pen en New-York van 300,000 tot 500,000 franken wordt verhoogd. Uit Bielefeld wordt gemeld dat het regiment Koningin Augusta, uit Frankrijk terugkeerenden aan het slation aldaar eenigen tijd vertoefde. Onder de manschappen bevond zich een landweerman uit den om trek en zijne familie was aan het station om hem het welkom in 't vaderland toe te roepen. Nauwlijks had onze militair lien in het oog of hij sprong uit den wagen om de zijnen te omhelzen. Plotseling werd hij op min aangename wijze in zijn vreugde gestoorddaar hij een paar duchtige oorvijgen ontving. De kapitein von Fal- kenstein namelijk had geen bevel tot het verlaten der wagens gegeven, en meende aan zijn rang verschuldigd te zijn, op deze wijze zijn gezag te doen gelden. Hoe geduldig ook van nature, deze gevoellooze daad Kon men niet aanzien, en de kapitein was blijde dat hij heelhuids weder in zijn coupé terecht kwam. De held is bij den minister van oorlog aangeklaagd. Yerkoopingen en aanbestedingen. Heden werd alhier aan het gebouw van het geweste lijk bestuur aanbesteed het bouwen van kaaimuren voor twee losplaatsen van het kanaal door Zuid-Beveland, waarvoor het minst is ingeschreven door den heer A. van Bezooijen, te St. Maartensdijk, voor 17,489. Therm ometer stand. 15 Juni 's av. 11 u. 69 gr. 16 'smorg.Tu. 71 gr.'smidd. lu. 75gr. 'sav.6u. 70 gr. Staten-generaal. EEKSTE KAZrEft. Zitting van Donderdag 15 Juni. Behandeling der staats- begrootiDg. Zonder discussie worden achtereenvolgens met alge- meene stemmen aangenomen de wetsontwerpen1°. tot wijziging der wet omtrent de maten-, gewichten- en weegwerktuigen, 2°. tot verandering der grensschei ding tusschen Dordrecht en Dnbbeldam, 3". bekrach tiging eener provinciale belasting in Drenthe, 4°. tot wijziging der bepalingen omtrent den accijns op de binnenlandsche suiker. De algemeene beschouwingen over destaatsbegrooting worden geopend. De heer van Rheraen deelt eenige beschouwingen mede over den politieleen toestand. Hij heeft in vele opzichten vertrouwen in dit ministerie, maar hij ver wacht er ook van dat het veel in het leven zal roepen waaraan in den laatsten tijd is gebleken behoefte te bestaan. De heer van Bylandt wenscht dit kabinet te onder steunen, vooral ook ten aanzien van de plannen tot verbetering van ons defensiewezen. Hij had echter ge- wenscht dat eene organisatie der levende strijdkrachten het regelen van ons vestingstelsel ware voorafgegaan. De heer Hein ziet de financieele toekomst niet zoo donker in als sommigen doen. Hij hoopt dat onze krach ten niet door te groote oorlogsuitgaven zullen overschre den worden. De heer Rahusen zal voor deze begrootingswetten stemmenomdat hij ze als kredietwetten beschouwt, doch wil niet gerekend worden daardoor in alles met het beleid van dit kabinet in te stemmen. De heer Cost Jordens treedt in eenige financieele beschouwingen. Hij ziet de toekomst niet donker in maar betreurt het dat van den Indisehen dienst sedert 1864 geen definitieve rekening is opgemaakt. Bij gebreke van cijfers kan men geen voldoend oordeel over onze toekomst vellen. De heer Hartsen dringt aan op handhaving van een krachtig gezag in Indië. De heer van Twist toont de lichtpunten in onzen toe stand op financieel en politiek gebied aan. De minister van binnenlandsche zaken meent dat men, eerst het vestingstelsel regelende, het terrein zal leeren kennen wat men verdedigen moet, en dat met het beste gevolg daarna de organisatie der levende strijd krachten bij de wet zal kunnen geschieden. Wat verder de verwijten betreft, dat de regeering zoo weinig om trent hare plannen heeft medegedeeld, hij blijft er bij dat handelen beter is dan beloven. De ministers van financiën en van koloniën beamen de gunstiger opinie omtrent onzen financieelen toestand. Na sluiting der algemeene beraadslaging wordt hoofd stuk II (hooge collegiën van staat) na eene korte dis cussie aangenomen met algemeene stemmen. Bij de behandeling van hoofdstuk III (buitenlandsche zaken) geeft de minister op een vraag van den heer Nobel te kennen, dat het rapport omtrent de handelin gen van onzen consul te Portsmouth bij de verbranding van het schip Willem III openbaar zal gemaakt worden, wanneer blijkt dat die ambtenaar niet zijn plicht heeft vervuld. Hoofdstuk III wordt met algemeene stemmen aan genomen. Cmttnilanï). Algemeen overzicht. De juistheid der opmerking door menig Franschman reeds zoo vaak gemaakt, dat de grootste vijanden der republiek juist de republikeinen zelve zijn, heeft men zelden nog zoo bevestigd gezien als sedert het samen komen der tegenwoordige nationale vergadering. Eerst bedreigende Parijsche radicalen, onder voorwendsel dat de republiek in gevaar is, het bestaan van den voorloo- pigen regeeringsvorm, en nauwelijks is de opstand gedempt, of kort na de herbaalde verklaring van Thiers, dat hij de republiek handhaven zal, gaat de republi- keinsehe partij tot een stap over, die er waarlijk niet toe leiden zal, om de monarchale partijen tot toegevend heid en gematigdheid op te wekken. Een manifest der linkerzijde, door 81 leden der natio nale vergadering onderteekend, beschuldigt de monar chale partijen, dat zij de overeenkomst schenden, te Bordeaux aangegaan, om alle politieke en constitutio- neele quaestiën ter zijde te stellen en slechts die zaken te behandelen, welke strekken moeten tot reconstructie van het geschokte land en tot bevordering van het algemeen welzijn. Het keurt in scherpe bewoordingen de pressie af, die zij op de verkiezingen ten platte lande uitoefenen, tot het herstel van het oude regime en eene Fransche interventie in de binnenlandsche aangelegen heden van Italië. Niet slechts maken zij zich daardoor schuldig aan het verbreken van hun gegeven woord, maar geven zij der Bonapartistische partij vrij spel, om van de tweespalt der'partijen gebruik te maken en ten gunste eener Napoleontische restauratie met goed gevolg werkzaam te zijn. Het manifest wijst er op, dat de verkiezingen de ware gevoelens van het land moe ten openbaren, en eindigt met de verklaring, dat de republiek de eenige regeeringsvorm is, die aan Frank rijk vrede, arbeid en veiligheid schenken zal. Alle dagbladen, behalve dc clericalen, prijzen dit manifest der republikeinsche partij hemelhoog, en toch is het zeer twijfelachtig niet alleen, of deze het doel be reiken zal, dat zij zich hiermede voorstelde, maar zelfs bestaat alle vrees, dat zij zich hiermede meer kwaad dan goed doet. De monarchale partij is op haar standpunt niet anders dan de commune en eigenlijk iedere politieke partij in Frankrijk; al heeft haar ideaal ook niet de minste kans van slagen, of moest zij erzelfs alles bij verliezen, de proef met de monarchie moet nu een maal genomen worden. Met deze wetenschap had de republikeinsche partij voorzichtiger moeten zijn en niet onnoodig olie in het vuur moeten gieten. Wanneer dit manifest niet reeds do republiek meer schade dan voordeel gedaan zou hebbendraagt daaren boven de uiterste linkerzijde op zeer onhandige wijze er zorg voor, dat de republikeinsche partij bij de vol gende verkiezingen de nederlaag lijden moet. In plaats van in het welbegrepen belang van haar geliefkoosd denkbeeld zich met de gematigd liberalen te vereenigen, versterkt zij den afkeer der monarchale partijen tegen alles wat slechts naar eene republiek zweemt, door even eens een manifest in het licht te zenden, waarbij op scherpen toon en met levendiger kleuren de houding der rechterzijde veroordeeld wordt. Bovendien begaan zij die toch reeds door de meerderheid van de nationale vergadering en van het platte land voor aanhangers der commune en samenzweerders tegen de regeering gehouden worden, de groote fout, dat zij in hun stuk over den opstand van Parijs en zijne gruwelen het stilzwijgen bewaren, en dus de monarchale partijen in hunne een maal opgevatte meening versterken. Alhoewel zonder eenigen twijfel de uitslag der verkiezingen op het platte land toch niet in republikeinschen geest zijn zou, heeft de linkerzijde nu door hare manifesten hare kansen niet verbeterd, en zelve, in plaats van voor de republiek werkzaam te zijnweder een stap op den weg gedaan die noodzakelijk tot de absolute of quasi-constitutioneele monarchie moet leiden. De keizer van Duitschland heeft gisteren in persoon de zitting van den rijksdag gesloten en in de eerste plaats het parlement gedankt voor de goedkeuring der wetten betrekkelijk de gewonden en de familiebetrek kingen van hen, die op het slagveld voor het Duitsche vaderland stierven. Verder sprak de keizer uitdrukke lijk zijnen dank uit voor het verleenen der 4 millioen thaler tot het schenken van dotatiën aan de bevelhebbers en burgerlijke ambtenaren, die tot het succes van den jongsten oorlog medewerkten. Voorts somde hij alle be langrijke wetsontwerpen op, waaraan de rijksdag in deze zitting zijne sanctieschonk. Vanganscherharte zal ieder met den wensch des keizers instemmentoen hij aan het slot der redezeide: Moge de vrede, zooals ik met Gods hulp hopen en vertrouwen mag, wanneer ik let op de goede betrekkingen tusschen het Duitsche rijk en de andere machten opnieuw tot stand gekomen, een duurzame vrede zijn." Jammer slechts, dat de poli tieke hemel van Europa zoovele zwarte wolken aanwijst, welke aan personendie met een ander oog den toe stand der volkeren beoordeelen dan de keizer van Duitschland en de vorst „bij de gratie Gods" doen kan, de treurige waarheid verkondigen, dat de gouden eeuw van rust en vrede in Europa nog verre verwijderd is. Laatste berichten. Londen. The Times meldt dat de Fransche leening van 2 mil- liarden a 5% geene loterijleening zijn zal. Versailles. Trochu heeft in de Pruisen gelaakt, dat zij in geheime verstandhouding stonden met de opstandelingen. Baze heeft een voorstel ingediendora het mandaat van afgevaardigde voor twee jaren geldig te verklaren en de volmacht van Thiers voor denzelfden tijd te verlengen. Het voorstel heeft geen kans van aanneming. Een ander lid der vergadering heeft daarentegen voorgesteldom eene commissie te benoemen tot het ontwerpen der con stitutie. Be herstelling van Parijs. Zoowel het deftige als het arbeidende Parijs beginnen zich te herstellen. De militairen verlaten de stad lang zamerhand en men verzekert dat de staat van beleg den 19en zal worden opgeheven. In de bureaux der ministeries is Maandag te tien uren de arbeid hervat. De ambtenaren, die bijna allen Za terdag nog te Versailles waren, kregen bericht dat zij voor Dinsdag twaalf uren weder op hun post te Parijs moesten zijn. Zaterdag avond en Zondag waren ten ge volge daarvan de spoortreinen tusschen Versailles en Parijs overladen met reizigers en Maandag heerschte in de gebouwen der ministeries weder de gewone drukte en beweging. De ambtenaren van de schatkist hebben eveneens hunne werkzaamheden hervat; deze dienst is slechts korten tijd gestaakt geweest. Het zal echter nog wel eenige dagen duren eer de dienst weder geheel geregeld is. De bureaux der reken kamer zullen voorloopig in het gespaard gebleven ge deelte van het Palais royal worden gehouden. Tot dat einde wordt aan de inwendige herstelling van dat ge bouw reeds met kracht gewerkt. Bij de uitwendige her stelling worden de noodige voorzorgen genomen voor de veiligheid van de voorbijgangers en van de verzamelde nieuwsgierigen. Geheel de gevel langs de Rue de Valois is met een schutting afgezet. De arbeiders werken met lust en men kan een geheele herstelling van het gebouw verwachten. Het Palais royal zal van alle gebouwen het eerst her steld zijn. Tegelijkertijd worden de puinhoopen van het ministerie van financiën weggeruimd, dat zoo spoedig mogelijk volgens een geheel nieuw plan zal worden her bouwd. De prefectuur van politie en de magazijnen van la Vilette zullen, zoodra de nog zeer gevaarlijke over blijfsels zullen zijn weggeruimd, ter herstelling worden aanbesteed. Het Theatre de la Porte Saint Martin, het Theatre lyrique en het Theatre du chatelet zijn reeds onderhanden, hetzij men de puinhoopen wegruimt, de bouwvallige overblijfsels afbreekt of reeds aan het opbouwen is. Men is thans bezig met het wegnemen van de over blijfsels van het Theatre de la Porte Saint Martin dat men voornemens is op een andere plaats weder op te bouwen. Bij de stations die door het geweer- en kanon vuur zijn beschadigd worden eerst de spoorbanen in orde gebracht, teneinde den dienst zoo spoedig moge lijk geheel te kunnen regelen daarna zullen de gebou wen worden hersteld. Om het glaswerk te kunnen her nieuwen moet men op nieuwen aanvoer wachtendaar er zooveel glas is vernietigd dat de magazijnen reeds geheel ledig zijn. Overal in en buiten de stad heerschen drukte en be drijvigheid, en ziet men de metselaars bezig met stellin gen te bouwen. In de Rue de la Roquette, te la Vilette, in Belleville, te Montmartrein den Faubourg Saint

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2