MIDDELIU RGSCHE N°' 148. Vrijdag 1871. COURANT. 23 Juni. OinnrntariLi. GEWAPENDE DIENST. De Burgemeester Wethouders van Vllssingcn maken bekend: dat de gewone jnarlijksche collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den ge- wapenden dienst in de Nederlandenis bepaald op Woen- dag den 28 Juni a.; en noodigcn een ieder uit om door milde bijdragen mede te werken tot verzachting van het ongelukkige lot van zoo vele oude en gebrekkige krijgsliedendie na hun leven te hebben gewijd en hunne krachten en gezond heid ten offer gebracht aan de verdediging des vader lands in kommervolle omstandigheden hunne overige levensdagen slijten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoortdon 17 Juni 1871. DeBnrgemeesteren Wethouders voornoemd, WINKELMAN. De Secretaris, P. FOBBES WELS. KERMIS OF JAARMARKT en PAARDEN- en TEEM AR KT. De Burgemeester en Wethouders van Zaamslag brengen ter algemeene kennis: 1°. dat de Kermis of «Jaarmarkt in die gemeente en in dit jaar te houden, zal aanvangen op Dinsdag den 4 Juli aanstaande en eindigen op Donderdag den Gcn daaraanvolgende. 2°. dat de gewone jaarlijksche Paarden- en Vee markt zal plaats hebben op Dinsdag den 4 Juli eerstkomende, aanvangende de? voormiddags te 9 uren en eindigende des namiddags te 3 uren. Liedjeszangers, Orgeldraaiers en dergelijken, alsmede Hazardspelen zullen op de dagen der kermis geweerd worden. Zaamslag, den 1G Juni 1871. L. VAN DIXHOORN, Burgemeester. E. H. WORTMAN, Secretaris. Middelburg 22 Juni. De Goesche courant bespreekt in baar nommer van 11, Dinsdag den „slakkengang" die hij de spoorwegwer- ken in Zeeland gevolgd wordt en wijt deze ten deele aan den eerstaar.wezenden ingenieur der staatsspoorwegen. In hoeverre deze klacht wat het laatste punt betreft, gegrond is, kunnen wij niet beoordeelen, want het en kele voorbeeld dat wordt aangehaald, bewijst nog zeer weinig voor een voortdurende zucht tot vertraging. In middels betreuren wij hetevenals de Goesche courant, ten zeerste dat deZeeuvvschelijn zoo Iaat zal voltooid zijn, en ook onze overtuiging is het zonder dat wij echter een bepaald persoon daarvan de schuld zouden durven geven dat het werk met meer krachthad kunnen door- gezet worden. De groote fout bestaat echter niet in bet langzaam voortwerken, maar het laat beginnen aan de Zeeuwsche lijn. Waarom moest men ook juist op een punt waar zoo veel tijdvereischende werken moesten uitge voerd worden,eerst beginnen nadatandere spoorweglijnen reeds voltooid waren? Maar dit is een vraag welker beantwoording thans geen practisch nut heeft. Van meer belang is een onderzoek wat nog gedaan kan worden om den verloren tijd in te halenom het verzuimde te herstellen. En nu het zich, om verschillende redenen niet laat verwachten dat cle spoorweg van Goes tot VJissingen of Middelburg voor Mei van het volgende jaar zal kun nen bereden worden, doet de Goesche courant, naar onze meening, een goed werk door aan te dringen op het Bpoedig maken van toegangwegen naar den Sloedam, waardoor deze nog in den loop van den aanstaanden winter, althans met gewone voertuigen, zou kunnen gepasseerd worden. Behalve den overgang van het Sloe zijn er echter nog vele aangelegenheden, die in het bijzonder de aandacht der regeering verdienen, en daar om vooral juichen wij het plan toe, dat, naar wij verne men, bij den minister van binnenlandsche zaken be staat, om in den loop van dezen zomer aan onze gemeente een bezoek te brengen en zich dan van den stand en/Jhmvoortgang der werken in loco te overtui gen. bij vele dat hier nog gedaan moet wor den jii^ftatT^Ministers aandacht ontsnappen. Heden is in den Haag ten behoeve der spoorweg- en kanaalwerken bij Veere aanbesteed het maken van: a eenê woning voor vier sluisknechts; i eene sluiswach terswoning met magazijn; c eene pontwachters- en knechtswoning; d plateaux om die woningen: e afraste ring om die woningen ;/keerrauren en eensteencn trap. Hiervoor zijn drie biljetten ingekomen. De beer F. K. Os'mga, te Middelburg, was de laagste inschrijver, voor f 41,480. De begrooting is f 42,730. De tentoonstelling der Maatschappij tot be vordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, te Zierikzee gehouden, heeft jl. Dinsdag namiddag een aanvang genomen. Des morgens werden de aangeboden werktui gen op het proefveld beproefd. In den voormiddag van dien dag had in de Concert zaal de algemeene vergadering plaats. Daarin werd onder anderen medegedeeld dat tot beoordeelaars van bet ter tentoonstelling aangebrachte waren benoemd: voor de paarden de heeren Vermande te Heinkens- zand, Vermast te Scherpenisso en G. Verburg te 'eHeer- Arend.-keike; voor het rundvee, de heeren van Mer- vennée te Goes, L. Kodde te Oost- en West-Souburg en C. Boot te Cortgene; voor de schapen en varkens, de heeren P. van Weel te Cats D. Porderman te Scher- penisse en M. Koole te Kruiningen; voor de werktui gen, de heeren J. O. Risseeuw te Oostburg, P. de Keij- zcr te Cortgene en W. C. Kakebceke te Goes. Het eerste van de drie ter bespreking op het pro gramma aangegeven onderwerpen: „welke is de meest voordeelige en meest duurzame wijze van drainage werd ingeleid door den heer C. van der Have; het tweede: „is het wenschelijk dat de landbouwers weten tot welke soorten en geslachten de gewassen behooren?" door den heer C. G. de Kater; het derde„de waarde van het mikroscoop voor deu landbouw,'' door den heer J. H. Snijders. Zierikzee gaf blijk van belangstelling in landbouw en veeteelt. De stad bad een recht feestelijk aanzien. Uit bijna iedere woning wapperde het vlaggedoek. De Dam was met bijzondere zorg boogsgewijze versierd en met guirlandes, getooid. Ook de Verremarkt wasevenals een aantal woningen der ingezetenen, versierd; vooral was de aanblik verrassend van een der achterbuurten, de Wewershoek, waar aan alle woningen groen en bloe men smaakvol waren aangebracht. De sociëteit Tot nut en genoegen had de taak op zich genomen, om de dagen der tentoonstelling door feeste lijkheden op te luisteren. Zij koos daartoe een allegori- schen optochteene reünie van harmoniegezelschappen en eene harddraverij. De allegorische optocht had Dinsdag middag te 3 uren plaats en duurde tot 6 uren. De trein vormde een schoon geheel. Hij was samen gesteld als volgt: Trompetter te paard; twee leden der sociëteit te paard, de banieren „Schouwen en Duiveland" dragende en ver gezeld door zes gardes, eveneens te paard drie vlaggen dragers; het muziekkorps van het 3«ie regiment infan terie, onder directie van den kapelmeester Smitt; leden van „Nut en genoegen" te paard; rijtuig voor het bestuur; eerewacht; rijtuig voor het bestuur; leden van „Nut en genoegen" te paard; de harmonie van Turnhout; feest wagen, versierd met beelden, bloe men en fonteinen, getrokken door vier paarden, het fanfaren-muziekgezelschap „Eendracht maakt macht," van Kruiningen; de banier der sociëteit „Tot nut en genoegen," gedragen door een lid te voet; het bestuur der sociëteit „Tot nut en genoegen," alsmede de com missie tot regeling der harddraverij allen te voet; de harmonie „Prins Hendrik" van Heinkenszand; een lid der sociëteit te paard, voerende het schild van land bouw; feestwagen met landbouwwerktuigen, getrok ken door vierpaarden,de harmonie „De volharding" van Goes; een lid der sociëteit te paard met de banier „Zie rikzee"; zangerskoor; bet muziekgezelschap „Kunst en eer" van Zierikzee; leden der sociëteit te voet met het wapen. „Zeeland;" zaaimachine, getrokken door twee paarden; de harmonie van Hulst; een lid der sociëteit te paard, voerende het schild van veeteelt; feestwa gen met voorwerpen en werktuigen in betrekking tot de veeteelt, door vier paarden getrokken; de harmonie „De unie" van Roosendaal; leden van de sociëteit te voet, met het wapen „Nederland;" een hooischudder, door twee paarden getrokken; eerewacht; kloetschuit (herinnering aan den vorigen toestand van den polder Schouwen); eerewacht; fanfaren-gezelschap „Geduld overwint" van IJzendijke; kinder-zangvereeniging; feestwagen met beelden en bloemen versierd, door vier paarden getrokken; bet muziekgezelschap „Accele rando" van Middelburg; eerewacht. Het getal ruiters bedroeg ruim honderd. De twee bloemenwagens, op een waarvan een fontein was ge plaatst, trokken de algemeene aandacht; ook aan de wagens met landbouw- en met melkgereedschappen was veel zorg besteed. Dat men de oude kloetschuit niet vergeten bad juichten velen toe. De optocht, door bijna de geheele stad gedaan, werd door mooi weder begunstigd, iets waarop men weinig gerekend bad, daar tot korten tijd voor den aanvang de zon te vergeefs op hare stralen liet wachten. Het comité dat zich met de regeling van den optocht belast heelt bestond uit de heeren J. de Jong Zylstra, president; J. Bal Cz., vice-president; G. A. deLooze, thesaurier; S. J. Ochtman Johz., D secretaris; A. G. Kijn, 2e secretaris; C. van der Vliet, J. L. de Does, A. Voorbeijtel, alsmede C. Mazure als kommandant van de eerewacht te paard. Des avonds had op het feestterrein de reünie van harmoniegezelschappen plaats. Daarvoor hadden zich 9 gezelschappen aangemeld, te weten: van Turnhout, Kruiningen, Heinkenszand, Goes, Hulst, Roosendaal, Yzcndijke, Middelburg en Zierikzee. De gezamenlijke lanfares en harraoniën, vten getale van 300 personen, voerden den feestmarsch Willem III van J. Koever uit, waarna den verschillende gezelschappen beurtelings eenige muziekstukken speelden. Van tijd tot tijd wer den bengaalsch vuur en vuurpijlen ontstoken hetgeen, evenals de aangebrachte illuminatie, een schoon effect maakte. Het publiek, dat tegenwoordig was bij deze reünie, waarmede de eerste feestdag besloten werd, was buiten gewoon talrijk. Gisteren voormiddag is op den provincialen weg van den ruigen dijk tot het zoogenaamde tolhuis de hard draverij gehouden voor paarden uit Schouwen en Duive land, bereden door inwoners dier eilanden. Daaraan namen 7 paarden deel, te weten: Pier, bruine ruin, van Joh. de Glopper te Ellemeet en door dezen bereden; Annette, bruine merrie, van A. Moolenbnrgh te Eiker zee, bereden door M. Moolenburgh; Kees, vos ruin, van N. Soetermeer te Haamstede, bereden door L. de Glop per; Madame, bruine merrie, van S. J. de Bruijne te Noordwelle, bereden door denzelfden; Caesar, bruine ruin, van L. W. Voorbeijtel te Bruinisse en door dezen bereden; Tjally, bruine ruin, van J. de Rijke sr. te Sirjansland, bereden door Jb. de Rijke jr.; Caesar, bruine ruin, van M. Boogerd te Nieuwerkerk, bereden door C. Boogerd. De prijs, zijnde f 100, werd behaald door het paard Kees en de premie, bedragende f 40, door het paard Annettebeiden hiervoren genoemd. Aan de des namiddags gehouden harddraverij voor

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1