vernemen, niet gevaarlijk zijn. Overigens zijn alle pas sagiers met den schrik vrijgekomen, behalve eenige belangrijke kneuzingen door hen die 'zich in de coupé achter meergemelden bagagewagen bevonden. Bij de uitgraving van den bodem der Binnenrotte te Rotterdam, ten behoeve der werken voor den staats spoorweg, is gevonden een goed geconserveerd gebleven wervel van een walwisch, die thans tot wetenschappelijk onderzoek in handen is gesteld van den heer van Bem- inelen, directeur der Rotterdamscbe diergaarde. Op de duinen bij Epsom hadden Vrijdag jl. de Oaks rennen of de zoogenaamde „dames-rennen' plaats, 'tls een Derbydag in miniatuur, die in hooge mate de sympathie der dames geniet. Ofschoon het weder prachtig was, was de toevloed van de menigte niet zoo groot als andere jaren. De heer Rothschild was wederom de gelukkige winnner: zijn paard Hannah legde de baan (1} Eugelsche mijl) in 2 minuteü en 51 seconden af. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 28en Mei: A. W. Jansen, jm. 27 j. met B. C. de Jonge, jd. 28 j. C. Cornelisse, jm. 22 j. met A. Jongepier, jd. 20 j. A. N. Dikkenberg, wedr. van P, M. Scheffer, 36 j. met A. J. Kruijsse, jd. 32 j. (Van 20—27 Mei) Vlissingen. Gehuwd: F.Ballastjm. 36 j.metW.Wijk- huisen, jd. 24 j. J. van Zwijndregt, jm. 34 j. met J. J. Dommisse, jd. 22 j. Bevallen: C. G. Kole, geb. van de Ree, z. M. E. van Outryse, geb. Demulder, d. M. Hillen, geb. van Tol d. J. Goossen, geb Daane, z. M. T. Terwiel, geb. Fritz, z. J. Roelofs, geb. Christiaanse, d. D. Benthem, geb. van Hoeve, d. A. de Visser, geb. Verseput, d. (doodgeb.) OverledenJ. M. van Valkenburg, d. 3 m. L. Baart jm. 22 j. A. Nyssen, z. 2 m. W. P. J. Christiaanse, z. 16m. F. de Vries, vrouw van M. D. Prycs, 68 j. Goes. Gehuwd: E. Tilroe, jm. 20 j. met M. Geluk, jd. 21 j. Bevallen: J. van Luyk, geb vanWyck, z. M. Sandijck, geb. Dronkers, d. G. Willeboer, geb. van de Linde, z. Overleden: J. Borgs, d. 8 w. M. M. S. Chatin, wede. Ph. Verhagen, 25 j. G. Hogesteger, z. 16 d. P. M. van den Ende, z. 13 m. Zierikzee. Gehuwd: P. Beuzenberg, wede. 27 j. met N. Neerhout, jd. 31 j. P. M. Herman, wede. 34 j. met H. J. M. Valkenburg, jd. 23 j. E. M. Hest, jm. 27 j. met W. C. Verloo, jd. 25 j. Bevallen: K. P. Botbijl, geb. Deijbel, z. P. C. van Ast, geb. Kuiper, d. J. van Westen, geb. Boot, z. J. Kramer, geb. Rodoe, d. W. den Boer, geb. Boot, d. E. in den Bosch, geb. Wetting, d. Thermometerstand. 30 Mei 'sav. 11 n. 55 gr. 31 'smorg.7u. 58 gr.'smidd. 1 u. 56gr.'sav.6 u.54gr. öuitrnlanö. Algemeen overzicht. 'tLevert een merkwaardig verschil op, Parijs vóór of na de pinksterdagen. Zoo de 27« Mei nog getuige was van al de gruwelen van een burgeroorlog, de zou die den 3CKB opging, schoot hare stralen om over het verkregen resultaat eenig licht te verspreiden. Zoo Za terdag de straten van Parijs nog weergalmden van het gedruis der kanon- en geweerkogelszoo de vlammen die alom opstegen een nog grooter uitbreiding der verwoesting deden verwachten, drie dagen later wa3 de worsteling op leven en dood geëindigdmaar ten koste vanduizende menschen, met wier lijken de straten bedekt waren, met wier bloed de bodem gedrenkt wordt. De hoog ten in de nabijheid van Parijs vergunnen een blik over de verwoestingen die door het vuur zijn aangericht; men begint de lijst op te maken van de openbare gebouwen die vernield zijnvan de kunstschatten en boekverza melingen die aan de vlammen zijn prijsgegevenmen telt of berekent met meer of minder nauwkeurigheid het aantal menschen die van beide zijden zijn opge offerd; en wanneer men de rekening van een en ander zal hebben opgemaakt, zal men zich een denkbeeld kunnen maken van een zeer gering gedeelte der ellende die van de gebeurtenissen der laatste tijden het gevolg zijn. Welke verwoesting de besmettelijke ziekten zullen aanrichten, die door den bedorven dampkring worden gevoed, tot welke hoogte haat en tweedracht door we derzijds toegebrachte slagen aangeblazen, bij de ver. schillende elementen van hetzelfde volk stijgen kan, wat de fiuancieele gevolgen zullen zijn, niet alleen voor Frankrijk, maar voor geheel Europa, niet alleen voor de staatskassen maar meer direct voor de beurzen en portefeuilles der ingezetenen, niemand zal zich verme ten daaromtrent eenige becijfering te beproeven. Voor ditoogenblik is echter verkregen wat de regee ring te Versailles boven alles noodig achtte: de bemach tiging van Parijs. De opstandelingen zijn ontwapend, de nationale garde is ontbonden, de vlammen zijn gebluscht, en de geest der commune is tijdelijk gesmoord. Met dien geest zal men echter voortdurend rekening moeten houden, en of zijne neiging tot uitbreiding in den eersten tijd nog hevige schokken zal veroorzaken, of meer onopgemerkt zal blijven, kan, wat Frankrijk betreft, voor een deel afhangen, van het voorloopig bestuur, maar voor grooter deel, meer in bet algemeen, van den ernst waarmede Europa de door Frankrijk thans gegeven les zal ter harte nemen. Inmiddels ontbreekt het niet aan pogingen om aan aDdere landen vrees voor de mannen der commune in te boezemen. „Na een uitval uit Parijs, waarbij zij de Duitscbe linie zouden doorbreken, zouden de oproerlingen zich naar Brussel begeven om daar hun werk voort te zetten. „Al de openbare monumenten van Belgie's hoofdstad zouden in brand moeten gestoken worden." Ziedaar een bericht, door l'Écho du parlement mede gedeeld. Gelukkig is de juistheid er van nog niet zoo bepaald gebleken. Het is gelezen in een corresponden tie van de hoofden der communewaarin bijzonderheden omtrent eene samenzwering tegen België zouden voor komen en die door „les Allemandsis in beslag genomen. L'Écho heeft dit nieuws niet direct van „les Allemands'\ maar van zijn correspondent te Berlijn. Deze correspon dent meldt ook dat de regeering te Berlijn aan het Belgisch gouvernement deze correspondentie heeft mede gedeeld, zonder dat het officieuse blad, wat toch wel binnen zijn bereik lag, naar de juistheid of onjuistheid van dit bericht sehijnt te hebben onderzoek gedaan- Hoe dit zij, berichten van dien aard zijn aan de Belgische regeering ook al zijn de al of niet bestaan hebbende plannen reeds door de omstandigheden verijdeld waarschijnlijk op dit oogenblik niet ongevallig. Zeker zullen nog wel eenige dagen moeten voorbij gaan eer men met volkomen zekerheid zeggen kan welke van de openbare gebouwen en monumenten, behalven de geheel vernielde schade hebben bekomen, maar vrij wat moeilijker zal het zijn een begrooting te makea van de bijzondere eigendommen dié zijn aan gerand, van de particuliere fortuinen die voor goed zijn verdwenen. Veel van hetgeen nu omtrent de ge- ledene schade gemeld iszal wel blijken zeer over dreven te zijn geweest. Daaronder zal in de eerste plaats de voorstelling van Duitsche zijde bebooren, dat een vierde gedeelte van Parijs zou verwoest wezen. Daarentegen zal de verdwijning moeten geconstateerd worden van zeer veel zaken van waarde, welker ontbreken tot heden aan de aandacht is ontsnapt. Het zelfde zal het geval zijn met de opgaven van personen die tot heden als gedoodgevangen geno men of ontsnaptzijn vermeld. Inmiddels verwijzen wij na hetgeen hieronder op grond van verschillen de dagbladen, omtrent bet lot van de vele leden der commune wordt medegedeeld. De reeds den vorigen dag verwachte ophelderingen van den generaal Changarnier, omtrent de overgave van Metz zijn in de zitting der Nationale vergadering van Maandag gegeven. Volgens hem moet de maarschalk Bazaine het verwijt treffen van besluiteloosheid en tijd verspilling, waardoor de insluiting mogelijk is geworden. Alleen de hongersnood heeft het leger machteloos ge maakt. Bazaine zou geen geluk hebben gehad bij de verdediging van Metz, die trouwens van weinig methode of vasten wil getuigde. Maar toch drukte Changarnier den wensch uit, dat de vergadering geen hatelijke ver denking zou laten rusten op mannen die getoond hebben roemvolle aanvoerders te zijn geweest. Na eenige bij valsbetuigingen van Thiers, die zich voor het verzoek van Bazaine verklaarde, om eene enquête te doen iustel- len, herinnerde de minister van oorlog aan de wetsbe paling, dat iedere bevelhebber die een plaats overgeeft, voor een krijgsraad moet gebracht worden. Die wet zeide hij gelijkelijk voor allen te zullen toepassen. De vergadering ging na het aanhooren dezer mededeeling tot de orde van den dag over. De Spaansche regeering heeft, naar aanleiding eener interpellatie, in de gisteren gehouden zitting der Cortes verklaard dat Spanje zijne poorten voor niemand sluiten zal, maar recht zal doen aan de reclamation van Frank rijk en de tractaten tot uitlevering nauwgezet zal ten uitvoer leggeD. De indruk die de laatste rede van Bismarck, bij de behandeling van de amendementen op het wetsvoorstel over de regeeringsvorm van den Elzas en Lotharingen, gemaakt heeft, is in Berlijn zeer verschillend geweest. Hoewel de rede over het algemeen goed is ontvangen door de daarin gevoerde flink9 taal, zoo is toch ernstige bezorgdheid ontstaan, dat een staatsman die zoo spoedig zich gekwetst gevoelt en bij zoo geringe aanleiding geneigd is om een kabinetsqnaestie te stellen een zoo overwegenden invloed uitoefent. Men vraagt zich dan ook af wat nu wel zal geschieden als eenmaal de groote vrijheidsqnaesties van het Duitsche volk bij het parle ment in behandeling komen. Bij de erkentenis dat op dit oogenblik de rijkskanselier nog een onmisbare per soonlijkheid is, neemt toch de vrees voor groote macht voor het vervolg meer en meer toe. Laatste bcriclitcn. Parijs. De stad is in vier militaire kommandementen ver deeld. Sedert gisteren is dc toegang tot Parijs weder geheel vrij. Men verzekert dat Pyat ontsnapt en Dombrowski overleden is. De ontwapening der burgerwacht is nog niet geheel geëindigd, maar wordt voortgezet. Voortdurend heb ben talrijke arrestatiën plaats. Elke soldaat die zich bij de commune had aangesloten wordt gefusilleerd. Door de dagbladen wordt ten sterksten aangedrongen op het verbranden der lijken, teneinde epidemiën te voor komen. Brussel. De senaat heeft beden de gewijzigde kieswet met 34 tegen 17 stemmen aangenomen. Drie leden J waaronder de prins de Ligne, hielden zich buiten stemming. In de kamer van vertegenwoordigers is de regee ring geïnterpelleerd over de uitzetting van Victor Hugo. Een motie waarbij die uitzetting werd afgekeurd is met groote meerderheid verworpen. Men verzekert dat Victor Hugo zich morgen naar Nederland zal begeven. Uit Parijs. Vreeselijk zijn de bijzonderheden die nog telkens door dagbladcorrespondentenzoowel omtrent de wanda den der opstandelingen als aangaande de maatregelen door het voorloopig bestuur bevolen, of door zijne troepen willekeurig genomen worden vermeld. In den tuin van het Luxembourg, in het park van Monceau op het plein van den Tour St. Jacques zoo schrijft o. a. een correspondent van l'Indépendance beige zijn groote kuilen gegraven waarin ongebluscbte kalk is geworpen. De opstandelingen, mannen en vrouwen worden, met de handen op den rug gebonden, op den rand van zulk een kuil geplaatst en een pelotonsvuur wordt op hen losgebrand; men ziet een rookwolk opstijgen en de kuil en de kalk omvatten en verslinden bun prooi. Een correspondent van de Daily News schrijft; „Vele vrouwen, die aangeklaagd waren te Parijs een gebouw in brand te hebben gestoken, werden de stad binnen gebracht. Een eminent advocaat, die voor nie- mad onderdoet in verachting voor de communemeldde mij hoe hij er van gegruwd had een officier zijn sabel te zien trekken tegen eene vrouw, die uit de rijen naar voren trad, terwijl hij haar een diepen houw over het aangezicht gaf en'een gedeelte van den schouder afhakte Eeu officier, die tegen deze barbaar3chheid protesteerde werd onmiddellijk in hechtenis genomen. Aan eenige honderde opstandelingen die in de Madeleine de wijk hadden genomen, werd geen genade gegeven, doeb zij werden allen in de kerk met de bajonet gedood. Niet éen verliet levend de kerk." Er zijn vrouwen in hechtenis genomen die betrapt werden op het verkoopen van vergiftigde dranken aan de regeeringstroepen. De Belgische en Engelschehebben uitste kende diensten verricht. Het bestuur heeft bericht ontvangen dat de graan- en meelschuren van la Vilette door de insurgenten zijn in brand gestoken. Op twee kilometers afstand van Versailles is een lallon rnonté neergekomen. Hij bevatte slechts twee personen, die niet herkend werden, maar dade lijk in hechtenis zijn genomen. De dagbladen van Versailles deelen de volgende bij zonderheden mede over het lot der leden van de commune Delescluze gedood. Millière, in den jardin du Luxem bourg gearresteerd en dadelijk neergeschoten. Billioray, door mariniers overvallen, op 't oogenblik dat hy in een

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 4