MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' '147. Donderdag 1871, 22 Juni. Middelburg 21 Juni. De gemeenteraad van Vlissingen heeft in zijne heden namiddag gehouden zitting onder anderen besloten,dat de kermis dit jaar zal gehouden worden, onder bepaling dat niemand daarop ter uitoefening van zijn bedrijf zal worden toegelaten dan na overlegging van een certifi caat van het bestuur of de besturen der gemeenten waar de laatste veertien dagen zijn doorgebracht, dat in die gemeente of gemeenten de kinderziekte niet epidemisch verbreid is. In de Staats-courant van beden maakt de minister van staat en van binncnlandsche zaken bekend, dat in den loop der maand Juli a. gelegenheid zal worden gege ven tot het afleggen der examens, bedoeld in art. Ui der wet van I Juni 1865 (Staatsblad n°. 59), ter verkrijging van acten van bevoegdheid als vroed vrouw, en dat zij zullen worden afgenomen te Utrecht en te Leeuwarden. Zij die te Utrecht wenschen ge ëxamineerd te worden, behooren zich te wenden tot den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Gelderland en Utrecht, dr. W. F. P. Kiehl, te Arn hem, en zij die Leeuwarden verkiezen, tot den inspec teur voor Friesland en Groningen, dr. L. Ali Cohen te Groningen. De minister van staat en van binnenlandsche zaken maakt in de Staats-courant van heden bekend dat in den loop der maand Juli a. gelegenheid zal gegeven wor den tot bet afleggen der examens, bedoeld in art 7 dei- wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad n°. 59)ter verkrijging van acten van bevoegdheid als leeerling-apotheker (apo thekersbediende). Zij zullen worden afgenomen te Mid delburg en te Meppel. Zij die te Middelburg wenschen geëxamineerd te worden behooren zich te wenden tot den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Zeeland, dr. A. A. Fokker, te Middelburg, en zij die Meppel verkiezen, tot den inspecteur voor Overijssel en Drenthe, dr. D. Lubach,te Kampen. Benoemingen en besluiten rechterlijke macht. Benoemd tot president der arron- dissements rechtbank te Eindhoven mr. J. van Heusden, thans kantonrechter te Tilburg. belastingen. Op verzoek eervol ontstag verleend aan W. van Bergen, als ontvanger der directe belastingen, tweede afdeeling te Utrecht, behoudens aanspraak op pensioen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Utrecht, L. van Tengnagell de Raad, thans entreposeur der in- en uitgaande rechten en aecijnsen te Rotterdam. Benoemd tot ontvangerentreposeur der in- en uit gaande rechten en accijnen te Rotterdam jonkheer L. Stern, thans ontvanger der directe belastingen, eerste afdeeling te Utrecht. Marine en leger. De minister van marine brengt ter kennis van de be langhebbenden, dat tengevolge van het heerschen der cholera in Turkije en de Zwarte zee, de toepassing van quarantaine-maatregelen is bevolen niet alleen op de schepen komende van Turkije, maar ook op die, welke eenige haven van de Zwarte zee of hare zeeboezems na den 10CQ jl- verlaten hebben. De adelborsten lc klasse C. N. A. de Groot Stiffry, A. Voormolen, S. K. Sibrandi en Meyboom, worden met 1 Juli a. geplaatst op Zr. M®. transportschip met etoomvermogen Java. Rechtzaken. De arrondissements-rechtbank alhier heeft heden de volgende vonnissen uitgesproken: Jan de Poorter, oud 56 jaren, arbeider, was beklaagd van vervoer van goederen zonder door eenig document gedekt te zijn op het terrein van toezicht inde gemeente Biervliet, op den 5cn Januari jl. Niettegenstaande zijne ontkentenis is hij schuldig verklaard aan binnenlandsch vervoer zonder het vereischte binnenlandsch paspoort, en veroordeeld tot 5 dagen gevangenisstraf, met ver beurdverklaring der aangehaalde goederen, alsmede in de kosteD. Jacobus Leers, arbeider te Maldeghem, beklaagd van gelijksoortig feit als het bovenstaande, gepleegd op den 3e(| Maart jl. in de gemeente Eede, is bij verstek evenzeer schuldig verklaard aan binnenlandsch vervoer zonder het vereischte binnenlandsche paspoort en ver oordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf, met verbeurdver klaring der., aangehaalde goederen, benevens in de kostern Hendrikus Christiaanse, werkman te Sluis, was beklaagd dat hij den llcn Maart jl. onder de gemeente Heille mede gelijksoortig feit als bovengenoemde heeft gepleegd, alsmede dat hij zich feitelijk tegen de ambte naren der belastingen heeft verzet. Hij is schuldig ver klaard 1° aan binnenlandsch vervoer zonder liet ver eischte binnenlandsch paspoort, 2» aan weigering van visitatie, en veroordeeld tot 5 dagen gevangenisstraf, eene geldboete van 8 en in de kosten, met verbeurd verklaring der aangehaalde goederen. Franciscus van Eetvelde, oud 17 jarenpolderwer ker te Vlissingenwas beklaagd dat hij den 24en April jl. uit de zoefelaarskeet van F. Krombeen onder Vlissingen en ten nadeele van dezen zich arglistig een zilveren hor loge met ketting heeft toegeëigend en verkocht. Hij is schuldig verklaard aan diefstal gepleegd in eene her-, berg waarin hij was opgenomen, en, metaanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot 2 maan den gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te onder gaan alsmede in de kosten. Pieter Casteleijnoud 32 jarendaglooner alhier, was beklaagd dat hij den 20en Mei jl., door den heer J. A. Schouten te Nieuw en St.-Joosland bij wien hij tegen een loon van fl 's weeks als boodscbaplooper in dienst was belast zijode met het overbrengen van 2244,46 ter betaling van een wissel bij den beer J. Luteijnagent der Neder'andsche bank te Middelburg, die gelden niet beeft bezorgd, maar daarmede op de vlucht is gegaan. De beklaagde had zich met het geld naar Brussel bege ven, doch was reeds zeer spoedig teruggekeerdom de gelden waarvan hij slechts enkele guldens had gebruikt, aan den heer Schouten terug te geven. Deze vrijwillige teruggaaf van bijna de geheele geldsom, alsmede de be kentenis van den beklaagde zijn als verzachtende om standigheden aangenomen bij zijne schuldigverklaring aan misbruik van vertrouwen. Hij is daarom slechts veroordeeld tot 1 maand gevangenistraf, in eenzame opsluiting te ondergaanalsmede in de kosten. Pieter Willem d'llont, oud 32 jaren, koopman al hier, was beklaagd dat hij den 23«n Mei jl. uit eene ka mer der woning van J. Ivleinepier, te Grijp3kerke, arg listig een zilveren horloge weggenomen en zich toege- eigend heeft. Door den bestolene achterhaald zijnde, heeft hij het horloge teruggegeven, doch de zich daaraan bevonden hebbende ketting was niet meer in zijn bezit; naar hij zeide had hij dien weggeworpen. Hij is schul dig verklaard aan eenvoudigen diefstal, gepleegd onder verzachtende omstandighedenen veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te onder gaan benevens in de kosten. Gemengde berichten. Men meldt uit Nieuwedicp van 14 Juni aan de Nieuwe Rotterdamsche courant „De gecpen-quaestie waarvan voor enkele dagen een bericht in dit blad voorkwam, heeft tusschen de beide contractanten nog tot geen bemiddelend resultaat geleid. De visschers gaan voort geep te vangen en bij wagens vol voor de deur van den kooper te brengen, terwijl deze de ontvangst blijft weigeren. Intusschen, sedert de commissaris van politie toelaat dat die geep door de arme lieden wordt weggehaald, (in de beginne werd ze in zee geworpen)verschaft die geepen-quaestie de kod- digste tooneelen. Zoo dikwijls de deurwaarder namens de visschers zijn exploit aan den kooper doetdie natuur lijk telkens de onderteekening weigert, heeft, zich reeds lang te voren eene machtig cordon van liefhebbers ron dom de wagens met geep geposteerd en staat, met zakken gewapend, op den sprong om aan te vallen; met kracht en geweld moeten de agenten .van politie de belegeraars in bedwang houden; en nauwelijks heeft nu de deur waarder de woning des koopers verlatenof op een wenk van een der agenten, storten zich allen als gieren op de wagens, en in een oogenblik zijn de geepen in zakken en mandjes verdwenen." De Nederlandsche deputatatie aan den paus is door Z. H. te Ro.ne den 17=n Juni te elf uren ontvangen in tegenwoordigheid van het college der kardinalen, de edelwacht en vele leden van den Romeinscben adel. De voorzitter der deputatiemr. F. A. van de Wael, las het adres der katholieken voor, waarop de paus antwoordde: „Hoe zou ik mijn goede Nederlanders niet liefhebben, die aan mij zijn verbonden door hun gebedenhun offeranden, hun bloed, dat zij gestort hebben voor de verdediging der kerk en van den H. Stoel? Ik geef mijn zegen aan u, aan uwe familiën en parochiën, aan al de onderteekenaren van het feestadres, aan al hun landge nootenaan de Nederlanders en aan hun koning, wiens welwillende bedoelingen mij bekend zijn." Daarna heeft de paus de deputatie uitgenoodigd het Vaticaan en zijn prachtige tuinen te bezichtigen, en hen in eigen persoon met verscheidene kardinalen op deze wandeling bege leid. De andientie heeft in het geheel twee uren geduurd. Te Brussel zal in den Zoö'ogischen tuin een lucht ballon worden gestationeerd, met stoom bewogen doch met sterke zeelen aan den grond bevestigd, welke be stemd is als uitspanningsoord voor hen, die zich gaarne hoog verheffen. De beroemde George Grote is Vrijdagavond in 77ja- rigen leeftijd te Londen overleden. Hij heeft zichzel- veu een onvergankelijk gedenkteeken opgericht in zijne History of Greece, waaraan hij jaren arbeid besteedde. Voor den handel, het bankwezen, opgebracht legde Grote zich reeds vroeg op de studie van geschiedenis en philosophic toe. Hij sloot zich geheel aan de reform beweging aan bepleitte hare zaak in brochures en werd later in het lagerhuis een moedig strijder voor de libe rale beginselen. In 1832 trad hij in bet lagerhuis, doch legde het lidmaatschap in 1841 neder en keerde tot de studie van het oude Griekenland terug; het eerste deel zijner beroemde geschiedenis verscheen in 1846, het laatste in 1856. Hij schreef daarna zijn „Plato, en de andere medgezellen van Socrates" dat voor een paar jaar het licht zag, en was thans bezig aan een werk over Aristo teles. Het trein en verkeer door de tunnel van den Mont- Cenis stuit op ernstige moeilijkheden. Op den eersteu proefrid zijn van de drie werktuigkundigen, welke dien ondernamen, twee gestikt. Overigens schijnt de tocht te lang te zijn, om van gewone locomotieven gebruik te maken, en is men op eene geschikte ventilatie bedacht. Men heeft in Engeland thans locomotieven besteld, die de stoom weder absorbeeren, doch ook hiermede gelooft men, dat door delengte van de tunnel hetgebruik hoogst- gevaarlijk blijft. De hitte midden in de tunnel stijgt ongeveer tot 32° Réaumur of ruim 100° Fahrenheit. De wetenschap, die het middel gevonden heeft om door den Mont-Cenis een tunnel van 12 kilometers te boren, zal ook wel middelen vinden, om dit reuzenwerk bruik baar te maken voor het doel, dat men daarmede beoogde. Thans echter schijnt aan eene spoedige exploitatie nog niet gedacht te kunnen worden. TheniiOineterstaiKÏ. 20 Juni 'say. 11 u. 56 gr. 21 '8morg.7u. 57gr.'smidd. lu. 62 gr. 'sav.6u.60gr.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1