zetten kan? En zeer juist merkte buitendien de heer Stansfield op, dat de geheime stemming ten minste een waarborg was voor het behoud van rust en orde bij de verkiezingen, en wanneer zij ook al omkooperij niet geheel onmogelijk maakte, had zij toch deze verdienste, dat voor de woeste en schandelijke tooneelen, die zich bij iedere verkiezing in Engeland herhalen, ten minste de aanleiding weggenomen was. De oppositie is echter nog in geenen deele overtuigd, althans heden zal de discussie over deze bill voortgezet worden. Laatste berichten. Parijs De krijgsraden 2ijn nog niet bijeengeroepen. De aanwervingen voor de vrijkorpsen van de Ckarette en de Cattelineau hebben sedert lang opgehou den. De korpsen zijn reeds vroeger ontbonden. Le Figaro is gemachtigd mede te deelen dat alle prinsen van Orleans zich naar Frohsdorf zullen begeven, en de kouinklijke pretendenten besloten hebben de constitutie aan te nemen, die aan Frankrijk gegeven zal worden. Madrid. Het ontslag van het ministerie is niet aangenomen. Be nationale vergadering te Versailles. De houding der nationale vergadering wordt in Frank rijk zoowel als elders telkens meer veroordeeld. In plaats van zich met de belangen van het land bezig te houden en hunne krachten zooveel mogelijk te besteden aan de reorganisatie van hef rijk, geven de leden liever vrijen teugel aan paitijbclang en doen hun best om elkander te beschuldigen en verdacht te maken, en zoo mogelijk zich en hunne beginselen aan anderen op te dringen. Dit geeft dikwijls aanleiding tot de heftigste toonee len; dan siaat gewooulijk Thiers op en bezweert den storm door een rede waarnaar allen luisteren en die allen toejuichenen het einde is dat Thiers in alles zijn zin krijgt. Eigenlijk zijn de leden der nationale verga dering slechts zijne werktuigen. In de vorige week is het bij uitzondering rustig toegegaan in Frankrijk's volksvertegenwoordiging, en vandaar dat Vrijdag een correspondent uitriep: „De nationale vergaderiug wordt bewonderenswaardig; vier dagen achtereen heeft zij zich aan den arbeid gewijd zonder een enkel bitter woord te uiten; Dabirel heeft niet de onmiddellijke her stelling van Hendrik V geëischt; Vallon sprak er niet over om Jules Favre in staat van beschuldiging te stel len; Conti liet zich niet ten gunste van het keizerrijk hooren en Belcastcl heeft Mirabeau met rust gelaten „De leening van twee milliardenzoo vervolgt hij heeft al deze heethoofden plotseling afgekoeld. Thiers regeert en bestuurt in vrede, want men kan niet ont kennen dat Thiers Frankrijk regeert en de nationale vergadering bestuurt door een machtiger invloed dan ooit een souverein heeft uitgeoefend." Tegenover de machteloosheid en werkeloosheid der nationale vergadering komt de houding van Thiers ster ker uit, die, men moge dan ook over zijne bedoelingen niet gerust zijn en met zijn beginselen niet geheel instemmen, zich werkzaam en krachtig toont en alle pogingen aanwendt om Frankrijk op te heftVn uit den beklagenswaardigen toestand waarin het verkeert. Thiers heeft als hoofd van het uitvoerend bewind den vrede tot ■stand kunnen brengen, den bevigsten opstand die ooit plaats had onderdrukt, een wet tot het sluiten eener leening van twee milliarden door de nationale vergade ring doen aannemen en alle partijen in bedwang gehou den, en dat alles te midden van zooveel verwarring, slechts gesteund door bet vertronwen van het land. „Maandag avond, zoo schrijft een Belgisch correspon dent uit Versailles, toen de avondzitting der nationale vergadering zou beginnen, twee uren na de merkwaar dige rede die Thiers ten gunste van de leening had gehouden, hoorde ik eenige vertegenwoordigers, waar onder zich twee Bonapartisten bevonden, over de positie van Thiers spreken. „Gelooft ge wel zoo sprak een hunner dat indien Thiers heden avond om een presi dent voor de republiek vroeg, de geheele rechterzijde als een eenig man zou opstaan en hem zou stemmen?" „Kom wat! sprak een ander gij zijt dronken door het succes van van daag; het stijgt u naar't hoofd." „Van verschillende zijdenhernam de eerste, heb ik booren verzekeren, dat Thiers met niemand kon worden vergeleken en dat niemand dan hij zulke waarborgen voor rust en orde kon aanbieden." De houding der nationale vergadering bij de keuze van 15 leden voor de commissie, die met het hoofd van het uitvoerend bewind bet recht van gratie zal uitoefe nen, wordt van verschillende zijden afgekeurd. Men had het wenschelijk gevonden, dat in die commissie leden van alle partijen waren benoemd, omdat zij een taak heeft te vervullen die licht tot ontevredenheid en verdeeldheid kan aanleiding geven. Door leden van alle partijen er in op te nemen zou het gevaar voor partijhaat veel zijn verminderd. Daarom zou het verkie selijk zijn geweest om vijf leden van de linkerzijde, vijf van de rechterzijde en vijf van het centrum in de com missie te benoemendoch de vergadering sloot eerst de linkerzijde geheel uit, opeen enkelena, den heer Duclerq, die een der candidaten van de linkerzijde was en ver kozen werd. Hij weigerde echter om het mandaat aan te nemeD, en toen men tot een nieuwe stemming zou overgaan onttrok zich de linkerzijde daaraan en maakte haar daardoor onmogelijk. Twee dagen werden met vruchtelooze stemmingen doorgebracht; eindelijk kwam men tot een vergelijk en werden twee leden der linker zijde, Voisin en Corue, gekozen. Lid van die commissie te zijn is waarlijk geen benij denswaardig lot, als men nagaat dat het aantal der gevangenen te Versailles en te Toulon 27.000 of 28,000 bedraagt. Niemand betwijfelt dat onder die ongelukki- gen zich vele onschuldigen bevinden, die aan de misda den der commune volstrekt geen deel hebben genomen. Men herinnert als een bewijs daarvoor aan hetgeen is voorgevallen met den heer Brives, een vertegenwoordi ger van 1848. Deze was door de commune benoemd tot beheerder van het paleis van het wetgevend lichaam. De heer Brives schreef terstond aan den heer Raze, den penningmeester der nationale vergaderingen gaf hem kennis van zijne benoemingdie hij, hoewel hij geen aanhanger der commune was, zou aannemen om voor het behoud van het paleis te waken. De heer Baze antwoordde hem: „Neem de betrekking aan, gij zult er ons een dienst mede bewijzen, waarvoor ik u dankbaar zal zijn." Toen de troepen Parijs binnen rukten werd de beer Brives gevangen genomen en naar Versailles gebracht. Terstond vroeg de heer Baze aan den president van den krijgsraad de invrijheidstelling van Brives, die echter naar de galleien te Toulon werd vervoerd; een tweede poging van den heer Baze heeft tot nogtoe evenmin het geweuschte gevolg gehad. Niet minder algemeen is het bekend dat ten gunste van den heer Barbieux, den gewezen hoofdredacteur van de Marseillaise, zich verscheidene afgevaardigden tot Thiers hebben gewend met de verzekering dat Barbieux geheel vreemd is gebleven aan alle handelingen der commune. Thiers zou zelf een bevel totinvrijheidstelling hebben geteekend, dat echter nog niet is ten uitvoer gelegd, daar Barbieux Dog steeds te Toulon vertoeft. Dit alles herinnert men nu elkander als kleine bewijzen van de tallooze bezwaren die de 15 leden der nationale vergadering wachten, welke mede het recht van gratie zullen hebben uit te oefenen. Een bezoek bij Garibaldi. Sedert de grijze kampvechter voor de vrijheid zich weder op zijn eiland heeft teruggetrokken, na in de nationale vergadering van Frankrijk te zijn bejegend op een wijze die geenszins in overeenstemming was met de opoffering die hij zich voor dat land had getroost heeft men weinig meer van hem vernomen, dan zijn plan om in Sardinië een landbouw-Uolonie te stichten en zijn verdere levensdagen in rust en vrede door te brengen. De redacteur van de Corriere di Sardegna, professor Lazzarinibracht onlangs een bezoek aan den generaal om met hem over zijn plan tot bet slichten eener kolonie te spreken, en heelt eenige bijzonderheden van dat be zoek medegedeeld. De gezondheid van Garibaldi was in slechten staat; hij bracht bijna geheele dagen te bed door en stond slechts nu en dan op, om zijne leden eenige beweging te geven, doch hij had pijnen door het geheele lichaam. Nadat het doel van het bezoek besproken wasver toefde professor Lazzarini nog eenigen tijd op Caprera en sprak met Garibaldi ook over den politieleen toestand van verschillende landen. Natuurlijk werd Frankrijk niet vergeten en de generaal liet zich op de volgende wijze uit over den slag bij Dijon op den21«n Januari: „Wij hadden 36 kanonnen, doch niettegenstaande het hevige vuur dat wij daarmede onderhielden rukten de Pruisen apasso di scuola voort. De Pruisen zijn de beste soldaten van de wereld. Nimmer heb ik zooveel lijken in zoo'n klein bestek bij elkander gezien als iu Dijon. Op de oppervlakte van een vertrek van middelmatige grootte telde ik niet minder dan 53 lijken.'' Over den toestand in Frankrijk sprekende, zefde de generaal: „Geloof me, de Franschenzullen het den Italia nen vooreerst niet vergeven dat zij de republiek in Frankrijk ter hulp zijn gekomen! Ik scheid de zaak van het Fransche volkaf, van die van de Chauvinisten en de Bysantijnen van Frankrijk. Het zelfzuchtig kanalje en de Chauvinisten verdienen een straf die voor Frankrijk de grootste weldaad zou zijn. Ik bekommer mij niet over de wijze waarop ik zelf in de nationale vergadering ben behandeld; zij vergunden mij niet te spreken. Ik ben oud en ziek, maar ik zou mij gelukkig achten als ik de dweeperij der geestelijke overheersching die de hoofdoor zaak van Frankrijk's ongeluk is, geheel onderdrukt zag." Men sprak ook over Italië en zijne toekomst: „Wat de Italianen betreft zoo sprak de generaal zij moeten, wat ook moge gebeuren, niet aan zichzelven twijfelen, want indien zij hun taak niet geheel volbrengendan zou dat hetzelfde zijn alsof men Italië met een spons van de kaart van Europa afwischte. „Als een ieder op zijn post stond zonder te wijken, als ieder zijn plicht vervulde, als het streven naar de ge noegens des levens door derede werdbeheerscht,als men met de vervulling van den plicht het nuttige vereenigde, als vrijheid en edele beginselen bleken meer te zijn dan ijdele woorden in den mond van hen die er over spre ken, dan zou Italië niet zoo diep gezonken blijven als het thans is." ^rrlilömgrn. Gisteren is ter reede van Veere gekomen de schooner Adriana Franciska, gezagv. A. van Eijk, met kolen van New-Castle bestemd voor het werk aan 't Sloe. Nog is gisteren ter reede van Veere gekomen de Engelsche schooner Archibald, gezagv. W. Wene, gela den metCinaklei en steen, komende van Par in Engeland en bestemd naar Dordrecht. Den 23^ Juni is van Gefle te Londen aangekomen het barkschip Walcheren, gezagv. Larsen. Schip en equipage in goeden staat. Cjanöflsbcricljtcn. Graanmarkten enz. Rotterdam, 26 Juni. Tarwe was heden middelmatig aangevoerd en 20 a 30 cent lager, puike /"12.50 a 13; afwijkende soorten f 10.75 a 11.75; rogge met ruimeren aanvoer 25 cent lager, Zeeuwsche en VJaamscbe 8.75 a 9.25; Noord-Brabantsche f 8.50 a 8.75; gerst bleef onveranderd. Winter /6.80 a 7.30; zomer 6.50 a f 6.90; haver was tamelijk aangevoerd en bleef prijshoudend. Lange 4.50 a f 5; korte 4.75 a 5.25; blauwe erwten onveranderd. Bruine boonen f 1 lager, 10.75 a f 11.25; witte /2 lager, /14a/16. De overige arti kelen bleven onveranderd terwijl de stemming over het algemeen lusteloos was. Amsterdam, 26 Jui. Raapolie op 6 weken 47f. Lijn olie op 6 weken 34|. Prijzen van effecten. Amsterdam 26 Juni 1871. Nederland.*Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 53$ *dito dito dito 3 62 ♦dito dito dito 4 84 ♦Aand. Handelmaatschappij ...4$ dito exploitatie Ned. staatssp. 105$ België. *Certificaten bij Rothschild 2$ Rusland. *Obligatiën 1798/1816 5 96$ ♦Certifie. adm. Hamburg 5 67$ ♦dito Hope C°. 1855, 6C serie 5 79$ ♦Cert. 1000 1864 5 ♦dito 1000 1866 5 93$ ♦Loten 1866 5 2351 ♦Oblig. Hope&Co.Leening 1S60 4j 851 ♦Certifie. dito4 *Inscript.Ötieglit.z&Co.2ca4cL. 4 671 ♦Obligatiën 1867 4 681 *Obl. 1869 4 „68 ♦Certificaten 6 *Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 219$ ♦Oblig. dito 4 ♦dito dito 41 Obl, spoorweg Poti-Tiflis 5 87$ dito dito Jelez Orel 5 87$ dito dito Charkow Azow. 5 84$ Polen. ♦Schatkistobligatiën5 67$ Pruisen. *Obligatiën .4 Oostenrijk. *0blig. metall. in zilver Jan.Juli 5 54$ ♦dito dito April/Oct. 5' 54$ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 ♦dito dito Febr./Aug. 5 46$ Italië'. Leening 1S615 51$ *üertific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. ♦Obligation2$ thans 3 31$ ♦dito 1867 3 31$ ♦dito Binnenlandsche3 26$

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3