ISuitmland. Middelburg 14 Juni. De herwaarts bestemde telegrammen hebben heden middag belangrijke vertraging ondervonden. Wij ont vingen depêches die eerst drie uur na de afzending hier zijn aangekomen. Uit de hiervoren staande lijst blijkt dat door den uit slag der verkiezingen de liberale partij in de tweede kamer aanmerkelijk versterkt is. Het opmaken vau een resumé van den uitslag moeten wij, door de late ontvangst van onderscheidene depê ches, tot morgen uitstellen. De leden van de tweede kamer der staten-generaal zijn ter vergadering opgeroepen tegen 22 dezer. De gemeenteraad alhier heeft in zijne heden gehouden zitting onder anderen de volgende zaken behandeld. Door den voorzitter is medegedeeld, dat de minister van binnenlandsche zaken afwijzend heeft beschikt op het verzoek van burgemeester en wethouders tot het doen leggen eener pont ter plaatse van de tegenwoordige havenbarrière. Dientengevolge is door burgemeester en wethouders voorgesteld en door den raad beslotenom zich bij adres met gelijk verzoek tot den minister te wenden. De redactie van het adres is aan burgemeester en wethouders opgedragen. Op voorstel van burgemeester en wethouders is met 11 tegen 3 stemmen besloten, om de kermis dit jaar als naar gewoonte te doen plaats hebben, aanvangende den vierden Maandag van Juli tot den 5en Augustus, doch onder bepaling dat niemand ter uitoefening van zijn be drijf op de kermis zal worden toegelaten alvorens aan den commissaris van politie te hebben overgelegd een certificaat van het bestuur of de besturen der gemeente waar de laatste acht dagen zijn doorgebracht, dat in die gemeente of gemeenten de kinderziekte niet epidemisch verbreid is. Tegen hebben gestemd de heeren van Vis vliet, Mathon en Snijders. Tevens is besloten van dit besluit kennis te geven aan de verschillende adressanten te dezer zake, zijnde de bij zondere kerkeraad der Nederduitache hervormde ge meente alhier, die onlangs een adres heeft ingediend houdende verzoek om afschaffing der kermis; W. Lübach cn 19 anderen, die een adres van adhaesie hebben inge zonden aan dat van voornoemden kerkeraad; alsmede D. Lantain en 62 andere neeringdoende ingezetenen die bij adres hebben verzocht dat de kermis dit jaar evenals vorige jaren op den gewonen tijd gehouden worde. Van de gezamenlijke hulponderwijzers op de school G, voorkinderen van on vermogenden, is een adres inge komen, houdende verzoek om verhooging hunner jaar wedden, hetwelk is gesteld in handen van burgemeester en wethouders teneinde daaromtrent den raad te advi- seeren. In overeenstemming met het advies van de financieele commissie en van burgemeester en wethouders is met 12 tegen 2 stemmen (van de heeren Snijders en Dron- kers) besloten,om afwijzend te beschikken op het in de vorige zitting ingekomen adres van de heeren Wolter- beek van Baggen O. concessionarissen der straatver lichting alhier, houdende een nader verzoek om vermin dering der hun opgelegde boete. In een volgend nommer geven wij van deze punten en het verder in deze zitting verhandelde een meer uitvoerig verslag. Eergisteren is het eindelijk gelukt om het casco van de Willem III af te brengen. Het is te Portsmouth binnengebracht. Zaterdag en Zondag had te Utrecht het jaarlijksch congres van Nederlandsche oogheelkundigen plaats waarop menig belangrijk onderwerp behandeld werd. Als een blijk van hulde aan den hoogleeraar Donders werd door de leden in het gasthuis voor ooglijders diens fraaie bustevervaardigd door den beeldhouwer Stracké te Amsterdam, geplaatst. Benoemingen en beslniten. leger. Overgeplaatst deleluitenantjonkheerH.L.A. J. Bowier, van het 5e regiment infanterie, bij het regiment grenadiers en jagers. Op verzoek eervol ontslagen de le luitenant kwar tiermeester K. Jansen de Poortervan het 8e regiment infanterie, onder toekenning van den rang van kapitein kwartiermeester. KOLONiëN. Benoemd tot gezaghebber van St. Martin (Nederlandsch gedeelte) E. D. E. van den Bossche, thans gezaghebber van Bonaire; tot gezaghebber van Bonaire, J. H. Ferguson, thans gezaghebber van Aruba; en tot gezaghebber van Aruba, de heer W.M.B.Graven- horst, thans districts-commissaris van het 3e district op Curasao. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den Oost-Indi sche ambtenaar J. H. Schaeken, laatstelijk binnen-regent van het Roomscb-katholiek weeshuis te Samarang, thans met verlof in Europa, met ingang van 1 Juni 1871, ouder toekenning van pensioen. Ouderwijs. Jl. Zondag heeft de hoogleeraar W. Moll den dag ge vierd waarop hij vóór 25 jaren het hoogleeraarsambt aan het athenaeum te Amsterdam aanvaardde. Hij ontving verschillende geschenken en verdere bewijzen van belangstelling. In de eerstvolgende vergadering van den gemeen teraad van Amsterdam zullen niet minder dan zeven en twintig hulponderwijzers worden benoemd. Rechtzaken. Behalve de reeds gemelde heeft de arrondissements rechtbank alhier jl. Donderdag nog de volgende vonnis sen uitgesproken. Cornelia Brasser, huisvrouw van J. de Witte, en Johanna Leinse, huisvrouw van L. Jacobse, beide wonende te Westkapelle, waren beklaagd dat zij den 10cn Mei jl. ieder arglistig een zak spaanders hebben weggenomen en zich toegeëigend van de stapelplaats op den zeedijk te Westkapelle en ten nadeele van het pol derbestuur van Walcheren. Zij zijn bij verstek schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal en met aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld ieder tot zes dagen gevangenisstraf, benevens solidair in de kosten. Jan Peene, oud 36 jaren, dijkwerker te Westka pelle, was beklaagd dat hij den 14»" Mei jl. arglistig weggenomen en zich toegeëigend heeft 48 stuks Wal- chersche staken en eene hoeveelheid haringband, lig gende op de stapelplaats te Westkapelle en ten nadeele van het polderbestuur van Walcheren. Hij is bij verstek schuldig verklaard aan eenvondigen diefstal, en onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroor deeld tot veertien dagen gevangenisstraf, alsmede in de kosten. Janna de Vries, arbeidster te Biervliet, was beklaagd dat zij den 6en April jl. uit de woning van A. Coryn, onder Biervliet, arglistig heeft weggenomen en zich toegeëigend: ten nadeele. van genoemden A. Corijn 3 kilogram spek en een snaar varkensworst, ter waarde van 3, en ten nadeele van Monica de Vries een hemd en een paar kousen, ter waarde van 75 cent. Bij de ontdekking had de beklaagde het spek en de worst reeds opgegeten; hemd en kousen waren nog ten harent aanwezig. Zij is bij verstek schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal, gepleegd onder verzachtende omstandigheden, en veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, benevens in de kosten. Isaac Brulé, cud 29 jaren, arbeider te Oost burg, was beklaagd dat hij den 9" Mei jl.ten nadeele van den landbouwer I. Risseeuw, bij wien bij in dienst is, arglistig een tot afsluiting dienende plank van een onafgesloten stuk land zou weggenomen en zich toege- eigend hebben. De beklaagde gaf echter op dat hij het doel niet heeft gehad die plank te stelenmaar haar heeft willen gebruiken om over eene sloot te leggen, teneinde daarover te gaan, om groenten van een aan grenzende weide te halen. Evenmin heeft hij afsluiting verbroken, daar bedoelde plank eene schuifplank was. In overeenstemming met het requisitoir van het open baar ministerie, heeft de rechtbank de schuld des beklaagden aan het hem ten laste gelegde feit niet wet tig bewezen verklaard en hem mitsdien vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. Maria Sophia Koemaat, huisvrouw van C. Tim mermans, te Eede, was beklaagd dat zij den 23" April jl., op den openbaren weg onder Eede, U. de Paauw, vrouw van P. Joods, wonende te St. Laureijns (Belgie) moedwillig een paar klappen heeft gegeven. Zij is bij verstek schuldig verklaard aan het moedwillig toebren gen van slagen en stootenwaardoor geene ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en veroordeeld tot acht dagen gevangenisstraf, alsmede in de kosten. Hendrika Hamelijck, huisvrouw van L. van Kamele, werkster onder IJzcndijke, was beklaagd dat zij den 2en Mei jl. aan Maria Sturm moedwillig met een houweel slagen heeft toegebracht, waardoor echter geen ziekte of beletsel om te werken is veroorzaakt. Zij is aan het haar ten laste gelegde feit schuldig verklaard en, met aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot zes dagen gevangenisstraf, benevens in de kosten. Gemengde berichten. Bij den brand van het Hotel de ville te Parijs zijn de registers van den burgerlijken stand van de eerste invoering (1803) tot 1859 alle verbrand. De Pruisische autoriteit heeft te Straatsburg beslag gelegd op spotprenten welke Napoleon en zijne vrouw voorstellen als koorddansers; de teekenaar en de uit gever zijn tot boete en een maand gevangenisstraf ver oordeeld. Bij den intocht van de Duitsche troepen in Berlijn zal keizer Wilhelm aan de Brandenburgerpoort verwel komd worden door 60 damesen toegesproken worden door jufvrouw Christiane Blaeser, dochter van den hoogleeraar van dien naam. Dezer dagen is op het huis Ten Bosch aangekomen een beeldwerk in marmer, voorstellende een slapend kind op een hond rustende, te Rome voor de koningin ver vaardigd door den jeugdigen beeldhouwer T. Simons, wiens reis naar Rome grootendeels door haar bekostigd is. De Parijsche schouwburg Beaumarchais heeft zijne voorstellingen geopend met een spektakelstuk getiteld Polder, of de beul van Amsterdam. Van Texel is in het afgeloopen voorjaar voor niet minder dan f 3000 aan kievitseieren uitgevoerd. Onder den naam van het Oranjefonds richt men in den Haag, uit de gelden welke, na aftrek der kosten voor de monumenten inhetWilIemspark en opdeduinen, van de algemeene collecte van 1863 over zijn, een fonds op, bestemd om door subsidiën aan op te richten am bachtsscholen ot direct aan betrokken personen bet professioneel onderwijs van werklieden te bevorderen. De fondsen waren niet voldoende voor de oprichting eener ambachtsschool te Amsterdam, waartoe het voor nemen bestond. Therm ometer stand. 13 Juni 'sav. 11 u. 62 gr. 14 'smorg. 7 u. 66 gr. 's midd. 1 u. 7 8 gr. 'sav. 6 u. 71 gr. Algemeen overzicht. Het Engelsche parlement heeft zich in de zittingen van Maandag, zoowel van het lagerhuis als van het hooger- hnis, bezig gehouden met het onlangs met de Vereenigde staten gesloten tractaat. In het huis der lords motiveerde lord Russel, die tijdens den Amerikaanschen oorlog mi nister was, en onder wiens bestuur dus bijna alle geschil punten tusschen Amerikaen Engelandontstaanzijn, zijne vroeger reeds aangekondigde oppositie en stelde de ver werping van het tractaat van Washington voor. Hij toonde aan, dat de verschillende bepalingen niet gegrond waren op wettenwelke tijdens den Amerikaanschen oorlog in zwang waren, en hield zijn beweren vol, dat Engeland onmogelijk in 1871 den uitvoer van wapenen kan afkeu ren, terwijl gedurende den Fransch- Duitschen oorlog daartoe de meest mógelijke vrijheid verleend was. Bo vendien achtte lord Russel, hoe wenschelijk het ook zijn moge, dat de goede verstandhouding tusschen beide rijken, die in de laatste jaren zoo vaak dreigde verbro ken te worden, op vasten grondslag hersteld werd, het hoogst onrechtvaardig en noemde het een gevaarlijk an tecedent, dat slechts van Engeland's zijde alle conces- siën gedaan waren. Natuurlijk is lord Russel in zijne oratio pro domo niet geheel van overdrijving vrij te pleiten, doch au fond ligt toch veel waarheid aan zijne rede neering ten grondslag. Het streven der Engelsche regee- ringechter om den lastigen twistappel, die bij degeringste kleinigheid steeds door Amerika dreigend boven Enge land's hoofd gehouden werd, zij het dan ook ten koste van eenige opofferingen uit den weg te ruimen, is van dien aard, dat men zonder schroom kan aannemen, dat bet niettegenstaande de oppositie der partij van lord Russel evenals te Washington ook door het Engelsche parlement zal aangenomen worden. In het lagerhuis knoopte de minister Gladstone aan de behandeling van art. 6 een belaugrijke verklaring aangaande het recht der oorlogvoerende partijenom met hunne schepen onzijdige wateren en havens binnen te stevenen, mits de wapenen en andere oorlogscontra banden uitsluitend als handelsartikel uitgevoerd wor den. De minister voegde er de opmerking bij dat dit artikel aan de goedkeuring der overige zeemogendheden onderworpen zou worden, daar, wanneer deze niet met dit beginsel instemden, de beteekenis dezer bepaling, slechts tusschen Amerika en Engeland bestaande, al zeer luttel zou zijnterwijl beide rijken er voor zouden zorg dragen, dat het artikel van een juiste en uitvoe rige toelichting voorzien zou zijnteneinde ieder mis verstand bij eventueeien oorlog te voorkomen.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2