MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 145. Dinsdag 1871. 20 Juni. Middelburg 19 Juni. Bij de verkiezingen van 13 Juni zijn van de ongeveer 99,500 kiezers ruim 59,800 opgekomen, ot 60 pet., behalve diegenen wier stembiljetten van onwaarde zijn verklaard. In de verschillende districten was de opkomst aldus Appingedarn 33 pet., Gorinehem 40, Assen en Deven ter 43. Utrecht en Maastricht 44Steen wijk 47, Tilburg 49, Groningen 50, Leeuwarden, Gouda, 's-Gravenhage en 's-Hertogcnbosch 52, Dokkum, Brielle en Eindhoven 54, Amersfoort 59, Dordrecht 60, Arasterdam en Mid delburg 61, Sneek en Roermond 65, Zwolle, Haarlem, Haarlemmermeer en Delft 66, Rotterdam en Boxmeer 67, Leiden 68, Hoorn 73, Nijmegen en Alkmaar 71, Arnhem 72, Zutfen 74, Tiel en Goes 76, Breda 79, Almelo 89 pet. 'Handelsblad Bij beschikking van den minister van staat en van binuenlandsche zaken van 28 Mei en 16 Juni jl. is, ten gevolge van het bij koninklijk besluit van 19 Mei 1871 verleend eervol ontslag aan den spoorwegopziener B. Sleyster cn de benoeming van A. J. Stal lot spoorweg opziener bij koninklijk besluit van 13 Juni jl., eerstge noemde ontheven van het dagclijksch toezicht op den dienst van den staatsspoorweg van Moerdijk naar Eind hoven en van den spoorweg van Tilburg naar de Belgi sche grenzen in de richting van Turnhont, en dat toe zicht opgedragen aan den spoorwegopziener A. J. Stal, •ter standplaats Breda. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan mr. T. C. P, graaf van Bylandt, raad van legatie te Berlijn, tot het aannemen cn dragen der versierselen van ridder 2' klasse der' orde van de IJzeren kroon, hem door Z. M. den keizer van Oostenrijk geschonkeuen aan mr. D. Ever wijn, raad van legatie te Versailles, tot het aannemen cn dragen der versierselen van koramandeur der orde van St. Stanislaus, hem door Z. M. den keizer aller Rus sen geschonken. leger. Benoemd tot generaal-majoor de kolonel A. Engelvaart, minister van oorlog. Op verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den kapitein II. A. Woor traan Spandaw van het regiment rijdende artillerie. Marine en leger. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wasse- naer, onder bevel van den kapitein ter zee R. L. de Haes, is, volgenseen bij het departement van marine ont vangen telegram, den 15™ dezer te Batavia aangekomen. Aan boord was alles wel. De luitenants ter zee 2C klasse C. A. Le Bron de Vexela, W. J. H. de Kanter en B. T. W. van Hasselt, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar de beide eerstgenoemden den 12™, de laatst genoemde den 10en dezer in Nederland teruggekeerd, worden met die datums op nonactiviteit gesteld. Landbouw. Omtrent den stand der veldgewassen meldt de Leid- sche courant het volgende: Maandag is eenc groote, in halve mudden verdeelde, partij aardappelen uit het Westland verzonden, en eer gisteren eene geheele lading, tengevolge waarvan gere geld vervoer van dat product kan verwacht worden. Vóór dien tijd werden er slechts eenige mandjes met aardappelen by de gewone vrachten vau asperges mede gevoerd. Men stelt zich voor dat, daar de vroege aard appelen tegelijkertijd overal geschikt zullen zijn om gerooid te worden, door ruimen aanvoer de prijzen niet lang hoog zullen blijven. Het weer veroorzaakte veel tegenspoed in den groei van alle gewassenvandaar dat de metste.producten later aankomen dan andere jaren. Eene grauwe lucht met noordsche koude verving de zonnige dagen, die verkwikking brachten en hoop gaven op gunstiger keer. Beurtelings kenmerkte zich de weersgesteldheid door lente- en herfstdagenwaarvan de eerste zich tot een klein getal beperkten. Als gevolg van de strenge nachtvorsten dragen de boomen weinig vruchten, die nog klein zijn van stuk; ook de druiven- boomeu bleven in den groei achterlijk en vertoonen eer9fcvfftf!lj1unne bloeibeginsels. In den oogsttijd kannen er echt'er nog groote vruchten geplukt en rijpe druiven gesneden worden, als de zomer zich maar door besten digheid en warmte doet kennen. Daaraan is behoefte voor het welslagen van alle boom- en veldgewassen, terwijl in het bijzonder nu voor den wijnstok geene warmte kan worden ontbeerd, of de vruchten blijven, als onrijp, buiten aanmeiking. Op plaatsen waar veel bloemkool wordt verbouwd zooals te Loosdninen, onder Veur en Rijnsburg, had het gewas veel van de koude te verdurendat eerst nu, door den laatst gevallen regen, tot herstel begint te komen. Te Eijnsburg en in den Haarlemmermeer staat het vlas ijl, weinig vooruitzicht gevende op een vol doende opbrengst. Peulen en doperwten in de Veenen, hoewel zij vrij goed aan de koude weerstand boden, kwamen niet vooruit; eerst voor eene week is met het plukken van peulen aldaar een begin gemaakt. De aardbeziën zijn in bloei, doch veel later dan anders, terwijl de moestuinen geen groenten van aanbelang opleverden. De gewone schniten met groenten uit Veur zijn dan ook nog niet naar Amsterdam gevaren. Wat de weilanden betreft, in Maart hadden zij een heter aanzien dan in Mei, zoodat bet veedaarin geen voedsel vin dende, hier en daar in de voor hooiland bestemde stuk ken werd overgebracht. Die stukken staan nog schraal in het gras, tengevolge waarvan eene late hooibouw zal plaats hebben, met weinig kans op nahooi. Men bekom mert zich deswege echter niet, als de hooibouw slechts zoo voldoende uitvalt, dat een genoegzame wintervoor raad den berg vult. Sedert den regen en de na gevolgde warmte begint het gras op de weilanden te herleven. In de kweekerljen was steeds veel vraag naar bloemen en bouqnetten. Met ieder jaar toch wordt de belangstel ling in, de zucht naar bloemen, bij iederen stand der maatschappij meer algemeen terwijl er voor bouquetten soms buitengewoon betaald wordt. Het was bijna onmo gelijk aan het verlangen te voldoen toen de lente haren naam ontrouw bleef en van broei- en trekkassen al het mogelijke moest gevergd worden wat de natuur anders buiten grootendeels zou hebben opgeleverd, en nog is het moeilijk genoeg aan de veelvuldige vragen te beant woorden, bij bepaalde sehaarschte aan bloeiende plan ten. Sommige sierboomen, zoeals Tamarix komen pas in het loot; nog bloeien de seringen, die anders in het begin van Mei reeds hare aanlokkelijke bloemtrossen aanbieden en de ranke Robinia (Acacia) begint nu spo ren van blotmen te dragen, die anders half Juni met schoonen, witten dos tusschen het teeder gebladerte prijken. Gemengde berichten. Het huwelijk van H. K. H. prinses Marie der Ne derlanden met Z. K. II. prins von Wied zal, volgens het Dagblad van 'sGravenhage, den 18™ Juli a. vol trokken wordeu. In de jl. Vrijdag gehouden zitting van den gemeen teraad van 's Gravenhage is beslotende waarde van bet in Engeland toegepaste stelsel van zuivering van riool water (ABC proces) door eene commissie van deskun digen te doen onderzoeken. Tot leden dier commissie zijn benoemd de heeren dr. E. H. von Baumhauer en S. de Clercq Wz., te Haarlem, en N. H. Henket, te Delft. Jl. Vrijdag uachtisde bliksem ook geslagen in twee aaneengebouwde woningen aan den Helder, waardoor muren en huisraad beschadigd werden, maar geen brand is veroorzaakt. In de bouwmanswoning van den heer L. de Jong, te Mijnsheerenlaud, deed de bliksem brand ontstaanwaarbij eene schuur met gereedschappen is vernield. Onder Charlois is een paard door den blik sem getroffen. De groothertog van Luxemburg heeft dr. Mayrisch, te Luxemburg, benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Te Londen is een eigenaardige eiseh tot schade vergoeding ingesteld. Een arbeider, die aan de pokken leed, werd in een gasthuis verpleegd. Dagelijks kwam zijne vrouw naar zijn toestand vragen, en steeds kreeg zij ten antwoord, dat nommer zooveel voortdurend achteruit ging, en eindelijk, dat nommer zooveel gestor ven was. Per brief werd haar daarop kennis gegeven, dat zij voor de begrafenis zorg dragen moest. De kist wordt besteld en naar bet gasthuis gebracht, rouwklee deren worden voor vrouw en kinderen aangeschaft en de begrafenis heeft op de gewone wijze plaats. Een week later wordt de treureude weduwe door een bezoek uit het schimmenrijk verrast: haar man komt binnen en groet haar op de gebruikelijke wijze. Haar schrik was spoedig voorbij, toen zij zich overtuigd had, dat hij in levenden lijve voor haar stond, en weldra bleek, dat men zich in het gasthuis met de verschillende nommers vergist had, en een geheel vreemde man op kosten der vrouw begraven was. Natuurlijk vraagt het weder ver- eenigde echtpaar thans van het bestuur van het gasthuis schadevergoeding voor de begrafeniskosten en de rouw kleederen. De Arnhemsehe courant heeft een beschouwing geleverd van de gevolgen der verwezenlijking van het op pinkster Maandag te Amsterdam door 16 van de 21 leden vau de Internationale aangeprezen denkbeeld; „dat de staat geleidelijk de eenige eigenaar van alle bezittingen moet woiden." Aan die beschouwing ontlee- nen wij het volgende: „Welk een heerlijk vooruitzicht voor hen, dieniets hebben en daardoor mede-erfgenaam worden van allen die iets nalaten. Men beeft dan zooveel erfenissen te wachten, dat men zich geen dag van zijn leven behoeft in te spannen om iets te verdienen; de staat wordt zoo rijk, dat hij allen kan voeden en kleeden, uitspannin gen bezorgen en alles, wat een mensch maar noodig heeft, om aangenaam en genoegelijk te leven. Van spa ren kan er natuurlijk geen quaestie zijnwant wat men spaart gaat toch in den grooten vergaarbak van alle par ticuliere bezittingen. Niemand zai dwaas genoeg zijn om een huis te koopenof een stuk landwant bij zijn dood zouden het huis en de grond toch aan den staat vallen. Of er nogtans menschen zouden zijn, die huizen zouden bouwen of land ontginnenis eene zaak van later zorg. Waarschijnlijk ligt het in het stelsel van de wijsgeeren der Internationale, dat de staat zich daar mede ook belasten zal, en de minister van financiën de buisbaas zal worden van het geheele Nederlandsche volk. Fabrieken zal men evenmin oprichten; want als men de zekerheid heeft, bij zijn dood zijne fabriek aan den staat te legateeren, zal er wel niemand zijn, die zich de zorg en de moeite der oprichting getroost. Ook de staat dient alzoo de fabrieken tot stand te brengen en de arbeiders te betalen. Eveneens zal de handel en de landbouw van staatswege moeten gedreven worden; want wie zal eene boerderij inrichten en exploiteerendie ua verloop van korter of langer tijd 's lands eigendom wordt „De staat zal tevens gehouden zijn schilderijen te bestellen; want geen privaat persoon zal veel geld geven voor eene schilderijdie hij toch slechts in bruikleen zou ontvangen. Van den aankoop van andere voort brengselen van kunst of nijverheid wetenschappelijke verzamelingen enz., kan evenmin de rede zijn; want het komt ons voor, dat eene nijverheid, die niet afzet, van zelf wel zal ophouden te produceeren. Niemand zal, zijn huishonden opzettende, iets aankoopen, maar zich een voudig aanmelden bij den staat, die den inboedel van alle overledenen erft, en zooveel stel tafelgereedschap, zoo- veel ledekanten, zooveel stoelen enz. aanvragen. Hij heeft daar recht op als mede-eigenaar, en voor het geval dat in de staats-magazijnen deze voorwerpen niet voor handen zijn zullen ze in de staats-fabrieken door de staats werklieden moeten gemaakt worden. „Ofschoon de heeren van de Internationale hunne denkbeelden niet door praktische voorbeelden hebben

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1