Varkens. Beeren van inlandsch ras: lc prijs, 10, 2« prijs, een bronzen medaille; niet ingezonden. Beeren van vreemd ras: le prijs, f 10, aan den heer F. C. Köhler te Zonne- maire; 2e prijs, een bronzen medaille, niet ingezonden. Zeugen, van inlandsch ras: le prijs, f 10, 2e prijs, een bronzen medaille; niet ingezonden. Zeugen van vreemd ras: le prijs, f 10 en 2e prijs, een bronzen medaille,beide aan den heer F. C. Köhler te Zonnemaire. Ook de tentoonstelling der landbouwwerktuigen was gisteren weder talrijk bezocht, evenals de matinee musicale. Des namiddags vereenigden zich een groot aantal leden der Maatschappij aan een vriendschappe- lijken maaltijd in het hötel van der Ven (vroeger van Oppen). Des avonds kwamen de feestvierenden weder op het feestterrein bijeen, om bet militair concert bij te wonen. In de pauze werden de voorwerpen uit de ten toonstelling voor de loterij aangekocht, verloot. Na afloop van het concert begaven zich velen naar een bal dat in St. Sebastiaan en in het hötel van Veen werd gegeven en waarmede het feest eindigde. De kiesvereeniging Burgerplicht, te Amsterdam, heeft den heer J. P. de Bordes candidaat gesteld voor de herstemming van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal. De Utrechtsche kiezersvereeniging heeft-mr. W. K. Boer weder tot candidaat gekozen. Benoemingen en besluiten. muntcollege. Benoemd tot voorzitter van het munt- college L. C. Hora Siccama, tot lid en secretaris M. M. van Asch van Wij k. Onderwijs. Jl. Maandag heeft ook op de lagere school te Bath de uitreiking plaats gehad van prijzen en getuigschriften vanwege de provincie, alsmede boekgeschenken en prenten door de gemeente verstrekt. Die uitreiking ge schiedde in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur en vele belangstellenden. De onderwijzer en de burge meester hielden toespraken. De kinderen zongen liede ren en weiden des avonds door een voormalig ingezeten feestelijk onthaald, waarna zij, met bloemen versierd, al zingende een optocht door het fort deden. Gemengde berichten. Barbara Ubryk, de ongelukkige non, is te Kra- kau in het krankzinnigengesticht overleden. Een zeer eigenaardig geschil tusscben twee spoor wegmaatschappijen is aanhangig in Illinois in Noord- Amerika. Twee spoorwegmaatschappijen te Peoria be twisten elkander het recht om treinen op een zekeren zijtak te doen loopen. Een der maatschappijen sloot de lijn af door er eenige waggons op te plaatsen doch de andere maa tschappij besloot met geweld zich van de lijn meester te maken. Hiertoe werd een zware trein met vijf locomotieven gebezigd die de baan moest schoon vegen. De eerste maatschappij stelde drie locomotieven daartegen; en na ongeveer een uur worstelens behield de trein met vijf locomotieven de overmacht en stoomde de baan op, zijn tegenstander voor zich uit drijvende. De politie heeft geweigerd tusschenbeide te komen en het is nu aan de uitspraak van den rechter overgelaten op welke wijze de zijtak zal geëxploiteerd wordendaar geen der beide partijen er nu gebruik van maakt. Yerkoopingeu en aanbestedingen. Heden werd aan het lokaal van het gewestelijk bestuur alhier aanbesteed het doen van eenige vernieu wingen enz. aan 'srijks zeeweringen te Vlissingen. Voor dit werk werd het minst ingeschreven door den heer A. Hinders, te Breskens, voor f9160. Voor de aanbesteding op gisteren te 's Gravenhage gehouden tot het maken van gebouwen en verdere wer ken voorden staatsspoorweg te Veerc, waren ingekomen 3 inschrijvingsbiljetten, van: J. G. Herfkens te Mil- lingen, ƒ43,200; J. Galman en T. de JoDg te Amsterdam, 41,680; F. K. OsiDga, te Middelburg, 41,480. Thermometerstand. 22 Juni 'sav. lt u. 54 gr. 23 'smorg.7u. 56 gr.'smidd.lu.66gr. 'sav.6n.62gr. Staten-generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 22 Juni. Slechts 40 leden zijn opgekomen, zoodat de voorzitter de namen der afwezigen moet laten aflezen en zich be paalt tot de mededeeling der ingekomen stukken en wetsontwerpen. Vopr de vervulling van de vacature in den hoogen raad door het overlijden van den raadsheer Wintgens is ingezonden eene aanbevelingslijst van 6 candi* daten, zijnde de heeren m™. W. F. G. L. Frangois, vice-president van het provinciaal gerechtshof in Zuid- Holland; A. E. Wichers, president der rechtbank te Utrecht; J. F. T. van Valkenburg, raadsheer in het provinciaal gerechtshof in Noor d- HollandP. S. Noyon raadsheer in het provinciaal gerechtshof in Noord- Holland; A. Machielse, procureur-generaal in Overijsel, en F. B. Coninck Liefsting, rechter te Leiden. Onder de ingekomen adressen zijn er twee, van de kamers van koophandel en fabrieken te Arnhem en Veghel, houdende adhaesie aan het wetsvoorstel betreffende de stoomvaart op Amerika, en een van den gemeente raad te Veere, tot invoering van verplichte vaccinatie. GuitmlnnD. Algemeen overzicht. Er openbaart zich langzamerhand meer belangstelling voor de aanstaande verkiezingen in Frankrijk. Te Paiijs was het waarschijnlijk aan den staat van beleg toe te schrijven, waarin het departement der Seine nog steeds verkeert, dat men duchtte vergaderingen te beleggen of artikelen in de couranten op te nemen. Nadat aan het uitgesproken verlangen,om aan dien toestand een einde te maken door de regeering niet was voldaan, waag den verschillende bladen het hoofd omhoog te steken en de verkiezingen en candidaten te bespreken. Bijna alle monarchale en conservatieve dagbladen vereenigden zich tot eene Union de la presse Parisienne met het pro gramma om de keus op die mannen uit te brengen, die, met terzijdestelling van hunne politieke gevoelens, willen medewerken tot het behoud van rust en vrede en de reconstructie van het land. Hoe schoon dit program ma ook klinke, zal het echter zeer de vraag zijn, of bij voorbeeld le Monde, le Gaulois en le Figaro het ooit eens zullen kunnen worden over gemeenschappelijke candidaten. De republikeinsche bladen onttrokken zich terstond aan deze vereeniging, omdat zij begrependat ten slotte toch de keuze op monarchale candidaten vallen zou en le Temps keurde zelfs iedere samenwerking ten hoog ste af, omdat de kiezers vooral in de tegenwoordige omstandigheden hunne stemmen geheel vrij moesten uitbrengen en het land niet verlangde de wenschen der Parijsche pers te vernemen. Eenige republikeinsche bladen hebben thans eene Union républicaine gevormd, samengesteld uit la Cloche, l'Opinion nationale, le Na tional, le Bien Public en le Petit-National, wier pro gramma de handelingen der commune ten strengste veroordeelt en iedere gemeenschap met haar verre van zich afwerpt, doch slechts hen gekozen wil zien, die „getrouw aan de republiek verbonden zijnen zoowel éen tegenwicht zijn tegen de verwachtingen en pogin gen der monarchalen en imperialisten, als tegen de dwaasheden en misdaden der commune.1' Met belangstel ling ziet men den uitslag der verkiezingen vooral te Parijs tegemoet, waaruit blijken zal of de misdaden van den opstand zelfs in deze ultra-republikeinsche stad de reactie in de hand gewerkt zullen hebben, eene uit komst waarmede de rechterzijde der vergadering zich ten zeerste vleit. Uit Parijs en Versailles wordt bericht, dat de koers van uitgifte der nieuwe leening vastgesteld is op 82j pet., waardoor zij een fonds wordt van feitelijk ruim G.fpct. rente. Destortingzal plaats hebben in 17 termijnen, waarvan de eerste op 15 pet. over het ingeschreven kapitaal gesteld is. De inschrijving wordt geopend Maandag den 26«n Juni en gesloten wanneer de inschrijvingen het totaal bedrag van twee milliarden bereikt zullen hebben. Naar men verzekert zullen de coupons te Londen betaalbaar gesteld worden. Op een spoorweglijn in Posen heeft gisteren tusschen Rackwitz en Zschortau een treurig ongeval plaats;gehad. Vier waggons van een trein, waarin Pommersche troe pen uit Frankrijk huiswaarts gevoerd werden, derailleer den met het treurig gevolg, dat de wagens verbrijzeld werden, en naar verzekerd wordt 2 onderofficieren en 21 manschappen gedood en een officier en 40 manschap pen min of meer ernstig gewond werden. Het is een merkwaardig verschijnsel, dat bij den terugkeer der Duitsche troepen uit Frankrijk thans, terwijl nog meer dan de helft zich in Frankrijk bevindt, reeds meer spoorwegongelukken plaats gevonden hebben dan bij het uitbarsten van den oorlog, toen iD den tijd van 12 dagen een leger van 700,000 man bijna geheel per spoor naar de grenzen gebracht werd. Laatste berichten. Berlijn Een brief van von Bismarck aan Frankenberg beves tigt het bericht, dat Antonelli te kennen gegeven heeft, dat de houding der katholieke fractie in den rijksdag in hooge kerkelijke kringen ten hoogste wordt afge keurd. Ongetwijfeld sprak Antonelli daarmede het per soonlijk gevoelen des pansen uit. Londen. The Times bevat een brief van Guizot aan den presi dent der nationale vergadering Grëvy, waarin hij als zijne meening te kennen geeft, dat de tijd nog niet ge komen is, om een definitief bewind te kiezen. De Fransche leening. Men heeft in den laatsten tijd zooveel van groote som men gelds hooren spreken en over milliarden hooren beschikken op bijna even losse wijze, alsof het slechts zoovele duizenden waren, dat het Dinsdag door de nationale vergadering te Versailles aangenomen wets ontwerp tot uitgifte eener nieuwe leening, buiten de financieele wereld nauwelijks eenige belangstelling ge wekt heeft. En toch is deze leening de .grootste en be langrijkste die Europa ooit gezien heeft, en veilig mag men aannemen, dat, wanneer de leden van het wetge vend lichaam slechts eenigszins hadden kunnen voorzien wat de oorlog aan Frankrijk zou kosten, zij reeds om deze reden alleen rijper over de oorlogsverklaringzouden hebben nagedacht. Mais le temps riest pas aux recrimina tions. 11 faut payerzijn de troostwoorden van le Temps. Het ware te wenschendat ook alle leden der nationale vergadering de waarheid dezer woorden inzagen, slechts met de geringe wijziging, dat zij voor payer de woorden réorganiser le pays tot de hunnen maakten. In het kort bevatten de beide eerste artikelen van het wetsontwerp, zooals het door de commissie gewijzigd en door de vergadering aangenomen is, het volgende: De minister van financiën wordt gemachtigd op het liore de la delte pwllique eene som van 5 pet. rente in te schrijven vertegenwoordigende een kapitaal van twee milliarden. De inschrijving zal publiek opengesteld worden. Tevens zal hierbij de som gevoegd wordendie noodig zal zijn tot dekking der kosten van uitgifte en van andere uitgaven. Uit het rapport der commissie blijkt dat, nadat zij alle plannen, die haar toegezonden waren om de leening te vervangen, als uitgifte van papieren geld, nationale in schrijving enz., ongeschikt geoordeeld had, zij ten slotte het plan des ministers in den vorm waarin het aangebo den was in principe beaamde. De rente van 5 pet. was haar verkieslijker dan 3 pet.'voorgekomenomdat ten eerste deze fondsen in den regel aan kleinere beurzen het meest gezocht zijn, daar in dergelijk fonds in ver schillende landen bij voorkeur voor belegging van spaar penningen gehandeld wordten ten tweede het verschil tusschen nominale waarde en koers van uitgifte bij 5 pet. fondsen minder groot is, hetwelk zoowel thans als bij de aflossing aan beide partijen voordeelige kanzen biedt. Een tweede vraag was de wijze van aflossing. Zeer terecht begreep de commissie, dat het krediet van Frank rijk en het welslagen der geheele leening iu gevaar ge bracht werd, wanneer geen plan van aflossing tevens vastgesteld werd, en dat het de plicht van het levende geslacht is om de oorlogsschuld binnen den kortst mo gelijken termijn af te doen. Het voorgestelde middel uitloting met premiën kon de goedkeuring der com missie niet wegdragen. Wel is waar stemde zij toe, dat dit middel voor een gedeelte van het publiek veel aan trekkelijkheid heeft, dochofschoon zij in geenen deele eenig oordeel over het al of niet zedelijke eener loterij- leening uitspreken wilde, meende zij er opmerkzaam op te moeten maken, dat groote geldmarkten voor dusdanige leening gesloten zouden zijn; Engeland, en thans ook Duitschland, laten geen fondsen van deze soort aan hunne beurzen toe. Buitendien achtte de commissie zeer terecht de zaak van een te groot gewicht en van een te hoog bedrag, om het welslagen aan een altijd gewaagde proefneming met geheele of gedeeltelijke loterij-leening bloot te stellen. Aan een gedwongen en thans reeds naar een vast plan geregelde aflossing meende de commissie echter dat in den tegenwoordigen toestand van Frankrijk niet te denken viel. Dat Frankrijk steeds voor de amortisatie zijner schuld zorgvuldig waakte, bewijst het tijdperk tusschen 1816 en 1848, waarin de openbare schuld met 140 millioen rente verminderde. Gedurende het keizer rijk was de amortisatie-wet ecbter een doode letter, en het zou ook dwaas geweest zijn, om een paar millioen voor amortisatie te bestemmen, waar aan de andere zijde de schuld met milliarden vermeerderd werd. Op de aflossing is echter in de artikelen 3 en 4 van de wet

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2