öuitenlant». Gisteren morgen te half acht uur is te Zierikzee weer brand ontstaan en wel in de woning van den heer J. de Graat, koopman in manufacturen, aan de zuidzijde van de Poststraat recht tegenover de perceelen die den vorigen nacht zijn afgebrand. Gelukkig was er nog een spuit aanwezig zoodat men den brand spoedig meester kon worden. De schade door het water aan de goederen aangebracht zal aanzienlijker zijn dan die door bet ver branden. Het verbrande was ook tegen brandschade verzekerd. Men vermoedt dat door een opening in het dak de vonken, die zijn overgewaaid, op licht brandbare stoffen zijn neergevallen en zoo den brand aldaar veroor zaakt hebben. In de week van 18 tot 24 dezer heeft de kinder ziekte zich te Delft in 18 gezinnen geopenbaard en zijn 8 personen daaraan overleden. Te Leiden zijn thans 132 poklijders in behandeling. Te Kampen zijn in de vorige week 3 nieuwe gevallen van kinderziekte aangegeven; 2 personen zijn daaraan overleden en 12 hersteld. De gemeenteraad van Delft heeft het voorstel van burgemeester en wethouders om de kermis dit jaar niet te laten doorgaan bij acclamatie aangenomen. Ook te Arnhem zal dit jaar geen kermis worden gehouden. Uit Schoonhoven wordt gemeld dat de kersenboom- gaarden in den omtrek zeer ongunstig staan. Te Jaars veld werden van dezelfde boomgaarden die verleden jaar ƒ1200 opbrachten dit jaar de vruchten voor 350 ver pacht. De jongeling, die ruim drie weken in slapenden toestand in het hospitaal te Presburg heeft doorgebracht, is daar eindelijk overleden. Zijn lijk is geopend en zijne hersens heeft men naar Weenen gezonden, om microsko- pisch onderzocht te worden. Gok te Utrecht is eene vereeniging tot veredeling van de volksvermaken opgericht. Het stoomschip Willem III is nu dichten de platen in de midscheeps zijn hersteld. De lading en de steen kolen worden gelost. Den 17e» dezer waren er 256 collis geborgen; men is van plan de geborgen goederenjjubliek te Portsmouth te verkoopen. In Amerika is een nieuw soort van tapijten in den handel, dat de ingelegde mozaïekvloeren nabootst. Zij bestaan uit verschillende gekleurde stukjes hout, van 6 streep dik die op een grond van geweven stot zijn vast gelijmd of met cement bevestigd. De bewerking dier afzonderlijke stukjes is zóo nauwkeurig en zij passen zóo zuiver in elkander, dat zij de mozaïekvloeren evenaren. Zij zijn in de olie afgewerkt en kunnen geschrapt, ge boend of in de olie gebonden worden. Jl. Zaterdag middag heeft in het Paleis voor volks vlijt te Amsterdam het internationaal concours met den handboog een aanvang genomen, uitgeschreven door de handboogschutterijen Genoegen zij ons doel, Claudius Civilis en Concordia. Men kwam te 11 ureu bijeen en te 12 uren werd de optocht door de zalen en den tuin gehouden. Het plan fot een optocht door de straten heeft men moeten opgeven, omdat de vergun ning daartoe geweigerd is. Naar men zegt heeft die weigering plaats gehad, omdat dezer dagen een gelijk verzoek tot een optocht ter viering van het Pius- feest niet was toegestaan. Aan den wedstrijd wordt deelgenomen door de volgende handboogschutterijen: Jacoba van Beieren, van Goes, Willem Teil, van Rotterdam, Oranje doelen, van Waalwijk, Soranus, van Rotterdam, Pasargaden, van Ginneken, Gloria Sorano, van Dongen, de Schelde, van Antwerpen, de Bata vieren, van Rotterdam, St. Sebastiaan, van Eindhoven Batavieren, Liefde en Eendrachten Vrijheid,van Lepel straat, de Vriendschap, van Aalst, la Fidétité van Ant werpen, drie boogschiitterijen van Breda, een van Tie nen in Belgie, 's Hertogenbosch, Kaatsheuvel, Tilburg, Vught, Helmond, Baardwijk, Rozendaal en de drie bovengenoemden van Amsterdam. (jV. Roti. cour.) Tengevolge van den hevigeu wind die vooreenige dagen op verschillende plaatsen woedde, zijn op de hoog gebergten vanTyroI geweldige sneeuwmassa's ontdooid, waardoor de rivieren plotseling tot een gevaarlijke hoogte stegen. De Inn was den 17« geweldig gewassen en had te Nauders, een dorpje in hetlnndal, een rots blok losgemaakt, waardoor eenige huizen werden ver woest en verscheidene, men zegt 13, menschen werden gedood. Door de hevige regens op den 18?n en 19en steeg de vloed immer booger, waardoor sommige plaatsen zoo als Innisbriik in een zeer onaangenamen cn gevaarlijken toestand geraakten. Het water stroomde door de straten waarin overal noodbruggen werden gebouwd; groote verwoestingen werden op sommige plaatsen aangebracht en de verbolgen stroom, die zelfs lijken medevoerde, ontzag niets. Niet minder hevig dan de Inn woedde ook de Sill. Ook de Etsch is op verscheidene plaatsen buiten zijn oevers getreden, heeft de dijken doorgebroken, groote schade aangericht en het spoorwegverkeer gestremd. Bij Bangs, Meiningen, enz. hebben doorbraken in de Rijndijken plaats gehad. Op Zwitsersch grondgebied heeft de Rijn eveneens het spoorwegverkeer hier en daar verhinderd en geheele landstreken in een zee her schapen, zoodat het verkeer met vaartuigen moet plaats hebbeD. Op de laatst gehouden vergadering van de weten schappelijke- commissie der tuinbouwmaatschappij in Engeland, bracht de bekende Alfred Smee een nieuw denkbeeld" ter tafel omtrent het stoken van warme kas sen. Hij wil slechts éene pijp gebruiken in plaats van twee, en het verwarmde water boven, het afgekoelde beneden doen doorstroomen. Volgens zijne zienswijze is bet verschil in soortelijk gewicht van warm en koud water groot genoeg om een regelmatige beweging te onderhouden zelfs op groote afstanden. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 25en dezer: K. van Kutjk, jm. 20 j. met AL Geldof, jd.23 j. F. J. Pouleijn, jm. 32 j. met E. M. Castenmiller, jd. 24 j. (Van 17—24 Juni.) Vlissingen. Gehuwd D. Zeylemaker jm. 27 j. met E.H. ter Horst, jd. 22 j. A. H. van Willegen, wedn. van G. Montree, 40 j. met II. M. Semeyn, jd. 33 j. F. J. Blonk, jm. 32 j. met M. J. P. Rekkers, jd. 25 j. Bevallen: AI. J. Kampschreurgeb. Dronkers z. B. de Leef, geb. Cohen, z. A. van Poortengeb. Eiemens, z. J. C. Gravesteingeb. Harted. Overleden: J. M.Hartman, wede. van F.Naerebout, 58j. M. C. Vos, jd. 63 j. A. van Biemen, d. 4 m. Goes. Gehuwd: A. AI. Simons, jm. 23 j. met J. C. Alaar- tense, jd. 22 j. Bevallen: J. Mange, geb. Otte, d. P. J. Verbeem, geb. de Laatz. K. Mulder, geb. Wisse, d. J. van Kalmthout geb. van Ockstee, z. Overleden: A. W. Rijnberg, wedn. van R. J. Geijp, 56j. Zierikzee. Gehuwd: G. van Gils, jm. 38 j. met S.Can- del, jd. 21 j. Bevallen: L. van Strien, geb. den Boerd. P.C. de Blok, geb. Laban, z. (doodgeb.) Overleden: M. C. van der Loo, vrouw van A. Bossaert, 34 j. A. Padmos, z. 4 m. C. J. Aleijer, jm. 40 j. Tliermometerstand. 24 Juni 'sav. 11 u. 56 gr. 25 'smorg.7u. 57 gr.'smidd. 1 u. 62gr.'sav.6u.53gr. 26 'smorg. 7u. 55 gr. 'smidd. 1 u.59gr. 'sav. 6u. 58gr. Stateii-generaal. Zitting van Zaterdag 24 Juni. Ingekomen bericht van den heer de Roo van Aider- werelt, dat bij wegens ziekte zijner echtgenoot verplicht is dezen zomer buiten'slands te verblijven. Het nieuw benoemde lid te Almelo ter vervanging van den heer Kalff, mr. B. Brouwer, legt in banden des voorzitters de grondwettige eeden af en neemt zitting. Op voorstel des voorzitters wordt besloten, tegen Alaandag 26 Juni te II uren aan de orde te stellen het wetsontwerp tot regeling van de bevoegdheid der con sulaire ambtenaren tot het opmaken van burgerlijke akten, en van de consulaire rechtsmacht. De voorzitter stelt voor, daarna te behandelen het wetsontwerp houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op bier en azijn. De heer van Knyk meent dat het beter is dat ontwerp nu niet in behandeling te nemen, omdat het misschien niet in overeenstemming is met de financieel e plannen van den tegenwoordigen minister van financiën. De minister ontkent dat dit ontwerp in eenig verband staat met zijne voornemens op financieel terrein. De heer van Kuyk persisteert echter bij zijn voorstel om nu deze zaak uit te stellen. Daarover kan echter geen beslissing vallen omdat van de 44 tegenwoordig geweest zijnde leden intusschen 19 de zaal hebben verlaten, zoodat geen voldoend aan tal meer aanwezig is. Algemeen overzicht. Op de groote revue voor Alac-AIahon's leger rust geen zegen. Het weder schijnt het streven van het gouverne ment niet gunstig te will en zijn, om door bijzondere eerbewijzen aan het leger zijne door de Duitschers geleden nederlagen te doen vergeten, en aan de nieuwe orde van zaken to verbinden door opgeschroefde loftuitingen over zijne overwinningen in den broedermoordenden strijd. Ook gisteren weder had de revue en dientenge volge de uitdeeling der ridderorden en onderscheidings- teekenen aan de verschillende manschappen van het leger van Parijs, tengevolge van het slechte weer, niét plaats. Ofschoon de voorzitter der nationale vergadering Zaterdag avond in de zitting het besluit der regeering mededeelde, en er uitdrukkelijk het ongunstige weder als reden aan toevoegde, zijn dienaangaande wederaller- lei geruchten in omloop. De een beweert, dat de regee ring eene demonstratie der communalisten en socialisten vreesde, een ander weder dat de monarchale partij deze demonstratie uitlokte, teneinde met meer grond van recht het voorstel te kannen doen, om allen leden der Internationale hunne politieke rechten te ontnemen. Een ander gerucht, dat niet veel meer geloot verdient, schrijft der monarchale partij het voornemen toe, om Parijs zijne hoedanigheid als hoofdstad te ontnemen. Het plan zou namelijk bestaanom het voorstel in de natio nale vergadering te doen tot benoeming eener commis sie van vijftien leden, teneinde te onderzoeken, welke middelen aangewend behooren te worden, om de ministeriën definitief naar Versailles over te brengen. Een der motieven die daarvoor aangegeven worden, is de financieele nood waarin Frankrijk verkeert, die de grootst mogelijke zuinigheid vordert. In die omstan digheden beweert men, dat het de plicht der regeering is om de groote kosten te vermijden, die de herbouw van het ministerie van financiën, het paleis van den staats raad, en andere openbare gebouwen te Parijs noodzake lijk vereischt. Wanneer dit voornemen bij de royalisten ernstig bestaat, dan is het weder een bewijs te meer, dat de Franschen, niettegenstaande hunne vreeselijko ervaringen, ten slofte niets leeren. De terechtwijzing der clericale partij in denDuitschen rijksdag door Antonelli, waarover de meeste Duitsche bladen zich zoo innig verheugen, heeft niet het gevolg gehad, dat de rijkskanselier er zich van voorgesteld schijnt te hebben. De fractie van het centrum heeft die belachelijke terechtwijzing met het openbaarmaken van een programma beantwoord, dat in niets van hare vroegere handelingen afwijkt. Hoezeer men het ook afkeure, dat de katholieken in protestantsche landen zich vormen tot een politieke partij die de belangen voor welker behartiging zij haar mandaat ontvangt, aan de heerschzucht der kerk of liever der ultramonta- Den ondergeschikt maakt, kan men von Bismarck deze teleurstelling toch van harte gunnen, omdat hij, raee- neudeals autoriteit de leden der katholieke partij te kun nen laten terechtzetten, eigenlijk zijne autoriteit weg werpt, en ter bestrijding der katholieken juist den weg inslaat, om hun recht van bestaan als politieke partij te erkennen en hen in hun vermeend gezag over den staat te versterken. Uit de vreugde der Duitsche bladen zou men ook tot het ongunstig oordeel over die natie kun nen besluiten, dat zij door ondervinding evenmin iets leert. Toen vóór 1866 de afgevaardigden van den Pruisischen landdag door von Bismarck als kinderen behandeld werden, hadden velen dezer bladen den mond vol van den eerbied, die men aan afgevaardigden van het volk verschuldigd isen den smaad die bun aangedaan werd, en thans kunnen zij hunne vreugde niet bedwingen, dat afgevaardigden van het Duitsche vo 1 k letterlijk als schoolknapen behandeld worden Het Engelsche lagerhuis heeft zich Donderdag avond met eene quaestie bezig gebondenwaarover tusschen liberale politici belangrijk verschil van meening bestaat. Het gold namelijk de voordracht der regeering tot ver vanging van de in Engeland bij de verkiezingen bestaande mondelinge door eene geheime stemming met brieljes. Het is hiermede als met alle beginselen, die aan het stem recht ten grondslag liggen, dat men in praktijk het vol maakte nog zoover achter zich laat, en in ieder kiesstelsel zonder uitzondering op onrechtvaar digheden en andere resultatenstuit, dan de theorie blijkbaar aangaf. Wanneer men in deze quaestie de praktijk raadpleegt, dan moet men wel tot. de overtui ging komen, dat de vrijheid cn onafhankelijkheid der menschen inderdaad nog illusie is, en vele omstandig heden er toe medewerken, om bij velen de vrije uiting hunner politieke overtuiging te belemmeren. Niet tegenstaande de bezwaren, die tegen de geheime stem ming ook terecht ingebracht kunnen worden, verwachtte men toch nietzoo groote oppositie als werkelijk het. geval is. Men beweerde dat de geheime stemming huichelarij is en ieder eerlijk man luid stemmen kan. In abstrado is dit zeer waar; doch is Engeland dan reeds zulk een so cial e modelstaat, dat iedereen zijn politieke gevoelens openbaren kan, zonder dat zij van wie hij maatschap pelijk afhankelijk is, er hem een verwijt van maken en het hem, geljjk dikwijls geschiedt, zeer duur betaald

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2