MIDDELRURGSCHE COURANT. N0. 131. Zaterdag 1871. 3 Juni. Middelburg 2 Juni. Bij beschikking van den minister van financiën is bepaald dat de navolgende ambtenaren bij de admini stratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt: de surnumerair W. G. Kruseman, ten postkan tore te Sneek; de surnumerair A. vanRaab vanCanstein, ten postkantore te Heerenveen; de surnumerair C. L. Rambonnet, ten postkantore te Bergen op Zoom. Wij vernemen dat door bestuurder en commissarissen der Middelburgsche maatschappij van stoomvaart de heer C. Nuijs tot secretaris-boekhouder is aangesteld. Dinsdag is te Amsterdam in het Odéon, onder presi dium van den heer m'. C. J. A. den Tex, gehouden de gewone jaar lij ksche algemeene vergadering van aandeel houders der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen. Er werden 2696 aandeelen vertegenwoordigd, gerechtigd tot 329 stemmen. Nadat de heeren J. G. Jager en mr. P. W. H. van Sons- beeck waren benoemd tot stemopnemera en om met den voorzitter en den secretaris het proces-verbaal der ver gadering vast te stellen, zijn successievelijk al de aan de orde gestelde onderwerpen aangenomen, en is, na goed keuring der balans over 1870, het dividend vastgesteld op 5i pet., gelijkstaande met 13.75 per aandeel. Tot leden van den raad van commissarissen zijn her benoemd de heeren B. A. Fokker te Middelburg, C. A. van Hemert te Amsterdam en E. Brugmann te Brussel; de laatste na herstemming met den heer L. H. Rouppe van der Voort. In de plaats van den overleden commissaris F. de Brouwer van Hogendorpaau wiens nagedachtenis een gepaste hulde werd gebracht, is benoemd de heer W. Testas, de onlangs afgetreden secretaris. Door den heer Wiggers van Kerchem werd in overweging gegeven om nevens het pensioenfonds een weduwenfonds ook voor de hoogere beambten te stichten een punt dat de voorzitter heeft beloofd onder de aandacht te zullen brengen bij de voorgenomen wijziging van de statuten, die in beraad is, en waartoe de aandeelhouders eerlang geroepen zullen worden eene beslissing te nemen. De vergadering gaf bij herhaling blijken van in te stemmen met den lof, die door enkele sprekers werd ge bracht aan het bestuur der maatschappij. Behalve dé bovengenoemde heerenwaren als leden van den raad van commissarissen aanbevolen de heeren J. Groll,mr. J. P. Tak,J. J. van Kerkwijk,n.'".J.E. baron van Nagell tot Ampsen, mr. H. P. G. Quack, J. P. de Bordes en mr. C. H. baron van Rhemen van Rhemens- hnizen. {Nieuwe Rolterd. cour.) In bet lokaal de Eensgezindheid te Amsterdam is Donderdag de onder voorzitterschap van prins Hendrik der Nederlanden gehouden vergadering der stoomvaart maatschappij Nederland door vele aandeelhouders bijge woond. Na een korte toespraak vaa Z. K. H. den eere voorzitter en het uitbrengen van het verslag over het boekjaar 1870 door den directeur J. Boissevain, werd van gedachten gewisseld over de ramp der verbranding van het stoomschip Willem III. Uit de mededeelingen van het bestuur resulteerde, dat de oorzaak van den brand onverklaarbaar was, doch dat men met zekerheid kon zeggen dat zij niet in de kolen te zoeken was. Het gedeelte toch van het dek boven de bergplaats der kolen was het minst verbrand bevonden. Het bestuur deelde verder medeaan drie leden van den raad van bestuur en twee commissarissen het instellen van een onderzoek te hebben opgedragen naar de oorzaken van de ramp. De heeren Mees en Plate uit Rotterdam brachten daar tegen bezwaren in het midden, meenende zij dat deze heeren, hoevele waarborgen ook opleverendealthans aan het groote publiek niet onpartijdig zouden voorko men. Zij wilden den schijn vermeden hebben dat men rechter was in zijne eigene zaaken gaven in overweging om óf aau de regeering te verzoeken em commissie van onderzoek te benoemen, öf daarin op te nemen een hoofd officier der marine, een expert van de Lloids en een van de Veritas. Deze denkbeelden werden o. a. bestreden door de heeren A. C. Wertheim, mr. J. Brugmans en E. Mohr, die oordeelden dat de genoemde commissie het vertrouwen had der vergadering en, als geen deel heb bende aan de directie, genoegzaam onpartijdig te achten was. HetJ>e8tjtïUR4iesloot intusschen de zaak in nadere overwegfng-fè^rtëoien. Het stelde voor om aan de passa giers van de verongelukte boot óf gelegenheid te geven met de eerstvolgende boot de reis te doen, óf, voor zoover zij dat niet konden, hun de halve passage terug te geven. Dit voorstel werd onder algemeenen bijval goedgekeurd. Ten slotte werd nog over eenige punten gediscussieerd. [Nieuwe Rollerd. cour.) N^JSeno^jpingeii en besluiten. gezantschappen. Teruggeroepen als Nederlandsch gezant bij het hof van Rusland mr. J. P. J. A. graaf van Zuijlen van Nyevelt, onder dankbetuiging voor de bewezene diensten. mdntcollege. Op verzoek eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor de bewezene diensten en met recht op pensioen, aan A. baron Oalkoen, als voorzitter van het mnntcollege. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter in de ar- rondissements-rechtbank te Leiden mr. P. vanBemmelen, thans rechter in de arrondissements-rechtbank te Nijme gen. Rechtzaken. Bij arrest van het provinciaal gerechtshof in Zeeland van heden is Iman Dorst, oud 24 jaren, geborenen wonende te Sint Annalandboerenknecht, thans gede tineerd te Middelburg, schuldig verklaard aan moord en te dier zake veroordeeld tot levenslange tuchthuis straf, met bevel dat een uittreksel van dit arrest zal worden gedrukt en aangeplakt te Tholen, te Sint Anna land en te Middelburg ter plaatse alwaar zulks te doen gebruikelijk is, en met verwijzing in de kosten der procedure. Zooals men weet stond de veroordeelde terecht ter zake dat bij in den morgen van 18 Februari jl., op de hofstede van L. Boudeling onder Tholen, Apolonia Belia Ligtendag, dienstmeid aldaar, bij de keel heeft gegrepen, met het doel om haar te verworgen, en haar later in een paardenput op die hofstede heeft geworpen, en haar met het hoofd zoo lang onder het water en het ijs gehouden, totdat zij dood was, zulks na reeds den vorigen dag het voornemen te hebben opgevat, haar van het leven te beroovcn. Gemengde berichten. Bij het onweder dat jl. Zaterdag heeft gewoed werd te Wolfaartsdijk een jongeliDg door den bliksem getrof fen en gedood. Een paar kinderen in de nabijheid waren eenige oogen blikken geheel versuft, doch hebben geen letsel bekomen. Bij Diever hebben eenige vroolijke boerenjongens in den nacht van tweeden Pinksterdag rumoer gemaakt aan 't huis van een slachter, dat zeer eenzaam ligt; een van hen bleef wat achter en is den volgenden morgen dood in een sloot gevonden met een messteek in het onderlijf, geheel overeenkomende in den vorm met de doorsnede van een mes, dat bij den slachter pas gerei nigd en geslepen werd gevonden. UitHarlingen schrijft men van 29 Mei. „Voor eenige jaren werden bier onderscheidene personen, Da het eten van verdacht rundvleesch, ongesteld; professor M. Mul der van Groningenhier een enkelen nacht vertoevende, stierf kort daarop; hij had insgelijks van dat vleesch gegeten, terwijl een paar personen sedert sukkelend bleven en binnen een tijdsverloop van driejaren elkan der in het graf volgden. Een soortgelijk geval heeft zich hier weder voorgedaan. Het huisgezin van cenmelktap- per, uit zeven personen beslaande, heeft vleesch gegeten van eene koe, die, zoo men verneemt, tengevolge van het kalven is gestorven; allen hebben hevig gebraakt en diarrhsée gehad. Men hoopt dat hier geen doodelijke afloop bij de patiënten zal volgen. Daar hier hoege naamd geen toezicht bestaat op vleesch, dat van buiten ingevoerd wordt, is de burgerij aan de meerdere of min dere gewetenloosheid der boeren en vleeschverkoopers overgeleverd. Buitenaf wordt dan ook van zieke koeien gezegd: „Deze is goed voor Harlingen." Naar men verneemt moet heden nacht weder een tengevolge van het kalven overleden koebeest hier ingevoerd worden, afkomstig van zekeren H. W. te Wins, welk rund reeds Zaterdag was geslacht, doch tegen welks vervoer op Zondag de boer gewetensbezwaren had. De warme eer ste pinksterdag zal het bederf en dus het gevaar voor het eten van dat vleesch ongetwijfeld vergroot hebben. Doch daaromtrent behoeft men zich gelukkig niet te verontrusten. Zoo men hoort, trekt de politie zich de zaak aaü." [Amslerd. cour.) In New-York heeft men ODlangsde werkzaamheden der postbeambten aanmerkelijk verlicht door de brief bus sen, in de stad verspreid, door buizen met het postkan toor te verbinden. Door luchtdrukking worden de brie ven, die in de bussen geworpen worden, meteen snelheid van 65 mijlen in het uur uit de bussen door de buizen naar het postkantoor vervoerd, zoodat het ledigen der bussen is vervallen. In zijne zitting van eergisteren heeft de gemeente raad van Amsterdam in beginsel heslist, dat eene verbe tering en verfraaiing van den Stad-schonwburg op het Leidsche plein wenschelijk was. Een plan door den heer Hilman daartoe ontworpen is naar de commissie van voorbereiding der stads publieke werken gezonden. Volgens de Provinciale Groningsche courant heeft zich te Nieuwe Pekela een geval van cholera voorgedaan met doodelijken afloop. Yerkoopingen en aanbestedingen. De 7 biljetten die waren ingekomen voor de gisteren in den Haag gehouden aanbesteding voor het doorgraven van den leidijk voor de nieuwe haven en bet aanleggen van een gedeelte bazaltkade met verdere werken ten be hoeve van den spoorweg bij Middelburg, zijn van de vol gende inschrijvers: L. KalischKz., te Sliedrecht, voor /"204,900; I. van de Velde, te Papendrecht, en A. Visser Pz., te Sliedrecht, voor f 204,800; F. K. Osinga, te Middelburg, voor f 188,000; P. S. Blancheraanche, te Maastricht, en M. B. Terwindt, te Pannerden, voor 186,100; I. van Waaijen, te Arnhem, enj.Kooij,te Amsterdam, voor 180,000; G.M. Sigmond, te Werkendam, voor f 177,600; I. van de Griendt, te 's Bosch, voor f 170,921. De raming is f 182,990. Heden werd alhier aan het gebouw van het gewes telijk bestuur aanbesteed: het maken en plaatsen van twee paar sluisdeuren op het kanaal van Neuzen. Aan genomen door den heer J. Verkuijl Quakkelaarte Vlis- singenvoor f 7547. Heden is ten raadhuize alhier door burgemeester en wethouders in het openbaar bij enkele inschrijving aan besteed: het bouwen van een vaste brug met gemetselde landhoofden en ijzeren leggers, ter vervanging van de Seis-buitenbiug. Hiervoor waren 4 biljetten ingekomen van de volgende, alle in deze gemeente wonende, inschrijversL. J. van Pagé, voor f 5,965; J. Sonius, voor f 5,327W. van Uije JJz., voor 5,279; K. J. Kuiler, voor 4,930. Aan laatstgenoemden is de uitvoering, behoudens na dere goedkeuring van burgemeester en wethouders, gegund. Th er m o meter stand. 1 Juni 'sav. 11 u. 50 gr. 2 'smorg.7u. 52 gr.'smidd. lu. 57gr. 'sav.6 u.52gr. Sta ten-gen er a ui. Door de betrokken commissie is rapport uitgebracht over het verslag van het beheer en den staat der West- Indische koloniën en van de kust van Guinea van 1870. De commissie vestigt daarin de aandacht op het gering getal vrouwen in die koloniën in verhouding tot de mannenop het aanzienlijk getal onechte geboorten en

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1