MIDDELBÜRGSCHE COURANT. r 135. Donderdag 1871. 8 Juni. CHnm,nlcm&. Burgemeester en Wethouders van Kruidingen maken bekend, dat de KERMIS aldaar dit jaar aan vangt den 24«n en eindigt den 30cnJuni; dat daarop alleen zullen worden toegelaten kramers, ondernemers van vermakelijkheden enz. wonende in Zeeland, in gemeenten waar geene besmettelijke ziekten heerschen, le bewijzen, alvorens standplaats te verkrijgen, door eene verklaring van het bestuur der woonplaats. Kruiningen, den 5 Juni 1871. A. W. REMBGES, 1" B. DOMINICUS, Secretaris. Middelburg 7 Juni. de aanstaande verkiezingen. Twee verkiezingen zijn aanstaande waarop wij in het bijzonder de aandacht wenschen te vestigen. De eerste betreit die voor leden van de tweede kamer der staten-generaalom te voorzien in de vacaturen welke door periodieke aftreding ontstaan zijn: de tweede de verkiezing van een lid van de provinciale staten van Zeeland in het kiesdistrict Middelburg. Yoor zoo verre de eerste de meer verwijderde deelen van ons land betreft, zullen wij er ons niet mede bezig houden; alleen de verkiezing in de districten Middel burg en Goes brengen wij hier met een enkel woord ter sprake. In het kiesdistrict Middelburg zal zich geen strijd van beteekenis voordoen. Wel heeft de centrale kies- vereeniging in Walchercu „Nederland en Oranje" den heer dr. A. Kuijper te Amsterdam tot candidaat gesteld, maar overigens schijnt de verkiezing van den heer Tak niet te worden betwist. Van de zijde van de liberalen bestaat dan ook geen enkele reden om thans een andere keuze te doen dan op den 11™ October van het vorige jaar. De tijd van weinige maanden was te kort om aan den heer Tak, die getoond heeft (wat wij hem als een groote verdienste toerekenen) de zittingen der tweede kamer niet te beschouwen als een plaats tot het afleggen van langwijlige politieke geloofsbelijdenissen, tot het houden van vage bespiegelingen die van geen direct nut zijn, maar blijkbaar dienen als een soort van parade tegenover de kiezers, de gelegenheid te geven om al zijne goede eigenschappen te leeren waardeeren maar dit weet men dat hij zich in de tweede kamer een zeer gunstige positie heeft verworven. De heer Tak poseert nietgaat recht op de zaak af en heett reeds menig bewijs geleverd dat vooral de belangen van Zee land hem ter harte gaan. Indien de liberale kiezers zich niet beijverden om te zorgen dat hij met een beduidende meerderheid gekozen werd, zoo zou dit zeker alom in ons land de grootste verwondering wekken. Heftiger strijd laat zich verwachten in het kiesdis trict Goes. Het zal daar de vraag zijn of de kiezers die niet de anti-revolutionaire politiek huldigen, en die dus in den heer Saaijmans Vader niet den vertegenwoordiger hunner overtuiging zien, genoeg belangstelling in de openbare zaak zullen betoonen. Dat het meerendeel der kiezers werkelijk met de richting van den heer Saaijmans Vader vrede zou hebben, is niet te onderstellen, en een trouwe opkomst der kiezers zal dus waarschijnlijk vol doende zijn om de verkiezing van den heer mr. C. P. Lenshoek, die door verschillende kiesvereenigingen in het district is aanbevolente verzekeren. In het kiesdistrict Middelburg moet de verkiezing plaats hebben van een lid der provinciale staten van Zeeland, en wel op Vrijdag 16 dezer. Wie van de zijde der liberalen daarvoor in aanmer king zullen komen kan wel niet twijfelachtig zijn, als men let op de pas afgeloopen verkiezingen, waarvan de bijzonderheden nog versch in ieders geheugen liggen. Den 9™ Mei brachten van de 571 kiezers die stem den, 230 een stem uit op jonkheer mr. J. W. M. Schorer en 209 op mp. G. A. Fokker. Ongetwijfeld zullen dus de namen èn van den heer Schorer èn van den heer Fokker reeds velen voor den geest zweven. Het is nu slechts te hopen dat de liberale kiezers zich onderling voldoende zullen verstaan, opdat niet door versnippe ring van stemmen iemand van een andere richting, welke zeker niet is die van de meerderheid der kiezers, de overwinning behale. Een belangrijke vraag is het dus wie van beide heeren op dit oogenblik de voorkeur verdient. Ten gun ste vau beiden valt toch zeer veel te zeggen. Beider rechtschapenheid is boven elke bedenking verheven beide bezitten ongetwijfeld de vereischte bekwaamhe den, in belangstelling in de gemeenschappelijke aan gelegenheden, in ijver en werkzamheid zullen zij moge lijk in niets voor elkander onderdoen. Beide zouden dan ook bij de vorige verkiezing met evenveel warmte door de redactie der Middelburgsche courant zijn aanbevolen indieq, voor haar toen geen reden had bestaan, om zich van elke bestrijding van de tegenover lien gestelde Candidatcn te onthoudenwap.r het zoo zeer den schijn zou kunnen gehad hebben dat de noodige onpartijdig heid en kalmte door persoonlijke consideratiën werden overheerscht. Thans nu voor dergelijken schijn 'wel geea billijke grond kan bestaan, schromen wij niet den wenscb uit te spreken dat beide heeren eerlang deel van het provinciaal bestuur zullen uitmaken. Voor dit oogenblik echter bestaat slechts éen vaca ture, en daarvoor meenenwij dat de voorrang rechtmatig toekomt aan den heer Fokker. Hij toch heeft ten op zichte van onze provincie verdiensten als waarop^maar weinig anderen kunnen bogen. Van 1853 tot op het oogenblik zijner benoeming tot lid van de tweede kamer, in 1865, heeft deheer Fokker onafgebroken deel uitgemaakt, niet alleen van de pro vinciale statenmaar ook van het college van gedepu teerde staten, en algemeen is bekend dat hij in die betrekking een grooten en gunstigen invloed op den loop der zaken heeft uitgeoefend. Het was dan ook de schaduwzijde zijuer verkiezing tot lid van de tweede kamer, dat men de kennis en werkzaamheid van den heer Fokker voor de behartiging van de meer uitsluitend provinciale belangen missen zou. Maar, geroepen tot ruimer werkkring, hield hij toch op deze belangen onaf gebroken het oog gericht. Menige bladzijde van de verslagen der zittingen van de tweede kamer is daarvan onwraakbare getuige. En waar de vergaderzaal dei- tweede kamer hem geen voldoende gelegenheid aan bood, en ook na de nederlegging van zijn mandaat als lid der tweede kamer, deed zijn ijver hem vaak de pen opvatten om door middel van brochures de meer speciale belangen wij wijzen slechts op de regeling van de zaak der calamiteuze polders en het plan tot oprichting eener stoomvaart op Amerika voor te staan. Wij gaan dus waarlijk niet te ver, wanneer wij bewe ren dat de heer Fokker op dit oogenblik als het ware de aangewezen persoon is. Wie een loopbaan als hij achter zich heeft, verdient ontegenzeggelijk in ruime mate het vertrouwen der kiezers, en het moet voor deze aangenaam zijn de gelegenheid te kunnen aangrijpen om te toonen dat zijne verdiensten worden gewaardeerd en ondank of onverschilligheid niet steeds het loon is van hen die een groot deel hunner krachten aan de be vordering der openbare belangen wijden. Miskenning toch van verdiensten werkt niet alleen ongunstig op hem wien ze treft, maar drukt ook op de energie van anderen, die werkzaam zouden wenschen te zijn voor het algemeen welzijn, maar door ongunstige voorbeel den als die waarop wij doelen ontmoedigd worden. Ook de kiesvereeniging Orde te Rotterdam heeft den heer I. D. Fransen van de Putte tot candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gekozen. Volgens de Staats courant van beden zal het hof den lichten rouw aannemen voor den tijd van acht dagen, ingaande op heden, wegens het overlijden van Z. H. den hertog Leopold Frederik van Anhalt. Benoemingen en besluiten. consulaten. Erkend en toegelaten als vice consul van het Duitsche rijk te Helder de heer C. Berghuys en zulks op den voet van Nederlandsch onderdaan. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter in de arrondissemcnts-rechtbank te Brielle mr. W. J. Karsten, thans griffier bij het kantonrecht te Nieuwer-Arastel. schutterijen. Benoemd bij het 4e bataljon rustendo schutterij in deze provincie; tot kapitein J. de Klerck thans 2° luitenant; tot 1" luitenant II. G. Hammacher, thans 2e luitenant; tot 2«« luitenant A. de Vlieger en J. A. Bliek, beiden thans korporaal. Onderwijs. De hoofdonderwijzer der openbare school te Ijzen- dyke, die den 9c<i Maart jl. voor den tijd van drie maan den geschorst was, heeft zijn eervol ontslag uit zijne betrekking gevraagd. De gemeenteraad heeft eergisteren op dat verzoek beschikt en hem ontslag verleend. De gemeenteraad vau Noordgouwe heeft in zijne zitting van 5 dezer tot hulponderwijzer aan de openbare lagere school aldaar benoemd den heer H. G. Satterhulp onderwijzer te Zaamslag. De hoogleeraar Opzoomer te Utrecht, zal a. Vrijdag, bij gelegenheid zijner 25jarige ambtsbediening, des namiddags te 1 uur in de groote gehoorzaal der boogé- school als spreker optredenteneinde te voldoen aan een van verschillende zijden tot hem gericht verzoek. Kerknieuws. Door de stemgerechtigde leden der hervormde gem een te te Zierikzee is met 287 van de 316 geldig uitgebrachte stemmen beslist, dat de benoeming van ouderlingen en diakenen en de beroeping van ^predikanten aldaar voortdurend door een kiescollege zal plaats hebben. Koloniën. Behalve de gisteren reeds medegedeelde, heeft de gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië nog de vol gende beschikkingen genomen. (Javasche courant van den 14cn April.) departement van marine. Overgeplaatst: aan boord van Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden, luitenant ter zee2c klasse jonkheer H. M. van der Wijck, van Z"". Ms. stoomschip Timor; aan boord van Zr. Ms.kor vet Prinses Amelia, luitenant ter zee 2C klasse H. O. Feith, van Zr. Ms. stoomschip Suriname; aan boord van Zr. Ms. korvet van Speyk, adelborsten le klasse P. H. Prager en L. G. Kakebeeke, van Zr. JU. stoomschip Marnix; aanboord van Zr. Ms. stoomschip Curasao, als lc officier luitenant ter zee le klasse jonkheer C. C. van der Wijck en adelborst le klasse J. C. van Wessem beiden van Zr. Ms. stoomschip Amsterdam; aan boord van Zr. M*- stoomschip Djambiadelborst le klasse J. H. Strootman, van Zr. Ms. stoomschip Amsterdam; aan boord van Zr. Ms. stoomschip Marnix tijdelijk als eerste officier, luitenant ter zee le klasse E. L. Enhle en luitenant ter zee 2C klasse C. W. A. D. Steup van Zr. M*. stoomschip Sumatra, adelborsten le klasse E. P. H, graaf van Limburg Stirum, A. E. J. W. Juta en G. C. Otten, van Z^. M». stoomschip Willemaan boord van Zr. Ms. stoomschip Coehoorn, als kommandant luitenant ter zee le klasse W. J. Adams van Zp. M«. stoomschip Curasao; aan boord van Z«'. Ms. stoomschip Amsterdam, als eerste officier, luit. ter zee le kl. D. M. G. de Swart, van Zr. Ms. stoomschip Cycloop, en adelborsten 1® klasse C. J. de Jong, van Zr. M*. stoomschip Marnixen J. Schimmel, van Zr. Ms. stoomschip Djambi; aan boord van Zr. M®. stoomschip Ardjoeno, luitenant ter zee 2e klasse B. de Grootvan Zp. Ms. fregat Prins Alexander der Nederl. aan boord van Zp. M*. stoomschip Cycloopals eerste officier, luit. ter zee 2klasse J. L. Duker, van Zp. M»«

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1