Aangewezen: om te worden opgeleid tot tolk voor de Chineesche taal in Nederlansch-Indië J. J. Roelofs. B e n o e m dtot resident van Bezoekide resident van Banjoewangi D. J. Mispelblom Beijer; tot hoofdonder wijzer aan de openbare lagere school te Benkoelen, de hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Japara L. W. Th. Schmidt; tot hoofdonderwijzer aan de open bare lagere school te Japara, J. 0. Boulet, thans op wachtgeld; tot 3fn Europeeschen onderwijzer aan de kweekschool voor inlandsche onderwijzers teBandong, de particuliere onderwijzer te Batavia P. Koppenol. Wordt vervolgt.) Gemengde berichten. Eergisteren is door de te Aardenburg gestationeerde maréchaussee gevangen genomen een 25jarige koewach ter, wonende te St. Kruis, wegens aanranding van een driejarig kind zijns meesters. Eergisteren werd de 10c spanning der spoorwegbrug over het Hollandsch diep geplaatst. De geheel e brug zou tegen den winter gereed kunnen zijnindien de regee ring besluiten mocht in de buitengewone kosten daar voor vereischt, door een alleszins billijke premie tegemoet te komen. Opde noorderlijnen der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen mogen arbeiders, vooral gras maaiers, hooiers, veenarbeiders enz. voor half geld rei- z'en. Van deze gunstige beschikking hebben reeds velen gebruik gemaakt. Vanwege de Friesche werkliedenvereniging is het plan opgevat de gelegenheid te openen om op ge makkelijke wijze in het bezit van eigen woningen te geraken. Op eene te dien einde gehouden vergadering waren 60 der aanwezigen bereid tot deelneming. De con- tributie is bepaald op 10 cent per weck; binnen 4 jaren zullen 15 woningen, naar de vereeniging zich voorstelt, gereed zijn. Deze woningen zullen doelmatig ingericht zijn en aan de deelhebbers voor f 1 per week in huur gegeven worden. Jl. Zaterdag heeft boven Leeuwarden een allerhe vigst onweder gewoed, gelukkig zonder veel schade aan te richten. Een huis werd door den bliksem getroffen, waardoor een begin van brand ontstond. Bij de expeditie van de Vossische Zeitung te Ber- lyn zijn niet minder dan 2000 annonces ingekomen waarbij kamers werden aangeboden gedurende de intocht feesten. De vraag overtreft echter nog het aanbod. De olie en kaarsen zijn in Frankrijk zeer in prijs gestegen sedert den verkoop van petroleum bemoeilijkt wordt. De leveranciers aan de communedie gedacht hadden zulke goede zaken te doen, zijn allen gevangen genomen. Den 1T« Maart strandde op de kust van Zuid-Afrika nabij Struispuut, de prachtige stoomboot The Queen of the Thames met 200 passagiers en eene bemanning van 150 koppen aan boord; schip en lading hadden eene waarde van 2.^ millioen. Als oorzaken der stranding, die bij het prachtigste weder plaats had, gaf de kapitein op: het miswijzen der kompassen en het branden van bos- schen op de kust, waardoor hij misleid was. Door de autoriteit te Bredasdorp vrijgesproken, is een nieuw onder zoek bevolen omdat aldaar geen zeevaartkundige aanwe zig was, doch kapitein en stuurman weigeren zich daar aan te onderwerpen, terwijl de passagiers verzekeren dat groot gebrek aan voorzichtigheid en aan goede waarneming aan boord heeft bestaan. Het schip was ge heel nieuw van de Clyde gekomen en men wilde de proef nemen of de vaart laugs de kaap de Goede hoop of langs kaap Hoorn te verkiezeu zou zijn. Bij eene poging tot redding van papieren is een boot omgeslagen waardoor 4 personen ziju omgekomen. Schip en lading zijn voor 180,000 verkocht, wat men voor een goede koop houdt. Thermometerstand. 14 Juni 'sav. 11 u. 66 gr. 35 'smorg.7u.69gr.'smidd.lu.80gr.'sav.6u.80 gr. Gemeenteraad yan Middelburg. ZittiDg van "Woensdag 14 Juni. Missive gedeputeerde staten; adres hulponderwijzers verhooging jaarwedden; adressen "betreffende de kermisvoorstel en besluit idem af- en overschrijvingen gemcentebegrooting 1870; mede- deeling herstelling schietbaan; mededeeling afwijzende beschikking op verzoek leggen pont; besluit tot het indienen van een adres dienaangaanderekening gezond heidscommissie; beslissing adres concessionarissen straat verlichting; ingekomen blaadjes van de Nederlandschc vereeniging tot afschrafïing van sterken drank; benoe ming stembureau verkiezing lid provinciale staten. Voorzitter de heer Schorer. Afwezig de heeren Luteijn en Conrad, blijkens mede deeling des voorzitters beiden uitlandig. De notulen van het verhandelde in de zitting van 27 Mei jl. worden na voorlezing goedgekeurd. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling des voorzitters dat is ingekomen eene missive van i gedeputeerde staten, houdende bericht der^goedkenring J van het kohier der plaatselijke directe belasting op de inkomsten, alsmede dat de daartegen ingebrachte recla- matiën allen zijn afgewezen. Wordt gelezen een adres van P.G. de Jager, C. Holthuij- zen, H. A. Lu ijk, J. Hogerland, P. J. J. Dormaar en L. H. Dormaar,alle hulponderwijzers op de school G, voorkin deren van onvermogenden, die te kennen geven dat door het steeds toenemendaantalleerlingen op die school hunne taak niet gemakkelijk is, vooral sedert vele administratieve werkzaamheden in het belang van het getrouw school bezoek enz. van hen gevorderd worden; dat hunne jaar wedden met hunne zware taak niet in evenredigheid zijn en evenmin overeenkomen met dieaangelijke inrich tingen in andere gemeenten, waar de verdeeling der I hulponderwijzers in klassen hun de gelegenheid aan biedt, om door ijver en nauwgezette plichtsbetrachting die jaarwedden tot f 700 a 800 te zien stijgen. In dit opzicht doen zij zelfs onder voor die in kleinere gemeen ten, o. a. in Vlissingen. Ook zijn die jaarwedden niet in overeenstemming met die der hulponderwijzers op de school F, voor kinderen van minvermogendenwaar het onderwijs toch over dezelfde vakken loopt; de bezol diging van den 2cn hulponderwijzer op die school be draagt zelfs meer dan die van den len hulponderwijzer op school G, terwijl al de andere hulponderwijzers op laatstgenoemde school de laagste bezoldiging genieten die in deze gemeente aan hulponderwijzers gegeven wordt. Daar de aan hunne zorg toevertrouwde kinderen tot den behoeftigen stand behoorenhebben adressanten veel minder gelegenheid om door het geven van privaat onderwijs hunne inkomsten te verbeteren, dan hunne ambtgenootenaan inrichtingen van onderwijs voor meer gegoeden verbonden. Om al deze redenen verzoeken zij verhooging hunner jaarweddenopdat deze in overeen stemming mogen zijn met hunne taak en met de bezol diging van hulponderwijzers in deze gemeente, wier werkkring van denzelfden omvang is. Op voorstel des voorzitters is de beslissing op dit adres aangehouden en het stuk gesteld in handen van burgemeester en wethouders, tot het geven van advies. Vervolgens geschiedt voorlezing van een adres van D. Lantain cn 62 andere neeringdoende ingezetenen alhier, die te kennen geven dat door onderscheidene gemeentebesturen in Nederland, uithoofde der heer schende pokziekte, de kermissen dit jaar zijn geschorst; dat het niet op hun weg ligt om te onderzoeken in hoe ver die besturen, door vrees voor voortzetting dierziekte gedreven, te recht of ten onrechte tot zulke besluiten gekomen zijn, doch het voor hen een groot nadeel zou wezen wanneer de raad dezer gemeente, in navolging van sommige andere gemeenten besloot om de Middel- burgsche kermis dit jaar te schorsen of te beperken daar zij bij de duurte der levensmiddelen en het daaruit voortspruitende weinig vertier alles moeten inspannen om aan hunne maatschappelijke verplichting te kunnen blijven voldoen. Het Zeeuwsehe gewest mag zich, op een enkele uitzondering na, verheugen dat geen geval len van pokziekte zijn voorgekomen, en naar de mee ning van adressanten kan het aankomen van vreemde lingen geen reden voor schorsing of beperking der ker mis zijn, daar toch honderden personen uitalle gewesten van ons rijk, ook uit gemeenten waar de pokziekte heerscht, hier af- en aangaan en verblijf houden, getui gen de Middelburgsche stoombooten, die dagelijks eivol zijn, alsmede andere middelen van vervoer, terwijl desniettegenstaande gedurende al de maanden dat de pokziekte heerscht slechts een enkel geval hier heeft plaats gehad, iets wat voorzeker wel ieder jaar voor komt. Op grond hiervan verzoeken adressanten, dat de raad besluite, om de kermis dit jaar evenals vorige jaren op den gewonen tijd te doen plaats hebben. De voorzitter herinnert, dat in de zitting van 3 Mei jl. een adres is ingekomen van den bijzonderen kerkeraad der Nederduitsche hervormde gemeente alhier, houdende verzoek dat door het gemeentebestuur voortaan geen vergunning meer zal worden verleend tot het honden van kermis, en deelt mede dat thans nog een adres te dezer zake is ingekomen van W. Lübach, evangelist, en 18 andere personen. Uit de voorlezing hiervan blijkt, dat adressanten vol komen hunne adhaesie hechten aan het adres onlangs namens den kerkeraad dor Nederduitsche hervormde gemeente aan den raad ingediend, houdende verzoek om de kermis dit jaar om overwegende redenen niette doen plaats hebben. Ook zij achten het houden van kermissen, daar die geheel ontaard zijn van haar oorspronkelijk karakter, in strijd met Gods woord, als het eenigericht snoer voor het leven van eene zich christelijk noemende maatschappij. Bovendien behooren kermissen niet meer tehuis in eene eeuw die roemt op vooruitgang en be schaving. Zij zijn de kweekscholen van onzedelijkheid en losbandigheid, waarvan de bewijzen dagelijks worden geleverd door het uitschreeuwen van onzedelijke liede ren, die op de kermissen door zoogenaamde liedjeszan gers worden gezongen, die door het bestuur niet worden geweerd on vooral door het opkomend geslacht gretig worden aangeleerd. Slechts enkele neeïingdoenden zijn, naar hun oordeel, gebaat met het houden der kermissen, waaronder nog het meest koffiehuishouders, tappers en slijters in sterke dranken, en daarom mag huns inziens het belang van enkelen niet als maatstaf tot beoordeeling van het algemeen welzijn gebruikt worden. Eindelijk, door het houden van kermissen wordt het overmatig gebruik van sterken drank bevorderd. Adressanten ver zoeken daarom, dat de raad besluite om de kermis af te schaffen, of, indien hij meent dat het geschikte oogen- blik daartoe thans nog'niet gekomen is, die evenwel, uithoofde der heerschende pokken-epidemie, dit jaar niet te doen plaats hebben. {Zie verder het bijvoegsel ChtUcnlanï). Algemeen overzicht. De voorstellendoor den Franschen minister van finan ciën in de vorige week bij de nationale vergadering ingediend, tot verhooging der directe belastingen en invoerrechten tot een geraamd bedrag van 450 millioen, vinden bij veledagbladen krachtige bestrijding en voor spellen een hevige oppositie in de nationale vergadering tegen de oeconomische beginselen en begrippen van den heer Pouyer-Quertier. Bij le Temps, die anders in vele opzichten de tegenwoordige regeering van Frank rijk steunt en zelfs ,zeer dikwijls geneigd is om met toegevendheid de handelingen der verschillende minis ters te beoordeelen, vooral-met het oog op den exceptio- neelen toestand waarin zij geplaatst zijn, vinden de finaneieele plannen van den minister een zeer ongunstig onthaal. „Zijn wetsvoorstel, zegt het blad, is een werk dat men vergeve ons de uitdrukking ondoor dacht en brutaal vele wettige belangen bedreigt, in ver schillende opzichten in strQd is met algemeen erkende oeconomische wetten en de groote quaesties doorhakt zonder ze op te lossen." Zacht is dit oordeel waarlijk niet, en ook in het onderzoek, dat het blad over de détails van de wetsvoordracht insteltwordt zijne kritiek niet gunstiger. Slechts in een enkel opzicht stemt le Temps met den minister overeen, waar het geldt de verhooging der belasting op het gedistilleerd daar het misbruik van sterken drank een der hoofdoor zaken is van de nederlagen van het leger en van de afschuwelijke handelingen van den Parijschen opstand. Nog verdient bijzondere vermelding de weg, dien het blad aanwijst en dien volgens zijne meening de minister had behooren in te slaan. Le Temps had n.l. gemeend, dat in de bijzondere omstandigheden, waarin het land verkeert, „de minister niet geaarzeld zou hebben, van de finaneieele routine der vorige regeeringen af te wijken en nieuwe bronnen te openen, met alle voorbehoud en voorzichtigheid echter die de toe stand van een zoo uitgeput land vereischt. Zóo is men steeds in Engeland te werk gegaan; de finaneieele geschiedenis onzer naburen van de laatste 25 ja ren geeft ons merkwaardige proeven, hoe in moeilijke tijden nieuwe hulpbronnen in de handen van mannen, die tegelijk voorzichtig en doortastend zijn, rijke hervormingen kunnen opleveren. Robert Peel heeft in deze baan gebrokenGladstone is hem hierin gevolgd en heeft, gelijk men weet, de schit terendste en vruchtbaarste periode voor de Engelsche financiën geschapen." De zittingen der nationale vergadering van Dinsdag en Woensdag hebben zich weder door belangrijkheid van het behandelde onderwerp gekenmerkt' De tele graaf brengt echter het relaas der zittingen zóo beknopt en verkort, dat men de beoordeeling der redevoeringen opschorten moet, tot het verslag der zittingen door de dagbladen in zijn geheel medegedeeld zal worden. Men moet zich dus voor het oogenblik vergenoegen met de feiten, voor zoo verre die reeds bekend zijn. Na het besluit der vergadering, om het voorstel van het lid der rechterzijdeden heer de Lorgerilwaarbij een commissie benoemd zal worden, ten einde een onder zoek in te stellen naar de regeeringsdaden van het gou vernement van den 4tfn Septemberheeft generaal Tro- chu, naar aanleiding van een voorstel van wijdere strekking, de verplichting voor de verschillende leden der regeering inhoudende, om rekenschap van elke hunner daden afteleggen, een belangrijke rede uitge sproken. Hij somt daarin de omstandigheden op, die de nederlagen van het Fransche leger veroorzaakt hebben

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2