoemd dr. A. van Hennekeler, leeraar aan de hoogere burgerschool te Amsterdam, en 3°. benoemd tot lid der commissie C. den heer G. J. Morre, leeraar aan de po lytechnische school te Delft. Kerknieuws. In de heden alhier gehouden vergadering van de clas sis van Middelburg zijn benoemd: tot leden van het provinciaal kerkbestuur van Zeeland, de heeren H. W. Creutzberg, predikant, en J. A. de Wolff, ouderling bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Vlissingen, en tot hunne secundi de heeren J. P. Nonhebeipredi kant, en J. van den Thooru, ouderling bij de Neder duitsche hervormde gemeente te Middelburg; en voorts tot praeses van het klassikaal bestuur van Middelburg de heer B. H. Carp, predikant bij de Engelsche ge meente te Middelburg, tot assessor de heer J. I. Der- mout, predikant bij de Nederduitsche hervormde ge meente te Vlissingen, tot leden de heeren G. C. Boomer en J. H. L. Roozemeijer, predikanten te Ritthem en te Middelburg, en tot ouderling bij dat bestuur de heer W. J. Zip, ouderling bij de Engelsche gemeente te Middelburg. Verder werden tot secundi benoemd de heeren I. H. Klomp, C. A. Kam, I. Eykman, E.Jan sen, predikanten te Vlissingen Souburg, Koudekerke en Vrouwepolder, en de heeren D. Bastiaanse en J.Loois ouderlingen te Middelburg en te Vlissingen. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft eergisteren de volgende arresten in hooger beroep uitgesproken Jan Herman, oud 20jaren, milicien, thans in garni zoen te Middelburg, was beklaagd van in den vroegen morgen van 4 April jl. in de herberg van A. Contant te Groede, Adriaan Fijnaut moedwillig met een mes een steek in den linkerarm toegebracht en daarna diens pet arglistig van het hoofd weggenomen en zich toegeëigend te hebben. Bij vonnis der arrondissements rechtbank te Middelburg dd. 25 Mei jl. is hij schuldig verklaard aan het aan iemand moedwillig toebrengen van kwetsuren, waardoor eene ziekte of beletsel van te werken van meer dan 20 dagen ontstaan is, enonder aanneming van verzachtende omstandighedenveroordeeld tot eene gevangenisstraf van 4 maanden in eenzame opsluiting te ondergaan, en in de kosten der procedure. Op het door den veroordeelde en den officier van justitie ingesteld hooger beroep, heeft het hof, recht doende in hooger beroep, bovengemeld vonnis vernie tigd, en den geïntimeerde en mede-appellant vrijgespro ken van het hem bij dagvaard ten laste gelegde feit, 1871- O IRAN T. 29 Juni. de kosten zoo in eersten aanleg als in hooger beroep gevallen te dragen door den staat. Pieter Leendert van Oeverenoud 25 jarenboeren knecht, Leendert Pieter van Oeverenoud 23 jaren boerenknecht, Louis de Koeijer, oud 21 jaren, boeren knecht, en Meeuwis de Koeijer, oud 22 jaren, boeren knecht, allen wonende te Yerseke, waren beklaagd ter zake dat zij te zamen en in gemeen overleg in den nacht van 10 op 11 April jl. te Yerseke in de herberg van J. Blok aldaar, moedwillig slagen en stooten hebben toegebracht aan P. Broere. Bij vonnis der arrondisse ments-rechtbank te Goes, dd. 15 Mei jl., is de eerste ontslagen van alle rechtsvervolging, daar het aan den beklaagde ten laste gelegde feit noch misdaad, noch wan bedrijf, noch overtreding oplevert, en zijn de 2e, 3e en 4e beklaagden vrijgesproken, als zijnde de schuld aan het hun ten laste gelegde feit niet bewezen, de kosten te dragen door den staat. Op het door den officier van justitie ingesteld hooger beroep voor wat de lc, 2e en 4e beklaagden betreft, heeft het hof, rechtdoende in hooger beroep, gemeld vonnis bevestigdde kosten, ook in hooger beroep gevallen, te dragen door den staat. Gemengde Berichten. Naar het Handelsblad verneemt plaatst de Neder- landsche handelmaatschappij geen jongelingen als kler ken, die niet het eindexamen eener hoogere burger school met goed gevolg hebben afgelegd. Omtrent den uit Veenhuizen ontslagen lepra-lijder wordt bericht, dat men dien persoon tevergeefs getracht had te bewegen om in de kolonie te blijven; dat men daar geen recht heeft om personen wier'tijd voorbij is, te beletten heen te gaan; dat echter maatregelen geno men zullen wordenom aan het bestuur in gevallen van gevaarlijke besmettelijke ziekte dat recht te geven. Uit den Haag wordt ons van 25 Juni a. gemeld: „Gisteren namiddag stond de straatprediker Esser op de Groenmarkt te 's-Gravenhage voor een talrijk publiek en hield aldaar zijne gewone toespraken. Twee onbe kende heeren vielen hem gedurig in de rede, hetgeen het publiek, dat na:ir den heer Esser luisterde, zoozeer mis haagde dat de onbekende heeren op eene niet aange name wijze met slagen en schoppen tot zwijgen werden gebracht. De beide heeren hebben zich daarna door de vlucht aan verdere mishandeling onttrokken. (N. Rolt. cour.) De eerste in Nederland tot levenslange tuchthuis straf veroordeelde personen Marcus en Lammert Dalstra, wegens moord van een echtpaar tot die straf veroor deeld, zijn te Leeuwarden in het huis van opsluitingen tuchtiging overgebracht. De derde mede-veroordeelde, Auke Dalstra, wacht de beschikking omtrent het door hem ingediend verzoek om gratie. Zondag was de de stoomboot Colibrie uit Antwer pen, met een honderdtal passagiers aan boord, opge- stoomd tot een pleiziertochtje naar Zuid-Beveland. Alles ging prettig en wel tot op 'toogenblik dat de boottellans- weert aanlag. Er sprong toen eene pijp van de machine en dit gaf zulk een knal, dat de pasagiers van schrik in allerijl naar de plank snelden, die juist op den wal werd overgelegd. Door het,hevig gedrang plompten er eenigen hals over kop in 'twater en na had men een tweede uitbarsting van schrik. Gelukkig dat het tumult spoedig tqt bedaren kwam, zoodat men de in 'twater gevallen personen kon redden. Deze zijn er met een nat pak af gekomen; alleen zijn de meesten hun hoed kwijtgeraakt. (N. Roll, cour.) Te Straatsburg hebben tusschenbeide nog ongere geldheden plaats tengevolge van de ontevredenheid der inwoners met de annexatie. Den 22«» dezer was de geheele stad in rep eo roer. De aanleidingdaartoe wordt door de Badensche Landes Zeitung op de volgende wijze medegedeeld: In den avond van den 21c» verhaalde een dronken Fransch soldaat van de slechte behandeling die hij in Duitschland had ondervonden, liep vervolgens op een in de nabijheid zich bevindende Duitschen soldaat

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1