snen tijd achterwege moeten blijven, terwijl de gronden intusschen geen noemenswaardig voordeel opleveren. „Er schijnt slechts éen middel te zijn, om al de bezwa ren te voorkomen en aan den staat het genot van die baten te verzekeren, die de verlanding kan opleveren, namelijk al de buitengronden reeds nu in éene hand te doen komen. „In wiens hand dat zou moeten zijn, is niet twijfelach tig. Aan aankoop van de rechten van den staat door de ambachtsgerechtigden is niet te denken. „Op een aankoop door den staat was dan ook sedert lang de aandacht der regeering gevestigd, ook de aan dacht van anderen, onder anderen blijkens eeneopmer king in het eindverslag der tweede kamer over het wets ontwerp tot onteigening van perceelen voor den spoor weg Goes-Vlissingen. „Met ambachtsgerechtigden van 's Fleer Arendskerke zijn sedert lang onderhandelingen gevoerd over aankoop van hunne rechten op buitengronden in het Sloe en het Sch9nge. „Door twee deskundigen, waarvan een aangewezen door de regeering, de andere door commissarissen van ambachtsgerechtigden, is eene opneming gedaan en een verslag uitgebracht, dat tot grondslag heeft ge strekt bij de verdere onderhandelingen, die tengevolge hadden dat al de rechten van het ambacht 's Heer Arendskerke op buitengronden in het Sloe en hot Schenge, voor zoover zij niet reeds in de onteigening begrepen waren, zijn aangekocht voor ongeveer f 152,000. „De overeenkomst is echter uitdrukkelijk aan de voorwaarde onderworpendat de wetgevende macht de voor de betaling van den koopprijs benoodigde gelden toesta. „Yoor het onverhoopte geval dat dit niet mocht geschiedenis de vergoeding geregeld, door den staat te betalen voor de schorrooving ten behoeve van den spoorwegdam, welke schorrooving reeds in afwachting van de vervulling der voorwaarde kan ge schieden en ook moest geschieden om de aanvankelijk tot dat doel bestemde schorren in het Schenge te sparen. i „Nog eene som van f 18000 zal noodig zijn behalve de f 152,000 voor aankoop van de rechten van andere ambachten op buitengronden in het Sloe enz." Het vooruitzicht bestaat dat later opbrengsten na bedijking bij verkoop van den nieuwen polder ver moedelijk de thans uitgegeven som zal evenaren. öuitcnlanö. Algemeen overzicht. De verschillende berichten indelaatstedagen omtrent den staat van zaken te Parijs ontvangen, komen hierin overeen dat de stad, niettegenstaande den buitenge wonen toestand waarin zij nog steeds verkeert, zich met bewonderenswaardige veerkracht herstelt en zoo veel mogelijk het oude uiterlijk weder aanneemt. Za terdag reeds waren de trottoirs en de straatwegen in hun vorigen staat teruggebracht en alle straten voor het ver keer geopend, terwijl overal volmaakte rust heerschte en - bedrijvigheid en leven ieder oogenblik vermeerderden. De politie i3 weder geregeld en in 't bijzonder belast mot de arrestatie van verdachte personen, terwijl de soldaten zich bepalen tot het opsporen van wapenen en munitie. Tot de bijzondere veiligheidsmaatregelen, die door de regeering zijn bevolen, behoort ook een ver bod om petroleum en andere brandbare stoffen te ver- koopen. Er schijnt sprake te zijn van het oprichten van forten binnen Parijs om een eventneelen nieuwen op stand krachtig te kunnen onderdrukken. Nog altijd heerscht er wantrouwen omtrent de repu- blikeinsche bedoelingen van het gouvernement, en om dit te matigen zal waarschijnlijk de meerderheid der nationale vergadering een wetsvoorstel indienenom gedurende twee jaren de uitvoerende macht aan Thiers op te dragenals een tegenwicht voor de voorstellen tot intrekking der verbanningswettcn tegen het huis Bour bon. De republikeinsche partij dringt er ook sterk op aan om Lefranc te benoemen tot minister van binnen- landsche zaken en Ferry tot prefect van de Seine, ter wijl zij het behoud van republikeinen in het ministerie verlangt en van Thiers verklaring wenscht omtrent de monarchale intriges. Ten opzichte van de quacstie of de nationale verga dering al dan niet naar Parijs zal gaan, dringt le Temps op gematigdheid aan. Bij den tegenwoordigen staat van zaken vindt dat blad het niet billijk om er op aan te dringen dat de vergadering naar Parijs kome, terwijl toch de drang der omstandigheden de overplaatsing van de zetel van het gouvernement naar Parijs vroeg of laat zal noodzakelijk maken. De commissie voor do reorganisatie van het leger heeft met eenparigheid het beginsel van algeraeene I dienstplichtigheid voorgesteld, in strijd met het gevoelen I van Thiers die de wet van 1832 wilde handhaven. Door de hulpbank der Fransche bank te Straatsburg werden Zaterdag aldaar de eerste 40 millioen van de oorlogskosten, die Frankrijk aan Duitschland verschul digd is, in Fransche bankbiljetten uitbetaald. Deze som is bestemd om de inwoners der nieuwe provincie schade loos te stellen voor de verliezen die zij door den oorlog hebben geleden. De diplomatieke betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland zijn weder hersteld. De eerste secretaris van het Fransche gezantschap te St. Petersburg, de Gabriac, is benoemd tot vertegenwoordiger van Frank- j rijk te Berlijn, terwijl het Duitsche rijk te Versailles zal j worden vertegenwoordigd door den heer von Hatzfeld. I In den Italiaanschen senaat heeft de minister van bui- I tenlandsche zaken op eene interpellatie van den heer j Alfieri geantwoord, dat, indien een van de Parijsche moordenaars of brandstichters zich in Italië mocht ver- toonen, de Italiaansche regeering het traktaat van uit levering tusschen Frankrijk en Italië stipt zou naleven. Omtrent de plannen van het ministerieHohenwart, welks mandaat door het antwoord van den keizer op het adres van de kamer van afgevaardigden zijdelings is vernieuwd, heeft de Neue freie Presse uit goede bron inlichtingen bekomen, die hierop nederkomen, dat na afloop van de behandeling en de aanneming van het budget door den rijksraad, deze zal worden ontbonden, op grond dat de Czechen weigeren om met de meerder heid van den rijksraad in onderhandeling te treden. Vervolgens zullen de landdagen worden opgeroepen om over de uitbreiding van de autonomie der landen te worden gehoord, doch eerst eenige landdagen waarinde constitutioneele partij de meerderheid heeft, worden ont bonden en nieuwe gekozen, die men volgzamer hoopt te vinden. Na de zittingen der landdagen wordt de rijksraad weder opgeroepenwaarin men dan de Czechen hoopt te zien, doch dan zal slechts een nieuwe kieswet voor den rijksraad worden behandeld, en deze vervolgens weder worden ontbonden om eindelijk overeenkomstig de nieuwe wet nieuwe verkiezingen te doen plaats hebben. Op deze wijze hoopt het ministerieHohenwart Oosten rijk te redden. Tusschen de Czechen en het ministerie schijnt de beste verstandhouding te heerschen wantdeCzechische pers juicht den minister Hohenwart warm toe over zijne houding bij de behandeling van het adres van den rijks raad aan den keizer. De laatste rede van von Bismarck bij de behandeling van het wetsontwerp over de annexatie van den Elzas en Lotharingen heeft, naar het schijnt, bij de liberale partij in Duitschland algemeene ontevredenheid verwekt. De Schlesische Zeitung verzekert, dat door afgevaardigden die een grooten invloed bij de liberale party uitoefenen, aan den rijkskanselier is te kennen gegeven, dat door eene herhaling van zoodanige houding het prestige van den rijksdag vooral in Zuid-Duitschland ernstig zou worden bedreigd, evenzeer als dat van den rijkskanselier zelf. Verscheidene aanzienlijke Zuid-Duitsche afgevaar digden hebben ronduit verklaard, dat zij en hunue vrienden, indien nog eens iets dergelijks mocht voorval len, den rijksdag zouden verlaten, hetzij deze daardoor, al of niet onbevoegd werd om besluiten te nemen. Laatste berichten. Parijs. Te Versailles is een tal van opstandelingen gefusil leerd. De meeste dagbladen betoogen dat de ballingschap en de onverkiesbaarheid van de prinsen van Orleans niet mogen voortduren. Emile de Girardin bepleit in Laliberté de liberale republiek. Uit Parijs. Uit het verhoor van Jourde, de gedelegeerde voor financiën van de commune, is gebleken, dat sedert den 18en Maart de inkomsten der commune bestonden uit 4 millioen die in de schatkist zijn gevonden, 2 millioen opgeëischt van de spoorwegen, 24millioen door de bank van Frankrijk verstrekt, en vervolgens de inkomsten der belastingen en de gewone inkomsten der stad. Wat de uitgaven betreft kwam in de eerste plaats in aanmerking de soldij voor de nationale garde tegen f 350,000franken daags, terwijl Jourde beweerde dat tegen het einde van het bestaan der commune er niet meer dan 30,000 man waren die hun plicht deden. De andere uitgaven bedroe gen in de eerste week 600,000 franken per dag, in de tweede week 700,000 franken en eindelijk klom het cijfer tot 1,200,000 frankenzoodat het gemiddelde cijfer bedroeg, 800,000 franken per dag. Jourde was geen lid der Internationale en verklaarde dat deze slechts weinig geld te zijner beschikking had gesteld en dat de hoofdzetel van de instelling te Londen niet meer dan 30,000 of 40,000 franken bezat. Hij ont kende bepaald gelden uit den vreemde te hebben ont vangen en verklaarde zich in staat om te bewijzen uit welke bronnen hij de gelden voor zijne uitgaven had verkregen. De tweede gouverneur van de Fransche bank heeft bekend gemaakt, dat de bank sedert den 18c" Maart aan de commune heeft moeten betalen 9,401,000 franken van de bijzondere fondsen van Parijs en 7,290,000 fran ken op een blanco-order van Versailles. Geen gewapende macht heeft de afsluiting verbroken en alle waarden zijn ongeschonden bewaard. Dit had men vooral te danken aan den moed van twee leden van den raad van beheer die te Parijs waren gebleven aan de flinke houding van het personeel der bank en aan de hulp van den heer Bes- lay, gedelegeerde van de commune, die al het mogelijke had gedaan om de inrichting te beschermen. Bij de dooden of gevangengenomeu strijders voor de commune zijn verschillende bevelschriften gevonden, die getuigen voor den geest die de hoofden van den opstand bezielt. Een orde door Delescluze enBilliorayaan Dombrowsky gegeven beveelt deze om alle huizen te doen afbreken of verbranden, die zijn plan van verdediging belemmeren. De verdedigers der commune mochten aan niets gebrek hebben; wat men in de huizen vond, die verwoest moes ten worden, moest onder de behoef tigen worden verdeeld de noodige requisties moesten overal plaats hebben. Volgens een ander bevel van Delescluse werd de bur ger Jacquet belast om alle burgers en alle zaken op te eischen, uitgezonderd wijn en brandewijn, die voor de samenstelling van de barricades in de Rue du Chateau d'eau en de Rue Albouy konden van dienst zijn. De burgers en burgeressen die hulp weigerden moesten ter stond worden gedood. De bevelhebbers der barricades werden belast met de zorg voor de veiligheid in het kwartier; zij moesten alle verdachte buizen onderzoe ken, alle deuren en vensters bij het onderzoek doen ope nen. Alle luiken moesten geopend zijn, doch de ven sters gesloten. Vooral moesten de toegangen der kelders zorgvuldig worden onderzocht en ieder verdacht huis terstond worden verbrand. Bij een bevel, onderteekend door Delescluse, Régère, Ranvier, Johannard, VésinierBrunei en Dombrowsky, werd de burger Millière met 150 man belast om alle verdachte huizen en de gebouwen te verbranden op den linkeroever der Seine, de burger Dereure met 100 man in het 1° en 2e arrondissement, de burger Billioray met 100 man in de arrondissementen 9,10 en 20, terwijl de burger Vésinier bijzonder werd belast om in de Boule vards van la Madelaine tot aan de Bastille de vereischte brandstichtingen te bewerken. De burger Raoul Regault is met den burger Régère belast geweest om het decreet van de commune betreffende de gijzelaars ten uitvoer te brengen. Bij het lijk van een opstandeling werd het volgende bevel van den luitenant-kolonel Parent gevonden: „Ver brandt het Quartier de la bourse; vrees niets." Er is een lijst openbaar gemaakt van de leden of ambtenaren der commune die vreemdelingen waren. Daarop komen voor: 9 Italianen, 21 Polen, 2 Amerika nen, 1 Egyptenaar, 2 Portugeezen, 7 Duitschers of Pruisen, 2 Walachyers, 1 Hongaar, 1 Belg, 1 Spanjaard en 1 Nederlander, n. 1. de kommandant van het 115e bataljonvan Ostal. Omtrent de jongste gevechten binnen Parijs deelt de bekende correspondent van the Times, dr. Russell, een en ander mede, door hem van een bevoegd krijgs kundige vernomen, hetwelk, vooral uit een militair oog punt, niet onbelangrijk is. Op al de „rondpoints" in de verschillende districten van Parijs, hadden de opstan delingen schansen aangelegd en hunne barricaden waren wezenlijke vestingen. De bevelhebbers dezer barrica den hadden uitvoerige instructiën, waarin werd voorge schreven dat zij de barricade tot het uiterste moesten verdedigen, maar wanneer de stelling onhoudbaar werd moesten retireeren naar een andere, die in de instructie werd aaugewezen. In 1818 trokken de troepenonder steund door veldgeschut langs de straat, tegen de barricaden op en namen ze ten slotte met de bajonet. Dat kostte van weerszijde groote offers. Thans werd, in stede van veldgeschut, „vestinggcschut" gebezigd, zoo dat men de barricaden kon bereiken op een afstandte groot voor het veldgeschut der oproerlingen. In plaats van langs de straat op te rukken begaven de soldaten

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2