OÜRANT. N° 133. Dinsdag üSünnmlcmïr. 1871. 6 Juni. PATEXTEN. De burgemeester en wethouders van Vlissingen maken bekend dat de patenten over bet 4e kwartaal, dienst 1870/71 alsmede die voor schippers slijters, tappers en kroeg houders, dienst 1871/72, verkrijgbaar zijn gesteld ter gemeente-secretarie, waar zij kunnen worden afgehaald van 8 Juni tot en met den 22 Juni 1871van des voor- middags te 10 tot des namiddags te 3 uren dat de patenten, die niet binnen dien tijd zijn af gehaald, overeenkomstig de bepalingen der wet, aan de huizen zullen worden afgegeven, door den deur waarder der directe belastingentegen voldoening van het daarvoor verschuldigde. Wordende belanghebbenden tevens herinnerd, dat zij, die des gevraagd hun patent niet kunnen vertoonen zich blootstellen aan de boete bij de wet bedreigd. En is hiervan afkondiging geschiedwaar het behoort, den 6 Juni 1871. De burgemeester en wethouders voornoemd, WINKELMANN. De Secretaris, P. FORBES WELS. Middelburg 5 Juni. De kiesvereeniging Recht voor allen, te Amsterdam, heeft tot candidaten voor het lidmaatschap der tweede kamer gekozen de aftredende leden H. A. Insinger, mr. E. H. 's Jacob en mr. G. C. J. van Reenen. De Christelijk-historische richting aldaar heeft tot candidaten gesteld mr. J. J. Teding van Berkhout, mr. L. W. C. Keuchenius en M. D. van Otterloo. De anti-revolutionaire kiesvereeniging Nederland en Oranje, te Rotterdam heeft jonkheer mr. J. L. C. van den Berch van Heemstede tot candidaat voor het lidmaat schap der tweede kamer geproclameerd. De kiesvereeniging Burgerplicht aldaar heeft het af tredend lid I. D. Fransen van de Putte tot candidaat ge kozen. Wij vernemen dat tot vice-consul van Engeland voor Zeeland, in plaats van den heer Ellinckhuyzen die onlangs is overledenis aangesteld de heer P. L. de Bruyne te Middelburg. Te Zierikzee had gisteren middag de installatie plaats van den nieuw benoemden kommandant der dienst doende schutterij, rar J. M. Isebree Moens. Na voorlezing van het koninklijk besluit der benoeming hield de kom mandant eene toespraak. Het muziekkorps speelde de volksliederen. Vervolgens werd eene inspectie gehou den, waarna de schutterij voor haren kommandant defi leerde en met het muziekkorps een kleine promenade deed. De schutterij afgedankt zijnde, begaf zich het muziekkorps eenige oogenblikken later naar de woning van den nieuwen kommandant, voor welke nog eenige muziekstukken werden uitgevoerd. Benoemingen en besluiten. veeartsen. Belast als gouvernements-keurmeesters met de visitatie van vee, voor het buitenland bestemd, de veeartsen W. Snijders en J. B. Huysmans voor Rot terdam en de veeartsen P. van Stajj,, te Sneek, en H. C. Poll, te Witmarsum (gemeente Wonseradeel)voorHar- Iingen. Benoemd tot plaatsvervanger van dendistricts-veearts wien 's-Gravenhage als standplaats is aangewezen, J. B. Huysmans, te Rotterdam; tot plaatsvervanger van den di8tricts-vecarts wien Groningen als standplaats is aan gewezen, H. C. Poll, te Witmarsum (gemeente Wonse radeel). Kerknieuws. De heer P. van den Hoofakker Houtzagersuit Oude water als predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente naar Oostkapelle beroepen, is gisteren voor middag in zijn nieuwe standplaats bevestigd door den consulent dier gemeente B.Braams, predikant te Grijps- kerke, die sprak naar aanleiding van 1 Thess. 5vers 12 en 13a. De bevestigde hield des namiddags zijne intreêrede naar aanleiding van Jac. 1, vers 21 en 22. Marine en leger. De luitenant ter zee 2e klasse H. J. F. Mirandolle laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 17" Mei jl. in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op nonactiviteit gesteld. Voor de 18 opengestelde plaatsen als adelborst 3« klasse bij het koninklijk instituut voor de marine hebben zich 78 adspiranten aangemeld. Gemengde berichten. Gedurende de afgeloopen week zijn te 'sGraven- hage slechts 13 gevallen van pokken aangegevende daaraan voorafgaande week bedroeg het cijfer der aangiften 43. Te Utrecht zijn de vorige week 14 personen door pokken aangetast, zijnde 1 meer dan de week te voren, en 3 daaraan overleden, zijnde 1 minder dan de week te voren. Naar de Nieuwe Rotterdamsehe courant verneemt, bestaat het voornemen om in den loop van dezen zomer ook in de noordelijke streken van ons vaderland een zendingsfeest te houden, op do wijze zooals dat sedert eenige jaren in het midden des lands gehouden is. Men meent dat een der bosschen in Groningen voor dat doel zal worden gekozen en beschikbaar gesteld. Jl. Vrijdag zijn enkele mandjes met de eerste ker sen uit Duitschland te Rotterdam aangebracht en naar Engeland doorgevoerd. Ook uit Duitschland luiden de berichten omtrent het gewas van deze boomvrucht, evenals uit bet Geldersche, zeer ongunstig. De meeste vruchten zijn door de nachtvorst afgevallen en alzoo verloren. De gemeenteraad van Alkmaar heeft, naar aanlei ding van door den directeur der gasfabriek gedane gunstige aanbiedingen, besloten om terug te komen op het besluit om eene gasfabriek voor rekening der gemeente te exploiteerenen burgemeester en wethou ders zijn gemachtigd tot het sluiten van een nieuw contract met de directie der bestaande gasfabriek, waarin onder anderen is bepaald dat de prijs van het gas voor particulieren hoogstens 11 i cent per stere mag bedragen. Naar de Tijd meldt, bedragen de stortingen bij het hoofdcomité voor het feestgeschenk aan Z. H. paus Pius IX reeds ruim honderd zeventig duizend gulden. In het Russische gouvernement Mohilew heett zich een geval van vrijwillige verbranding voorgedaan, waarmede bewezen is dat de sekte der zeltverbranders, die men voor uitgeroeid hield, nog hier en daar bestaat. Een gehuwde boerin heeft met behulp van twee bedela ressen, even buiten het dorp Twonez een brandstapel opgericht en na van kleederen verwisseld te hebben zich vrijwillig op den brandstapel gelegd; nadat zij eerst haar 7jarig dochtertje in de vlammen geworpen had. De bedelaressen, die haar hulp verleenden, hebben de zaak uit eigen beweging aan den man en aan de politie bericht, zonder het strafwaardige harer handelingen te vermoeden. Deze sekte merkt een Russisch blad op stamtaf van de sekte der Filippcnzen. Van hunne stellingen is weinig bekend, alleen weet men dat zij geen vast gclootstelsel hebben, maar slechts door enkele denkbeelden, die hun geest tot waanzin voeren, be- heer8cht en door de hevigste dweepzucht geleid worden. Vroeger kwam uit Seberië of het oostelijk gouvernement van Europeesch Rusland nu en dan de treurige mare dat eenigen dezer sekte, somtijds eenige honderden, onder het zingen van lofliederen, zich aan den vlammen dood hadden prijs gegeven. Het laatst werd zulk een geval vermeld in het jaar 1849 uit het gouvernement Bern, bij welks gelegenheid 18 menschen zich vrijwillig verbrand hebben. Self omina, de 14jarige vrouwelijke bediende van de ongelukige reizigster mejufvrouw Tinne, was door de inlanders geroofd en naar Rhat gebracht. De familie betrekkingen der vermoorde hebben haar voor 5000 fran ken vrijgekocht. Zij is nu op reis naar Engeland, waar de familie voor haar zal zorgen. Het totaal der giftenvoor den brand te Bodegra ven en Zwammerdam ingekomenbedraagt f 113,513.67. Aan 290 personen en gezinnen is de geleden schade bijna geheel, aan 78 gedeeltelijk vergoed. Verkoopingen en aanbestedingen. Heden is door burgemeester en wethouders op het raadhuis alhier in het openbaar bij enkele inschrijving aanbesteed: Het overbrengen en verbouwen van de aschschunr op de nieuwe mestvaalt aan den ouden Arnemuidschen weg, en het maken van eene aanlegplaats en andere wer ken aldaar, waaronder eenige herstellingen aan de gebouwen der hofstedevroeger bewoond door C. Wisse. Hiervoor zijn vijf biljetten ingekomen van de vol gende hier wonende inschrijvers: W. van Uije J.Jz., voor f 2,712; J. Sonius, voor f 2,685; J. Snel, voor 2,675; O. Pelle, voor 2,610, en P. J. van Puffelen voor f 2,570. Aan laatstgenoemden is de uitvoering behoudens nadere goedkeuring van burgemeester eu wethouders, gegund. Thermometerstand. 3 Juni 'sav. 11 u. 47 gr. 4 'smorg.7u.54gr. 'smidd.lu.63gr. 'sav. llu. 57gr 5 'smorg.7u. 50 gr.'smidd.lu. 58gr. 'sav.6 u.52gr. Sta ten-generaal. tweede kamer. Bij een ingediend wetsontwerp is wijziging voorgesteld van de begrooting van het domeinfonds voor 1871, en wel om van de som van f 300,000bestemd voor toe voeging aan de middelen tot dekking der kosten voor de staatsspoorwegen f 170,000 uit te trekken voor aan koop van buitengronden in het Sloe en het Schenge en vergoeding voor schorrooving. De aankoop dezer gron den is het gevolg van het leggen van den spoorwegdam in het Sloe, waardoor verlanding van het Sloe in het Schenge kan worden verwacht. De memorie van toelichting zegt daaromtrent o. a. hei volgende: „Kostbare gronden zullen worden verkregen, deels door aanwas, deels door opwas. „De aanwassen behooren voor het grootste deel aan ambachtsgerechtigden van 's Heer Arendskerke, vooreen kleiner deel aan ambachtsgercchtigden vanKleverskerke, Nieuwerkerke en Wclzingen. „De opwassen of platen behooren daarentegen aan den staat. „De ondervinding heeft geleerd, dat zich bij de bepaling van de grens tusscben de aanwassen en de opwassen zeer groote moeilijkheden voordoen. „Sedert geruimen tijd is een rechtsgeding aanhangig over de grensregeling van de plaat de Kaloot. „Nog veel grooter, zelts niet te overzien, zullen de moeilijkheden zijn na de verlanding van het Sloe en het Schenge. Telkens zal er verschil ontstaan over de vraag of eene verlanding als plaat aan den staat of als aanwas aan ambachtsgerechtigden behoort. „De moeilijkheden en misschien de langdurige en kost bare processen zouden echter niet het eenige nadeel zijn van de onzekerheid omtrent de grenzen van elks eigen dom. Immers de bedijkingen, die groot voordeel ook voor den staat zouden kunnen opleveren, zouden gerui-

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1