m c N°' 137. 1871. H Zaterdag Ipnj, OlIRANT. 10 Juni. öuitrnlnnö. Middelburg 9 Juni. De werken welke den 22" dezer in den Haag ten "behoeve der staatsspoorwegen zullen worden aanbe steed, zijn, volgens het bestek, de volgende: a eene woning voor vier sluisknechts; b eene sluiswachterswoning niet magazijn; c eene pontwachters- en knechtswoning; dplateaax om die woningen; eafrastering om die wonin gen koermuren en een steenen trap. De woningen moeten gebouwd worden nabij Veere de sluisknechtswoning op het terrein tusschen den westhavendara en de vervallen buitenvestinggracht; de sluis wachters woning met magazijn op het terrein tegen over de dubbele uitwateringsluis met riooluitwatering van Middelburg; de pontwachters- en knechtswoning op de kruin van den westelijken binnenhavendijkde steenen trap moet gemaakt worden in de binnenglooiing van den westelijken binnenhavendijk tegenover, en de keermurenaan weerszijden van laatstgenoemde woning. De lengte van de woning voor vier sluisknechts is, gemeten buitenwerks boven het plint, 24 meter, de breedte 10 meter. De sluiswachterswoning met magazijn is, gemeten buitenwerks boven het plint en op de pilasters, 18 meter lang en 5.30 meter breed. Van de pontwachters- en knecbtswoning is de lengte, gemeten buitenwerks boven het plint, 20 meter en de breedte 5.50 meter. De gebouwen met al bet daartoe behoorende moeten vóór 1 November 1871 tot 25 meter onder P. opge trokken zijn en het werk moet vóór of op 1 Juli 1872 geheel voltooid worden opgeleverd. De uitvoering van het werk is begroot op f 42,730. Kerknieuws. De heer W. Eichhorn, predikant bij de christelijk gereformeerde gemeente te Katendrecht, heeft voor het beroep naar die gemeente te Vlissingen bedankt. Heden is tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Nieuw- en Sint Joosland beroepen de heer H. S. J. van Rijsoort, predikant te Rhijnsburg. Met den beroepene waren op het drietal geplaatst de heeren C. P. N. Pikaar, te Blaauwcapel, en J. D. Sighal, te Lage Zwaluwe. Rechtzaken. De hooge raad der Nederlanden heeft, bij arrest van heden, uitspraak gedaan in de zaak van de Zeeuwsche maatschappij van stoomvaart tegen den staat der Neder landen. Zooals men weet was door genoemde maatschappij een eisch tot schadevergoeding ingesteld wegens het vergaan der haar toebehoorende stoomboot Stad Vlis singen no. 2 tengevolge van het stooten op een steenen hompeldie zich op eenigen afstand van den wal in het vaarwater het Keeten bevindt. De daarop ingestelde incidenteele vordering strekte om tot getuigenverhoor in genoemden eisch tot schadevergoeding te worden toegelaten. De incidenteele en de principale vorderingen zijn der eischeresse door den hoogen raad beide ontzegd. Heden stond voor het provinciaal gerechtshof in Zee land terecht Philippus de Klerk, oud 52 jaren, arbeider ■wonende te Koewacht, beklaagd als zou hij in den nacht van den 21en op den 22" September 1870 van het erf en ten nadeele van Benedictus de Smet, te Koewacht, bij wien hij als arbeider tegen vast loon in dienst was, welk erf tot de aanhoorigheid van diens woning behoort twaalf bossen stroo arglistig hebben weggenomen en zich toegeëigend. Hij is schuldig verklaard aan diefstal gepleegd bij nacht in de aanhoorigheid van een be woond huis en, onder aanneming van verzachtende omBtandigbedei, veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van 3 maanden en in de kosten der pro cedure. iSj De arrondissements-rechtbaulc alhier heeft jl. Donder dag de volgende vonnissen uitgesproken. Jan Kievit, oud 50 jaren, zonder beroep, wonende te Vlissingen, was beklaagd dat hij den 6" Mei jl. zich heeft schuldig gemaakt aan bedelarij, na, blijkens von nis der arrondissements-rechtbank te Amsterdam van 22 Augustus 1867, reeds vroeger ter zake van bedelarij en landloopelij veroordeeld te zijn geweest. Hij is aan het hem ten laste gelegde feit schuldig verklaard en, met aanneming van verzachtende omstandigheden, ver oordeeld '-föt veertien dagen gevangenisstraf en in de kosten, met bevel dat hij na het einde dier straf naar een bedelaargesticht of werkhuis zal worden overge bracht. Wilhelmina Wittevrongel, huisvrouw van L. de Pagter, oud 44 jaren, arbeidster te Westkapelle, was beklaagd dat zij den 11" Mei jl. aan Jacobus Gabrielse, arbeider aldaar, in het openbaar herhaaldelijk beleedi- s,^s®Wl*heeft'>toegevoegd de woorden: „je bent een dief! je jjobt f 67 gestolen smeerlap!" Zij is schuldig ver klaard aan het uiten van sriiaad- en scheldwoorden en beleedigende uitdrukkingen, welke geene te last legging eener bepaalde en omschreven daad, maar van een aan geduide ondeugd behelzen, en, met aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene geldboete van 10, alsmede in de kosten. {Vervolg in een volgend nommer Gemengde berichten. De 86e algemeene vergadering der Maatschappij tot nut van 't algemeen zal op Dinsdag den 8" Augustus in het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente te Am sterdam gehouden worden. De heerm?.Gr. van Tienhoven zal als voorzitter de vergadering leiden. Het recht tot plaatsing van een leerling op Mettray is door een inwoner van Doesburg, die het bij de stich ting dier inrichting door een bijdrage van 7000 verkre gen had, afgestaan aan den kerkeraad der Nederduitsche hervormde gemeente aldaar. De Engelsche bank, die het geld uit de stoomboot Willem III in bewaring heeft, wil het, volgens het Utrechtsch dagblad, niet afgeven. Zij verlangt rente en dat zelfs voor het goud en zilver, dat zich bevindt in de met kolengruis vermengde gesmolten slakken die uit het schip zijn opgehaald De Nederlandsche Han delmaatschappij die het vervoerd had wil niet betalen, omdat het 't ministerie van koloniën is, dat de specie in de Engelsche bank geplaatst heeft. Hetzelfde blad verneemt ook, dat de bemanning van de Willem III voor de Prins van Oranje in dienst geno men is en tot aan het vertrek van die boot van de maatschappij Nederland een daggeld ontvangt. Eergisteren nacht is te Utrecht, na twee verschrik kelijke slagen, het bovengedeelte van een huis, staande op den Steenweg aldaaringestort. De geheele buurt had de slagen gehoord als van een vreeselijk onweder, en kon zich op het eerste oogenblik dit verschijnsel niet verklaren, totdat men de brokken puin en pannen voor zich zag liggen. Men heeft nog den tijd gehad de bewoners te wekken. De politie deed terstond de straat bewaken. Yerkoopingen en aanbestedingen. Gisteren avond zijn alhier te koojj aangeboden: lo. Een huis en erve op den buitensingel tegenover de Koepoort, wijk S n°. 44 en 45. Hoogste bod /"557. 2°. Een huis en erve als voren, wijk S n°. 46. Hoogste bod f 551. Bij de oproeping der beide perceelen in massa werd niet booger geboden, tengevolge waarvan zij niet zijn toegewezen. 3°. Een huis en erve in de Spanjaardstraat, wijk F n°. 60. Hoogste bod 690.26. Niet verkocht. 4°. Een winkelhuis met pakhuis en erve in de Korte Noordstraat, wijk E n°. 19. Hoogste bod f 1770. Niet verkocht. Thermometerstand. 8 Juni 'sav. 11 u. 51 gr. 9 'smorg. 7 u. 54 gr. 's midd. 1 u. 61 gr. 's av. 6 u. 59 gr. Staten-generaa 1. EEIISTB XAMEB. Zitting van Donderdag 8 Juni. Door den voorzitter wordt medegedeeld dat door de afdeelingen tot voorzitters zijn verkozen de heeren van Swinderen Cost Jordensvan Sasse van IJsselt en Duymaer van Twisttot onder-voorzitters de heeren van Meeuwen, Blankenheym, van der Lek de Clercq en Messchert van Vollenhoven. Verder wordt mededeeling gedaan der benoeming van rapporteurs, onder anderen over de staatsbegrooting, algemeene beschouwingen en de hoofdstukken II tot en met V, de heeren Hein, Cre- mers, Sassen en Hengst. Tegen Zaterdag te 11 uren wordt aan de orde gesteld, na behandeling van eenige wetsontwerpen van onder geschikt belang, het wetsontwerp betreffende den Oos terspoorweg. Door de commissie van rappo rteurs uit de eerste kamer is eindverslag uitgebracht omtrent bet wetsont werp tot onteigening voorden spoorweg van Amsterdam over Hilversum naar Utrecht (Oosterspoorweg). Alge meen werd in de afdeelingen deze nationale onderne ming in het algemeen belang ook als een gewenschte concurrentie voor den Rijnspoorweg toegejuicht. Men drong nu ook aan op het spoedig aanleggen van den weg van Amersfoort naar Zutfen. Omtrent de bij deze spoorweglijn betrokken defensiebelangen liepen de meeningen uiteen; sommigen betreurden het dat de minister van oorlog geen meer geruststellende verkla ringen heeft kunnen geven; de meerderheid meende evenwel, dat het dcfensiebelang niet boven alles mag gaanwaar millioenen daarvoor worden ten koste gelegd, moet men ook handel en nijverheid bevorderen, die het hunne kunnen toebrengen om die millioenen te verkrij gen. De meerderheid was ook van gevoelen dat de kosten van verdedigingswerken door dit tracé veroor zaakt billijkerwijs ten laste van het rijk moeten komen. Men vond het echter goed dat deze zaak thans niet in beginsel was uitgemaakt. Met het oog op het algemeen belang konden de meeste leden ook over het bezwaar heenstappen, dat na de latere wijziging der spoorweg richting de laatste plannen niet in de gemeente Naar- den ter visie hadden gelegen. Van deze afwijking der onteigeningswet bestonden meer antecedenten. Algemeen overzicht. „Wanneer er een middel bestaat," klaagt de Neue Freie Presse in hare wanhoop over Oostenrijk'sconsti- tutioneelen toestand, „om óf bet vertrouwen geheel te vernietigen óf de constitutie weder in eere te brengen, dan is dit in de beslissing gelegen die in het huis van afgevaardigden vallen zal. Toont het zich thans weder onbekwaamom aan iedere verleiding en iederen twijfel weerstand te biedeniedere aarzeling te verwerpen en onverholen eene politiek, die de vernietiging der constitutie beoogt, niet alleen niet te steunen maar met kracht te bestrijden dan is het met de constitu- tioneele partij in Oostenrijk gedaan!" Zal het blad dit heftig vonnis ook thans nog over zijne partij vellen, nu deze met een minderheid van 10 stemmen de nederlaag geleden heeft? Nu zijn gezwollen taal der Duitsch- Oostenrijksche partij de overwinning niet schonk, zal het daarom toch nog wel niet aan het voortbestaan zijner partij twijfelen. Het huis van afgevaardigden verwierp met 77 tegen 67 stemmen het voorstel, om het budget niet in behande ling te nemen en hiermede is der constitutioneele partij het laatste wapen uit de hand genomendat binnen de grenzen der constitutie tegen het ministerie gebruikt kon wordennadat het vroeger aan den keizer inge diende adres niet het resultaat opleverde, dat men er zich van voorstelde. Het is voor de inwendige rnst van Oostenrijk te wenschen, dat de partij, die er zich op

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1