O R A N T. N° 130. Vrijdag 1871. 2 Juni. Middelburg 1 Juiii. De provinciale staten van Zeeland hebben beden in de eerste plaats de behandeling voortgezet van het ont- werp-reglement voor de calamiteuze waterschappen in Zeeland, hetwelk ten slotte, met de daarin aangebrachte wijzigingen, is aangenomen met 27 tegen 8 stemmen. Tegen steraden de heeren Mazure, Mathon, van Waes- bergbe, Rissecuw, Wagtho, van Citters, de Smidt en Hammacher. De voornaamste wijziging bestaat hierindat litta c van art. 95 verworpen is en vervangen door het vol gende: Voor de toepassing van art. 6 der wet van den 19en Juli 1870, Staatsblad n°. 119, wordt verstaan: „c door het aantal hektaren dat onmiddellijk beschermd wordt: de uitgestrektheid grond in het aangrenzend waterschap, berekend naar de kadastrale groottein art. 92 bedoeld, gelegen achter den aangrenzendea dijk, voor zoover die niet wordt verdedigd door een tweeden of volgenden aaneengesloten dijkter kruinshoogte gelijk met den stand van het gemiddeld hoogwaterpeil langs den betrokken calamiteuzen polder"; terwijl litta d thans aldus luidt: „door een aaneengesloten dijk: ook die waarin insnijdingen zijn gemaakt, noodzakelijk voor de verbinding vaneen weg of eene waterleiding, of voor den aanleg van een duiker, mits geen dier insnijdingen over een grootere lengte dan van 10 meters is geschied beneden de hoogte van het onder litta c be doelde peiltenware zij is voorzien van eene inrichting, waardoor zij onmiddellijk kan worden gesloten." Het gisteren medegedeelde voorstel van gedeputeerde staten betreffende den weg tusschen Goes en 's Graven polder is aangenomen met 34 stemmen tegen 1die van den heer Snouck Hurgronje. De commissie aan welke dientengevolge is opgedragen een bepaald voorstel omtrent deze zaak te doen, bestaat uit de heeren Cau, Snouck Hurgronje, Pompe vanMeerdervoort, Mazure en Vader. In de laatste plaats was aan de orde het voorstel van gedeputeerde staten betreffende den verkoop van de stoomboot Zeeland. Door den heer Hombach werd echter voorgesteld, om do beslissing daarover aan te houden tot de zomerzitting in de volgende maand, met het oog op een bestaand plan voor eene dienstregeling op de Wester- Schelde voor rekening der provincie. Dit voorstel van den heer Hombach is aangenomen met 19 tegen 16 stem men. Tegen stemden de hèeren de Casembroot, Pompe van Meerdervoort, Hennequin, Cau, Risseeuw, van Cit ters, Brevet, H. J. van Deinse, Sprenger, Winkelman, Becius, Hammacher, Vader, J. P. Kakebeeke, van der Bilt en Molenburgh. De buitengewone vergadering is thans door den voor zitter, in naam des konings, gesloten. Heden is te 's Gravenhage aanbesteed het doorgraven van den leidijk voor de nieuwe haven en het aanleggen van een gedeelte bazaltkade met verdere werken ten behoeve van den spoorweg bij Middelburg. Hiervoor waren ingekomen zeven biljetten. De laagste inschrij ving was van J. van der Griendtte 's Hertogenbosch voor 170,921. De uitvoering der werken was op f 182,990 begroot. Het polderbestuur van Walcheren heeft op verzoek eervol ontslagen, H. W. Messer, commies aan de Noord watering; overgeplaatst naar de Noordwatering I. B. Bourdrez, thans commies aan de Westwatering, naar die watering J. G. de Koster, thans commies aan de Zuidwatering, en naar laatstgenoemde watering L. Barendse thans com mies aan de Oostwatering; bevorderd A. Minderhoud Pz., thans onder-commies, 1« klasse, tot commies aan de Oostwatering; en J. Dormaar, thans ondercommies, 2* klasse, tot ondercom mies le klasse, en benoemd, tot 1" ambtenaar ter griffie J. v. d. Houte Willems Jr. en tot 2e<> ambtenaar J. P. la Brand, beide wonende te Middelburg. De nieuw benoemde gezant bij het hof te Londen, graaf van Bijlandt, is Dinsdag naar de plaats zijner be stemming vertrokken. Men schrijft uit Groningen: De heermr. S. van Houten heeft aan de kiesvereeniging „Eendracht" alhier, een missive gezonden, waarin hij doet uitkomendat de politiek, doorhem tot nu toe gevolgd, naar hij heeft vernomen aan vele der kiezers heeft mishaagd; dat hij, ofschoon bij de aanstaande herkiezing voor het lidmaat schap der tweede kamer te dezer stede gaarne opnieuw de candidatuur willende aannemeD, toch wil te kennen geven, dat hij in die politiek niet zal veranderen, maar als zijne overtuiging zal blijven uitspreken. Deze missive heeft op zeer velen een zeer gunstigen invloed uit geoefend. De eerstkomende vertrekdagen der landmail van hier zijn bepaald: via Triest: 13 en 27 Juni; via Brindisi: 2, 9, 16 en 30 Juni." Benoemingen en besluiten. rechterlijke macut. Benoemd tot griffier bij het kantongerecht te OudenboSch W. P. Koningstein, thans griffier bij het kantongerecht te Hulst. notarissen. Op verzoek eervol ontslag verleend als notaris te Zwaluwe aan C. J. van Dijk. leger. Benoemd tot kapitein 3e klasse (naar ouder dom van rang) bij het le regiment der infanterie H. G. Meuskens, thans le luitenant van het regiment grena diers en jagers; tot le luitenant (naar ouderdom van rang) bij het 5e regiment infanterie J. H. Matthijssen, thans 2e luitenant bij dat korps. Onderwijl. Voor de betrekking van directeur der hoogere bur gerschool te Amersfoort zijn door burgemeester en wet houdersden gemeenteraad aanbevolen deheeren dr.H.J. Menalda van Schauwenberg te Dordrecht, H. J. H. Gronemau te Groningend'-. G. J. Hofs te Arnhem en dr. T. Knottenbelt te Delft. Kerknieuws. Gisteren werd de drie en vijfstigste jaarlijksche ver gadering der Evangelisch-Luthersche synode in den Haag geopend. Marine en leger. In de maand Juli a. zullen te Breda de vereischte examina plaats hebben voor officieren tot toelating bij de stafschool, door de navolgende commissie: kolonel G. P. Booms, chef van den generalen stafvoorzitter; en leden de luitenant-kolonels F. R. de Haes van het regi ment grenadiers en jagers en H. J. R. Beijen van het le regiment vesting-artillerie; de majoors jonkheer F. A. Meijer, van het tweede regiment huzaren, en T. A. Vail- lant,kommandantdergenieinde 5e stelling; dekapiteins: van den generalen staf J. N. A. baron Taets van Ame- rongen, G. L. Walther, van het 4e regiment infanterie, S. G. Berends, van het 2e regiment vesting-artillerie, jonkheerS. J. vanTeijlingen, van de genie, en de ritmees ter van bet 2e regiment huzaren K. A. van Overveldt. De kapitein J. R. Steinmetz, van het le regiment infanterie, is op zijn verzoek, zonder bezwaar der schat kist, op nonactiviteit gesteld. Koloniën. Blijkens een bericht van den kommandant der zee macht en chef van het departement der marine in Neder- landsch-Indië, is door Zr. M«. stoomschip Vesuvius, bijgestaan door het stoomschip der gouvernements marine Telegraaf, in den loop der maand Februari jl. een kruistocht gedaan ter opsporing van Tabelloreesche zwervelingen en Halmaheirasche zeeroovers, die kort te voren zich hadden schuldig gemaakt aan roof en moord en aan het afloopen van een handelsvaartuig te Deki, aan den zoogenaamden achterwal of do zuidkust van het eiland Boeroe. Bij die gelegenheid werden ongeveer twintig roovers, waaronder een hunner meest beruchte hoofden, opgevat en gevankelijk aan het bestuur te Amboina overgeleverd, terwijl verscheidene geroofde menschen hunne vrijheid verkregen. Rechtzaken. De arrondissements-rechtbank alhier heeft heden de volgende vonnissen uitgesproken. Jan Roelfs, oud 45 jaren magnetiseur en reiziger in geneesmiddelen, wonende te Rotterdam, doch thans tijdelijk te Middelburg verblijvende, was beklaagd dat hijzonder de bevoegdheid te hebben om de geneeskunde uit te oefenen, geneeskundigen raad en bijstand als be drijf heeft verleend, en wel te Vlissingen: 1°. den 2" of 3" Maart jl. aan L. H. Sterzenbachbij wiennaar hg beweerde, het water tusschen vel en vleesch zat, waar tegen bij hem zalf en andere middelen gaf om in te nementegen betaling van f 4 terstond en 8 na zijne genezing; 2<>. op denzelfden dag aan H. Persoon, die, naar hij beweerde, leed aan rheumatisme en waarvan hij hem tegen betaling van f 4 zou genezen met zalf die hij daartoe gebruiken moest; 3\ den 15en derzelfde maand aan M. Koopman, tot wien de beklaagde zeide dat hij leed aan een verouderde koude en aan een knobbel in de zijde, waarvan hij hem kon genezen, hebbende hij daar toe aan Koopman geneesmiddelen verstrekt en daarvoor f 6 ontvangen. Tevens was hij beklaagd dat hij zonder te zijn apo theker of geneeskundige tot het afleveren van genees middelen bevoegd aan voornoemden Sterzenbach een fleschje met medicijnen heeft afgeleverd, waarin zich bevond extraction seminus santonici in eene hoeveelheid van minder dan 1 ons, en aan Koopmam voornoemd een doosje met pillen, waarin aanwezig was gummi aloës in eene hoeveelheid van minder dan 2 onsen zijnde alzoo beneden het bij de wet voorgeschreven gewicht. De beklaagde ontkendegeneeskundigeraadenbijstand verleend te hebben en zeide dat hij slechts gecacheteerde geneesmiddelen heeft verkocht, voorzien van een biljet met gebruiksaanwijzing. Dit laatste hadden degetuigen evenwel, naar zij verklaarden, niet ontvangen. De werking der verstrekte middelen schijnt voor de patiënten niet bijzonder gunstig te zijn geweest. De getuige Koopman onder anderen wien de beklaagde verzekerde dat hij na gebruik van het middel volstrekt niet meer hoesten zou, hoestte na dat gebruik verschrik kelijk, veel heviger dan ooit te voren. De beklaagde is in de laatste vier jaren herhaaldelijk zoowel door de rechtbank te Goes als door het provin ciaal gerechtshof in Zeeland veroordeeld wegens gelijk soortige feiten als waarvoor hij thans terecht stond. Ook nu requireerde het openbaar ministerie schuldig verklaring en veroordeeling van den beklaagde tot ge vangenisstraf en geldboete. De verdediger van den beklaagde daarentegen conclu deerde: 1° tot niet-ontvankelijkheid van het openbaar ministerie, op grond dat de vervolging is geschied zon der klacht van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht, en subsidiair 2°. tot ontslag van rechtsver volging, daar de beklaagde geen volgens de wet straf baar feit heeft gepleegd. De rechtbank heeft de beide hem te last gelegde fei ten als wettig en overtuigend bewezen beschouwd en dientengevolge veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 6 maanden en in de kosten. Adriaan Joosse, oud 43 jaren, landbouwer te Kou- dekerkewas beklaagd dat hij in de maand April jl. 25 persen arglistig heeft weggenomen en zich toegeëi gend ten nadeele van S. Lampers, onder genoemde gemeente. De rechtbank heeft het hem te last gelegde feit als niet genoegzaam bewezen beschouwd en dien tengevolge den beschuldigde vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. Abraham van Acker, oud 33 jaren, arbeider onder Breskens, was beklaagd dat hij den 23" April jl. ten nadeele van het polderbestuur aldaar arglistig 6 bossen oud en 6 bossen nieuw rijs heeft weggenomen en zich toegeëigend. Hij is schuldig verklaard aan eenvoudigen

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1