öhtitcnlanö. diefstal en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten. Cornelis van Wijckhuijze, oud 43 jarenarbeider te Aardenburg, was beklaagd dat hij den 23™ April jl. ten nadeele van P. F. Gesteld arglistig een vischnet uit het vischwater onder den Isabellapolder ontvreemd en zich toegeëigend heeft. Hij is schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal, en, met aanneming van verzach tende omstandigheden, veroordeeld tot eene gevange nisstraf van een maand te ondergaan in eenzame opsluiting en in de kosten. Sara Gernaart, vrouw van P. van Grol, te Retran- chement, was beklaagd dat zij den 22™ April jl. in hare woning hare schoonmoeder Johanna van Grol moed willig mishandeld heeft. Zij is schuldig verklaard aan liet moedwillig toebrengen van slagen en stooten, waardoor geenerlei ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot een maand gevangenis straf, eene geldboete van f8 en inde kosten, de boete bij niet-voldoening te vervangen door eene gevangenisstraf van twee dagen. Johannes de Wisselaere, oud 38 jaren, schaap herder te Oostburg, was beklaagd dat hij den 30™ April jl/ aan Maria van Boxtel een aantal scheldwoorden beleedigende en lasterlijke uitdrukkingen heeft toege voegd. Hij is schuldig verklaard deels aan hoon en deels aan laster, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene boete van f 25 en in de kosten; de boete bij niet-voldoening te vervangen door eene gevangenisstraf van vier dagen. Gemengde berichten. Gisteren morgen werden onder de gemeente Souburg de paarden van een rijtuig, waarin zich buiten den koet sier nog een heer en eene dame bevonden, schichtig, waardoor zij op hol geraakten en het rijtuig tegen een boom geslingerd werd. Door den schok viel de koetsier van den bok, die, hoewel geen gevaarlijke toch ernstige kneuzingen bekwam. De beide zich in het rijtuig bevin dende personen kwamen met den schrik vrij. De gemeenteraad van 'sGravenhage heeft het be sluit genomen om de schouwburglokalen voortaan aan alle tooneeldirecteuren af te staan voor f 50 per avond, wanneer de in den Haag gevestigde troepen niet spelen. Volgens de Nieuwe Rotterdamsche courant heeft de Maatschappij van grondcrediet, onder directie van de heeren Cramer en Rocbussen, bij de arrondissement^ rechtbank een verzoek tot surcéanse van betaling inge diend. In Zweden heeft jufvrouw Betty Pettersson, van Wisby examen gedaan om student te worden aan de academie te Stokholm. Volgens bericht uit Bamberg wordt de redacteur van het officieel orgaan van het aartsbisdomBamberger Pastorialblatt, vervolgd wegens laster. De bedoelde redacteur, de heer Körber, kapelaan, heeft een reeks artikelen geschreven in gemeld blad, onder het opschrift „de apostaat von DöHinger." De aanklacht is ingediend door het openbaar ministerie, wegens het honen en las teren van den heer van Döllinger. De commissie uit het Engelsch lagerhuis voor het onderzoek naar de dusgenaamde baby farming heeft hare eerste zitting gehouden. Uit de daarin afgelegde verkla ringen van twee Londensche doctoren bleekdat de sterfte der onwettige kinderen buiten alle verhouding groot was; in sommige deelen des lands en ook in distric ten van Londen hebben onwettige kinderen beneden het jaar letterlijk geen kans om in het leven te blijven. De vergiftiging van kinderen was zoo algemeen, dat in de meeste gevallen waarin de kinderen tijdelijk uitbesteed werden, de kosten 6 stuivers in de week bedroegen, als de moeder voor de opium zorgde. Volgens het tijdschrift voor de beetwortelsuiker industrie bestaan in Europa thans 1663 fabrieken van dien aard, en neemt dat getal nog hand over band toe. Frankrijk alleen telt er 483, Rusland 481; daarop volgt Duitschland met 310, de Oostenrijksche staten met 228, België met 135 fabrieken. In Nederland worden er 20 gevonden. Spanje, Portugal, Denemarken, Grieken land, Turkije en Rumenië bezitten deze industrie nog niet. Ia Amerika is ze ook nog in hare kindsheid. Na herhaalde mislukte proeven, zou eindelijk het telen van suikerhoudende wortels in den staat Wisconsin gelukt en daar eene suikerfabriek opgericht zijn. In de nabijheid van Petselsdorf in Stiermarken bevindt zich een steengroeve die in den laatsten tijd niet meer werd geëxploiteerd. Toen eenigen tijd geleden de eigenaar toevallig er langs kwam bemerkte hij dat de toegang geopend was geweest, waarop hij een nader onderzoek instelde en tot de ontdekking kwam dat in de groeve een menigte kostbare kleedingstukken eo andere zaken van waarde verborgen waren. Hierdoor kwam hij op het vermoeden dat hij de bergplaats van een rooversbende bad ontdekt, die in den laatsten tijd vele diefstallen had gepleegd. Hij gaf kennis daarvan aan de politie en met verscheidene gendarmen en gewapende boeren werd hij opwacht gesteld om de roovers, die waarschijnlijk op een strooptocht uit waren, te vangen. Na lang wachten kwamen deze opdagen, maakten zeer bedaard licht, doch een der boeren spande te spoedig de haan van zijn geweer, waardoor de roovers werden ver schrikt en terstond het hazenpad kozen; dadelijk werd jacht op hen gemaakt, een paar boereu werden ernstig gewond en slechts een der roovers gevangen genomen. In de groeve vond men nog een menigte kostbaarheden, en onverwerkte grondstoffen. Te Wiirzburg in Beieren heeft een kluchtige dief stal plaats gehad nl. van het adres aan Döllinger. Een nieuw adres is ter teekening gelegd, doch thans met een koord aan de tafel vastgemaakt, terwijl op het omslag met rood krijt is geschreven „Men wordt verzocht dit adres niet te stelen." Van de 132 dienstplichtigen uit het district Wiirz burg waren slechts 26 geschikt voor den dienstterwijl verscheidene om zwaarlijvigheid werden afgekeurd. De intocht der Duitscho troepen in Berlijn zal plaats hebben op Vrijdag den 16™ Juni, terwijl Zondag den 18™ in geheel Duitschland een dankdag zal worden gehouden. Van den 6cn Mei wordt aan de Volks-Zeitung uit New-York geschreven: „Een alhier verschijnen blad ver klaart dat de toestanden in New-York met ieder.en dag treuriger worden en men dingen ziet gebeuren waarvan men vroeger nooit hoorde. Onder bescherming van het gerecht worden valsche geschriften gemaakt en val- sche eeden gezworen, de rechters zijn de dienaren van het geldde wetgeving is omgekochtde politie machte loos. De ambten waarmede geld te verdienen is worden verkocht en geen contract met den slaat wordt gesloten zonder bijzondere voorwaarden; nauwgezette arabte- naren worden als dwazen beschouwd en komen in een onhoudbare positie Die van de zuiverheid der ver kiezingen spreekt wordt uitgelachen, alles loopt op be drog uit. Er bestaat evenmin veiligheid voor personen als voor goederen, moord en root komen dagelijks voor en blijven meestal ongestraft, daar ieder ambtenaar vrees koestert voor de aanhangers der daders. Deze be schrijving komt overeen met een toestand die geboren is door de overheerschonde macht van hot geld, die zich in deze groote stad sterk heeft ontwikkeld. De partij die over die macht beschikt wil bij de aanstaande verkiezing van een president het bestuur in het geheele land onder haar invloed brengen. De onwil van alle eerlijke men- schen om zich met politiek te bemoeien, heeft ons in den tegenwoordigen toestand gebracht en eerst als die onwil bestreden is kan er beterschap komende handels stand heeft indien hij maar wil invloed genoeg om eene verandering te bewerken." - Te Potsdam stond in de vorige week een 23jarig schoon meisje terecht, dat in den laatsten tijd een avontuurlijk leven had geleid. Bij het uitbreken van den oorlog was Maria Fiedler, zoo heette de beklaagde, dienstbode, doch haar werkkring scheen haar niet langer te bevallen. Zij vatte het voornemen op om als vrijwilli ger bij de Pruisische garde tegen den vijand te strijden en volvoerde haar plan ook werkelijk. Bij het begin van den veldtocht trad zij als jager van de garde op en wist zieb, onder voorwendsel van door bijzondere om standigheden te zijn achter gebleven, een marschroute naar Frankrijk te verschaffenweldra trok zij met de Beiersche en later met de Saksische troepen in de beste verstandhouding mede. Tegen het einde van October ontdekten Potsdammer jagers bet bedrog, en de jeugdige amazone werd in vrouwenkleedercn opgebracht. Te Nanzig ontsnapte zij echter van hare geleiders en wist nogmaals in uniform van garde-jager tegen de Franschen op te trekken. Het vermoeiende leven verschafte haar echter eene ziekte enten tweeden male werd haar bedrog ontdekt. De moe dige vrouwwerd nu andermaal gedwongen om naar buis te gaan doch de rust kon haar niet bekoren; zij wilde in Frankrijk nieuwe lauweren veroveren en werd zieken verpleegster in het lazaret der Johanniters te Nanzig. Haar uitstekende houding en de diensten die zij bewees trokken aller aandacht. Zij had een adelijke naam aan genomen en leidde verscheidene zieken-transporten met groote bekwaamheid. Door haar beschaafde manieren wist zij ieder zoo volkomen vertrouwen in te boezemen dat verscheidene getuigschriften op haar aangenomen naam werden gesteld, waardoor zij vrije overtocht naar Potsdam verkreeg. Yan de getuigschriften maakte zij echter geen gebruik. Na den vrede keerde zij naar Potsdam terug en trad daar ook nog onder haar aange nomen naam opdoch werd den 27™ April door de politie gearresteerd en zal thans haar avontuurlijk leven voorloopig eindigen met vier weken gevangenisstraf voor het plegen van bedrog, ora zich door valscho voorgevens een marschroutevrije overtocht en inkwar tiering in Frankrijk te hebben verschaft. Th er mom et er stand, 31 Mei 'sav. 11 u. 51 gr. 1 Juni 'smorg.7u. 52 gr.'smidd.lu. 56gr. 'sav.6u.55gr. Algemeen overzicht. Gelijk te verwachten was, is Parijs thans geheel onder militaire dictatuur gebracht. De stad isvolgens een proclamatie van Mac-Mahon voorloopig in vier mili taire kommandementen verdeeld. Het eerste of ooste lijke, dat het lle, \2e, 19e en 20c arrondissement omvat, is onder de bevelen van den generaal Vinoy geplaatst, die zijn hoofdkwartier in het klooster van Picpus geves tigd heeft. Het tweede, het noord«westelïjke, waartoe het 8ft, 9e, 10c, 16o, 17fi en 18e arrondissement behooren, staat onder den generaal Ladmirault, wiens hootdkwartier zich in de Champs-Elysées bevindt. Over het derde, het zuidelijke, hetwelk zich over het aan den linkeroever der Seine gclegengedeelte der stad uitstrekt, vaardigt degene- raal'Cisseqzijne bevelen van hetKlcinLuxembourguit.Het kommandement over het vierde, het centrum, dat de vier eerste arrondissementen omvat, is opgedragen aan den generaal Douaidie op de PlaceVendöme zijn hoofdkwar tier heeft. De stad zal dus vooreerst, en dit isovermijde- lijk, al den druk van een militair bestuur ondervinden, maar orde en rust zullen ongetwijfeld weder voor eenigen tijd hersteld zijn. De toegang tot Parijs is nu onder zekere bepalingen geoorloofd, waaronder deze, dat zij alleen van de zijde van Charenton kan geschieden. Het verbod om Parijs te verlaten wordt natuurlijk krachtig gehandhaafd. Nogtans schijut het enkelen gelukt te zijn de waakzaamheid te verschalken en onder deze noemt men Félix Pyat. Is alzoo de veiligheid van Parijs voor dit oogenblik verzekerd, minder krachtig is de regeering van het land in welks voorloopig bestuur spoedig eene wijziging wordt tegemoet gezien. Reeds is door sommige bericht gevers gemeld dat de minister van binnen Jand3che za ken, Picard, en de minister van oorlog hun ontslag hadden genomen. Zij zouden door Victor Lefranc en den generaal Cissey vervangen worden. Jules Favre zou volgens die zelfde berichtenop aan dringen van Thiers, voorloopig nog de portefeuille van b'uitenland- sche zaken behouden, De juistheid dezer berichten is echter voor het oogenblik moeilijk te constateeren. Door Tlndépendance en l'Etoile beige wordt de uitzet ting van V ictor Hugo om het zeerst afgekeurd. Oudertusschen beginnen verscheidene staten voor de bewaking van hunne grenzen, met het oog op eenige Parijzcnaars van wier tegenwoordigheid vrij wal meer te duchten is dan van die van den voormalige banneling van Guernseydubbel zorg te dragen. Door de Italiaan- sche regeering zijn reeds aan de prefecten instructiën- gegeven tot het nemen van maatregelen tegen de Fran- sche vluchtelingen welke niet op de voldoende wijze hunne identiteit mochten kunnen bewijzenterwijl door de bondsvergadering te Bern een voorstel is aangenomen, om ten opzichte van alle uitgewekenen een streng onder zoek te doen plaatB hebben. De uitgewekene zal echter alleen dan aan de Fransche regeering worden uitgele verd indien het gebleken is dat hij zich aan een gewone misdaad heeft schuldig gemaakt. Het adres van de Oostenrijksche kamer van afgevaar digden, strekkende om den keizer op de anti-cor.stitu- tioneele bedoelingen van het ministerie Hohenwart opmerkzaam te maken, is aan dezen aangebodenmaar de deputatie met die taak belast heeft een ontvangst ge- genoten die, gelijk zich trouwens wel verwachten liet, weinig in overeenstemming is met de bedoeling van de meerderheid der kamer. De keizer heeft zelfs de politiek van het ministerie bepaald in verdediging genomen zoodat vooreerst waarschijnlijk Doch van bet ontslag van het ministerie noch van de ontbinding van den rijksdag zal sprake zijn. Laatste berichten Parijs. Te Versailles bevinden zicli thans reeds 40,000 gevangenen. Men verwacht dat het decreet tot ontbinding van de burgerwacht over gejieel Frankrijk zal worden uitgestrekt.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2