Suitcntanïr. opgehelderd, mogen wij toch onderstellen, dat zijdie zich tot gidsen opwerpen van de arbeidende klasse, de toepassing van hun stelsel rijp hebben overwogen. Als men decreteert, dat de staat de eenige bezitter van alle eigendommen moet worden, zal men vermoedelijk zich ook voorgesteld hebben, hoe al de drie millioen men- schenwelke dan niets bezitten, zullen onderhouden worden. Zal vanwege den staat jaarlijks worden aan besteed die drie millioen te huisvestente voeden, te kleeden en te bewasschen, te onderwijzen, te verplegen en te genezen als zij ziek zijn, te begraven als zij ster ven, en nog eenig zakgeld voor hunne menus plaisirs te bezorgen; of zal aan elk Nederlander jaarlijks eene som worden uitgekeerdmet welke hij zelf in het onder houd van zich en zijn gezin moet voorzien? „'tls wel kleingeestig, om, tegenover zulke verheven beginselen, naar dergelijke ondergeschikte punten te vragen maar de nieuwsgierigheid, wat er met ons ge daan zal worden, wanneer het besluit der zestieneu in toepassing wordt gebracht, is toch wel verschoonbaar." Therm ometeT stand. 17 Juni 'sav. 11 u. 63 gr. 18 'smorg.7u. 61 gr.'smidd. lu. 68gr. 'sav.6 u.59 gr. 19 'smorg.7u.62gr.'smidd.lu.65gr.'sav.6u. 63gr. Algemeen overzicht. Wanneer men een blik werpt in de geschiedenis van den dag en welk dagblad ook ter hand neemt, men stuit in deze dagen slechts op twee zaken, die de gemoede ren en naar het schijnt, ook de politieke wereld bezighouden: feesten en verkiezingen. De feestelijke intocht der zegevierende troepen binnen Berlijn breBgt geheel Duitschland in koortsachtige verrukking; de ver scheidenheid van meeningen die zich in de eerste zit ting van het Duitsche parlement nu en dan vertoonde, is door dit gemeenschappelijk triomffeest geheel verge ten, en nog nimmer heeft Duitschland zich zoo eenig gevoeld als bij het feest van 16 Juni 1871. Wanneer alle wenschen, bij deze gelegenheid uitgesproken, vervuld en alle voornemens ten uitvoer gelegd worden, dan gaat het eenige Duitschland een gouden eeuw van rust en vrede, van vrijheid en ontwikkeling te gemoet. Zoolang de nevel, waarin het Duitsche volk door de groote over winningen in den laatsten oorlog gebuid is, hangen blijit, zal de meerderheid nog gewillig geloot slaan aan deze wenschen en voorspiegelingen, trekt die nevel echter op en ziet men allengskens in Duitschland, dat men eigenlijk toch nog in de wereld der realiteit leeft, dan zullen eenigen ook gaan begrijpen, dat die vrijheid en die rust zeer relatieve begrippen zijn. Voor het oogenblik echter kan men den Duitscfaers nog hunne blinde en upgewondene vreugde gunnen, wanneer men van hun standpunt het verschil waarneemt tusschen Duit schland voor 1866 en na 1870. Een tweede feest, dat in dezelfde dagen valt en waar aan minder deelgenomen wordt dan men eigenlijk ver wachten zou, omdat men uit Europa's zuidelijke katho. lieke landen betrekkelijk zeer weinig daarvan verneemt, verlevendigt opuieuw de belangstelling voor den paus en de hoop op zijne restauratie. Voor lietoogenblikechter is het niet te verwachtendat de Romeiusche quaestie in Europa weder strijd zal doen ontstaandoch dat die quaestie nog lang niet opgelost is en de geestelijkheid niets ontziet, om het smeulende vuur aan te houden en ter gelegener tijd aan te wenden, hiervan kan men zich dagelijks door de meest duidelijke kenteekenen over tuigen. Van alle verkiezingen, die gewoonlijk in dezen tijd des jaars plaats vinden, worden ontegenzeggelijk die voor de nationale vergadering in Frankrijk met de grootste span ning tegemoet gezien. Qe meesten bladen wijzen er op, hoe dezen over het lot van Frankrijk zullen beslissen en veroordeelen de betrekkelijk geringe belangstelling die aan deze quaestie gewijd wordt. Niet slechts uit een republikein3ch oogpunt, maar ook voor het krediet en de toekomst van het land wordt het behoud der provi- sioneelo regeering aanbevolen, en zelfs monarchale bla den raden de keuze af van mannen die haastig zijn in de quaestie der constitutie van het land. Alhoewel het voorbarige voorstel v&n den afgevaardigde Baze met alle eerbewijzen begraven, is namelijk aan de commissie voor bet parlementair initiatiefin handen gesteld is, en de uitvoering van het tegen-voorstel van den heer Dahirel feitelijk reeds onmogelijk geworden is, daar nog geene behandeling aangekondigd is en de commissie reeds den 22*n benoemd moest worden na een schorsing der zittingen gedurende twee dagen raag men toch het gevaar voor het woelen der partijen niet'te licht achten en blijft de vrees voor een coup de main der monarchale j meerderheid, zoódra zij hare kans slechts schoon ziet, steeds bestaan. De debatten der nationale vergadering gelijken in de laatste dagen meer op een dispuutcollege over geschie denis en politiek, dan op die eener volksvertegen woordiging, die de plicht te vervullen heeftom een gedesorganiseerd land van de nooclige wetten te voorzien. Zij leveren niets anders dan hatelijke retrospectieve beschouwingen over de onheilen van Frankrijk en de fouten der vorige regeeringen, en de afgevaardigden vergeten, dat zij door hunne uitgebreide critiek zelve toonen, geen begrip te hebben van hunne regeerings- plichten. Misschien zullen de nieuwe keuzen ook in dit opzicht nieuwe geestkracht aan de nationale vergade ring geven. Na Frankrijk is het de Oostenrijk-Hongaarsche monar chie, waar de sociale arbeidersbeweging het hoofd het meest omhoog steekt. Reeds was Weenen dikwijls bet tooneel van ongeregeldheden en voortdurende strikes onder zijne groote arbeidersbevolking, thans schijnt Hongarije's hoofdstad aan de beurt te komen. De regee ring is voor dit woelen der arbeiders bijzonder bevreesd en tracht de beweging in hare geboorte te verstikken, tenminste wordt van Pestli gemeld, dat voortdurend redenaars van den ArLeilervcrein'gearresteerd worden. Vooral 's nachts worden velen opgelicht, die de politie 's daags niet machtig worden kan. Uit zeer comprorait- teerende papieren, die bij hen gevonden worden, blijkt dat de beweging breede vertakkingen heeft en, door de Internationale gesteund, oproer en omverwerping der maatschappelijke toestanden ten doel heeft. De troepen zijn in de kazernen geconsigneerd en voortdurend trek ken patrouilles door de straten. Ook Brussel levert een dergelijk schouwspel op. Vol gens bericht van onzen correspondent heeft hij zich in zijne vrees voor demonstratiën bij gelegenheid van hetfeest ter viering van het 25jarig jubileum des pausen niet be drogen. Hij meldt dienaangaande gisteren morgen het vol gende: „Sedert twee avonden zijn er troepen jongelie den, die fluiten, schreeuwen en nachtelijk rumoer maken, hetwelk aanleiding gegeven heeft tot talrijke arrestatiën. Hedenavond bij gelegenheid der groote illuminatie is men vooral voor ongeregeldheden beducht. De troepen zijn geconsigneerd en de stedelijke garde is gewaarschuwd om zich gereed te houden in éen woord, de kleuren „geel en wit" dragen hare vrucbteD. De Internationale zal zich dezen avond in het feest mengen, teneinde ook hier weder te trachten in troebel water te visschen." Het is niet zeer waarschijnlijk dat deze beweging eenig politiek gevolg hebben zal en de kracht, waar over in de tegenwoordige omstandigheden het clericalo kabinet beschikken kanstrekt tot voldoenden waar borg dat de ongeregeldheden zich hoogstens tot een straatoproer bepalen zuilen. Van meerder gewicht is dc mededeeling dat ook de Internationale deze gebeurtenis exploiteeren wil, en niet zonder gegronde vrees neemt men het verschijnsel waardat deze geduchte vereeni- ging, niettegenstaande den bloedigcn ondergang van de Paiijsche communenog overal, zelfs ook te Parijs, met dezelfde volharding werkzaam blijft. Volgens Paris- Journal hebben de sectiën der Internationale drie mani festen uitgevaardigd, waarop zij openlijk leden harer vereenigingcandidaat stellen voor de aanstaande verkie zingen. Laatste berichten. Madrid. De bevolking heeft de illuminatie ter eere van den paus belet. Vele balcons zijn door steenworpen getroffen. Brussel Er hebben anti-pauselijke demonstratiën plaats gevon den. De glazen van vele geïllumineerde buizen zijn ingeworpen. Een talrijke politie beschermd de kerkelijke gebouwen. Er zijn eenige personen gearresteerd. Londen. De fenians zijn in het rijk3-arsenaal te Mallow bij Cork ingebroken en hebben zich van 150 geweren mees ter gemaakt. Het feest te Berlijn. Ter eere van den intocht der Duitsche troepen op den 16en dezer was Berlijn geheel in feestdos gehuld. De beste kunstenaars der hoofdstad hadden huunehulp ver leend om de decoratie der stad in overeenstemming te brengen met de waardigheid van het feest. De via triumphalis, die de zegevierende troepen langs trokken, strekt zich uit van het Tempelhoferplein ten zuiden van de stad door de Hallsche poort, de König. gratzerstrasselangs de Potsdamraer Platz naar de Parizer Platz en van daar tot. aan de Lustgarton midden in de stad. De straten waren op de zinrijkste wijze gede coreerd, terwijl een 90tal tribunen op verschillende plaatsen voor 100,000 personen zitplaatsen aanboden. Het waren de hoogleeraren Gropius, Lucae en Eggers en de architecten Gerstenberg en Hoch die de decoraties hebben ontworpen en onder hun toezicht doen vervaar digen. De punten die op den weg, dien de troepen moesten passeeren, liet meest de aandacht trokken warende brug bij de Hallsche poort waar een beeld van Berolina stond, dat de handen zegenend naar de Duitsche troe pen uitstrekt; de Arkanische Platz waar zinnebeeldige voorstellingen aan de heldendaden van Weissenburg en Wörth herinnerden; de Potsdammer Platz waarop een ronde verhevenheid kanonnen van Straatsburg en Metz waren opgesteld, daarboven verhief zich een vierhoekige zuil met het opschrift: „Sedan" en gedekt door een Victoriabeeldvan den beeldhouwer Schulz in Rome, links en rechts van deze zuil stonden de beelden van Straatsburg eu Metz. De Brandenburger poort was ge heel met guirlanden bedekt, terwijl buiten een prachtige eerepoort was gebouwd, waarvan de zes zuilen de tro peeën droegen van de zes voornaamste veldslagen uit den veldtocht. Bij de vijf kruispunten van straten op de wandelplaats Onder de linden waren tusschen twee zuilen, die de beelden der overwinning droegen dwars over de straat reusachtige banieren uitgespannen, met zinnebeeldige voorstellingen van de vijf hoofdpunten uit den oorlog voorzien, welke tot opschrift hadden deorticieele uitspra ken van den keizer, terwijl op de tegenzijde gedichten waren aangebracht. De eerste afbeelding was eene voorstelling van „den eed der krijgslieden op het altaar des vaderlands." Ger- mania, met de keizerskroon en een krans van eikenloof gekroond, staat onder een heilige eik en roept de Duit sche stammen, die van alle zijden aanstoimen, tot ver dediging van het vaderland op. Vervolgens kwam men aan eene voorstelling van „de vereeniging van Noord en Zuid-Duitschland." Geniën bouwen een brug over den Main waarop Pruisen eu Beierschen elkander om helzen, terwijl Wurtembergers vroolijk toesnellen. De derde voorstelling bedoelde de onderwerping van den vijand, geschilderd door von Werner, de vierde stelde de overwinning en de proclamatie van bet keizerrijk en de vijfde den vrede voor, geschilderd door Breitbach, Meurer en von Heyden. Reeds des morgens te vier uren begon zich Vrijdag een ontzettende menigte menschen door de straten van Berlijn te bewegen om de versiering nog eens te over zien, die nog niet geheel voltooid was, en waaraan hier en daar de laatste haud werd gelegd. Daarna zocht ieder zoo spoedig mogelijk een geschikt plaatsje op om den intocht te kunnen zien en zorgde dit niet meer te ver laten. Tegen 8 uren waren de laatste decoraties gereed en nu begon de optocht der leden van ambachten en ver- eenigingen die volgens, het vastgestelde programma, te 10 uren de voor hen bekende plaatsen langs den weg dien de troepen zouden volgen, moesten hadden inge nomen. Sommigen van de ambachtslieden droegen een eigenaardig costuum, anderen voerden de emblemen van hun ambacht mede, hun banieren droegen zinne beeldige opschriften. Te 10 uren hadden zij hunne plaatsen ingenomen en toen kwam er stilstand in de ontzettende menigte die zich tot op dat oogenblik door de via triumphalis had bewogen. Deze bood toen een zeld zaam, prachtig schouwspel aan, met de heerlijke decora ties, de duizenden vlaggen en wimpels en de honderd duizenden menscben op de straat, in de buizen, op de tribunen, op de daken, overal waar slechts plaats was om zich met moeite te bergen. Vooral de beide pleinen de Parizer Platz en de Opern Platz, die de wandelplaats Onder de linden begrenzen hadden een indrukwekkend aanzien. Tribune bij tribune was bezet door dames in de schitterendste toiletten, de vensters en daken van het gebouw van den plaatskommandant, van het arsenaal, het paleis van den kroonprins en alle rondom liggende gebouwen waren dicht bevolkt. Op de Parizer Platz trok vooral de aan dacht de fraai gedecoreerde tribune van de stedelijke overheid en het baldakin waaronder zij den keizer ver wachtte. Alleen het hotel van het Fransche gezant schap protesteerde met gesloten vensters tegen de algemeene feestvreugde. Onder de linden waren ieder kauon, iedere boom, iedere tak tot in den top door toe schouwers bezet.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2