r i5i. MIDDELBÜRGSCHE COURANT. Dinsdag 1871. 27 Juni. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Goes maken bekend, dat de commissie van toezigt op de scholen voor middel baar onderwijs in deze gemeente op Woensdag den 23 Augustus 1371, des middags van L2 tot 1 ure, in haar lokaal bij de school eene ZITTING zal houden tot het inschrijven van jongelieden, die voor het leerjaar 1871—1872 als leerlingen op tie lioogere burgerschool of burger-avond school wenschen te worden toegelaten, waarbij van de leerlingen, die buiten de gemeente gebo ren en gevaccineerd zijn, de overlegging eener geboorte akte en bewijs van ondergane inenting of natuurlijke kinderziekte zal worden gevorderd; dat voor al de ingeschrevenen een examen van toela ting zal worden gehouden op Maandag den 28 Augustus 1871, en dat de lessen op de beide inrichtingen zullen aanvangen mede op Maandag den 28 Augustus 1871. Goes, den 19 Juni 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. örnrmihmiX Middelburg 26 Juiii. Na korte algemeenc beraadslaging zijn, in de zitting der tweede kamer van heden, de eerste 27 artikelen van het wetsontwerp tot regeling van de bevoegdheid der consulaire ambtenaren tot het opmaken van burgerlijke akten en van de consulaire macht, aangenomen. Na de behandeling van dat wetsontwerp zijn aan de orde gesteld het wetsontwerp houdende bepaling omtrent den accijns op bier en azijn en dat betreffende den spoor weg SamarangVorstenlanden op Java. Volgens het Handelsblad zou de heer van der Huclit zich als candidaat voor de tweede kamer der staten ge- neraal in het kiesdistrict Haarlem terugtrekken, om plaats te maken v-oor den heer W. van Goltstein. Vau de zijde der liberalen zal m<\ A.S. van Nierop zich geen candidaat stellenmaar zullen in aanmerking komen m'. J. Kapeijne van de Coppello, dr. E. van der Ven en dr. von Beeken. De Staats-courant van Zondag en Maandag 25 en 26 dezer bevat de herleidingstafel van het medicinaal gewicht tot het wettelijk gewicht en omgekeerd. Benoemingen en besluiten. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnsen te Hoogeveen c. a. L. R. van San- dick thans ontvanger der directe belastingen en accijn sen en van den waarborg en belastingen op de gouden en zilveren werken te Schoonhoven c. a. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkan te Oud-Beierland K. E. Heringa, thans geagreëerd klerk ten postkantore te Utrecht. Onderwijs. De hoogleeraar Opzoomer, te Utrecht heeft aan zijne leerlingen en vrienden, die hem den 9" dezer blijken van waardeering hebben gegeven, de volgende dankbe tuiging gericht: „Vóór ik den vaderlandschen grond verlaat, om aan de boorden van den Rijn een rnstigen zomer te genieten, u allen m^n vaarwel en mijn innigen dank! „Gij bebt mij den 9»> Juni tot een der Bchoonste da gen mijns levens gemaakt. Het valt licht, vijf en twin tig jaren met ijer te arbeiden, waar de arbeid zooveel waardeering vindt. „De blijken uwer liefde, mijne leerlingen van vroe ger en van later tijd, zijn mij dierbaar. Door u, hetzij ge mijn richting bleeft volgen, hetzij gij andere wegen koost, met dankbaren geest te worden herdacht, acht ik mijn beste loon. Tot u heb ik niet vruchtetoos gesproken. „En gij, die niet tot mijne studenten hebt behoord, en die u toch uit alledeelen der maatschappij wildet ver eenigen, om mij inv bvjlangstelling te toonen, uw toe genegenheid heeft, mij diep getroffen. Onder u vond ik naast den eenvoudigen maar degelijken landbouwer de eerste mannen der wetenschap en van het werkzame leven. Zoo vertegenwoordigt gij in waarheid het volk, en hebt van de achting en de liefde des volks mij een onvergetelijk bewijs geschonken. „Gij hebt den wensch geuit dat ik niet rusten zou van mijn werk, maar ijverig en moedig voortgaan op den in geslagen weg. De taak, mij door u opgelegd, neem ik met blijdschap aan. Zoolang God mij het leven spaart, wijd ik dat leven aan de hoogste belangen van mijn land. Blijve uwe liefde mij het werk licht maken!" Het feestgeschenk, aan den hoogleeraar Cobet ter gelegenheid van zijn 25 jarig professoraat door zijn oud- leerlingen &H-vwenden aangeboden, bestaat in een bron zen statuet van Demosthenes, gegoten naar het marmeren beeld van het Vaticaansche tnuseum, op 2/5 der grootte van het origineelvervaardigd door de Parijsche firma Barbedienne. liet rust op een grijs marmeren voetstuk, dat in gouden letteren tot opschrift draagt Cobelo disci- puli amici. Aan het admissie-examen voor de hoogeschool te Leiden hebben den eersten dag deelgenomen 24 adspi- rauten, waarvan 14 zijn toegelaten. Te Utrecht zijn 20 adspiranten geëxamineerd, waar van 13 zijn toegelaten en 7 afgewezen. De gemeenteraad van Gorinchcm heeft voor de betrekking aan de met 1 September a. in die gemeente te openen hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus benoemd: tot leeraar directeur, dr. A. Harms te Sneek; tot leeraar in de wiskunde, den heer C. van Driel te Gorinchem; tot leeraar in de werktuig- en natuurkunde en technologie of landbouwkunde, dr. A.Harms (tevens directeur, te Sneek; tot leeraar in de scheikunde en natuurlijkehistorie,den heer J. M. Hiebendaal te Utrecht; tot leeraar in de aardrijkskunde en geschiedenis, den heer J. G. van den Berg te 't Woud bij Delft; tot leeraar in de Nederlandsche en Hoogduitsche talen en letter kunde en het schoonschrijven,den heer Leopold te Sneek; tot leeraar in de Fransche en Engelsche talen en letter kunde,den heer P. van Zutpheo te Gorinchem; tot leeraar in het hand- en rechtlijnig teekenen, den heer J. Yaarzon Morel te Gorinchem; tot leeraar in de gymnastiek, den heer G. Hoogwinckei te Gorinchem. De benoeming tot leeraar in de staatsinrichting en staathuishoudkunde, alsmede die tot leeraar in het boekhouden zijn voorloopig aangehouden. Kerknieuws. De heer J. H. Klomp, beroepen predikant bij de her vormde gemeente te Vlissingen, werd gisteren voormid dag als zoodanig bevestigd door zijn ambtgenoot den heer Dermout, die tot tekst hal gekozen Genesis 12 vers 2b. De bevestigde hield des avonds zijne intreerede naar aanleiding van Handelingen 2 vers 44a. De heer D. M. P. Gi as wincke 1, predikan t bij de Neder- duitsche hervormde te Zierikzee, heeft aanzijn gemeente bekend gemaakt dat hij het beroep naar Amersfoort heeft aangenomen. Gisteren voormiddag werd de beroepen predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Aardenburg, H. G. Wittebol, bevestigd door den heer F. C. A. Pante- koek, predikant te Amsterdam, die tot tekst had geko zen Romeinen 8 vers 9. Des namiddags aanvaardde de bevestigde zijn ambt met eene rede naar aanleiding van Ephezen 4 vers 13, laatste gedeelte. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft jl. Zater dag de volgende arresten uitgesproken: Cornelia Baljé, oud 21 jaren, dienstmeid, thans wo nende te Serooskerke; was beklaagd als zou zij, ten eerste, in den zomer van het afgeloopcn jaar, op ver schillende tijdstippen en wel telkens op Zondag des nachts, uit den zak enten nadeele van Pieter Spruijt, met wien zij bij den landbouwer n. Jasperse te Oostka- pelle diende, twee gulden arglistig weggenomen en zich toegeëigend hebben, welke ontvreemding steeds ge schiedde op de kamer der woning van gezegden land bouwer, alwaar de bestolene sliep; ten tweede als zou zij in den avond van den 23ft> Januari 11. tusschen 7-1 en 81 uur, eene wollen vrouwendoek uit de woning van Jacobus Pleijte te Serooskerke, ten nadeele van diens huisvrouw, arglistig weggenomen en zich toegeëigend hebben; ten derde als zou zij in het jaar 1869, eenig geld uit het kabinet der woning en ten nadeele van Elisabeth Wondergera te Oostkapelle bij wie zij destijds in loontrekkenden dienst was, arglistig hebben wegge nomen en zich toegeëigend; en ten vierde als zou zij in de maand Februari 11., uit de woning van den landbou wer G. Gascbiere, te Serooskerke, ten nadeele van Cornells van den Driest, die destijds met haar aldaar in loontrekkenden dienst was, twee katoenen zakdoeken arglistig hebben weggenomen en zich toegeëigend. Zij is schuldig verklaard aan 1» twee diefstallen gepleegd bij nacht in een bewoond huis, 2° diefstal gepleegd door eene huisbediende ten nadeele barer meesteres en 3° dief stal gepleegd door een huis- of loonbediende, ten nadeele van iemand dien zij niet diende, maar die zich in de woning van haren meester bevond; en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot een correctioneele gevangenisstraf van zes maanden en in de kosten der procedure. Geertruida0verbeek,oud20jaren, thans wonende te Wissekerke, was beklaagd lo als zou zij op 19 Februari jl. des avonds te 9 uren uit de woning en ten nadeele van Cbristiaan Glerum te Colijnsplaat, bij wien zij op dat tijdstip als dienstbode tegen vast loon in dienst was en inwoonde, een stuk spek arglistig weggenomen en zich toegeëigend hebben2° als zou zij op het einde van het afgeloopen of in het begin van dit jaar, ten huize en ten nadeele van Margaretba de Jongehuisvrouw van ge noemden Christiaan Glerum, bij wien zij op dat tijdstip mede als dienstbode tegen vast loon in dienst was, drie kindermutsjes, een mes en drie boekjes arglistig wegge nomen en zich toegeëigend hebbenen 3° als zon zij op het einde van het afgeloopen jaar of inhet begin van dit jaar in de woning van voormelden Glerumten nadeele van Pieternella Noordhoek eene haarkam, een beukje, twee stukjes Orleans en een tiencentstuk, en ten nadeele van Johanna van Schaik 3 mutsen 1 zakdoek, en wat sajet, arglistig weggenomen en zich toegeëigend hebben, eD zuiks tijdens zij met beide laatstgenoemde personen ten huize voornoemd, tegen vastloon alsdienstbode werk zaam was. Zij is schuldig veiklaard aan K diefstal gepleegd bij nacht in een bewoond huis, 2°. diefstal gepleegd door een huis- of loonbediende ten nadeele harer meesters en 3°. diefstal gepleegd door een huis- of loonbediende, ten na deele van personen die zij niet bediende,maar diezichin het huis harer meesters bevondenen onderaanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van vier maanden en in de kosten der procedure. Gemengde berichten. In den nacht van jl. Zaterdag op Zondag omstreeks 2 uren ontstond te Zierikzee brand bij den broodbakker Doeleraan in de Poststraat, die het eerst werd ontdekt door twee heeren die van een feest huiswaarts keerden. Deze wekten terstond de bewoners, die zonder dit waarschijnlijk in de vlammen zouden zijn omgeko men, daar de brand reeds zoo hevig was, dat zij uit een venster der tweede verdieping moesten springen. Weldra stond ook het nabij gelegen pakhuisje van C. de Braai in brand. Het mocht aan de brandweer gelukken deD brand, die zich vrij ernstig liet aanzien, reeds te3^ uur meester to zijn. De oorzaak is onbekend. Het ver brande was tegen brandschade verzekerd, maar te laag.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1