MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 140 Woensdag 1871. 14 Juni. Middelburg J 3 Juni. Aan de heden gehouden verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten generaal is in deze gemeente door 323 van de 483 kiezers deelgenomen. Aan de stemming op 11 October 1870 namen in deze gemeente 280 kiezers deel. Uit Neuzen schrijft men ons: „Is de vaart op Antwerpen in het voorjaar van dit jaar buitengewoon groot te noemen, niet minder is dit het ge/al met die op Gent. Van 1 Januari tot half Mei van dit jaar tochkwamen in onze haven binnen niet minder dan 250 zeeschepen, terwijl gedurende datzelfde tijdvak van de jaren 1869 en 1870 niet meer dan 50 en 75 zeeschepen voor Gent hier aankwamen. Wat de kleine vaart betreft, ook deze was veel belangrijker dan in éen der beide vorige jaren. Bedroeg het getal binnenvaartui gen van Januari tot half Mei in 1869 bijna 1000 en in 1870 ruim 900, dat getal is dit jaar geklommen tot meer dan 1600. „Dat die drukke scheepvaart voor deze gemeente en die van Sas van Gent van groot belang is, springt van zelf in bet. oog. Wanneer men daarenboven nu, gelijk in den loop dezer maand geschiedde, zeer diepgaande schepen en groote stoombooten hier ziet lichten, of wel de ladingen geheel lossen,, dan kan men tevens lichtelijk begrijpen, dat daarbij, vooral in deze gemeente, de neringdoende welvaart, maar ook de werkman een goed bestaan vinden moet. „De toestand dezer gemeente is dan ook in menig opzicht, gunstig te noemen. De nieuwe spoorweglijn NeuzenMecbelen, die hare voltooiing eindelijk nadert, en zeer waarsebijnlgk dit najaar in exploitatie gebracht wordt, zal daartoe ook het hare ruimschoots kunnen bijdragen. Is deze lijn voor het verkeer geopend dan kunnen de schepen, die bij een zoo drukke vaart als we nu gezien hebben, niet allen te Antwerpen geborgen of niet intijds daar gelost kunnen worden, in dezehaven binnenloopen en er hunne goederen lossen, om deze terstond per spoor over „Mechelen" naar Antwerpen of de plaats barer bestemming te vervoeren. Ookdehandel kan zich hier, bij een eveatuecle slooping der vesting, als zij ruimte in ove'rvloed zal vinden om magazijnen en andere bergplaatsen op te richten beter ontwikkelen en uitbreiden en dan, met de scheepvaart verbonden, den bloei van Neuzen verzekeren. „Een zeer goede zaak voor het reizend publiek is het nieuwe wachthuis aau het einde van den westhavendijk, ter plaatse waar gewoonlijk de provinciale stoomboot van Ylissingen aanlegt. Dat gebouwtje zal eerstdaags voltooid wezen tot groote blijdschap van velen die zoo vaak in regen en wind, in brandende zon of in felle koude, de aankomst der stoomboot, korter of langertijd moesten afwachten. „Vóór eenigen tijd las men in sommige couranten het bericht, dat ons gouvernement zou hebben toegestemd in eene vermindering der vaartrechten, op ons kanaal van de binnenvaartuigen geheven wordende. Ik vernam echter daarvan tot nu niets anders en meen dus de waar heid van dat bericht wel te mogen betwijfelen. Die ver mindering zou ook geen invloed op de binnenvaart uit oefenen. Wil men deze bevorderen, laat men dan liever het zeilen op het kanaal toelaten, eveneens als het stoomen, dat reeds sedert 1851 werd vergund. Die toe stemming tot zeilen zal zeker vermeld staan in het nieuw reglement van politie op het kanaalnaar welks invoe ring evenwel reeds zoo lang te vergeefs is uitgezien. „Detonage-of touwsleepdienst op het kanaal is sedert het laatst der vorige maand weder hervat, na eene rust van bijna vijf maanden. De zeeschepen maken nog al gebruik van dien dienst, gelijk ook van het sleepbootje Cornelia Magdalena, om zich in en uit de haven te laten brengen, natuurlijk niet zonder groot nadeel voor de jagerij. Of beide sleepdiensten wel veel voordeelen af werpen, meen ik echter te moeten betwijfelen. „De stoorabootdienst van hier op Hansweert, in ver band met onzen spoorweg en de van Antwerpen en Rotterdam varende Telegraafbooten, is tot veler spijt en ongerief dit jaar niet hervat, zoodat de communicatie onzer streken met een gedeelte van Zeeland en met Holland daardoor weer lastiger en kostbaarder geworden is. Velen wenschen dan ook dat daarin van wege de provincie mocht voorzien worden, door een der stoom booten van hier dagelijks, bij aankomst der stoom boot van Vlissingen, naar Hansweert of tot de halte van den-spoorweg van Goes in het kanaal van Zuid-Beveland té'"doen varenom dan na aankomst van den laatsten trein uit Rotterdom naar Neuzen terug te keeren." Benoemingen en besluiten. burgemeesters:' Herbenoemd tot burgemeester van Oost- en West-Souburg jonkheer J. H. Paspoort en van Poortvliet P. D. van Stapele. Onderwijs. Professor J. H. Stuffken, te Leiden, heeft zyn eervol ontslag gevraagd als hoogleeraar in de faculteit der be spiegelende wijsbegeerte en letteren en Zaterdag zijn college gesloten. Onderscheidene leerlingen en oud-leer lingen boden hem bij die gelegenheid een geschenk aan. Marine en leger. Gisteren zijn te Scheveningen de proefnemingen her vat met het zware getrokken geschut voor de kustver dediging. Dit geschut, waarvan reeds verleden zomer verscheiden stukken ontvangen waren, en waarmede de proefnemingen toen reeds waren aangevangenwordt voor een deel in Zweden gegoten, terwijl in Frankrijk de stalen banden enz. en de affuit"': worden gemaakt. Dit kustgeschut heeft, gelijk men thans te Scheveningen zien kan, reusachtige afmetingen. Naar men verneemt is het even groot als het bij de belegering van Parijs in gebruik gestelde grootste kanon op den Mont Valérien La Valérie; de projectielen wegen tusschen de 140 en 150 kilo's. Gemengde berichten. Bij de werking van bet stoomgemaal van den pol der Herwijnen loopen, bij hoogen waterstand, de kruit kelders van bet daartegenover gelegen fort Vuren on der. Dientengevolge zou het voornemen bestaanom van rijkswege dat stoomgemaal te verplaatsen. De laatste boom van het eeuwenoude Beekberger woud bij Twello is thans gevallen. De bodem van ge noemd woud is tot heden zeer onvruchtbaar. Zij die op goed geluk naar Berlijn vertrekken om getuige van den intocht der legers te zijn loopen groot gevaar onder den blooten hemel te moeten bivouakee- ren. Alle hotels, alle gemeubileerde kamers, hotels garni enz. zijn verhuurd; zelfs de dakkamertjes bij particulie ren zijn bezet. In een hótel geldt een klein achter kamertje op de derde verdieping 10 thalers daags, be taling vooruit, en zoo is alles naar verhouding. Te Schoonebeek is 's nachts binnenshuis een hond dol geworden waarop bet geheele gezindat in twee vertrekken sliep, de deurtjes zijner bedsteden dicht trok, en den knecht toeriep de buren te roepen; deze braken de bedsteden waarin de dochters sliepenvau boven open, heschen de meisjes er uit, namen haar plaats in en schoten door een kier van de bedsteedeur tjes den hond dood en een paar meubelen stuk. Onder de versierden met het Duitscke ijzeren kruis behoort ook een zoogenaamde veldjager, in der tijd belast met een zending aan generaal vou Werder, waar toe hij 17 mijlen onbezet vijandelijk land moest doorrei- ren. De veldjagers over 't algemeen zijn zeer gelukkig geweest; bij al hunne waagstukken is niet een enkele in gevangenschap geraakt. 'tMoet trouwens sinds den tijd van Frederik den Groote die het korps oprichtte, niet gebeurd zijn dat eene depêche aan een veldjager toever- tronwd niet op de plaats van bestemming kwam. Dat de Amerikanen minder gehecht zijn aan reliquiën hunner groote mannen dan hunne stamgenooten in En geland, blijkt uit een onlangs in New-York gebonden verkooping, waar een kleine schrijfllessenaar van Ben jamin Franklin, door hem gebezigd bij het schrijven zijner eerste werken, voor een dollar en 10 cent (onge veer f 2.70 Nederl.) werd verkocht. Den 5cn dezer werd in de katholieke meisjesschool te Elberfeld een feest gevierd ter eere van een der leer meesters, die25 jaren zijne betrekking had vervuld. In de schoolgebouwen waren vele gasten en genoodigden aan wezig. Na de uitvoering van het tweede feestlied klonk eensklaps een vreeselijke noodkreet, want een gang en trap die vol feestgenooten stonden vielen naar beneden waardoor een twintigtal personen werden gewond, som migen zoo zwaar dat hun leven gevaar loopt. De te Rio Janeiro verschijnende Tribune deelt het volgende mede omtrent een talrijke familie in Pasca Curru. Daar leeft eene vrouw van 121 jaren, die naar lichaam en geest zeer welvarende is. Deze vrouw is tweemaal getrouwd geweest en heeft in haar eerste huwe lijk 10 kinderen en in haar tweede huwelijk een kind gehad. Van deze 11 kinderen zijn thans nog 117 kinde ren in leven die weder400 kiuderen kregen; deze achter kleinkinderen van bovenbedoelde vrouw hebben reeds weder 300 kinderen en deze laatsten (dus het zesde geslacht) bezitten weder 80 nakomelingen. De familie der stammoeder bestaat alzoo tegenwoordig uit 908 personen en daar weder 135 vrouwen in eene blijde verwachting verkeeren, zoo kan zij thans op eene nako melingschap van 1043 kinderen rekenen. Op den ver jaardag der oude vrouw zijn allen gewoon zich bij haar te vereenigen. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den li*» dezer: G. de Koek, jm. 26 j metK. Stofregenjd.20j. J.Franse, jm. 27 j. met S. de Klerk, jd. 21 j. (Van 3—10 Juni.) Vlissingen. Gehuwd: B. Stofkoper, jm. 26 j. met J. C. van Hoeke, jd. 23 j. C. Freemouw, jm. 35j.metM.Boone, jd. 30 j. P. Baardjm. 27 j. met J. Paarwejd. 21 j. Bevallen: W. C. Faas, geb. Slink, d. J. Maas, geb. Notebaard, d. M. Weyberg, geb. Hoogerwerf d. Overleden: W. van Eek, 3 w. M. R. B. Velge, 12 w. J. Vaas, wedr. v^n L. van Veen, 53 j. L. Jobse, wedf. van P. Corbijn 69 j. Goes. Gehuwd: A. H. L. de Bel, jm. 29 j. met J. I. S. Nortier, jd. 22 j. Bevallen: W. A. Rolland, geb. den Boer,d.A.Verhage, geb. Strijd, d. M. Bruggemangeb. Verheule d. J. S. Paasse, geb. van der Schraafz. Overleden: K. Goedegebuur, jd. 30j. Zierikzee. Gehuwd: J. Enzlin, jm. 27 j. met J. W. Augustijn, jd. 21 j. S. P. Wijsman, jm. 34 j. met A. Loenjers, jd. 32 j. J. Stoutjesdyk, wedr. 48 j. met A. Trommeljd. 41 j. Bevallen: C. bij de Vaate, geb. den Boer, d. J. Seven- huijsen, geb. Schulinck, d. M. Horrevoets, geb. Biesheu vel, d. J. A. Bax, geb. Bakker, d. H. C. F. Hugenboltz, geb. van Gogh, d. J. van Akkeren, geb. van der Ploeg,z. Overleden: A. C. E. JaBperse, z. 3 j. G. van der Jagt, jd. 88 j. E. de Paauw,vrouw van A. Phernambucq, 44 j. The rni ometer sta nd. 12 Juni 'sav. 11 u. 52 gr. 13 'smorg.7u. 54 gr.'smidd. lu. 66gr. 'sav. 6 u.69gr. Stu ten-ge ue ra «al. eerste kamer. Zitting van Zaterdag 10 Juni 1871. Bij de behandeling van de onteigeningswet voor den Ooster-spoorweg opperde de heer de Vos van Steenwijk bezwaar tegen het niet ter visie laten liggen der plan nen in de gemeente Naarden. Om die reden zal hij tegen de begrooting stemmen, hcezeer hij de bedenkingen uit

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1