£janörlsbcric!)fcn. 2limrrtcntim. OPROEPING. Jjhtómdschê clctntaatKchappij. In de nabijheid der Brandenburger poort binnen de stad bevonden zich op eene verhevenheid de jonge dames die den keizer zonden begroeten. Des morgens te 6 uren kwamen do eerste vopr den intocht bestemde troepen op het Tempelhofer Felde aan, en tegen 11 uren stonden allen in slagorde ten oosten van den straatweg die over den Kreutzberg naar Tcmplow gaat. liet opperbevel werd gevoerd door den generaal van het garde-korpsprins Augustus von W ur- teniberg. Tegen halt 11 uur lcwam de generaal veldmaarschalk von Wrangel bij de troepen aan en precies te 11 uren de keizer, omgeven door een staf schitterender dan men te Berlijn ooit had gezien. De keizerin, de prinsessen en de dames van het gevolg waren even te voren in lij tui gen aangekomen. Zoodra de keizer zich vei toonde weer galmde de lucht door het „hoera!" der troepen, dat dooi de meinigte werd herhaald. Nadat de keizer langs het front der troepen was gereden vormden zich de regimen ten op den straatweg en begon de intocht die voor "Duitschland's hoofdstad onvergetelijk zal zijn. Zoover het oog reikte zag men niets dan vlaggen, banieren, lauwerkransen en ruikers door de lucht zwaaien. De tonen der muziekkorpsen vermengden zich met het gejuich der menigte en met de donderende hoera's der troepen, wier verwachting door de ontvangst van Berlijn verre scheen te zijn overtroffen. Opsoramige plaatsen in de Königgratzerstrasse lagen de bloemen een voet hoog; op andere plaatsen liepen jonge meisjes naast het paard van den keizer en strooiden bloemen onder de hoeven. De stoet werd geopend door den oudengrijzen veld maarschalk von Wrangel, begeleid ter linkerzijde door den Oostenrijkschen veldmaarschalk von Gablenz en ter rechterzijde dooreen Russisch generaal. Daarop volgden de officieren van den staf, adjudanten en officieren a la suitede vijf Noord-Duitsche gouverneurs-generaal, de be velhebbers van de bijzondere legerkorpsen die zich onder scheiden hadden, en vlak voor den keizer von Bismarck, von Moltke, voor bet eerst met den maarschalkstaf, en von Roon. Toen deze schitterende ruiterstoet te 1 uur aan de Brandenburger poort kwam waren allen letterlijk onder kransen en ruikers begraven. De gevesten der degens, de zadelknoppen, het zadeltuig, de borsten der mannen, alles droeg de teekenen van de opgewondenheid des volks. Voor de tribune waarop de eeredames den keizer wacht ten werd deze met een gedicht begroet door me jufvrouw Blaser en werd hem een lauwerkrans overhandigd, waarop de keizer, na zijn dank te hebben uitgesproken, afsteeg en de gewonde officieren toesprak, die aan den voet der tribune zaten. Onder het baldakin aan de andere zijde der Pariser Platz had vervolgens de begroeting door het stedelijk bestuur plaats. Onder het daverende gejuich der menigte reed daarop de keizer over Onder de linden naar het standbeeld van Bliicher, waar de dames van het hof zich reeds in rijtui gen bevonden, en nam daar plaats om de troepen te laten defilecren. Behalve door de Pruisische prinsen was de keizer omringd door verscheidene vorstelijke gasten, allen Duitschers. Het voorbijtrekken der troepen duurde drie uren, en behalve zij die waren aangewezen om de onthulling van het standbeeld van FriedrichWiihelm III in deLustgarten bij te wonen gingen de troepen, als zij den keizer waren gepasseerd, terstond naar de hun aan gewezen kwartieren. De troepen waren geheel in marschtenue en, hoewel zij een schitterend militair schouwspel aanboden, bad het publiek niet zooveel schik in het défilé als in 1866, toen men nu en dan een poedel en een regimentskind,' een slordige marketenster of een soldaat zonder helm of wapenen zag, waartegen thans streng was gewaakt. Toen echter de beruchte uhlanen, de garde fuseliers en andere korpsen die hadden uitgemunt, voorbijtrokken, kende het gejubel van het volk geen einde. Verscheidene bijzonder gedecoreerde helden werden door den keizer geroepen om eenige oogcnblikken met hem te spreken. Nadat alle troepen voorbj waren had de onthulling van het standbeeld van Friedrich Wilhelm III plaats. De op den vijand veroverde adelaars en vaandels, die door eene uit alle deelen van het leger gevormde troepen- af deeling werden gedragen, werden, bij aankomst van den keizer, op het voetstuk van het standbeeld nederge- legd. Het plechtigste oogenblik was nu gekomen; alle trommels en hoorns gaven het teeken tot het gebed en, na eene hymne door het koor van de domkerk gezongen sprak de veldprediker Thielen een gebed uit. Een oogen blik later viol- het omhulsel en verscheen het prachtige standbeeld van Friedrich Wilhelm IIIonder een oor- verdoovend gejuich van de troepen enhettalrijkepubliek en bet donderen van het geschut der artillerie op den anderen oever der Spree. Terstond daarna begonnen alle muziekkorpsen „Heil Dir im Siegerkranz" te spelen en het feest eindigde met het zingen door honderdduizen den, onder begeleiding van alle muziekkorpsen, van het koraal: „Nun danket Alle Gott." Des avonds werd de stad als door een zee van licht beschenen. Slechts enkele geringe woningen in achter buurten uitgezonderd was ieder huis verlicht. De Bran- denburgsche poort werd onophoudelijk metGrieksch en Bengaalscli vuur geïllumineerd en gekroond door een reusachtig electrisch licht, waarvoor eene batterij van 5C0 elementen was samengesteld. Het keizerlijk paleis, de beurs, do Schlosabrücke, het stadhuis, het museum en zoo menig anderpunt boden een tooverachtig schouw spel aan, waarvan het genot werd verhoogd door het gunstige weder. De soldaten hadden ieder 1 thaler van de stad ontvan gen, 2 flesschen wijn, zes pinten bier en twaalf sigaren, terwijl hen op den volgendeu dag door particulieren maaltijden werden aangeboden waaraan somtijds door een 150tal manschappen werd deelgenomen. Graanmarkten enz. Rotterdam 19 Juni. Tarwe was heden middelmatig aangevoerd en 50 cent lager. Puike 12.25 a f 13; min dere 10.50 a 11.50. De overige artikelen werden bij weinig omzet tot onveranderde prijzen verkocht. Amsterdam, 19 Jui. Raapolie op 6 weken f 471- Lijn olie op 6 weken 34J. Prijzen van effecten. Amsterdam 19 Juni 1871. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld 2} pet. 53} ♦dito dito dito 3 63 ♦dito dito dito 4 84} i ♦Aand. Handelmaatschappij 4} dito exploitatie Ned. staatssp. 1G5 België. ♦Certificaten bij Rothschild 2} 58 Rusland. ♦Ooligatiën 1798/1SL65 96} ♦Certific. adm. Hamburg 5 67} ♦dito Hope O. 1855, 6e serie 5 78}} ♦Cert. 1000 18G45 94} ♦dito f 1000 1866 5 93} ♦Loten 1866 5 „234 ♦Oblig. Hope&Co.Leening 1860 4} 86 ♦Certific. dito4 67} ♦Inscript.Stieglitz&Co.2£a4eL. 4 67} ♦Obligation 1867 4 68 ♦Obl. 1869 4 681 ♦Certificaten 6 43 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 220} ♦Oblig. dito 4 „163 ♦dito dito4} Obl. spoorweg Poti-Tifiis 5 dito dito Jelez Orel 5 87-1 dito dito Charkow Azow. 5 84} Polen. ♦Schatkistobligatiën5 Pruisen. ♦Obligatiën 4 Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zilver Jan.Juli 5 54} ♦dito dito April/Oct. 5 54 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 47 ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leening 18615 ♦Certific. bij Lamaison c. s.5 Spanje. ♦Obligatiën2} thans 3 „32} ♦dito 1867 3 31}} ♦dito Binnenlandsche3 26X Portugal. ♦Obl. 1856—1862 3 33} ♦dito 1867 3 34 Turkije. dito (binnenl.)5 44} Griekenl. dito (blauwe)5 Egypte Obl. 1868 7 77 Amerika. ♦Obl. Yereenigde Staten (1874) 5 93} ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 „96} ♦dito dito dito (1885) 6 „96 ♦Obl. Illinois 7 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 45} Obl St.Paul Pac.Spw. lesec. 7 70} dito dito dito 2e sec. 7 „70} dito dito 1869 dito 7 „72^ Brazilië. ♦Obl. 1863 4} ♦dito 1865 5 91} Mexico. dito 1851....3 Grenada. dito afgestempeld6 22} Venezuela, dito3 Ecuador. dito1 8} Prijzen van coupons. Amsterdam, 17 Juni. Metall. 20.10; Dito zilver f 24.40; Dito Eng. per f 11.90; Eng. Russen per Eng. Portugal per Franscho Belg. ƒ561; Prais. 34§; Harab. Russen 30}; Russen in Z. R./3l}; Pools, in Fl. ƒ27}; per Z.R. Spaans. Atnerik. Dollars /2.40)dito papier 2.14; Spaans, in Piasters Bevallen van een dood geboren Zoon J. H. VAN DE KOP—PONSE. Middelburg, 19 Juni 1871. Bevallen van een Zoon M. J. DR0NKERSechtge- noote van G. T. KAMPSCHREUR. Vlissingen, 17 Juni 1871. Op heden mocht ik de zekere, voor mij zoo hoogst treurige lijding ontvangen, dat mijn echtgenoot CORNE- LIS KLOENS, in betrekking van Conducteur der Mid- delburgsche Maatschappij van Stoomvaart, op den 25cn October des vorigen jaars, in den ouderdom van 51 jaren, op eene noodlottige wijze te Rotterdam is overleden. Wat ik en mijn eenig kind aan hem verliezenvooral in de verloopene dagen, zullen allen beseffen die den over ledene in zijn zoo werkzaam leven hebben gekend. Middelburg, Wede. C. KLOENS, 17 Juni 1871. de Munck. Gelieve deze door de buitengewone omstandigheden voor bijzondere kennisgeving aan te nemen. Nog treurende over het verlies van mijn geliefd eenig zoontje, trot mij heden de zwaarste slag mijns levens, daar het den almachtigen God behaagde mijn geliefden echtgenoot P1ETER VAN K00TEN, in den ouderdom van 32 jaren, tot zich te nemen, tot diepe droefheid van mij, mijn eenig nog overgebleven dochtertje en wederzijdsche betrekkingen. Middelburg, Wed. P. VAN KOOTEN 17 Juni 1871. C. H. van der Plank. De ondergeteekende betuigt zijn welmeenenden dank voor de vele bewijzen van belangstelling op den 15 dezer ondervonden. Kruiningen, C. DOMINICUS, van Yerseke. 16 Juni 1871. De schuldeischers in den gefailleerden boedel van IZAAK RISSEEUW Jz., bevorens winkelier en loge menthouder te Breskens, worden bij deze opgeroepen tegen Woensdag den 28 J»ini 1871des namid dags fe éen en een half uur, ter Raadkamer der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, om de Reke ning aan te hooren welke door de ondergeteekenden, ten overstaan van den heer Rechter commissaris in ge noemd faillissement, zal worden afgelegd. De Curators in voornoemd faillissement, Ook namens den mede-Curator W. C. de Smidt, P. REKKER. Bij de DIRECTIE der Breede Watering bewesten Yerseke, is ontvangen Circulaire aanschrijving van heeren Gedeputeerde Staten, dd. 14 dezer, n°. 1611, geleidende een ontwerp van bijzonder reglement voor een op te rlgten Waterschap, belangende de Zeewering en Oeververdediging van den Calamiteu- sen polder Willem Anna, waartoe o. a. de Breede Watering zal behooren,— zulks ter kennisneming, zoo door de Dijksdirectie als door Ingelanden, ten einde ingeval van bezwaren dezelve zoo spoedig mogelijk aan de, binnen kort te vergaderen Heeren Staten mede te deelen. Ter voldoening hieraan heeft de Directie de eer Ingelanden te berigten, dat van af den 21 tot en met den 27 Junij aanstaande, bovengenoemd ontwerp met memorie van toelichting, dagelijks, ('s Zondags uitge zonderd) ter inzage zullen liggen ten kantore van den Heer Ontvanger dezer Watering. De Directie voornoemd Goes, W. A. DE LAAT DE KANTER, 19 Juni 1871. Dijkgraaf. KAKEBEEKE, Ontv.-Griffier. VEILING TE AMSTERDAM, op Woensdag den 28 Juni 1871, van ongeveer: 53300 Balen Java Koffie, liggende te Amsterdam. 25500 Rotterdam. 2000 Macassar 8800 Java Dordrecht. 89600 balen. De monsters zijn te bezichtigen te Amsterdam en te Rotterdam den 22, 23, 24, 26, 27 en 28 Juni, en op dezelfde 'dagen te Dordrecht die van hetgeen aldaar ligt- Amsterdam, 19 Juni 1371.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3