stoomschip Marnixj aan boord van Zr. M3. stoomschip Sumatra, als kommandautluitenant ter zee le klasse P. J. Rozenwald, en luitenant ter zee 2® klasse W. F. Blauw, van Zr. M3. fregat Prins Alexander der Neder landen; als eerste officier tijdelijk, luitenant ter zee 2e klasse C. A. Ie Bron de Vexala, van Zr. M>. korvet Prinses Amelia; aanboord van Zr. M>.stoomschip Timor, luit ter zee 2e klasse J. L. M. van Gorkum, van Zr. M». stoomschip Aart van Nes; aan boord van Zr. Ms. stoom schip Suriname, luitenant ter zee 2e klasse E. J. Hoos, van Zr. M». fregrat Prins Alexander der Nederlanden; aan boord van Zr. Ms. stoomschip Onrust, tijdelijk als kommandant, luitenant ter zee le klasse E. B.Bonn, van Zr. M3. stoomschip Marnix. Vergund: om naar Nederland terug te keeren, wegens langdurig verblijf in Oost lndië, aan de luitenants ter zee 1 klasse A. Dronkers en E. L. baron van Heeke ren van Waliën, en de luitenants ter zee 2e klasse A. P. Hooghwinkel en G. J. Buyskes. (Javasche courant van den 18" April.) ciyiel departement. Ontslagen: op verzoek, eer vol, uit 's lands dienst, do klerk op het adsistent-residen- tie-kantoor te Banda H. P. de Vries. Ontheven: op verzoek, eervol, van de verdere waarneming der betrekking van directeur van 's lands gevangenis te Soerabaija F. J. Henner, gepensioneerd kapitein der infanterie. Benoemd: in deresidentiePreanger-regentschappen, met iDgang van 1 Juni 1871, totadsistent-resident van Tjiandjoer W. F. van Andel,thans die betrekking be- kleedende; tot adsistent-resident van Soekaboemide benoemde adsistent-resident van Loemadjang mf. A. M. Oudemans; tot adsistent-resident van Tjitjalengka de controleur R klasse bij de landelijke inkomsten en cultures W. A. de Koek van Leeuwentot adsistent- resident van Tassik-Malaija, de ambtenaar op nonacti viteit jonkheer H. W. F. Hora Siccama; tot adsistent- resident van Soekapoera, de controleur le klasse bij de landelijke inkomsten en cultures J. A. Focquiu; tot adsistent-resident van Soekapoera-Kollot, de controleur le klasse bij de landelijke inkomsten en cultures, chef van het kadastraal statistiek-bureau te Pekalongan, J. J. Rambaldotot adsistent-resident van BandoDg, de waarnemende adsistent-resident van Soekapoera D.Ples; tot adsistent-resident van Loemadjang, de controleur, le klasse bij de landelijke inkomsten en cultures C. A. Vermandei; tot secretaris bij het departement van justitie, de ambtenaar voor den dienst in Nederlandsch Indië mr. L. A. P. F. Buyntot schout te Cheribon, H. Hooy, laatstelijk opzichter 3® klasse bij den water staat en 's lands burgerlijke openbare werken, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerdbij het departe ment van binnenlandsch bestuur, tot 2en commies de 3e commies J. J. Deeleman; tot3en commies, de klerk D. G. Beek. Belast: met de waarneming der betrekking van directeur van 's lands gevangenis te Soerabaija, de gepensioneerde onder-intendant R klasse G. H. Grouw. departenent van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den kapitein der artilllerie A. C. H. Winter. Geplaatst: departement van oorlog, als chef van het le bureau der IP afdeeling, de tot majoor bevorderde kapitein van het departement R. N. Barartillerie: als kommandant der artillerie in de 3« militaire afdeeling op Java, de majoor F. Ii. K. Peijer im Hoff, van het per soneel. Overgeplaatst: departement van oorlog, bij de IIe afdeeling, de 2e luitenant J. A. Vink, van het 12e batal jon infanterie; geneeskundigen dienst, bij het groot militair hospitaal te Samarang, do militaire apotheker le klasse J. L. Warnas, van dat te Padang: bij het groot militair hospitaal te Padang, de militaire apotheker le klasse 6. A. Bleekrode, van dat te Samarang; infanterie, bij het 7e bataljon, de le luitenant G. A. Vogel, van het garnizoens-bataljon der Moluksche eilanden; bij het 9e bataljon, de 2e luitenant H. W. de Nijs, van het gar nizoens-bataljon der Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo; bij het llc bataljon, de R luitenant A. J.Kalff, van de militaire school te Meester-Cornelis; bij het 16e bataljon, de R luitenant W. Helderman; bij het garni zoens-bataljon van Celebes en onderhoorigheden, de majoor P. A. A Collard; de beide laatstgenoemden van het departement van oorlog; bij de garnizoens-compag- nie van Cheribonde kapitein B. M. H. Thörig, van het 2 bataljon; bij de militaire school te Msester-Cornelis, de 2e luitenant C. H. F. Riesz, van het 9e bataljon; met bepaling, dat hij als zoodanig bij zijn wapen zal worden gevoerd a la suite artillerie, bij het kommandement der veld- en bergbatterijen op Java, de majoor H. L, Kilian, kommandant der artillerie in de 3e militaire afdeeÜDg op Java. departement van marine. Benoemd: tot2ea machi nist bij de gouvernements-marine, E. W. Abels, vroeger die betrekking bekleed hebbende. Overgeplaatst: aan boord van Zr. M3. fregat prins Alexander der Nederlanden, luitenants ter zee 2e klasse C. A. le Bron de Vexala, van Z®.M3. stoomschip Sumatra, en A. E. Dronkersvan Zr. Ms. stoomschip Djambiadel borst R klasse D. J. Boomvan Zr. Mr. stoomschip Wil lem, officier van gezondheid 3® klasse F. H. L. Roessingh van Iterson, van Zr. MJ. stoomschip den Briel, officier van administratie tweede klasse IT. P. J. L. Stortvan Zr. Ms. stoomschip Banka, officieren van administratie 3e klasse J. F. de Vries, vanZr.M3.stoomschipCoehoorn, en J. C. Goeland, van Zr. M». stoomschip Madura; aan boord van Zr. M«. korvet prinses Amelia, luitenants ter zee 2® klasse J. P. Noorduynvan Zr. Ms. stoomschip Admiraal van Kinsbergen, en P. Bool, van Zr.Ms.stoom- schip Reteh, officier van gezondheid 2e klasse J.O.Hart- hoorn, van Zr. Mr. stoomschip Retoh; aan boord Zr. Ms. stoomschip Willem, luitenants ter zee 2e klasse W. J. Struick, van Zr. MJ. fregat prins Alexander der Neder landen, en B. de Groot, van Zr. Ms. stoomschip Ard- joeno, officier van gezondheid 2e klasse C. H. Schroder, van Zr. M3. fregat prins Alexander der Nederlandenaan boord Zr. M3- stoomschip Djambiluitenant ter zee 2e klasse J. P. Wesselink, van Zr. M3. stoomschip Reteh aan boord Zr. M3. stoomschip den Brielofficier van ge zondheid 2e klasse B. Leon van Zr. M3. korvet prinses Amelia; aan boord Zr. M3. stoomschip Maas en Waal, adelborst R klasse G. H. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Zr. M3. stoomschip Curagao; aan boord Zr. M3. stoomschip Coehoorntijdelijk scheepsklerk F. J. Oliviervan Zr. M3. fregat prins Alexander der Neder landen; aan boord Zr. M3. stoomschip Amsterdamofficier van administratie 2e klasse J. G. Bebelaarvan Zr. M3. fregat prins Alexander der Nederlanden; aan boord Zr. M». stoomschip Ardjoeno, luit. ter zee2ekl.E.P.S. C. Gobee, van Zr. M3. stoomschip Maas en Waal; aan boord Zr. M3. stoomschip Sumatra, als R officier, luitenant ter zee 2e klasse W. J. A. Nolthenius, vanZr. M3. stoomschip Reteh; aan boord Zr. Ms. stoomschip Banka, officier van administratie 2e klasse F. Bamberg, van Zr. M3. fregat prins Alexander der Nederlanden; aan boord Zr. M3. stoomschip Borneo officier van administratie 2* klasse F. A. Frederiks, van Zr. M3. stoomschip Amsterdam; aan boord Zr. M3. stoomschip Mudura, adelborst R klasse M. E. Tijdeman, van Zr. M3. stoomschip Djambi, en officier van administratie 3® klasse G. J. Guichard, van Zr. M3. fregat prins Alexander der Nederlanden; aan boord Zr. Ms. stoomschip Admiraal van Kinsbergen, lui tenant ter zee 2e klasse G. van Herwaarden, van Zs. M\ stoomschip Reteh. Vergund: om naar Nederland terug te keeren, wegens langdurig verblijf in Oost-Indië, aan luit. ter zee 2e klasse C. A. le Bron de Vexela, officieren van administratie 3* klasse J. P. Vasseur en J. J. van den Berge; wegens ziekte, luitenant ter zee RklasseH. E. A. Frucht, en adelborst R klasse H. van der Sande. Gemengde berichten. Het programma voor de a. Vrijdag, des avonds te 7^ uur, op het Molenwater alhier door het muziekkorps der schutterij uit te voeren stukken is samengesteld als volgt: n® 1. Marsch; n° 2 Air uit Stabat Mater (Rossini); n° 3 Wals: n® 4 fant. de l'opéra Don Juan (Muzart)n° 5 Hochzeitmarsch (Mendelssohn)n° 6 solo uit de opera Giraldavoor klarinet en oboe (Adam) n® 7 potpourri de l'opéra La grande ducbesse (Offen bach); n® 8 finale. Van de beide kosthuizen der Maatschappij voor den werkenden stand te Amsterdam is over de maand Mei als volgt gebruik gemaakt: No. 1, Korte Leidsche Dwarsstraat: ontbijt 152, middagmaal 3144, avondeten 514 en logement 860; no. 2 Rapenburg: ontbijt 314, midagmaal 2632avondeten 358 en logement 446. Uit Amerika wordt per telegraaf bericht dat te Nieuw Orleans de Mississippi een doorbraak heeft ver oorzaakt, waardoor Maandag het water binnen de stad een hoogte van twee voeten had bereikt en nog steeds wassende was. De verliezen en het lijden der bevolking waren outzaglijk groot. Eene oppervlakte van meer dan 6000 vierkante kilometers was onder water gezet. - De commissie door den raad van bestuur uitgenoo- digd tot het instellen van een onderzoek naar de oorzaak van den brand der stoomboot Willem III, bestaat uit de volgende leden: Julius G. Bungc, president; J. E. Cor- nelissen, secretaris; P. Buys, expert van de Nederland- sche vereeniging van assuradeurenA. R. J. Cramerus, mr. C. A. Crommelin, M. M. J. Kroeff, kapitein luitenant ter zee, en mr. C. J. A. den Tex. Bovendien is er nog sprake van het-benoemen eener commissie vanwege den minister van koloniën. Namens het voorloopig bestuur der Vereeniging tot veredeling van het volksvermaak te Amsterdam (op gericht naar aanleiding van het bij den gemeenteraad aldaar aanhangig gemaakte onderzoek naar de wensche- lijkheid eener vervanging van de kermis door beter volks vermaak) is aan de ingezetenen eene circulaire gericht. Daarin wordt gezegd, dat de \ereeniging eene be scheiden poging wenscht te wagen om het volksvermaak meer en meer te doen worden een krachtig middel tot verheffing van het karakter en tot bevordering van het geluk des volks. Zij gaat daarbij uit van de overtuiging, dat vermaak, in den edelsten zin van 't woord, een on miskenbare levensbehoefte is voor alle standen zonder onderscheid. Maar tevens gelooft zij dat de kermis, in haar thans gebruikelijken vorm, gelijk zoo menig ander onbevredigend volksvermaak, dan eerst wijken zal, als daarvoor langzamerhand in de plaats treedt wat aan die behoefte op edeler wijs voldoet. Wel verre dus van negatief te willen optreden in den vorm vaneen anti-kermis-bond zooals sommigen ten onrechte hebben beweerd, wenscht de vereeniging positief elke gelegenheid aan te grijpen en elke poging te ondersteunenwelke tot iets beters leiden kanmet waardeeringen handhaving van datgene, wat in de tegenwoordige kermis goeds en bruikbaars mocht gevonden worden. Voorts wordt in de circulaire mededeeling gedaan van de wenschen en verwachtingen welke de Vereeniging koestert. Vooieerst wil zij de gelegenheden to t open baar vermaak, die inderdaad veredelend werken kunnen, zooveel mogelijk van tijd tot tijd voor uiterst geringen prijs toegankelijk gesteld zien, zooals musea van schil derijen en oudheden en tentooonstellingen van allerlei aard. Voorts wenscht zij nu en dan tot de organisatie van een volksfeest allerlei vereenigingen en personen op te wekken en in staat te stellen. Zelve wenscht zij daarbij echter zooveel mogelijk op den achtergrond te blijven, om, in stillte werkzaam, anderen aan te sporen en te leiden tot het scheppen van een eigen volksver maak. Gymnastiekvereenigingenzangvereenigingen rederijkerskamers, tooneelgezelscbappen uit te noodigen en, zooveel mogelijk, in staat testellen tot het geven van openbare voorstellingen of wedstrijden, toegankelijk tot zeer lagen prijs; het houden van zeil-en roeiwedstrij- denvan historische of nationale optochtenwaar zij kan aan te moedigen; feestterreinen door illuminatie en muziek te doen opluisterendit alles stelt zij zich aan vankelijk voor en rekent daarbij op de medewerking van onderscheiden voreenigiageawelke reeds geruimen tijd langs verschillende wegen de volksontwikkeling bevorderden, als de Maatschappij tot nut van 't algemeen, de maatschappij voor den werkenden standde Maat schappij van toonkunst en andore, en niet het minst op den steun der burgerij. Tot bevordering van haar doel worden jaarlijksche bijdragen of gil ten voor eenmaal gevraagd, waartoe een inschrijvingsbiljet bij de circulaire is gevoegd. In den namiddag van 3en dezer heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad op de lijn tusschen Parijs en Orleans. In de nabijheid van het dorp Ablon zag de machinist van den trein, die te 2 uren uit Corbeil was vertrokken, een anderen trein aankomen die 50 minuten te laat kwam. De machinist deed wat hij kon om den schok te verhinderen en liet zelfs den stoom ontsnappen; doch de botsing was zóo hevig, dat het aantal gewonden meer dan vijftig bedraagt. Vier vrouwen werden terstond gedood. Veertig gewonden werden naar Parijs vervoerd. Uit Hongkong wordt getelegrapheerd dat het schip Dolores met 600 menschen is verbrand. Verkoopingen en aanbestedingen. Gisteren avond is alhier te koop aangeboden: R. een huis en erve in de Molstraat alhier, wijk F. n®. 92, en 2®. een pakhuis en erve in dezelfde straat, wijk F. n®. 91. Samen verkocht voor f 2300. Te Vlissingen zijn gisteren te koop aangeboden: 1®. Een huis en erve in de Lange Zarkewijk E n®. 114 i hoogste bod 507 opgehouden. 2°. Een huis en erve in het Panharingstraatje, wijk C n®. 89; hoogste bod ƒ1100; opgehouden. 3®. Een huis en erve op de Groote markt, wijk C n®. 76: hoogste bod 1400; opgehouden. 4®. Een huis en erve in de Breewaterstraatwijk D n®. 203; verkocht voor f 381. Een mede ter verkoop aangekondigd huis met stalling in laatstgenoemde straat is niet geveild. Thermometerstand. 5 Juni 'sav. 11 u. 52 gr. 6 n 'smorg. 7u. 50gr.'smidd.lu.ölgr.'sav. 6u. 50gr.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2