Scherpenisse en Poortvliet ongezind waren tot het ver strekken van eenigebijdrage. Dientengevolge werd door gedeputeerde staten aan den minister van binnenland- sche zaken andermaal en met aandrang de opheffing van het gemelde veer voorgesteld. Daartegen werden door de gemeentebesturen van Oud-Vossemeer, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk en Tholen bezwaren ingebracht, waaromtrent gedeputeerde staten door den minister van staat- en van binnenlandsche zaken werden gehoord. Zij antwoordden dat zij meenden op de ophef fing van bet veer te moeten blijven aandringen, en zij die opheffing in de gegeven omstandigheden vooral •wenschelijk achtten omdat daardoor aan ieder vrijheid zou worden gegeven tot het overzetten van passagiers, zonder daarin belemmerd te zijn door politie-voorschrif ten: terwijl zij verder den minister in overweging gaven, om debetrokken gemeentebesturen te,antwoor den dat de opheffing van het veer alsnog kon worden voorkomen zoo zij gezamenlijk de verlangde bijdrage van f 100 's jnars beschikbaar willen stellen. Op uitnoodiging van den minister deden gedeputeerde staten bij de bovengenoemde vijf gemeentebesturen nog eene poging, om hen tot die bijdragen te bewegendoch ook dit heeft niet tot het gewenschte gevolg geleid. Het behoud van het veer achten die besturen wel in het belang van het eiland Tholen, doch tevens niet minder in dat van een gedeelte van Zuid-Bevelandzoodat hier een provinciaal belang bestaat en het verleen en van subsidie aan den veerschipper geheel uit de provin ciale fondsen behoort te geschieden. Adressen zijn te dezer zake ingekomen van den ge meenteraad van Tholen, van het hootdbestuur der Zeeuwsehe maatschappij van landbouw en veeteelt en van den veerschipper G. Larooijallen aandringende op het verleenen der subsidie door de provincie. Laatstgenoemde adressant staaft zijne meening, dat het veer meer van provinciaal en algemeen belang is, met de mededceling dat hem uit nauwkeurige aanteeke- ningen, welke hij heeft gehouden, gebleken is dat over een tijdvak van 2es maanden, December tot en ra'et Mei jl., aan het veer zijn overgezet 396 personen, buiten 4 paarden, 2 wagens, 3 kruiwagens met vijf honden, 6 hektolitcrs aardappelen en boonen, 1000 kilo's hooi, 9 manden kiemen en 1 peemachine: dat van die 896 personen 148 inwoners waren van Tholen en Zuid-Beve- land, terwijl een aantal van 248 van elders kwamen waaruit blijkt dat de.passage van het veer toeneemt en daarvan op verre na niet slechts gebruik wordt gemaakt door de bewoners van Tholen, veel minder van de drie aangrenzende gemeenten. Gedeputeerde staten, geene termen kunnende vinden om van hunne vroegere zienswijze terug te komen, stel len voor om aan den minister van staat en van binnen- landscbe zaken als het gevoelen der staten te kennen te geven, dat het veer behoort te worden opgeheven, en dit aan de adressanten mede te deelen. Benoemingen en Lesluiten. polderbesturen. Benoemd tot gezworen van den Hieuwen Kraaiertpolder, B Rijk. geneeskundig staatstoezicht. Benoemd tot lid en voorzitter der commissie, gedurende den tijd van êen jaar, ingaande 1 Augustus a., belast met bet afnemen der natuurkundige exameas volgens art. 4 der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad n°. 59)dr. P. L. Rijke, staats raad en boogleeraar te Leiden; lot lid en vice-president dier commissie dr. J. W. Gunning, boogleeraar te Am sterdam; tot lid en secretaris dr. F. Zaaijer. boogleeraar te Leiden; tot leden: dr. N. W.VP. Rauwenhoff, hoog leeraar te Utrecht; dr. Th. W. Engelman, hoogleeraar te Utrecht; J. van Rijn van Alkemade, le apotheker aan 's rijks magazijnen van geneesmiddelen te 's-Graven- hage; tot plaatsvervangende leden: dr. C. H. D. Buys Ballot, hoogleeraar te Utrecht; d"-. R. S. Tjaden Mod derman, hoogleeraar te Groningen; dr. J. Hissink Jan sen hoogleeraar te Groningendr. C. A. J. A. Oudemans, hoogleeraar te Amsterdam; dr-A. Heynsius, hoogleeraar te Leiden; A. Stellingwerf, oud-apotheker te Amsterdam. Benoemd tot lid en voorzitter der commissie, gedu rende den tijd van éen jaar, ingaande 1 Augustus a., belast met het afnemen der geneeskundige examens volgens art. 5 der genoemde wet, dr. G. E. Voorhelm Schneevoogt, hoogleeraar te Amsterdam; tot lid en vice-president dr. L. C. van Goudoever, hoogleeraar te Utrecht; tot lid en secretaris, dr. G. D. L. Iluet, genees heer-directeur van het buitengasthuis te Amsterdam; tot leden: dr. H. Hertz, hoogleeraar te Amsterdam; dr. J. C. G. Evers, hoogleeraar te Leiden; dr. T. Albeitsma, hoogleeraar te Utrecht; P. J. Haaxman, apotheker te Rotterdam; tot plaatsvervangende leden: dr. J. van^ Geuns, hoogleeraar te Amsterdam; dr. G. J. Loncq Gz., hoogleeraar te^trccht; dr. M. Polano, hoogleeraar te Leiden, dr. W. Koster, hoogleeraar te Utrecht; dr. W. M.H.Sanger, boogleeraar te Groningen; J. P. van Braam Houckgeest, officier van gezondheid 2e klasse te Amsterdam; D. Pas, oud-apotheker te Arasterdam. Benoemd tot lid en voorzitter der commissie, gedu rende den tijd van den jaar, ingaande 1 Augustus a., be last met het atnemen.der examens van hulp-apotheker, volgens art. 8 der genoemde wet, dr. D. J. van KerckhofT, hooglecraar te Utrecht; tot lid en vice-presideut dr. W. F. R. Suringar, hoogleeraar te Leiden; tot lid en secretaris R. J. Opwyrda, apotheker te Nijmegentot lid d'-. C. J.Matthes, hoogleeraar te Arasterdam; tot plaatsver vangende leden: dr. A. C. Oudemans, hoogleeiaar te Delft; dr. D. J Coster, te Amsterdam; dr. H. G. van de Sande Bakhnyzen, hoogleeraar te Delft; C. H. van An- kura, apotheker te Groningen. Benoemd tot lid en voorzitter der commissie, gedu rende den tijd van éen jaar, ingaande 1 Augustus a., be last met het afnemen der examens van apotheker volgens art. 9 der genoemde wet, dr. P. J. van Kerckhoff hoog leeraar te Utrecht; tot lid en vice-president C. H. van Ankum, apotheker te Groningen; tot lid en secretaris R. J Opwyrda, apotheker te Nijmegentot lid P. M. de Ligny, apotheker te Middelburg; tot plaatsvervangende leden: dr. A. C. Oudemans, hoogleeraar te Delft; dr. E. A. van der Burg, leeraar aan 's rijks hoogere burgerschool te .Leeuwarden; J. Polak, apotheker te Amsterdam; dr. J. E. de Vrij te 's Gravenhage. leger. Op verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den lm luitenant A. J. G. W. von Motz, van bet 3e regiment infanterie, en aan den 2en lui tenant H. J. J. Kuilenberg van bet lcregimentinfanterie. Benoemd bij den generaien stat, tot generaal-majoor, de kolonel G. P. Booms, chef van dien staf; bij het wapen der infanterie, tot kolonel bij het 6" regiment, de luite nant-kolonel J. A. K. W. Beeckman, kommandant van ket korps; en hij het instructie-bataljon, de luitenant kolonel J. C. J. Kempees, kommaudant van het korps. Toegekend de rang van kapitein aan den lm luitenant P. Dunkier, tijdelijk directeur van de muziek bij het regiment grenadiers en jagers. Benoemd tot 2e" luitenantbij het wapen der infanterie:" bij het lc regiment,de* sergeanten C. G. Kamerling en C. D. van den Berg, van het korps; de sergeant-titulair L. Roelants, van het 6C regiment, mitsgaders de sergeant J. Rikkers, van het korps; bij het 2c regiment,de sergeanten R. K. Steringa, van het 8e regiment; A. F. A. Schultze, van het korps- A. J. P. van Gorkuin, van het3L' regiment; B. R. W, G. van der Grijp, van het 4e regiment, en J. H. G. van Spreeken van het 7« regiment;- bij het 3« regiment, de sergeanten J. W. Draaijer, van het korps; T. Scharten, van het instructie-bataljon; J. C. Masman, van het 5« regiment; de sergeant-titulair M. W. C. van den Brandeler, van het 2C regiment, mits gaders de sergeant C. K. J. van den Bussche, mede van het 5C regiment; bij het 4C regiment, de sergeanten A. van der Voort, van het S! regiment: J. E. Oltmaus, van het 3e regi ment; H. W. G. Wilderink, van het lc regiment; G. K. Hooghwiukel, s7an het 5e regiment, mitsgaders H. A. Brouwer en C. A. M. Gaal, van het korps; bij het 5e regiment, de sergeanten J. E. Jurling, van- het 8e regiment; A. A. van Biommesteinvan het in structie-bataljon, en H. L. Clumper, van het 2« reg.; bij het 6« regiment, dc sergeanten W. J. F. Bouwers van het korpseu J. T. H. D. W. Baakvan het 3e regiment; de sergeant-titulair G. H. Pietervan het korps, mitsgaders de sergeanten A. W. G. Rijndeis, van het 3s en J. van Buuren van het 2c regiment; bij het 7e regiment, de sergeanten M. Schrek, van het 8C regiment, E. T. Hissiuk, van het le regiment W. C. Gobius, \an het korps en A. van Leeuwen van het 8fi regiment; de sergeant-titulair P. J. Wij mans, van het 4e regiment, mitsgaders de sergeant-majoor P. J. C. van Mourik, van het 8C regiment, en de sergeant A. H. P. T. Brnnet deRochebrune, van het 3C regiment; bij bet 8e regimentde sergeanten A. G. van Tricht, van liet korps; E. L. Muller, van het 3C regiment, en S. L. Pastor, van het 7« regimentmitsgaders de ser geanten J. H. van'Batenburg en K. C. H. Sadée, van het 2e regiment. Benoemd tot adjunct-commies bij het bureau van den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht de schrijver le klasse bij het departement van oorlog P. A. Kahlmann, in te gaan den le Juli a. Marine en legei De luitenants ter zee2e klasse J. A. Vening en W. G. van Nes worden met den 6en Juli a. geplaatst respectie velijk op Zr. M». wachtschip te Willemsoord en het ram- scbip de Schorpioen. Gemengde berichten. Heden morgen is te Arnerauiden een postduif opge vangen. Op een der vleugels staat25 Mai. St.-Dénis— Tournay, beuevens een duifje, een kruis en eenige andere teekenen, die niet te ontcijferen zijn. Naar wij vernemen is terstond r.aar Doornik geschreven, om te onderzoeken of deze duif aldaar aan eenige vereeniging of aan particulieren toebehooren mocht. Naar het Dagblad van 's-Gravenbage verneemt zal H. K. H. prinses Marie op Woensdag den 5C" Juli e. k. met Z. D. II. prins vonWiod in ondertrouw worden opge nomen. De huwelijksvoltrekking zal te Wassenaar plaats hebben, waar de hervormde kerk daartoe inwendig eene vernieuwing ondergaat, waarvan de kosten door Z. K. H. prins Frederik zullen gedragen worden. Gedurende de atgeloopen week zijn in de Haag aangegeven 33 gevallen van pokken. liet geheele getal bedraagt alzoo 2 minder dan in de laatstvorige week. Het getal van hen die in de afgeloopene week aan die ziekte zijn overleden, beloopt 17, zijnde 5 meer dan in de laatst vorige week. Onder den naam van „Duiven-sociëteit'' hebben onlangs te Haarlem eenige liefhebbers van postduiven een gezelschap gevormd, ten doel'hebbende om het ras der postduiven te veredelen door het uit. reeds be. proefde dhiven aan te kweeken en om wedstrijden onder de leden van het gezelschap te doen houden. Reeds jl. Zondag zou zulk een wedstrijd met verjaarde duiven plaats hebben, die van daar naar- den Moerdijk ge zonden en aldaar losgelaten zullen worden om weder naar Haarlem te vliegen. Verder is besloten om, bij genoegzame deelneming, een eereprijs uit te loven aan de eigenaars van jonge duiven, sedert 1 Januari 11. opgevoed; te dien einde worden de liefhebbers en houders van postduiven te Haarlem en omliggende plaatsen uitgenoodigd deel te nemen aan een wedstrijd, weike zal plaats hebben in den loop der maand Augustus a. Do prijs zal vereerd worden aan den eigenaar der duif, welke het eerst van Autvverpen zal zijn wedergekeerd en levend in den zetel der sociëteit (het Fransche koffiehuis) zal gebracht zijn. Dat buitengewone negatieve af wijkingen, van den normalen thermometerstand meermalen plaats hadden, j blijkt volgens het Utechtsch Dagblad uit een oude j Amsterdamsche kroniek, waaraan het volgende is ont- j leend: „Anno 14b5. Dit jaer was raerkwaerdig; omtrent j half February was de wind veel Oost, ofte Noordoost; en des nagts was klaer tot ses ofte sever, uuren toe; i ende des daegs was 't donkergraauw weer, 'savonds zeer koud tot ses ofte seven uuren toe; ende 't.regende niet, nog 't en doudeniet in de maenden Maert April nog j in de Mey. Ende op Sinte Pancresdag den 12den Mcy (oude stijl) hadt 'tkard ys gemaakt, so dat er een kraey op staen kon, en daer wies lover, nog gras, nog koren nog pruymen, ende dc boomen en bloeyden niet, nog kerssen, nog appelen, nog peeren, nog geen wijngaard en was ontlaten. „Ende daer er waren menschen die geen betrouwen op Godt hadden en keerden haerlieder lant anderwerf om en sij'en hadden geen vrugten. Ende andere seyden met Job: Godt gaff, Godt nam, en daer sy een hoedt tarwe af plegen te hebben, daer hadden sy vier hoedt af ia die somer. Ende op St. Jansdag den 24 Juny saten de oude wijven met groote lollepotten in de keick ende't volk en konde haer niet verwarmen, die by de straeten en gingen. „Ënde 't begon te warmen daegs na St. Peter en Pauwe lis den30sten Juny; des daegs scheen de son helder ende klaer ende des nagts regende 't soetelykzoodat alle vrugten op 't veld wiessen ende men kogt daerna 1/8 tarw om 8 groot, 1/8 rogge om 6 groot1/8 gerst om 4 groot, 1/8 haver om 10 duyten alsmede 1/8 guldeling appelen om 1 braspenning, 1-8 scby vers om 3 groot, 1/8 gysjans om 8 duyten, 1/8 peeren om 2stuyvers en alle oogst so daerna." Van harte hopen wij dat de zomer van 1871 niet alleen door de koude, maar ook door een ruimen oogst op die van 1435 zal gelijken. -- Een aantal vaderlandslievende mannen in Göppin- gen aan den voet van den Hohenstaufen ("Wurtemberg) hebben besloten om ter herinnering aan de gelukkige gebeurtenissen van den laatsten tijd op den kalen top van den ouden keizerberg een gedenkteeken op te rich ten. Het plan bestaat om een bal te bouwen met de beelden der keizers uit het huis Hohenstaufen en daarbij een wachttoren, met een plat en verrekijker voorzien. Het geheel wenscht men te omgeven met een ringmuur, waarin zich een .slotpoort zou bevinden om aan bezoekers toegang te verschaffen. Tevens wil men de Barbarossa- kapel in het dorp Hohenstaufen, die boven den ingang het trotsche opschrift voert: Eic transibit Caesar, her-

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2